• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowy konkurs fotograficzny dla naszych fanów

  31.03.2012. 14:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Rusza kolejna edycja facebookowego konkursu fotograficznego Nauki w Polsce. Tym razem jego temat brzmi: ,,Wolny jak ptak...". Do końca maja, za pomocą zamieszczonej na naszym profilu aplikacji, możecie zamieszczać wykonane przez siebie zdjęcia tych skrzydlatych kręgowców.

  Czekamy na fotografie ptactwa wszelkiego rodzaju: lądowego i wodnego, domowego i dzikiego. W locie, w gnieździe, na gałęzi w parku, a nawet w domowej klatce. Zamieszczajcie prace przedstawiające szybujące jastrzębie, pracujące dzięcioły i szukające okruchów gołębie. Równie mile widziane będą wizerunki zwierząt hodowlanych: kur, gęsi, perliczek czy pawi.

  W rywalizacji wezmą udział wszystkie zdjęcia spełniające warunki opisane w regulaminie.

  Do konkursu może przystąpić każda osoba, która  zostanie fanem naszego profilu na Facebooku, wyrazi zgodę na pisanie po swojej tablicy i prześle jedną, wykonaną przez siebie fotografię (każdy z uczestników musi zadeklarować, że nie narusza praw autorskich innych osób). W przypadku zgłoszenia większej liczby zdjęć, pod uwagę brane będzie tylko to, które zgłosiliście jako pierwsze.

  Swoje prace będzie mogli zamieszczać za pomocą specjalnej aplikacji, która już od 2 kwietnia pojawi się na naszym profilu. Wszystkie nadesłane propozycje, spełniające regulaminowe warunki, zostaną opublikowane w galerii konkursowej, gdzie każdy będzie mógł je oglądać i oddawać na nie swoje głosy.

  O przyznaniu nagród zadecydują dwa gremia jurorskie. Jednym będziecie Wy sami - czytelnicy naszej strony. Autor zdjęcia, które zbierze największą liczbę Waszych głosów, otrzyma Nagrodę Internautów: nowoczesny PenDrive Kingston DataTraveler 100 G2 o niebagatelnej pojemności 32GB oraz pakiet gadżetów reklamowych Nauki w Polsce.

  Zaś nagrodę główną - rewelacyjny czytnik książek elektronicznych iRiver CoverStory - przyzna komisja złożona z członków naszej redakcji. Ona także wyróżni dziesięć prac, które zostaną opublikowane w Galerii serwisu Nauka w Polsce, z podaniem imienia i nazwiska autora.

  Oprócz tego autorzy dziesięciu zdjęć uznanych przez Was za najlepsze oraz pierwszych pięć osób, które zamieszczą zdjęcia konkursowe, otrzymają od nas upominki.

  Na głosowanie i zamieszczenie zdjęć macie czas do 31 maja.

  Zapraszamy do zabawy i życzymy powodzenia!

  PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Zdjęcie fotograficzne (zdjęcie, fotografia) – ogólna nazwa czegoś, co zostało sfotografowane, czyli sam obraz zapisany dowolną techniką fotograficzną. Fotosy – fotografie, zdjęcia z filmu lub sztuki zwykle przedstawiające aktora lub scenę z filmu. Mogą być wykonywane na planie filmowym, podczas kręcenia zdjęć, przez fotosistę. Służą do późniejszej reklamy np. przez produkcję plakatów, ogłoszeń internetowych itp. Fotosy wykorzystywane są też do dokumentacji filmu lub sztuki, późniejszych opracowań i jako pamiątki. Panoramio – globalna foto-witryna internetowa należąca do Google, w której każdy użytkownik może zamieszczać własne zdjęcia z jednoczesnym zaznaczeniem ich miejsca na mapie. Warunkiem zaakceptowania zdjęć przez administratora strony, jest ich użyteczność geograficzna tzn. muszą przedstawiać one np. ciekawe miejsca, budynki lub naturę itp. w sposób obiektywny. Witryna udostępnia pliki w formacie KML, które mogą być przeglądane między innymi w programie Google Earth.

  PROSZĘ O USUNIĘCIE TEJ GRAFIKI Z TEGO MIEJSCA I NIE UMIESZCZANIE (CHOĆ TO NARUSZA LICENCJĘ) ŻADNEGO ZDJĘCIA MOJEGO AUTORSTWA W PROPOZYCJACH. SZCZERZE MÓWIĄC POMYSŁ JEST TAKI SOBIE, A WIDZĘ, ŻE ŻADNE ZDJĘCIE (PRZYNAJMNIEJ WEDŁUG NIEKTÓRYCH, I TU AKURAT NIE MÓWIĘ O TEJ FOTCE, BO FAKTYCZNIE JEST TAKA SOBIE) DO WIKIPEDII SIĘ NIE NADAJE. A tak na nawiasem mówiąc, to front (niewidoczny na tym zdjęciu) jest od północy i nigdy nie jest poprawnie oświetlony. Poza tym wyobraziłem sobie ptaka w opise Bena pokazującego sylwetkę i na jednym zdjęciu ukazująca wszystkie detale barwne każdej powierzchni ciała... to chyba KUBIZM. Inicjatywa miała zwiększyć ilość grafiki na Wikipedii, ale chyba zmniejszy. Odechciwa mi się robić zdjęcia jak to wszystko czytam to mi (i pewnie nie tylko) się odechciewa robić cokolwiek. Owszem zdjęcie powinno być reprezentatywne, ale do każdego zdjęcia (nawet tych co zdobywają nagrody typu World Press Photo) można się doczepić, a coś takiego jak "koń ideowy" będący reprezentacją wszystkich koni świata nie istnieje.Radomil 16:36, 2 lip 2004 (CEST) Zumi – lokalizator internetowy portalu Onet.pl. Pojawił się w 2007 r. jako pierwszy taki lokalizator w Polsce. Serwis jest połączeniem internetowego serwisu mapowego z funkcjonalnością wydawnictw typu yellow pages (tzw. żółte strony) Zumi pozwala obejrzeć tzw. hybrydę (zdjęcia satelitarne lub lotnicze z nałożoną siatką ulic) oraz oddzielnie mapę drogową i zdjęcia satelitarne bądź lotnicze. Wysoka rozdzielczość przestrzenna zdjęć lotniczych pozwala rozpoznać domy i samochody. Wielkość piksela terenowego w największych miastach Polski wynosi 10cm. Najnowsze zdjęcia lotnicze zamieszczone na Zumi.pl pochodzą z sierpnia 2009 roku, co czyni je jednymi z najbardziej aktualnych zobrazowań tego typu w Polsce.

  Nagroda BAFTA za najlepsze zdjęcia przyznawana jest od 1964 roku. Do 1967 przyznawano za zdjęcia czarno-białe i kolorowe. Dyskusja Wikipedii:Wiki Lubi Zabytki/małopolskie/powiat wielicki/gmina Kłaj: Witam. Mam problem ze wstawieniem zdjęcia do wpisu o Pałacu Żeleńskich. Moja żona już wcześniej wstawiła zdjęcie, które jednak również nie pojawiło się przy wpisie. Jak mogę usunąć obrazki, które już wcześniej były zamieszczone na wiki?

  Tableau (wym. tablo; fr. – obraz, tablica), pamiątkowe zdjęcie grupy osób; składa się z wielu mniejszych zdjęć tych osób. Najczęściej dużych rozmiarów, wykonywane w celu upamiętnienia grupy uczniów i nauczycieli lub studentów i profesorów. Najczęściej wykonywane ręcznie i poprzez obróbkę komputerową. Les Horribles Cernettes (zdjęcie) – pierwsze opublikowane zdjęcie w internecie. Do jego publikacji doszło 18 lipca 1992 roku na stronie ośrodka naukowo badawczego CERN. Zdjęcie trafiło do działu ciekawostek. Przedstawia ono cztery dziewczyny Angelę Higney, Michele de Gennaro, Colette Marx-Nielsen i Lynn Veronneau wokalistki zespołu Les Horribles Cernettes pozujące w lekko prowokacyjnych pozach ubrane w stroje balowe. Zdjęcie wykonał chłopak jednej z dziewczyn, Silvano de Gennaro (pracownik CERN) na corocznym festiwalu muzycznym dla informatyków, na którym zespół występował.

  Panorama wirtualna – połączone ze sobą zdjęcia wykonane tak, aby dać oglądającemu wrażenie realnego (z zachowaniem perspektywy) widoku z możliwością obrotu o 360°.

  DPOF (z ang. Digital Print Order Format) jest formatem pozwalającym użytkownikowi aparatu cyfrowego na zdefiniowanie, które ze zdjęć przechowywanych na karcie pamięci mają zostać wydrukowane wraz z różnymi informacjami dotyczącymi formatu papieru, kolejności zrobienia zdjęcia, tytuł zdjęcia itp.

  Oscar za najlepsze zdjęcia przyznawany jest przez Amerykańską Akademię Filmową od 1928 roku dla najlepszego operatora. W latach 1939-67 przyznawano oddzielnie nagrodę za zdjęcia czarno-białe i kolorowe. DigiKam – program komputerowy służący do zarządzania zdjęciami cyfrowymi, przeznaczony dla środowiska graficznego KDE. Umożliwia pobieranie zdjęć z aparatu cyfrowego oraz ich organizowanie, przeglądanie i prostą edycję.

  Dodano: 31.03.2012. 14:47  


  Najnowsze