• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs na komiks o Powstaniu Warszawskim pod hasłem Morowe panny

  28.06.2010. 15:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Konkurs na komiks o Powstaniu Warszawskim, którego bohaterkami mają być w tym roku kobiety, ogłoszono 24 czerwca w Warszawie. Hasło konkursu to "Morowe panny". Prace można nadsyłać do 1 października.

  Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje konkurs już po raz czwarty, od ubiegłego roku ma on charakter międzynarodowy.

  "W tym roku chcemy zapytać o coś, o co jeszcze nie pytaliśmy - co z kobietami w Powstaniu Warszawskim?" - mówił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Zwrócił on uwagę, że w Powstaniu udzielały się nie tylko sanitariuszki czy łączniczki. "Warto pamiętać także np. o matkach, których synowie szli walczyć w Powstaniu" - podkreślił.

  W tegorocznej edycji konkursu do grona jury zaproszono dwie kobiety - ilustratorkę Agatę Nowicką "Endo" oraz dziennikarkę Karolinę Korwin-Piotrowską.

  "Mieszkam w domu, w którego piwnicach, w czasie Powstania przechowywana była broń, do tej pory widać na fasadzie ślady po kulach. Żyję z tym na co dzień, ale kiedy przychodzi lato i zbliża się rocznica wybuchu Powstania to robi się bardzo nostalgicznie, sentymentalnie. Wtedy zawsze zastanawiam się, czy ja też byłabym taką morową panną walczącą w Powstaniu? (...) To temat, od którego nie potrafię się uwolnić" - mówiła Nowicka.

  Korwin-Piotrowska, której ojciec walczył w Powstaniu Warszawskim, wspominała, że często pytała go, jak się wówczas żyło. "Pamiętam takie zdanie, które powiedział: że nigdy później w swoim życiu nie widział tylu pięknych osób na metrze kwadratowym. Że ci ludzie wydawali mu się przepiękni, a te dziewczyny... Był wyraźnie rozmarzony" - wspominała.

  "W konkursie skupiono się wreszcie na kobietach (...), bo ich rola w Powstaniu do tej pory jest niedoceniona, niezbadana. Przecież nie jest to rola tylko łączniczek i sanitariuszek, ale też kobiet cywilnych, które wspierały powstańców. (...) To są te wszystkie kobiety, które próbowały jakoś w tych czasach funkcjonować - gotowały, brały szybkie śluby, bo nie wiedziały czy następnego dnia jeszcze będą istnieć, rodziły dzieci, wychowywały je i musiały je chronić" - mówiła Korwin-Piotrowska.

  Ogłoszenie wyników konkursu ma nastąpić ok. 15 listopada. I nagroda w konkursie wynosi 2 tys. euro brutto. II nagroda - 1200 euro brutto, III nagroda - 800 euro brutto.

  Dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia jest Przemek "Trust" Truściński, honorowym przewodniczącym jury - Henryk Chmielewski "Papcio Chmiel".

  W skład jury wchodzą również Tomasz Kołodziejczak, Krzysztof Gawronkiewicz, Szymon Holcman, Jakub Rebelka, Rafał Skarżycki, Katarzyna Utracka, Mirosław Urbaniak "Miras" - zwycięzca konkursu w roku 2009.

  PAP - Nauka w Polsce, Agata Zbieg


  abe/ jbr/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Grzegorz Janusz (ur. 22 czerwca 1970r. w Łowiczu) – polski prozaik oraz scenarzysta, tłumacz z języka niemieckiego. Zdobywca Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2010 roku za komiks Ostra Biel (rysunki Jacek Frąś) oraz pierwszej nagrody w roku 2003 za komiks Sen życia (rysunki Krzysztof Gawronkiewicz). Zwycięzca (wraz z Krzysztofem Gawronkiewiczem) europejskiego konkursu na komiks ogłoszonego przez Glénat i telewizję Arte, za pracę pt. Esencja, opublikowaną później na rynku frankofońskim jako pierwszy tom serii Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona. Zwycięzca (wraz z Ernesto Gonzalesem) IV edycji konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim organizowanego przez Muzeum Powstania, za komiks pt. Traf (2010r.). "44" to tytuł pierwszej profesjonalnej i dotychczas największej antologii komiksowej opowiadającej o powstaniu warszawskim. Antologia została wydana 28 sierpnia 2007 r. przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Siły polskie w powstaniu warszawskim – opis struktury, liczebności i uzbrojenia oddziałów Armii Krajowej oraz pozostałych polskich formacji zbrojnych, uczestniczących w powstaniu warszawskim 1944 roku.

  Siły niemieckie w powstaniu warszawskim – opis struktury, uzbrojenia i liczebności niemieckich formacji wojskowych i policyjnych, uczestniczących bezpośrednio w tłumieniu powstania warszawskiego 1944 roku. Jadwiga Wanda Podrygałło, z d. Tomaszewska, pseud. „Isia”, „Szczeniak” (ur. 20 września 1919 w Warszawie) – żołnierz Oddziału Dysk Armii Krajowej, porucznik. Uczestnik powstania warszawskiego. Za pomoc dzieciom i propagowanie pośród młodzieży wiedzy o okresie okupacji i powstaniu warszawskim odznaczona Orderem Uśmiechu. Za kultywowanie pamięci o Słowakach walczących w powstaniu warszawskim została odznaczona najwyższym słowackim odznaczeniem Orderem Podwójnego Białego Krzyża.

  70. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim – uroczyste obchody powstania w getcie warszawskim w kwietniu i maju 2013. Organizatorami obchodów byli: Miasto Stołeczne Warszawa, Dom Spotkań z Historią, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Honorowy Patronat nad obchodami 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Likwidacja powstańczych szpitali na warszawskim Powiślu – zbrodnie wojenne popełnione przez oddziały niemieckie podczas walk prowadzonych na północnym Powiślu w trakcie powstania warszawskiego 1944 roku.

  Paweł Lew Marek (ur. 16 sierpnia 1902 w Radymnie, zm. 7 listopada 1971 w Warszawie) – działacz syndykalistyczny i anarchistyczny, publicysta, współzałożyciel Anarchistycznej Federacji Polski w okresie II Rzeczypospolitej, uczestnik obrony Warszawy w 1939, następnie walczył w powstaniu w getcie warszawskim i w powstaniu warszawskim. Po 1945 działacz związkowy. Miss Mokrego Podkoszulka (ang. wet T-shirt contest) – rodzaj konkursu piękności podczas którego kobiety prezentują się w białych lub delikatnie barwionych podkoszulkach, bez biustonoszy. W czasie prezentacji polewane są wodą, która czyni ich strój półprzezroczystym. Erotyczny charakter imprezy jest czasem jeszcze silniej podkreślony, gdy uczestniczki konkursu zdejmują górne części ubioru lub rozbierają się całkowicie. Kobiety, które zajęły trzy pierwsze miejsca otrzymują honorowe biustonosze, które zakładają na oczach publiczności. Z tego powodu Miss Mokrego Podkoszulka jest niekiedy zaliczany do rodzaju tańca erotycznego. Charakterystycznym elementem konkursu jest aktywny i głośny doping publiczności.

  Grey Ranks (pol. Szare Szeregi) – amerykańska gra fabularna poświęcona Powstaniu warszawskiemu, napisana przez Jasona Morningstara i wydana przez jego niezależne wydawnictwo Bully Pulpit Games w 2007 roku. Gra zaprojektowana jest dla 3-5 graczy i polega na wcieleniu się w role młodych żołnierzy z "Szarych Szeregów" podczas działań wojennych w Powstaniu warszawskim.

  Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 powstało 30 stycznia 1989 roku. Jego celem, zapisanym w statucie, jest m.in. krzewienie wiedzy i kultywowanie pamięci o Powstaniu Wielkopolskim oraz popularyzacja wartości, które przyświecały powstańcom wielkopolskim.

  Zwycięzcy Konkursu Piosenki Eurowizji – 61 piosenek wygrało Konkurs Piosenki Eurowizji. Konkurs, który jest nadawany co roku od 1956 roku, jest jednym z najdłuższych programów telewizyjnych na świecie. Zwycięzca konkursu wybierany jest na różne sposoby: przez przyznawanie punktów, przez jury lub przez telewidzów. Kraj, który otrzyma najwięcej punktów, zostaje ogłoszony zwycięzcą. Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji Lys Assia nie wygrała na punkty, ale dzięki zdobyciu głosów (po dwa z każdego kraju) i wówczas ogłoszono zwycięzcę. Dobry Wzór – konkurs na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku. Organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Jest przygotowywany i prowadzony zgodnie z zasadami określonymi przez ICSID (International Council of Societies of Industrial Design). Od samego początku, stałym elementem konkursu jest monitoring polskiego rynku. Eksperci Instytutu Wzornictwa Przemysłowego wyszukują i dopuszczają do konkursu dostępne na polskim rynku produkty i usługi. Nagrodą w konkursie jest znak i certyfikat Dobry Wzór. Konkurs istnieje na rynku od 1993 roku i jest pierwszą polską nagrodą za wzornictwo. Od 1995 roku swoją nagrodę: Wzór Roku, przyznaje Minister Gospodarki. Największe zmiany w Dobrym Wzorze zaszły w 2006 roku, kiedy po raz pierwszy w konkursie mogły wziąć udział również produkty producentów zagranicznych. Od tego momentu polskie produkty i polscy przedsiębiorcy konkurują z zagranicznymi markami. Od tego roku również swoją nagrodę – Designer Roku dla najlepszego polskiego projektanta – przyznaje prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Mamy już sześciu projektantów – Designerów Roku. Są nimi Marek Adamczewski (2007), Tomasz Rudkiewicz (2008), Andrzej Śmiałek (2009), Tomasz Augustyniak (2010), Marek Liskiewicz i Triada Design (2011) oraz Piotr Kuchciński (2012). Produkty, niezależnie od kraju pochodzenia, są oceniane w 3 sferach: domu, pracy i publicznej. Od 2010 roku wprowadzona została nowa sfera usług. Od 2013 roku zgłoszone do konkursu produkty i usługi oceniane są w 7 kategoriach: DOM PRACA SFERA PUBLICZNA USŁUGI NOWE TECHNOLOGIE GRAFIKA UŻYTKOWA i OPAKOWANIA NOWE MATERIAŁY PRODUKCYJNE W każdej kategorii jury wyłania laureatów i przyznaje nagrody Dobry Wzór. Minister Gospodarki nagradza znakiem Wzór Roku najlepszy polski produkt lub usługę, a prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego wyróżnia najlepszego projektanta tytułem Designer Roku.

  Aleksander Fortunat Józef Roch Waligórski herbu Odrowąż, ur. 26 lutego 1802 r. w Drugni koło Chmielnika pod Krakowem, zm. 19 lipca 1873 r. w Paryżu – porucznik w powstaniu listopadowym, generał polski w powstaniu styczniowym, inżynier. Kałmen Mendelson (inne źródła podają Kalman) ps. Madanowski – podchorąży Wojska Polskiego, jeden z inicjatorów powstania Żydowskiego Związku Wojskowego, w którym był odpowiedzialny za departament zajmujący się ewakuacją dzieci żydowskich na "stronę aryjską". Był jednym z pierwszych członków żydowskiego ruchu oporu. Uczestniczył w powstaniu w getcie warszawskim, ranny przedostał się na aryjską stronę, a po wojnie zrelacjonował przebieg walk w getcie.

  Obwód VII "Obroża" - kryptonimy: "Koleba"" (w ramach ZWZ/AK), "XXVII" (od 15 czerwca 1944), "VII" (od 9 sierpnia 1944), "Wrona" - jednostka terytorialna Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, obejmująca teren powiatu warszawskiego, działająca w konspiracji w okresie okupacji niemieckiej w Polsce oraz walczącego w powstaniu warszawskim. Einsatzkommando der Sicherheitspolizei bei der Kampfgruppe Reinefarth (znane także jako Sonderkommando "Spilker") – specjalna jednostka niemieckiej policji bezpieczeństwa, która w okresie powstania warszawskiego działała przy oddziałach Grupy Bojowej "Reinefarth". Komando, na którego czele stał SS-Hauptsturmführer Alfred Spilker, pełniło funkcję komórki wywiadu Kampfgruppe "Reinefarth", jak również przejęło - począwszy od 8 sierpnia 1944 - większość zadań związanych z "selekcją" wypędzanej ludności Warszawy oraz likwidacją jeńców wojennych i "niepożądanych" osób cywilnych. W sierpniu i wrześniu 1944 Sonderkommando "Spilker" zamordowało co najmniej 5000 mieszkańców Warszawy.

  Dodano: 28.06.2010. 15:17  


  Najnowsze