• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ogłoszono międzynarodowy konkurs o tytuł Astrofotografa Roku 2012

  25.01.2012. 15:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Królewskie Obserwatorium Astronomiczne Greenwich oraz magazyn Sky at Night ogłosiły konkurs dla miłośników fotografii, dotyczący zdjęć kosmosu. W konkursie mogą wziąć udział Polacy, a na zwycięzcę czeka 1500 funtów.  Konkurs o tytuł Astrofotografa Roku 2012 (2012 Astronomy Photographer of the Year) rozpoczął się 19 stycznia i potrwa do 29 czerwca 2012 roku - zgłoszenia można nadsyłać do południa tego dnia.

  Konkurs rozgrywany jest w czterech kategoriach: Ziemia i kosmos (zdjęcia obejmujące krajobrazy, ludzi i inne rzeczy związane z Ziemią na tle obiektów astronomicznych); nasz układ słoneczny (zdjęcia Słońca, planet, księżyców, planetoid, komet); daleki kosmos (zdjęcia obiektów znajdujących się poza układem słonecznym, takich jak gwiazdy, mgławice, galaktyki); młody astrofotograf roku (zdjęcia wykonane przez osoby wieku do 16 lat).

  Zwycięzca każdej z kategorii otrzyma nagrodę w wysokości 500 funtów, a na głównego laureata konkursu czeka 1500 funtów. Zwycięskie prace będą prezentowane na wystawie w Królewskim Obserwatorium Greenwich od 21 września 2012 r. do lutego 2013 r.

  Po raz pierwszy zorganizowano konkurs w roku 2009. W ubiegłym roku przyciągnął rekordową liczbę zgłoszeń - otrzymano ponad 700 zdjęć kosmosu z całego świata. Zeszłoroczne zwycięskie fotografie ukazywały Jowisza wraz z jego dwoma księżycami (autor zdjęcia: Damian Peach z Wielkiej Brytanii), bogate pole gwiazd w Drodze Mlecznej rozciągające się nad linią palm tropikalnych (Tunç Dezel z Turcji), pozostałość po supernowej (Marco Lorenzi z Włoch), światło zodiakalne (Harley Grady z USA).

  ,,Astronomia staje się coraz popularniejsza w społeczeństwie, o czym świadczy duży wzrost liczby uczestników, który zanotowaliśmy w roku 2011. Co roku konkurs przynosi nowe niespodzianki. Fascynuje mnie, że otrzymujemy zgłoszenia od ludzi z całego świata, zarówno od początkujących, jak i od ekspertów na tym polu" - powiedział dr Marek Kukula z Królewskiego Obserwatorium Greenwich, jeden z sędziów w konkursie.

  Konkurs Astrofotograf Roku 2012 działa w oparciu o witrynę wymiany zdjęć Flickr. Więcej informacji na jego temat można znaleźć pod adresem http://www.rmg.co.uk/astrophoto.

  PAP - Nauka w Polsce

  cza/ krf/bsz
  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Google Lunar X Prize – konkurs zorganizowany przez X PRIZE Foundation i sponsorowany przez Google. Jego zwycięzcą zostanie drużyna, która wykorzystując prywatne fundusze jako pierwsza umieści na powierzchni Księżyca łazik i zaprezentuje zrobione przez niego zdjęcia (oraz inne dane) przekazane na Ziemię. Konkurs został ogłoszony 13 września 2007 roku na łamach czasopisma Wired. Zwycięzcy Konkursu Piosenki Eurowizji – 61 piosenek wygrało Konkurs Piosenki Eurowizji. Konkurs, który jest nadawany co roku od 1956 roku, jest jednym z najdłuższych programów telewizyjnych na świecie. Zwycięzca konkursu wybierany jest na różne sposoby: przez przyznawanie punktów, przez jury lub przez telewidzów. Kraj, który otrzyma najwięcej punktów, zostaje ogłoszony zwycięzcą. Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji Lys Assia nie wygrała na punkty, ale dzięki zdobyciu głosów (po dwa z każdego kraju) i wówczas ogłoszono zwycięzcę. World Press Photo – najważniejszy konkurs branżowy fotografów z całego świata pracujących dla prasy. Fundacja World Press Photo działa od 1955 roku. Odbywa się corocznie, wyniki ogłaszane są w lutym. Przebiega w kilkunastu kategoriach obejmujących fotografie pojedyncze i serie (reportaże), takich jak zdjęcie roku, zdarzenia, ludzie w zdarzeniach, sportowe sytuacje, ludzie sportu, życie codzienne, portrety, sztuka, przyroda. Przyznawane jest też wyróżnienie jury młodzieżowego.

  Szwajcaria w Konkursie Piosenki Eurowizji bierze udział od samego początku, czyli od 1956 roku. Dotychczas wzięła udział w 54 konkursach, opuszczając tylko te w 1995, 1999, 2001 i 2003 roku. W Szwajcarii odbył się pierwszy w historii Konkurs Piosenki Eurowizji. Co więcej, to właśnie szwajcarska reprezentantka, Lys Assia, została jego laureatką. Po raz drugi, kraj wygrał w 1988. Trzecie zwycięstwo mogłoby nastąpić w 1963 roku, gdyby prowadząca tegorocznego konkursu. Katie Boyle, nie zadzwoniła ponownie do podawacza punktów z Norwegii. Holandia w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci: Holandia w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci uczestniczy od samego początku, czyli od 2003 roku. Kraj wygrał konkurs w roku 2008 wraz z Ralfem Mackenbachem i piosenką „Click Clack”. W 2008 roku kraj zajął najgorsze jak dotąd - 13 miejsce. Holandia jest również pierwszym dwukrotnym gospodarzem konkursu: w 2007 i 2012 roku.

  Ukraina w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci wzięła dotychczas udział siedem razy, a zadebiutowała w 2006 roku. Kraj raz wygrał konkurs - w 2012 roku, za sprawą Anastasiyi Petryk, która wykonała piosenkę Nebo. Azerbejdżan zadebiutował w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2012 roku. Kraj miał wystąpić już w konkursie w 2008 roku, ale zrezygnował z powodu braku odpowiedniej piosenki.

  19. Konkurs Piosenki Eurowizji 1974 odbył się 6 kwietnia 1974 roku w Wielkiej Brytanii. BBC zgodziło się zorganizować festiwal zamiast Luksemburgu, który wygrał dwa lata z rzędu (w 1972 i 1973 roku) i nie miał funduszy na organizację kolejnego konkursu. W konkursie udział wzięło 17 krajów. Debiut zaliczyła Grecja, natomiast z rywalizacji o Grand Prix zrezygnowała Francja. Prowadzącą konkursu, już po raz czwarty, została Katie Boyle (wcześniej prowadziła Konkurs w 1960, 1963 i 1968 roku). Słowacja wzięła udział w Konkursie Piosenki Eurowizji 7 razy, debiutując w 1994 roku. Kraj chciał uczestniczyć również w 1993 roku, jednak nie przeszedł rundy kwalifikacyjnej do Eurowizji. W ciągu pierwszych trzech finałów, w których Słowacja wzięła udział, jej najlepszym wynikiem było 18. miejsce, które Marcel Palonder zdobył w 1996. Z powodu słabych wyników, kraj nie mógł brać udziału w konkursach w 1995 i 1997 roku, a było porażce w 1998 (21. miejsce), Słowacja wycofała się z konkursu na dziesięć lat, powracając dopiero w 2009 roku.

  Włochy biorą udział w Konkursu piosenki Eurowizji od samego początku jego istnienia, czyli od 1956 roku. Do tej pory uczestniczyli w konkursie 39 razy. Kraj wziął udział w 2011 roku, po 14-letniej przerwie.

  8. Konkurs Piosenki Eurowizji 1963 odbył się 23 marca 1963 roku w Centrum Telewizyjnym BBC w Londynie (Wielka Brytania). Choć Francja wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji 1962, z powodu problemów finansowych nie była w stanie zorganizować konkursu w 1963 roku. Wprowadzono wówczas zasadę obowiązującą przez lata: w przypadku niemożności przygotowania Konkursu Piosenki Eurowizji przez zwycięski kraj, gospodarzem zostaje brytyjski nadawca BBC. Dlatego w październiku 1962 roku ogłoszono, że konkurs odbędzie się w Wielkiej Brytanii, w niedawno otwartej BBC Television Centre.

  The Earthquake Blend – tytuł serii zdjęć kalifornijskiego artysty fotografa Shawna Clovera. Składa się z ona z dwóch części, a przedstawia kolorowo-czarno-białe fotomontażowe fotografie. Każda z tych prac jest połączeniem starego czarno-białego zdjęcia konkretnego miejsca w San Francisco w 1906 roku zrujnowanego wówczas przez trzęsienie ziemi i kolorowego współczesnego zdjęcia tego samego miejsca. Pierwsza część tej serii fotografii została opublikowana 1 października 2010 roku, natomiast druga część 17 sierpnia 2012 roku. Blog Roku – konkurs organizowany od 2005 roku przez portal Onet.pl, mający na celu wyłonienie najlepszego polskojęzycznego blogu. Początkowo mogli w nim uczestniczyć tylko blogerzy z platformy Blog.onet.pl, od III edycji z 2007 roku konkurs został otwarty na całą polską blogosferę. W konkursie Blog Roku mogą wziąć udział wszyscy blogerzy, bez względu na to w jakiej domenie prowadzą swój blog. Wyboru dokonują zarówno członkowie specjalnie powołanej Kapituły Konkursu, jak i internauci. W każdej z czterech dotychczasowych edycji w jury zasiadały osobowości ze świata kultury i mediów.

  Valentina Monetta (ur. 1 marca 1975 w San Marino) – sanmaryńska piosenkarka, trzykrotna reprezentantka San Marino w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2012, 2013 i 2014 roku. Konkurs "Człowiek bez barier" – konkurs dla osób niepełnosprawnych, promujący ich aktywność zawodową i zaangażowanie społeczne.

  Manhunt International – międzynarodowy konkurs piękności dla mężczyzn rozgrywany od 1993 roku. Korzenie samego konkursu sięgają jednak 1987 kiedy to z inicjatywy Alexa Liu dyrektora Metromedia Singapore zorganizowano pierwszy konkurs. Albania zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2012 roku.. Pierwszą reprezentantką kraju była Igzidora Gjeta z piosenką "Kam një këngë vetëm për ju" (Mam piosenkę tylko dla was). Ostatecznie zajęła jednak ostatnie, 12. miejsce.

  40. Konkurs Piosenki Eurowizji 1995 odbył się 13 maja 1995 w Point Theatre, w Dublinie, w Irlandii. Festiwal prowadziła Mary Kennedy. Jest to ostatni konkurs mający tylko jednego prowadzącego. W tym roku przerwał się ciąg zwycięstw Irlandii, którymi cieszyła się w 1992, 1993 i 1994 roku. Tym razem laur zwycięstwa powędrował do Norwegii, za sprawą zespołu Secret Garden i ich piosenki "Nocturne". Większość utworu to solo skrzypiec, a skrzypaczka Fionnuala Sherry pochodzi z... Irlandii! Dobry Wzór – konkurs na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku. Organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Jest przygotowywany i prowadzony zgodnie z zasadami określonymi przez ICSID (International Council of Societies of Industrial Design). Od samego początku, stałym elementem konkursu jest monitoring polskiego rynku. Eksperci Instytutu Wzornictwa Przemysłowego wyszukują i dopuszczają do konkursu dostępne na polskim rynku produkty i usługi. Nagrodą w konkursie jest znak i certyfikat Dobry Wzór. Konkurs istnieje na rynku od 1993 roku i jest pierwszą polską nagrodą za wzornictwo. Od 1995 roku swoją nagrodę: Wzór Roku, przyznaje Minister Gospodarki. Największe zmiany w Dobrym Wzorze zaszły w 2006 roku, kiedy po raz pierwszy w konkursie mogły wziąć udział również produkty producentów zagranicznych. Od tego momentu polskie produkty i polscy przedsiębiorcy konkurują z zagranicznymi markami. Od tego roku również swoją nagrodę – Designer Roku dla najlepszego polskiego projektanta – przyznaje prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Mamy już sześciu projektantów – Designerów Roku. Są nimi Marek Adamczewski (2007), Tomasz Rudkiewicz (2008), Andrzej Śmiałek (2009), Tomasz Augustyniak (2010), Marek Liskiewicz i Triada Design (2011) oraz Piotr Kuchciński (2012). Produkty, niezależnie od kraju pochodzenia, są oceniane w 3 sferach: domu, pracy i publicznej. Od 2010 roku wprowadzona została nowa sfera usług. Od 2013 roku zgłoszone do konkursu produkty i usługi oceniane są w 7 kategoriach: DOM PRACA SFERA PUBLICZNA USŁUGI NOWE TECHNOLOGIE GRAFIKA UŻYTKOWA i OPAKOWANIA NOWE MATERIAŁY PRODUKCYJNE W każdej kategorii jury wyłania laureatów i przyznaje nagrody Dobry Wzór. Minister Gospodarki nagradza znakiem Wzór Roku najlepszy polski produkt lub usługę, a prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego wyróżnia najlepszego projektanta tytułem Designer Roku.

  Dodano: 25.01.2012. 15:47  


  Najnowsze