• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs ,,Ukryte Skarby Teleskopu Hubble'a 2012

  30.03.2012. 10:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Instytucje zajmujące się publikowaniem zdjęć z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a ogłosiły konkurs, w którym każdy ma szansę zajrzeć do przepastnych archiwów danych obserwacyjnych HST i użyć ich do stworzenia pięknego zdjęcia kosmosu. Termin zgłoszeń mija 31 maja. 

  Od ponad dwudziestu lat Kosmiczny Teleskop Hubble'a (HST) obserwuje kosmos, zbierając wielkie ilości danych. Co tydzień na stronach internetowych publikowane są najciekawsze uzyskane zdjęcia. Ale olbrzymie archiwum danych HST może kryć w sobie jeszcze niejedno oszałamiające zdjęcie, które nigdy nie zostało udostępnione szerszej publiczności.

  Za publikowanie zdjęć z HST odpowiedzialne są ESA/Hubble, które jest europejskim biurem ds. promocji i edukacji HST oraz amerykański Space Telescope Science Institute. Instytucje te ogłosiły konkurs ,,Ukryte Skarby Teleskopu Hubble'a" i zapraszają wszystkich chętnych do zagłębienia się w archiwa Archiwum Dziedzictwa Hubble'a (Hubble Legacy Archive).

  Aby wziąć udział w konkursie, należy przeszukać archiwum, wybrać najciekawszy w naszej opinii zestaw danych, za pomocą prostych narzędzi on-line dokonać korekty kontrastu i barw, a następnie przesłać końcowy efekt na konkursową grupę w serwisie Flickr (http://www.flickr.com/groups/hubblehiddentreasures). Do wygrania jest iPod Touch.

  Można także skorzystać z bardziej zaawansowanych narzędzi, takich jak ESO/ESA/NASA FITS Liberator i przesłać zdjęcie na grupę Flickr w wersji dla zaawansowanych (http://www.flickr.com/groups/hubblehiddentreasures_advanced). W tej kategorii jako nagroda czeka iPad.

  Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 31 maja 2012 r. Poza nagrodami rzeczowymi, najlepsze zdjęcia zostaną opublikowane jako ,,zdjęcia tygodnia" na witrynie prezentującej fotografie z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, co oznacza, że fotografie opracowane przez zwycięzców obejrzą tysiące, a może i miliony osób na całym świecie.

  Dokładne informacje na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej http://www.spacetelescope.org/hiddentreasures

  PAP - Nauka w Polsce

  cza/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Advanced Technology Large-Aperture Space Telescope (ATLAST) – projektowany teleskop kosmiczny o aperturze od 8 do 16,8 metra. Propozycję budowy tego urządzenia przedstawił Space Telescope Science Institute, centrum operacji naukowych Kosmicznego Teleskopu Hubble’a (HST). ATLAST byłby prawdziwym następcą teleskopu Hubble’a, mającym możliwość uzyskiwania obrazów i danych spektroskopowych w zakresie ultrafioletu, światła widzialnego i podczerwieni, ale o znacznie lepszej rozdzielczości niż HST lub budowany Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST). Podobnie jak JWST, ATLAST ma być umieszczony w punkcie L2 układu Ziemia-Słońce. STS-103 – misja serwisowa amerykańskiego wahadłowca Discovery do Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Równocześnie był to dwudziesty siódmy lot promu kosmicznego Discovery i dziewięćdziesiąty szósty programu lotów wahadłowców. STS-61 – piąta misja wahadłowca kosmicznego Endeavour związana z serwisem Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Był to pięćdziesiąty dziewiąty lot programu lotów wahadłowca

  STS-82 – misja serwisowa promu Discovery do Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, która trwała 9 dni i 23 godziny. Start odbył się z przylądka Canaveral 11 lutego 1997 roku. Była to dwudziesta druga misja wahadłowca Discovery i osiemdziesiąta druga programu lotów wahadłowców. PROSZĘ O USUNIĘCIE TEJ GRAFIKI Z TEGO MIEJSCA I NIE UMIESZCZANIE (CHOĆ TO NARUSZA LICENCJĘ) ŻADNEGO ZDJĘCIA MOJEGO AUTORSTWA W PROPOZYCJACH. SZCZERZE MÓWIĄC POMYSŁ JEST TAKI SOBIE, A WIDZĘ, ŻE ŻADNE ZDJĘCIE (PRZYNAJMNIEJ WEDŁUG NIEKTÓRYCH, I TU AKURAT NIE MÓWIĘ O TEJ FOTCE, BO FAKTYCZNIE JEST TAKA SOBIE) DO WIKIPEDII SIĘ NIE NADAJE. A tak na nawiasem mówiąc, to front (niewidoczny na tym zdjęciu) jest od północy i nigdy nie jest poprawnie oświetlony. Poza tym wyobraziłem sobie ptaka w opise Bena pokazującego sylwetkę i na jednym zdjęciu ukazująca wszystkie detale barwne każdej powierzchni ciała... to chyba KUBIZM. Inicjatywa miała zwiększyć ilość grafiki na Wikipedii, ale chyba zmniejszy. Odechciwa mi się robić zdjęcia jak to wszystko czytam to mi (i pewnie nie tylko) się odechciewa robić cokolwiek. Owszem zdjęcie powinno być reprezentatywne, ale do każdego zdjęcia (nawet tych co zdobywają nagrody typu World Press Photo) można się doczepić, a coś takiego jak "koń ideowy" będący reprezentacją wszystkich koni świata nie istnieje.Radomil 16:36, 2 lip 2004 (CEST)

  Fotosy – fotografie, zdjęcia z filmu lub sztuki zwykle przedstawiające aktora lub scenę z filmu. Mogą być wykonywane na planie filmowym, podczas kręcenia zdjęć, przez fotosistę. Służą do późniejszej reklamy np. przez produkcję plakatów, ogłoszeń internetowych itp. Fotosy wykorzystywane są też do dokumentacji filmu lub sztuki, późniejszych opracowań i jako pamiątki. Nagroda BAFTA za najlepsze zdjęcia przyznawana jest od 1964 roku. Do 1967 przyznawano za zdjęcia czarno-białe i kolorowe.

  Zdjęcie fotograficzne (zdjęcie, fotografia) – ogólna nazwa czegoś, co zostało sfotografowane, czyli sam obraz zapisany dowolną techniką fotograficzną. Purikura (jap. プリクラ purikura) – niewielkiego rozmiaru zdjęcia w formie nalepek, szczególnie popularne w Japonii. Zdjęcia te robione są w przystosowanym do tego automacie (o tej samej nazwie). Jeszcze przed wydrukowaniem zdjęcia, można je samodzielnie ozdobić. Nazwa pochodzi od od japońskiego słowa purikura, które jest skrótem od purinto kurabu (プリント倶楽部, z ang. print club).

  Fomalhaut b – planeta pozasłoneczna krążąca po orbicie gwiazdy Fomalhaut, odkryta w 2008 przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a, znajdująca się około 25 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Ryby Południowej. Planeta Fomalhaut b została uznana za pierwszą planetę pozasłoneczną odkrytą przez bezpośrednią obserwację (oprócz planet przy gwieździe HR 8799, których odkrycie ogłoszono równocześnie), ale późniejsze analizy wskazały, że w rzeczywistości zaobserwowano obłok pyłowy otaczający ten obiekt, zatem wykrycie planety nie było bezpośrednie.

  Wyszukiwarka Grafiki Google została uruchomiona w lipcu 2001 roku pod angielską nazwą Google Image Search. Od 9 listopada 2002 dostępna jest w polskiej wersji językowej. Za jej pomocą użytkownicy mogą przeszukiwać pliki graficzne znajdujące się na stronach internetowych. Specjalna wersja Googlebota odnajduje zdjęcia i obrazy, kategoryzuje je pod specyficzne słowa i wysyła miniaturki zdjęć na serwery Google. Stamtąd są one wyświetlane jako wyniki wyszukiwania, razem z linkami do pełnych wersji znalezionych zdjęć i stron internetowych, na których zostały znalezione. W przypisywaniu zdjęciom słów kluczowych pomaga usługa Google Image Labeler - gra polegająca na jak najszybszym otagowaniu wyświetlanych zdjęć.

  Microsoft Live Labs Photosynth: Oprogramowanie firmy Microsoft, tworzące ze zdjęć tzw. chmurę punktów, a następnie nakłada na nią zdjęcia. Użytkownicy mogą samemu stworzyć swoje modele. Wystarczy zrobić kilkadziesiąt do kilkuset zdjęć Oscar za najlepsze zdjęcia przyznawany jest przez Amerykańską Akademię Filmową od 1928 roku dla najlepszego operatora. W latach 1939-67 przyznawano oddzielnie nagrodę za zdjęcia czarno-białe i kolorowe.

  Zdjęcie paszportowe - zdjęcie fotograficzne o rozmiarach, formacie i formie określonych prawem administracyjnym danego kraju, przeznaczone do użytku w paszporcie.

  Dodano: 30.03.2012. 10:19  


  Najnowsze