• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grant na badania plemników kogutów dla młodego naukowca

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Młody naukowiec z wydziału medycyny weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu otrzymał grant z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na badania plemników kogutów.

  Dodano: 18.12.2011. 16:19  Czytaj więcej

  Nagroda ERBN dla młodego naukowca badającego pospolite choroby

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Młoda badaczka otrzymała od Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) grant o wartości 1,5 mln EUR dla początkujących naukowców w ramach wsparcia jej badań nad genetyką pospolitych chorób człowieka.

  Dodano: 16.12.2011. 18:17  Czytaj więcej

  Kandydat w konkursie Popularyzator Nauki 2011 - Stanisław Czachorowski

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Popularyzuje biologię - głównie entomologię i ekologię, a także po części filozofię przyrody. Naukowo specjalizuje się w chruścikach, czyli niewielkich owadach, które - jak mówi - zbliżają go do rozwikłania zagadki życia. Wykładowca Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Stanisław Czachorowski jest jednym z inicjatorów Olsztyńskich Dni Nauki, twórcą kawiarni naukowej Klubu Profesorów Collegium Copernicanum, autorem wielu inicjatyw społecznych. Na blogu "Profesorskie gadanie" upowszechnia wiedzę i zaraża swoimi pasjami. Jest kandydatem - w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Dodano: 15.12.2011. 07:33  Czytaj więcej

  Kandydatka w konkursie Popularyzator Nauki 2011 - Agata Jurkowska

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nad czym pracują geolodzy, chemicy, jak powstają mapy, jak wyjaśnić zjawiska przyrodnicze oglądane w trójwymiarze? O tym mówi Agata Jurkowska podczas warsztatów dla dzieci i młodzieży, konferencji i otwartych wykładów z zakresu nauk przyrodniczych dla słuchaczy w każdym wieku. Doktorantka w Instytucie Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego jest kandydatką - w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Dodano: 14.12.2011. 07:47  Czytaj więcej

  Indeks na podyplomowe studia archeologii podwodnej nagrodą w konkursie fotograficznym

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Indeks na roczne Studia Podyplomowe Archeologii Podwodnej na Uniwersytecie Warszawskim można wygrać w konkursie fotograficznym "Człowiek, woda i czas - co znalazłem pod wodą?". Zgłoszenia trwają do 20 stycznia 2012 r.

  Dodano: 14.12.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Kandydat w konkursie Popularyzator Nauki 2011 - Marcin Włodarczyk

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prezentowanie nowatorskich konstrukcji polskich naukowców to sposób Marcina Włodarczyka z Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej na popularyzację nauki. To dzięki jego zaangażowaniu elektryczny bolid skonstruowany przez studentów trzech wydziałów stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów gliwickiej uczelni. Obecnie promuje wielokrotnie nagradzany na forum międzynarodowym egzoszkielet opracowany przez doktoranta. Marcin Włodarczyk jest kandydatem - w kategorii Dziennikarz/Instytucja nienaukowa - w VII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Dodano: 13.12.2011. 08:04  Czytaj więcej

  Kandydat w konkursie Popularyzator Nauki 2011 - dr hab. Mariusz Gagoś

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Popularyzuje fizykę biofizykę oraz inne dziedziny nauk przyrodniczych. Szczególnie angażuje się w działania popularyzujące naukę wśród dzieci, którym pokazuje "magię" zjawisk fizycznych i przekonuje, że "nauka jest wspinaczką po najpiękniejszych górach świata". Na festiwalach nauki, dziecięcych uniwersytetach, otwartych wykładach i pokazach pomaga zrozumieć "cuda", które opisują uczeni i inspiruje do szukania zastosowań. Kierownik Zakładu Biofizyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (UP) dr hab. Mariusz Gagoś jest kandydatem - kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Dodano: 12.12.2011. 07:53  Czytaj więcej

  Siedmiu uczonych nagrodzonych przez Wydział Nauk Technicznych PAN

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Siedmiu uczonych zostało laureatami tegorocznych Nagród Naukowych Wydziału IV Nauk Technicznych Polskiej Akademii Nauk. Wyróżnienia wręczono 8 grudnia w Warszawie. Nagroda jest corocznym, indywidualnym wyróżnieniem za twórczą pracę naukową lub cykl prac z dziedziny nauk technicznych.

  Dodano: 08.12.2011. 14:19  Czytaj więcej

  Kandydatura w konkursie Popularyzator Nauki 2011 - Fundacja NANONET

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Informowanie o korzyściach i zagrożeniach płynących z nanotechnologii to jeden z celów, które stawiają sobie wolontariusze Fundacji NANONET. Portal NanoNet.pl promuje rozwój przedsiębiorczości opartej na nowych technologiach, upowszechnia wyniki badań naukowych i prac rozwojowych w obszarze nanotechnologii. Stanowiąca Krajowy Punkt Kontaktowy Europejskiej Platformy "Nanofutures" Fundacja Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii NANONET kandyduje - w kategorii Dziennikarz/Redakcja/Instytucja nienaukowa - w VII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Dodano: 07.12.2011. 08:33  Czytaj więcej

  Nagrodzono autorki najlepszych prac magisterskich nt. promocji Polski

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Autorki najlepszych prac magisterkich nt. kształtowania wizerunku miast, wykorzystania zamków jako hoteli oraz... "szaletów miejskich w przeddzień Euro" zwyciężyły w konkursie "Teraz Polska Promocja". Nazwiska laureatek ogłoszono na wtorkowej gali w Warszawie.


  Dodano: 07.12.2011. 00:25  Czytaj więcej

  ERBN przyznaje niemieckiemu naukowcowi 2,5 mln EUR na badania nad chorobami wątroby

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pewien niemiecki naukowiec ma nadzieję opracować strategie terapeutyczne spowalniające, a nawet odwracające patologiczny rozwój tkanki łącznej włóknistej w organach. Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERBN) przeznaczyła 2,5 mln EUR, aby pomóc mu w osiągnięciu tych celów naukowych.

  Dodano: 06.12.2011. 17:17  Czytaj więcej

  Kandydat w konkursie Popularyzator Nauki 2011 - dr Tomasz Samojlik

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Komiksowy żubry, ryjówka, bajkowy wilk i przyrodniczo zakręcony badacz Ernest Kociołek - to postaci stworzone na potrzeby popularyzacji przyrodoznawstwa wśród najmłodszych. Ich twórca dr Tomasz Samojlik na co dzień bada tajemnice Puszczy Białowieskiej. O swoich odkryciach opowiada na festiwalach nauki, szkoli przewodników, spotyka się z czytelnikami i publikuje popularnonaukowe artykuły. Badacz jest kandydatem - w kategorii Naukowiec/Instytucja Naukowa - w VII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Dodano: 06.12.2011. 07:53  Czytaj więcej

  Międzynarodowa rywalizacja robotów na Politechnice Wrocławskiej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nawet 250 robotów z kilku krajów spodziewają się organizatorzy Międzynarodowych Zawodów Robotów "Robotic Arena 2011", które odbędą się 10 grudnia w Politechnice Wrocławskiej. Roboty będą walczyć w 7 kategoriach.

  Dodano: 06.12.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Koźmiński i SGH wśród 75 najlepszych uczelni biznesowych w Europie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz Szkoła Główna Handlowa znalazły się na liście 75 najlepszych europejskich uczelni biznesowych, opublikowanej przez brytyjski dziennik "Financial Times". ALK zajęła w tym podsumowaniu 60. miejsce, a SGH - 67.

  Dodano: 05.12.2011. 22:33  Czytaj więcej

  Kandydat w konkursie Popularyzator Nauki 2011 - dr Zbigniew Remin

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W prowadzonym przez dr. Zbigniewa Remina serwisie www.Geopic.pl nauczyciele i popularyzatorzy nauki znajdą bazę zdjęć, którymi bezpłatnie można zobrazować prezentacje przyrodnicze. Swoją fascynację geologią uczony przekazuje na wykładach dla edukatorów, opowiada też o nauce słuchaczom Uniwersytetu Otwartego. Geolog z Uniwersytetu Warszawskiego jest kandydatem - w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Dodano: 05.12.2011. 07:33  Czytaj więcej

  Centrum Hewelianum wybrało najlepsze Przepisy na chemię

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Trzy nagrody i siedem wyróżnień w każdej z dwóch kategorii przyznano w konkursie "Przepisy na chemię", w którym wybierano najlepsze pomysły na doświadczenie chemiczne dla dzieci. Konkurs zorganizowało Centrum Hewelianum w ramach projektu edukacyjnego "Po-Ra na chemię, czyli Międzynarodowy Rok Chemii w Centrum Hewelianum".

  Dodano: 05.12.2011. 00:40  Czytaj więcej

  Pięć badaczek otrzymało stypendia L'Oreal Polska i UNESCO

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pięć polskich badaczek otrzymało stypendia naukowe w ramach 11. edycji programu L'Oreal Polska i UNESCO "dla Kobiet i Nauki". Jury nagrodziło: dr Anetę Kaszę, dr Aleksandrę Lesiak, Annę Grochot-Przęczek, Katarzynę Kamińską i Danutę Witkowską.

  Dodano: 02.12.2011. 11:25  Czytaj więcej

  Kandydat w konkursie Popularyzator Nauki 2011 - Krzysztof Orliński

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W warunkach ziemskich właściwie wszystko jest przecież chemią - uważa Krzysztof Orliński, nauczyciel w szkole ponadgimnazjalnej i dziennikarz naukowy. W "Młodym Techniku" opisuje historię odkryć i zastosowania poszczególnych dziedzin chemii. Jest autorem "Parady pierwiastków" i "Parady tworzyw sztucznych" oraz cyklu sfilmowanych doświadczeń chemicznych. Redaktor jest kandydatem - w kategorii Dziennikarz/Instytucja nienaukowa - w VII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Dodano: 02.12.2011. 08:47  Czytaj więcej

  Medale Chemii za nanolumionofory, geny bakterii i katalizatory

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Świecące nanocząsteczki, nietypowe geny bakterii i katalizatory - to tematy prac zwycięzców pierwszej edycji konkursu o Medale Chemii, przyznawanych za najlepsze prace licencjackie i inżynierskie przez Instytut Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. 1 grudnia w siedzibie instytutu wręczono nagrody. Konkurs ma na celu wyróżnienie szczególnie ciekawych prac polskich studentów chemii.

  Dodano: 02.12.2011. 08:04  Czytaj więcej

  Przetarg dotyczący wykorzystania TIK w edukacji

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA) Komisji Europejskiej opublikowała zaproszenie do składania ofert na badanie wskaźników wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK) w edukacji.

  Dodano: 30.11.2011. 17:26  Czytaj więcej