• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs dla młodych na wiersze o... młodości

  03.05.2010. 09:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Roczne warsztaty literackie w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, wydanie tomiku poetyckiego, publikacja wierszy w ogólnopolskim miesięczniku - to niektóre nagrody, które można zdobyć w pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu poetyckiego "Młodzi na łodzi", organizowanego przez Wydawnictwo "Bramasole".

  Tematem wierszy zgłaszanych do konkursu powinna być młodość. Aby przystąpić do rywalizacji, osoby w wieku 18-35 lat powinny przesłać swoje dwa wiersze wraz z notką biograficzną.


  Konkurs "Młodzi na łodzi" jest częścią letnich pikników poetyckich "Poesia Picnic 2010", które odbędą się latem w Poznaniu (w czerwcu), w Gdańsku (w lipcu), w Krakowie (w sierpniu) i Warszawie (we wrześniu). W czasie pikników wybrani uczestnicy konkursu będą mogli zaprezentować siebie i swoje wiersze szerokiej publiczności.

  W pierwszym etapie konkursu jury, składające się ze współczesnych poetów, prozaików, osób związanych z literaturą, zdecyduje o wyborze 28 wierszy - maksymalnie po siedem z każdego miasta. W drugim etapie wiersze te będą recytowane przez autorów przed publicznością, w czasie pikników poetyckich w jednym z czterech miast. To właśnie publiczność wybierze po dwóch zwycięzców, którzy wystąpią w finale konkursu w Warszawie. Spośród ośmiu najlepszych poetów publiczność wybierze tu zwycięzcę.

  Nagrodą główną w konkursie są darmowe, roczne warsztaty literackie w Polskiej Akademii Nauk. Według organizatorów, mają one sprzyjać podejmowaniu samodzielnej twórczości poetyckiej, prozatorskiej, translatorskiej, dziennikarskiej oraz krytycznoliterackiej. Zajęcia prowadzą osoby z dorobkiem twórczym w dziedzinie poezji, prozy, eseju, krytyki literackiej i form dziennikarskich.

  Poza tym, wiersze zwycięzcy zostaną opublikowane w miesięczniku "Bluszcz". Wiersze poety, który zajmie drugie miejsce zostaną wydane w 100 egzemplarzach w osobnym tomiku, a nagrodą za trzecie miejsce będzie 500 zł. Dodatkowo poematy zdobywców drugiego i trzeciego miejsca ukażą się na stronach wydawnictw "Bramasole" oraz "Papierowy Motyl".

  Na zgłoszenie się do konkursu osoby, które zdecydują się na recytację wierszy w Poznaniu mają czas do 12 maja, w Gdańsku - do 22 czerwca, w Krakowie - do 21 lipca, w Warszawie - do 4 sierpnia.

  Regulamin, szczegóły dotyczące konkursu oraz terminy nadsyłania zgłoszeń znajdują się na stronie: www.piknikipoetyckie.pl w zakładce "Konkurs". LT

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/ kap/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Krystyna Tylkowska (ur. 26 lipca 1975 w Warszawie) - poetka. Laureatka kilku konkursów literackich. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Swoje wiersze publikowała m.in. w "Magazynie Literackim", "Portrecie", "Nowej Okolicy Poetów", "Dekadzie Literackiej", "Tyglu" i "Pograniczach". Jej recenzje teatralne ukazują się w Yoricku, internetowym magazynie wydawanym przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych. Jest redaktorką internetowego Fragmentu - Magazynu Zaangażowanego, gdzie publikuje m.in. swoje wiersze. Na podstawie jej pierwszego tomiku "Mirabelki", offowy teatr La M.ort zrealizował spektakl "Inna kobieta". Drugi zbiór wierszy "Mała Kordelia" został nagrodzony i wydany w ramach trzeciej edycji Konkursu Literackiego Fundacji Elbląg jako Elbląski Rękopis Roku 2004. Krystyna Myszkiewicz (ur. 13 marca 1977 r.), polska poetka, wydała 3 książki poetyckie, w tym ostatni Gniazdo na odludziu (Zgorzelec, 2001 r.), oraz płytę z melorecytacjami wierszy i jazzem – Klaustropolis (marzec 2007, pismo literackie Portret); publikowała m.in. w Cegle, Bregart, Akancie, Obrzeżach, Nowej Okolicy Poetów, Odrze, Arkadii. Laureatka wielu wyróżnień i nagród w konkursach poetyckich m.in. w I Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim O Wawrzyn Sądecczyzny, Wyróżnienie w Turniej Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka, III Nagroda w XVI Konkursie Poetyckim o Nagrodę im. K. K. Baczyńskiego, Łódź, I Nagroda w V Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. C. K. Norwida, Pruszków, itd. Swoją twórczość prezentowała między innymi w Warszawie podczas festiwalu Manifestacje Poetyckie 2006, w Olsztynie podczas festiwalu Pora Poezji oraz podczas festiwalu Poznań Poetów w r. 2007. Wiersze i pieśni poświęcone pracownikom Bezpieczeństwa – tytuł tomiku wierszy wydanych przez Państwowy Instytut Wydawniczy w 1954 r., zawierającego utwory sławiące funkcjonariuszy stalinowskiego aparatu terroru w powojennej Polsce. Antologia zbiera wiersze autorstwa poetów hołubionych przez władze PRL na przełomie lat 40. i 50., które ukazywały się w prasie codziennej bądź były rozproszone po innych wydaniach.

  Zwycięzcy Konkursu Piosenki Eurowizji – 61 piosenek wygrało Konkurs Piosenki Eurowizji. Konkurs, który jest nadawany co roku od 1956 roku, jest jednym z najdłuższych programów telewizyjnych na świecie. Zwycięzca konkursu wybierany jest na różne sposoby: przez przyznawanie punktów, przez jury lub przez telewidzów. Kraj, który otrzyma najwięcej punktów, zostaje ogłoszony zwycięzcą. Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji Lys Assia nie wygrała na punkty, ale dzięki zdobyciu głosów (po dwa z każdego kraju) i wówczas ogłoszono zwycięzcę. Miss Mokrego Podkoszulka (ang. wet T-shirt contest) – rodzaj konkursu piękności podczas którego kobiety prezentują się w białych lub delikatnie barwionych podkoszulkach, bez biustonoszy. W czasie prezentacji polewane są wodą, która czyni ich strój półprzezroczystym. Erotyczny charakter imprezy jest czasem jeszcze silniej podkreślony, gdy uczestniczki konkursu zdejmują górne części ubioru lub rozbierają się całkowicie. Kobiety, które zajęły trzy pierwsze miejsca otrzymują honorowe biustonosze, które zakładają na oczach publiczności. Z tego powodu Miss Mokrego Podkoszulka jest niekiedy zaliczany do rodzaju tańca erotycznego. Charakterystycznym elementem konkursu jest aktywny i głośny doping publiczności.

  diff to program komputerowy działający w konsoli, wyświetlający różnice między dwoma plikami tekstowymi na poziomie poszczególnych wierszy. Ukazuje które wiersze występują w obu plikach, a które są unikalne. Poniżej przykładowe wyjście programu: wiersze wspólne dla porównywanych plików nie są oznaczane, wiersze występujące tylko w pierwszym pliku są poprzedzone minusem, a tylko w drugim – plusem: Quentin jest konkursem na najlepszy, niepublikowany scenariusz do gry fabularnej. Jest nagrodą ogólnopolską przyznawaną corocznie nieprzerwanie od 1999 roku. Kapituła konkursu wyłania do pięciu finalistów w pierwszym głosowaniu oraz zwycięzcę lub zwycięzców i do dwóch wyróżnień w drugim głosowaniu. Ogłoszenie wyników odbywa się w czasie jednego z konwentów, zwykle w okresie letnim.

  Rafał Gawin (ur. 22 kwietnia 1984 r. w Łodzi) - polski poeta, krytyk literacki, korektor i redaktor Kwartalnika Artystyczno-Literackiego "Arterie", redaktor serwisu Poezja Polska. Nominowany do nagrody głównej i laureat nagrody publiczności w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jacka Bierezina (2007). W latach 2006 i 2007 uzyskał drugą nagrodę, a w 2009 - pierwszą w Turnieju Jednego Wiersza o Czekan Jacka Bierezina. Laureat głównej nagrody V Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Tadeusza Sułkowskiego. Wybrany przez Karola Maliszewskiego do projektu Biura Literackiego Połów. Bartosz Konstrat (ur. w 1977 w Lublinie) - polski poeta, z wykształcenia animator i menedżer kultury. Zwycięzca IX edycji (2003) Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina na debiut poetycki roku (ex aequo z Piotrem Kuśmirkiem). Ponadto jest laureatem m.in. Konkursu Poetyckiego dla Młodych Twórców im. Zbigniewa Dominiaka (2005), o Laur Czerwonej Róży (dwukrotnie - w 2003 i 2004), jak również Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego jak liść w Jaworze (2004). Dotychczas wydał trzy książki poetyckie. Obecnie mieszka w Warszawie.

  Daria Kinzer (ur. 29 maja 1988 w Aschaffenburgu, Niemcy) – chorwacka wokalistka, reprezentantka Chorwacji na 56 Konkursie Piosenki Eurowizji 2011 który odbył się w Düsseldorfie. Piosenkarka wzięła udział w konkursie Dora organizowanym przez chorwacką telewizję HRT który miał na celu wyłonić reprezentanta Chorwacji na konkurs Eurowizji. Po kilku tygodniach zmagań, w marcu 2011 roku, Daria zwyciężyła z piosenką „Lahor”, autorstwa Borisa Đurđevića. Na Eurowizji, w pierwszym półfinale konkursu, który odbył się 10 maja, piosenkarka zaprezentowała angielską wersję swojej piosenki – „Celebrate”. Nie udało jej się awansować do finału konkursu – zajęła 15. miejsce w półfinale.

  MATMIX - konkurs matematyczny dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w roku 2005/2006 i była organizoana przez VI LO im. I. Paderewskiego w Poznaniu. Począwszy od drugiej edycji konkurs organizowany jest przez XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie. Pomysłodawcą konkursu jest nauczycielka matematyki Danuta Zarzycka.

  Grzegorz Janusz (ur. 22 czerwca 1970r. w Łowiczu) – polski prozaik oraz scenarzysta, tłumacz z języka niemieckiego. Zdobywca Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2010 roku za komiks Ostra Biel (rysunki Jacek Frąś) oraz pierwszej nagrody w roku 2003 za komiks Sen życia (rysunki Krzysztof Gawronkiewicz). Zwycięzca (wraz z Krzysztofem Gawronkiewiczem) europejskiego konkursu na komiks ogłoszonego przez Glénat i telewizję Arte, za pracę pt. Esencja, opublikowaną później na rynku frankofońskim jako pierwszy tom serii Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona. Zwycięzca (wraz z Ernesto Gonzalesem) IV edycji konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim organizowanego przez Muzeum Powstania, za komiks pt. Traf (2010r.). pl.hum.poezja (p.h.p., php, pehap) — polska grupa dyskusyjna w Usenecie poświęcona poezji, głównie twórczości samych uczestników, ale ukazywały się też tłumaczenia, przeważnie dokonane przez samych uczestników, najczęściej z angielskiego. Powstała 6 stycznia 1998, od tamtej pory przewinęło się przez nią kilkuset autorów. Większość poprzestała na pokazaniu się w Internecie. Niektórzy wybili się w ramach tradycyjnych organizacji poetyckich (wydali tomiki, wygrali konkursy, itp). W 2002 roku ukazała się antologia prezentująca ponad 30 autorów spośród regularnie publikujących na pl.hum.poezja, pt. "p.h.p. wiersze". Specyfiką grupy, wynikającą z obecności w Usenecie, w odróżnieniu od bardziej tradycyjnych form przedstawiania własnej twórczości, jest łatwość i swoboda publikacji wierszy — wystarczy po prostu wysłać wiadomość na grupę. Zaletą takiej sytuacji jest to, że najlepsze wiersze nigdy nie są utrącane przez edytorów. Wadą - najgorsze wiersze nigdy nie są utrącane przez edytorów.

  Janusz Pierzak (ur. 4 maja 1958 r. w Gdańsku) – bard, poeta, satyryk. Autor lapidarnych opowiadań. Od 1980 roku mieszkaniec Gdyni. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Wiersze i prozę publikował w pismach literackich. ("Akant", "Autograf", "Twój Dobry Humor"), jak również w prasie lokalnej ("Dziennik Bałtycki", "Kurier Gdyński", "Przegląd Chyloński", „Gazeta Świętojańska”). W 1997 r. wydał autorską płytę z piosenkami poetyckimi pt. "Bilet do bezsenności". W roku 1999 ukazał się tomik poezji zatytułowany "Wiersze" i drugi krążek CD pt. "Niewidzialne znaki". Zwycięzca turniejów satyrycznych w 2002 r. w Gdyni i w Pucku. Trzykrotnie wyróżniany w Konkursie Satyrycznym "O Grudę Bursztynu". W 2004 r. wydał trzecią autorską płytę pt. "Na ulicy Sztormowej". W tym samym roku bierze udział w Pierwszym Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Kabaretowej (O.B.O.R.A. – 2004 – Poznań). Autor muzyki do tekstów Gdyńskiej poetki – Izabeli Łaskawskiej. („Westchnienie”). W 2008 r. otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego w Tczewskim Konkursie Twórczości (kategoria – twórczość własna). Współautor książki „Śmiertelnie absurdalne zebranie” (Warszawskie wydawnictwo „Indigo – 2008”), oraz tomu poezji "Poetycki Grabówek" (Wydawnictwo "in gremio"). W 2010 roku wydaje czwartą płytę o zabarwieniu literacko-poetyckim „Ballady utkane z piasku i mgły”. W 2012 roku kolejna książka - "Krawędź mijania - wiersze nie do końca z wyboru" (Wydawnictwo "in gremio"). Oprócz piosenek własnego autorstwa, wykonywanych z akompaniamentem gitary i harmonijki ustnej, prezentuje również pieśni Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, Georgeasa Brassensa, Edwarda Stachury. Samsung Art Master – ogólnopolski konkurs artystyczny skierowany do studentów i absolwentów kierunków artystyczno-plastycznych polskich uczelni wyższych, organizowany od 2004 roku przez firmę Samsung Electronics Polska. Celem konkursu Samsung Art Master jest wyłonienie i wyróżnienie nowych, ciekawych osobowości polskiej sceny artystycznej oraz promowanie nieszablonowego, innowacyjnego podejścia do tematu kultury i sztuki. Konkurs ułatwia młodym, utalentowanym artystom trwałe zaistnienie na rynku sztuki, umożliwiając im realizację i profesjonalną prezentację własnych koncepcji twórczych. Konkurs umożliwia młodym artystom pierwsze konfrontacje z publicznością, kuratorami oraz krytykami sztuki m.in. w ramach wystawy zbiorowej finalistów konkursu w uznanych instytucjach (m.in. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, „Zachęta” Narodowa Galeria Sztuki).

  KAFLA (Konkurs Amatorskich Filmów Licealnych), to festiwal filmowy organizowany przez Grupę Twórczą Afis, w której działają uczniowie XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2007 roku i była skierowana do uczniów szkół średnich z Warszawy. Druga edycja KAFLI odbyła się 12 maja 2008 roku i była skierowana dla uczniów szkół średnich z całego województwa mazowieckiego. Obecnie Konkurs KAFLA skierowany jest do wszystkich osób, które nie ukończyły 25 roku życia i nie są studentami na kierunku reżyseria. Celem konkursu jest promowanie niezależnej twórczości filmowej, możliwość zaprezentowania filmów stworzonych przez uczestników szerszej publiczności oraz ocenienia ich przez profesjonalistów. Dla autorów najlepszych filmów czekają zawsze interesujące nagrody. Google Code Jam – corocznie realizowany przez Google konkurs programistyczny, polegający na rozwiązywaniu problemów algorytmicznych. Początkowym celem konkursu było wyłonienie kandydatów do pracy w Google. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2003 roku a pula nagród wynosiła 20000 dolarów, w tym 10000 dolarów za zajęcie pierwszego miejsca. Zwycięzcą pierwszej edycji był Szwed Jimmy Mardell. W 2004 roku triumfował Argentyńczyk Sergio Sancho. Kolejne edycje wygrywali Marek Cygan (2005), Petr Mitrichev (2006), Tiancheng Lou (2008), Tiancheng Lou (2009), Egor Kulikov (2010), Makoto Soejima (2011) (trzecie miejsce - Jakub Pachocki), Jakub Pachocki (2012).

  Dream Express – belgijski zespół muzyczny grający muzykę pop, reprezentanci Belgii podczas 21. Konkursu Piosenki Eurowizji z piosenką „A Million In One, Two, Three”, laureaci Grand Prix du Disque oraz Nagrody Publiczności podczas Konkursu Piosenki Interwizji w 1978 roku.

  Dodano: 03.05.2010. 09:18  


  Najnowsze