• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Międzynarodowy konkurs Prix Galien po raz pierwszy w Polsce

  15.03.2012. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Prix Galien - konkurs światowej rangi, który od 40 lat promuje innowacyjne osiągnięcia w farmacji i medycynie w 2012 roku po raz pierwszy odbędzie się w Polsce. Zwycięzców poznamy w listopadzie.

  Nagrodę otrzymują firmy za opracowanie innowacyjnych produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz naukowcy za przełomowe dokonania. Organizatorem konkursu jest wydawnictwo medyczne Elsevier Urban&Partner.

  Tegoroczna I edycja Prix Galien Polska zostanie rozstrzygnięta w trzech kategoriach głównych oraz dwóch kategoriach specjalnych. Wyboru laureatów dokona kapituła konkursowa, w której zasiądą czołowi polscy naukowcy.

  Nazwa nagrody pochodzi od imienia greckiego lekarza i filozofa Klaudiusza Galena. Twórcą konkursu był francuski farmaceuta Roland Mehl, który ufundował nagrodę w 1970 roku. Z biegiem lat zyskała prestiż na świecie i obecnie stanowi jedno z najważniejszych wyróżnień w dziedzinie farmacji i medycyny.

  Konkurs ma charakter międzynarodowy i jest corocznie przeprowadzany w 12 krajach: Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Portugalii, Szwajcarii, Włoszech oraz Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W roku 2012, Prix Galien odbędzie się również w Polsce, Turcji, Izraelu oraz RPA. Co dwa lata organizowana jest edycja międzynarodowa wyłaniająca spośród lokalnych zwycięzców innowacyjny produkt w skali globalnej.

  Wręczenie nagród odbywa się podczas uroczystych gal, w których uczestniczą przedstawiciele ośrodków medycznych i naukowych, firm farmaceutycznych oraz instytucji państwowych (w Stanach Zjednoczonych obecni byli m.in. Barack Obama, Bill Clinton oraz Michael Bloomberg).

  Ceremonia rozdania nagród I polskiej edycji konkursu Prix Galien Polska 2012 odbędzie się podczas gali 20 listopada w Warszawie.

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Quentin jest konkursem na najlepszy, niepublikowany scenariusz do gry fabularnej. Jest nagrodą ogólnopolską przyznawaną corocznie nieprzerwanie od 1999 roku. Kapituła konkursu wyłania do pięciu finalistów w pierwszym głosowaniu oraz zwycięzcę lub zwycięzców i do dwóch wyróżnień w drugim głosowaniu. Ogłoszenie wyników odbywa się w czasie jednego z konwentów, zwykle w okresie letnim. Zawody Finał Grand Prix 2012/2013 siódme, czyli ostatnie zmagania najlepszych łyżwiarzy w cyklu Grand Prix 2012/2013. Odbędą się w Soczi między 6 a 9 grudnia. W każdej weźmie udział 6 zawodników/par, które zgromadziły najwięcej punktów podczas tej edycji Grand Prix. MGP Nordic - Melodi Grand Prix Nordic jest to konkurs piosenki dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 15 lat. Występują w nim cztery państwa: Dania, Norwegia, Finlandia i Szwecja. Finlandia bierze udział od 2007 roku. Pierwszy konkurs odbył się w 2002 roku. Po 4 latach konkurs odbył się ponownie. W 2010 roku konkurs nie odbędzie się. Kolejna edycja planowana jest na 2011 rok.

  Prix Italia – nazwa międzynarodowego konkursu organizowanego we Włoszech i przyznawanych w ramach niego najstarszych i najbardziej prestiżowych, międzynarodowych nagród dla twórców radiowych, telewizyjnych i internetowych, zwanych "radiowymi Oscarami". Nagrody rozdawane są podczas corocznego festiwalu, organizowanego w którymś z najważniejszych, włoskich miast. ISU Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym 2011/2012 to 17. edycja zawodów w łyżwiarstwie figurowym. Zawodnicy podczas tego sezonu wystąpią w siedmiu zawodach tego cyklu rozgrywek. Rywalizacja rozpoczęła się w Ontario 21 października, a zakończy się w kanadyjskim Québec finałem Grand Prix, który odbędzie się w dniach 8-11 grudnia 2011 roku.

  ISU Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym 2012/2013 to 18. edycja zawodów w łyżwiarstwie figurowym. Zawodnicy podczas tego sezonu wystąpią w siedmiu zawodach tego cyklu rozgrywek. Rywalizacja rozpoczęła się w Seattle/Kent 19 października, a zakończy się próbą przedolimpijską w rosyjskim Soczi finałem Grand Prix, który odbędzie się w dniach 6-9 grudnia 2012 roku. Domitianus (Domicjan II) – uzurpator galijski z 3 ćwierci III w. n.e. Znany jedynie z dwóch odnalezionych przypadkowo monet wybitych w jego imieniu. Utożsamiany ze wspomnianym przez starożytnych autorów wodzem Domitianusem, który za rządów cesarza Galiena (253-268 n.e.) pokonał syryjskich uzurpatorów Makrianów.

  Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych powstał 1 października 2002 w wyniku połączenia dwóch instytucji: Biura Rejestracji Środków Farmaceutycznych Materiałów Medycznych, które było częścią Instytutu Leków oraz Centralnego Ośrodka Techniki Medycznej. Początkowo Urząd działał w oparciu o ustawę z dnia 27 lipca 2001 roku o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Letnie Grand Prix w skokach narciarskich 2012 – 19. edycja LGP. Rozpoczęła się 20 lipca 2012 roku w Wiśle, a zakończyła 3 października 2012 w Klingenthal. Cykl składał się z 9 konkursów indywidualnych oraz trzech drużynowych - po raz pierwszy w historii były to również konkursy mieszane, w których wystąpili mężczyźni i kobiety. Ostateczny kalendarz zawodów został zatwierdzony w maju 2012.

  Letnie Grand Prix kobiet w skokach narciarskich 2012 było 1. edycją Letniego Grand Prix w skokach narciarskich z udziałem kobiet. Rozpoczęła się 14 sierpnia 2012 roku w Courchevel, a zakończyła 23 września 2012 w Ałmaty. Cykl składał się z 4 konkursów indywidualnych oraz jednego drużynowego - po raz pierwszy w historii były to również konkursy mieszane, w których wystąpili mężczyźni i kobiety. Ostateczny kalendarz zawodów został zatwierdzony w maju 2012.

  60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja.

  Zwycięzcy Konkursu Piosenki Eurowizji – 61 piosenek wygrało Konkurs Piosenki Eurowizji. Konkurs, który jest nadawany co roku od 1956 roku, jest jednym z najdłuższych programów telewizyjnych na świecie. Zwycięzca konkursu wybierany jest na różne sposoby: przez przyznawanie punktów, przez jury lub przez telewidzów. Kraj, który otrzyma najwięcej punktów, zostaje ogłoszony zwycięzcą. Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji Lys Assia nie wygrała na punkty, ale dzięki zdobyciu głosów (po dwa z każdego kraju) i wówczas ogłoszono zwycięzcę. Finał Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym 2011/2012 odbędzie się 7 - 11 grudnia 2011 roku w Kanadzie, w Québec. Będą to zawody kończące Grand Prix 2011/2012 seniorów i juniorów.

  Fryderyki 2012 - przyznawane po raz 18. nagrody polskiego przemysłu fonograficznego za dokonania muzyczne pomiędzy 01.12.2010 a 30.11.2011. Wręczenie nagród odbyło się 26 kwietnia 2012 roku. Podczas tej edycji Fryderyków wyróżniono 36 kategorii, o które ubiegało się 112 albumów muzyki poważnej, 58 albumów jazzowych, 283 albumów z polską muzyką rozrywkową, 108 albumów zagranicznych wykonawców, 188 singli oraz 167 wideoklipów. W kategoriach debiutu roku zgłoszono 62 wykonawców muzyki rozrywkowej, 16 artystów muzyki poważnej i 11 - muzyki jazzowej. Nominacje do nagród Fryderyki 2012 ogłoszono dnia 22 lutego 2012 r. Dream Express – belgijski zespół muzyczny grający muzykę pop, reprezentanci Belgii podczas 21. Konkursu Piosenki Eurowizji z piosenką „A Million In One, Two, Three”, laureaci Grand Prix du Disque oraz Nagrody Publiczności podczas Konkursu Piosenki Interwizji w 1978 roku.

  ISU Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym 2013/2014 jest to 19. edycja zawodów w łyżwiarstwie figurowym. Zawodnicy podczas tego sezonu wystąpią w siedmiu zawodach tego cyklu rozgrywek. Rywalizacja rozpoczęła się w Detroit 18 października, a zakończy się w japońskiej Fukuoce finałem Grand Prix, który odbędzie się w dniach 5-8 grudnia 2013 roku. Grand Prix IMŚ 2012 (SGP) – osiemnasty sezon walki najlepszych żużlowców świata o medale w formule Grand Prix. W sezonie 2012 o tytuł walczyć będzie 16 zawodników, w tym 1 zawodnik z „dziką kartą”.

  Elena Karpuhina – tancerka, ukończyła Szkołę Baletową w Gdańsku. Zdobyła wiele nagród m.in. Grand Prix XV Ogólnopolskiego Konkursu Tańca, 2. miejsce w konkursie Eurowizji dla młodych tancerzy, wygrała m.in. Ogólnopolski konkurs Złote Pointy 2007 i została najlepszą uczennicą szkół baletowych w Polsce. Elena Karpuhina zadebiutowała na konkursie Grand Prix tańcząc Grand Pas De Deux z baletu Śpiąca Królewna Piotra Czajkowskiego wraz z Leszkiem Cegiełkowskim. 19. Konkurs Piosenki Eurowizji 1974 odbył się 6 kwietnia 1974 roku w Wielkiej Brytanii. BBC zgodziło się zorganizować festiwal zamiast Luksemburgu, który wygrał dwa lata z rzędu (w 1972 i 1973 roku) i nie miał funduszy na organizację kolejnego konkursu. W konkursie udział wzięło 17 krajów. Debiut zaliczyła Grecja, natomiast z rywalizacji o Grand Prix zrezygnowała Francja. Prowadzącą konkursu, już po raz czwarty, została Katie Boyle (wcześniej prowadziła Konkurs w 1960, 1963 i 1968 roku).

  Księgowy roku: Księgowy Roku to ogólnopolski konkurs rozgrywany rok rocznie od 1998 do 2009r. Jego celem było wyróżnianie najlepszych finansistów w Polsce oraz promowanie ich jako liczących się partnerów w zarządzaniu przedsiębiorstwami. W czterech ostatnich edycjach, przy okazji konkursu dla praktyków rozgrywana była także studencka edycja Konkursu. To prestiżowe wydarzenie integrujące środowisko księgowych i specjalistów w dziedzinie finansów, realizowane przez Grupę Wydawniczą INFOR, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz producentów oprogramowania branżowego (Matrix.pl zastąpiony w 2005r przez Sage Symfonia). Cieszył się uznaniem Uczestników oraz osób reprezentujących kręgi biznesowe, władze lokalne i centralne, środowiska opiniotwórcze i media. Niestety, w związku z rezygnacją głównego sponsora, od 2010r konkurs nie jest przeprowadzany.

  Dodano: 15.03.2012. 00:11  


  Najnowsze