• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Laureaci konkursu Nasi bliscy, nasze dzieje, nasza pamięć

  08.06.2010. 16:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Katarzyna Kosicka, Dominik Gaładyk i Ewa Szrajber to laureaci konkursu dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych "Nasi bliscy, nasze dzieje, nasza pamięć - Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką".

  W poniedziałek w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie zwycięzcom konkursu wręczono nagrody.

  Konkurs ogłosiła Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie realizująca program "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką", którego celem jest stworzenie imiennej bazy danych, zawierającej wszystkie możliwe do uzyskania informacje o ofiarach prześladowań niemieckich wobec obywateli polskich w latach 1939-1945.

  Młodzież biorąca udział w konkursie miała za zadanie uzyskać jak najwięcej informacji o ofiarach represji pod okupacją niemiecką, będących obywatelami II Rzeczypospolitej wszystkich narodowości i wyznań.

  "To zadanie młodzi ludzie wykonali znakomicie, otrzymaliśmy 7 tys. prac konkursowych" - powiedział PAP prezes Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie Dariusz Pawłoś. W jego ocenie, uczniowie mogli przyczynić się do poszerzenia wiedzy o losach nawet ok. 8-10 tys. ofiar II wojny światowej.

  Jak mówił, w pracach uczniów znalazły się informacje dotyczące ofiar i represjonowanych, m.in. ich nazwiska, daty urodzenia, adresy zamieszkania, kopie zdjęć i dokumentów, krótkie biogramy, nagrania relacji członków rodziny, świadków zdarzeń i wszelkie inne materiały, które udało im się zdobyć.

  Zbierane dane dotyczyły osób zabitych, zmarłych lub poległych żołnierzy, aresztowanych, więzionych, zmuszanych do pracy, wysiedlonych itp.

  W konkursie zwyciężyła Katarzyna Kosicka z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego Przymierza Rodzin w Garwolinie. II nagrodę zdobył Dominik Gaładyk z Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcące im. ks. Augustyna Czartoryskiego w Mińsku Mazowieckim, III nagrodę - Ewa Szrajber z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Łodzi.

  Jak powiedziała PAP zwyciężczyni konkursu, do zajęcia się tematem polskich strat osobowych zachęcił ją dziadek. "Wygrałam, więc dziadek, który w czasie zbierania danych bardzo mnie wspierał, jest szczęśliwy. W sumie udało mi się ustalić 135 ofiar nazistowskich Niemiec: ich imiona i nazwiska oraz wiek lub daty urodzenia" - mówiła.

  W konkursie nagrodzono także opiekunów poszczególnych zespołów konkursowych oraz szkoły, które otrzymały największą liczbę punktów za przysłane prace. NNO

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/ mow/ bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Ofiary II wojny światowej w Polsce - całkowita suma strat osobowych obywateli Rzeczypospolitej w latach 1939-1945 zabitych w wyniku działań wojennych, a także osób represjonowanych, więzionych, umieszczonych w obozach koncentracyjnych, wywiezionych na roboty przymusowe oraz wysiedlonych ze swoich miejsc zamieszkania. MATMIX - konkurs matematyczny dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w roku 2005/2006 i była organizoana przez VI LO im. I. Paderewskiego w Poznaniu. Począwszy od drugiej edycji konkurs organizowany jest przez XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie. Pomysłodawcą konkursu jest nauczycielka matematyki Danuta Zarzycka. Ofiary nazizmu w Polsce – miliony obywateli polskich, zamordowanych w wyniku realizacji niemieckiego programu ludobójstwa w czasie okupacji niemieckiej w Polsce w latach 1939-1945. Program mordowania określonych grup ludnościowych lub jej wybitnych przedstawicieli, określony założeniami polityki narodowego socjalizmu, był realizowany na drodze eksterminacji w obozach pracy, obozach koncentracyjnych, masowych egzekucjach, więzieniach. Obejmuje także zmarłych na skutek tortur, zmarłych z głodu w gettach i wskutek przesiedleń. Do ofiar polityki reżimu narodowosocjalistycznego należy również zaliczyć wszystkich tych, którzy zmarli w wyniku działań wojennych w okupowanej w latach 1939-1945 Polsce. Według szacunków Biura Odszkodowań Wojennych z 1946, Polska poniosła w latach 1939-1945 straty ludnościowe w wysokości 6 028 000 osób:

  Zwycięzcy Konkursu Piosenki Eurowizji – 61 piosenek wygrało Konkurs Piosenki Eurowizji. Konkurs, który jest nadawany co roku od 1956 roku, jest jednym z najdłuższych programów telewizyjnych na świecie. Zwycięzca konkursu wybierany jest na różne sposoby: przez przyznawanie punktów, przez jury lub przez telewidzów. Kraj, który otrzyma najwięcej punktów, zostaje ogłoszony zwycięzcą. Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji Lys Assia nie wygrała na punkty, ale dzięki zdobyciu głosów (po dwa z każdego kraju) i wówczas ogłoszono zwycięzcę. KAFLA (Konkurs Amatorskich Filmów Licealnych), to festiwal filmowy organizowany przez Grupę Twórczą Afis, w której działają uczniowie XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2007 roku i była skierowana do uczniów szkół średnich z Warszawy. Druga edycja KAFLI odbyła się 12 maja 2008 roku i była skierowana dla uczniów szkół średnich z całego województwa mazowieckiego. Obecnie Konkurs KAFLA skierowany jest do wszystkich osób, które nie ukończyły 25 roku życia i nie są studentami na kierunku reżyseria. Celem konkursu jest promowanie niezależnej twórczości filmowej, możliwość zaprezentowania filmów stworzonych przez uczestników szerszej publiczności oraz ocenienia ich przez profesjonalistów. Dla autorów najlepszych filmów czekają zawsze interesujące nagrody.

  Daria Kinzer (ur. 29 maja 1988 w Aschaffenburgu, Niemcy) – chorwacka wokalistka, reprezentantka Chorwacji na 56 Konkursie Piosenki Eurowizji 2011 który odbył się w Düsseldorfie. Piosenkarka wzięła udział w konkursie Dora organizowanym przez chorwacką telewizję HRT który miał na celu wyłonić reprezentanta Chorwacji na konkurs Eurowizji. Po kilku tygodniach zmagań, w marcu 2011 roku, Daria zwyciężyła z piosenką „Lahor”, autorstwa Borisa Đurđevića. Na Eurowizji, w pierwszym półfinale konkursu, który odbył się 10 maja, piosenkarka zaprezentowała angielską wersję swojej piosenki – „Celebrate”. Nie udało jej się awansować do finału konkursu – zajęła 15. miejsce w półfinale. I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Goleniowie – publiczne liceum ogólnokształcące w Goleniowie, wchodzące w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.

  Zbrodnia w Sahryniu – zbrodnia popełniona przez polskie oddziały partyzanckie (Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich) na ukraińskiej ludności Sahrynia 10 marca 1944. Jej ofiarą, zdaniem polskich historyków z IPN, padło od 150–300 osób, inny polski autor, Marek Jasiak, pisał o 700 ofiarach. Historycy ukraińscy podają różne liczby ofiar - od zbliżonej do polskich szacunków liczby 200 zabitych, poprzez liczbę 600–800 ofiar aż do 1240. Do dnia dzisiejszego nie ma ustalonej jednej bezdyskusyjnej listy ofiar, na już funkcjonujących niektóre nazwiska powtarzają się kilka razy. VII Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach – jedna z kieleckich szkół ponadgimnazjalnych. Szkoła ma swą siedzibę w budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kielcach, który tworzy wraz z Technikum Nr 8.

  42. Konkurs Piosenki Eurowizji 1997 odbył się 3 maja 1997 roku w Point Theatre, w Dublinie, w Irlandii. Prowadzącymi festiwal byli Carrie Crowley i Ronan Keating. Pierwsze miejsce zajął zespół Katrina and the Waves z Wielkiej Brytanii, który wykonał utwór "Love Shine a Light", napisany przez gitarzystę Kimberley Rew. Marc Roberts z Irlandii zajął 2 miejsce ("Mysterious Woman") - mimo, że stanął na podium, otrzymał tylko jedną "dwunastkę", od... Wielkiej Brytanii! Zwycięska kompozycja zdobyła 227 punktów; otrzymała głosy od każdego uczestniczącego w konkursie kraju, w tym pięć "dziesiątek" i rekordowe dziesięć "dwunastek". "Love Shine a Light" nadal uważany jest za jedną z najlepszych eurowizyjnych zwycięskich piosenek; była piosenką zamykającą "eurowizyjną mieszankę" podczas opening act na koncercie "Congratulations" w 2005 roku, z okazji 50. rocznicy istnienia konkursu, i w półfinale w 2006 roku, w Atenach. Tegoroczna wygrana przyniosła piąte, i jak na razie ostatnie, zwycięstwo Wielkiej Brytanii.

  Stowarzyszenie Memoriał (ros. Общество Мемориал) – międzynarodowe stowarzyszenie powstałe formalnie 26–28 stycznia 1989 roku, zajmujące się badaniami historycznymi i propagowaniem wiedzy o ofiarach represji radzieckich, w tym w okresie stalinowskim, a także ochroną praw człowieka w krajach byłego ZSRR. W 2004 nagrodzone nagrodą Right Livelihood Award, w 2008 Medalem Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w 2009 Nagrodą Sacharowa, w 2010 Odznaką honorową "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka", a w 2012 roku nagrodą Kustosza Pamięci Narodowej.

  Kolegium Europejskie w Krakowie – zespół prywatnych szkół ulokowanych przy ul. Armii Krajowej w Krakowie, w skład którego wchodzi Europejskie Prywatne Liceum Ogólnokształcące posiadające akredytację do realizowania programu Matury Międzynarodowej oraz Europejskie Prywatne Gimnazjum nr 14. Organem prowadzącym Zespół Szkół Kolegium Europejskie jest Krakowska Inicjatywa Edukacyjna i Turystyczna. Nabór odbywa się na drodze konkursu, na którego wynik składa się rozmowa kwalifikacyjna z uczniem oraz świadectwa jego wcześniejszych sukcesów i wyników w nauce, przez co liczba uczniów jest niewielka i ograniczona. Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza – Jedna z publicznych szkół ponadgimnazjalnych w Szydłowcu. W jej skład wchodzą: I Liceum Ogólnokształcące i I Liceum Profilowane.

  II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Stargardzie Szczecińskim zostało utworzone w 1989 roku, w gmachu budynku, w którym przedtem mieściła się Szkoła Podstawowa Nr 11. Na początku powstał Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2, w którego skład wchodziły 3 klasy liceum oraz 31 oddziałów szkoły podstawowej. W ciągu 8 lat zmniejszała się ilość uczniów szkoły podstawowej, a rosła liczba uczniów liceum oraz oddziałów do niego należących. W roku 1997 ostatecznie zostały tylko klasy II Liceum Ogólnokształcącego. Medal Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – polskie odznaczenie prywatne ustanowione w 2008 roku postanowieniem Rady Polskiej Fundacji Katyńskiej, nadawane osobom, które wybitnie przyczyniły się do wyjaśnienia prawdy o zbrodni katyńskiej i upamiętnienia jej ofiar. Inspiracją do stworzenia medalu była decyzja Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, który w 2007 roku podjął uchwałę o ustanowieniu dnia 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Autorką projektu medalu była Katarzyna Piskorska.

  Zespół Szkół Ogólnokształcących im Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi – powstał w 1937 roku i działa do dzisiaj. Obecnie mieści się w wybudowanym w roku 1996 budynku przy ulicy Pocztowej. Wcześniej mieścił się w dzisiejszym budynku Zespołu Szkół Leśnych oraz Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych. Popularnie nazywany jest "Nowodworkiem".
  W skład Zespołu Szkół wchodzą Gimnazjum Powiatowe, Liceum Ogólnokształcące, Liceum Profilowane i Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych. Liceum Ogólnokształcące im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Otwocku wraz z Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych wchodzi w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących.

  Dodano: 08.06.2010. 16:18  


  Najnowsze