• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • XV edycja konkursu Historia Bliska

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  "Spotkania w XX wieku. Polacy-Rosjanie: przyjaciele, wrogowie, sąsiedzi?" i "Warszawa zbudowana, zburzona, odbudowywana. Moje miejsca i w tych miejscach ludzie..." to niektóre z tematów XV edycji konkursu "Historia Bliska" ogłoszonego przez Ośrodek KARTA.

  Dodano: 28.03.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Prof. Krzysztof Skóra z UG nagrodzony za propagowanie wiedzy o morskich ssakach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prof. Krzysztof Skóra, szef Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, został pierwszym laureatem European Cetacean Society Conservation Award, nagrody przyznawanej za propagowanie wiedzy i za badania dotyczące morskich ssaków w Bałtyku oraz działania na rzecz ochrony przyrody.

  Dodano: 28.03.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Resort nauki ogłosił pięć konkursów dla humanistów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pięć konkursów na realizację projektów w ramach trzech modułów Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki ogłosiło w piątek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ramach konkursów finansowane będą projekty badawcze o fundamentalnym znaczeniu dla dziedzictwa i kultury narodowej czy upowszechniające wyniki polskich badań humanistycznych na świecie.

  Dodano: 25.03.2011. 14:47  Czytaj więcej

  Konkurs edukacyjno-filmowy MHP Rówieśnicy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Prace opisujące historię młodych ludzi walczących o niepodległość, nie zgadzających się na narzuconą rzeczywistość lub biorących udział w niezależnej działalności kulturalnej w latach 1945-89 mogą wziąć udział w konkursie Muzeum Historii Polski pt. "Rówieśnicy".


  Dodano: 17.03.2011. 16:47  Czytaj więcej

  UJ organizuje dla studentów konkurs poświęcony historii chemii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Studenci publicznych i niepublicznych uczelni mogą wziąć udział w ogólnopolskim konkursie "Od Sędziwoja do Skłodowskiej-Curie", popularyzującym wiedzę o historii chemii. Zgłoszenia można przesyłać do 13 marca. Na najlepszych czekają nagrody rzeczowe.

  Dodano: 03.03.2011. 00:26  Czytaj więcej

  Nagroda Dziekanów za artykuł o pomysłowej metodzie skupiania światła

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Aleksander Kubica, student Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim i Wiktor Pilewski, student Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej otrzymali Nagrodę Dziekanów za artykuł "Jak skupiać światło przy użyciu drukarki i folii i co z tego wyniknąć może", opublikowany w 5 numerze "Delty" w 2010 r.

  Dodano: 02.03.2011. 00:33  Czytaj więcej

  Prof. Barańska laureatką Medalu im. L. Marchlewskiego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prof. Jolanta Barańska z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego, otrzymała Medal im. L. Marchlewskiego za wybitne osiągnięcia badawcze w zakresie biochemii i biofizyki. Nagrodę wręczono 22 lutego podczas posiedzenia Komitetu Biochemii i Biofizyki PAN.

  Dodano: 28.02.2011. 19:25  Czytaj więcej

  Spektakl Visualise - piękno nauki. Konkurs!

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  "Zero narracji, mnóstwo obserwacji!" " tak w kilku słowach można określić spektakl, w którym doświadczenia naukowe, projekcje video i teatr pantomimy zobrazują fascynujące zjawiska naukowe. UWAGA: do wygrania darmowe wejściówki na to widowisko. Wystarczy śledzić stronę www.cittru.uj.edu.pl i odpowiedzieć na proste pytania konkursowe. Spektakl organizuje British Council przy współpracy CITTRU (Uniwersytet Jagielloński), Centrum Nauki Kopernik oraz Teatru Groteska.

  Dodano: 23.02.2011. 14:44  Czytaj więcej

  Rusza konkurs im. W. Lipskiego dla młodych informatyków

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rozpoczyna się siódma edycja konkursu im. Witolda Lipskiego dla wybitnych młodych naukowców specjalizujących się w informatyce. Mogą wziąć w nim udział badacze do 30. roku życia. Do wygrania 10 tys. zł. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 18 kwietnia.

  Dodano: 23.02.2011. 01:04  Czytaj więcej

  Prof. Matyjaszewski laureatem Nagrody Wolfa

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prof. Krzysztof Matyjaszewski, wybitny polski chemik, został laureatem Nagrody Wolfa 2011 w dziedzinie nauk chemicznych - poinformowała Dominika Wojtysiak-Łańska z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

  Dodano: 18.02.2011. 00:33  Czytaj więcej

  Konkurs Czy fizyka się liczy na UŚ

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  13 stycznia w Katowicach odbędzie się pierwszy etap III Ogólnopolskiego Konkursu "Fizyka się liczy". Troje laureatów konkursu oraz nauczyciel zdobywcy pierwszego miejsca wyjadą do ośrodka naukowego CERN w Genewie. Konkurs jest organizowany przez Instytut Fizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego.

  Dodano: 11.01.2011. 14:19  Czytaj więcej

  Konkurs na koncepcje interaktywnych stanowisk dydaktycznych wystawy Ruch

  opublikowane przez: Przemysaw Szydzik
  Jeśli wiesz, jak można pokazać różne rodzaje ruchu: ruch w skali Ziemi i Kosmosu, ruch wody lub powietrza, ruch w mechanice, biologii i biochemii lub przedstawić zarządzanie ruchem, pojęcie dynamiki w procesach biologicznych, fizycznych i technicznych - jeśli masz pomysł, rusz z nim do nas!

  Dodano: 23.12.2010. 12:42  Czytaj więcej

  Świetlik - konkurs z nauk przyrodniczych dla dzieci

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych "Świetlik" dla uczniów szkół podstawowych organizuje po raz czwarty Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zgłoszenia można przesyłać do 31 stycznia 2011 r.

  Dodano: 24.11.2010. 00:33  Czytaj więcej

  Wkrótce finał pierwszego konkursu w ramach projektu Fizyka jest ciekawa

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ponad 5 tys. uczniów i 70 nauczycieli z Lubuskiego, Dolnośląskiego i Wielkopolskiego - ze szkół gdzie procent zdawalności matury z fizyki jest najniższy w Polsce - bierze udział w projekcie "Fizyka jest ciekawa". 25 listopada na Politechnice Poznańskiej odbędzie się międzywojewódzki finał konkursu organizowanego w ramach tego projektu.

  Dodano: 16.11.2010. 00:53  Czytaj więcej

  Kandydatka w konkursie Popularyzator Nauki 2010 - Izabela Ratman-Kłosińska

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Realizując dewizę Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach: "Rozwój i upowszechnienie innowacyjnych technologii ochrony środowiska wzmacniające gospodarkę i środowisko to dwa podstawowe filary determinujące jakość życia i zrównoważony rozwój", Izabela Ratman-Kłosińska popularyzuje naukę w środowisku biznesu. Kierownik Działu współpracy z zagranicą w IETU kandyduje - w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VI edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Dodano: 13.11.2010. 12:33  Czytaj więcej

  Kandydatka w konkursie Popularyzator Nauki 2010 - dr hab. Danuta Chmielowska

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Od 30 lat dr hab. Danuta Chmielowska popularyzuje wiedzę o Turcji i Bliskim Wschodzie. Tłumaczy, jak na przestrzeni wieków kształtowały się związki Polaków z tamtejszymi państwami, rozszerza krąg ludzi zainteresowanych kulturą, literaturą, polityką i sprawami społecznymi Orientu. Dyplomatka i pracownik Zakładu Turkologii i Ludów Azji Środkowej Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego (UW) kandyduje - w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VI edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Dodano: 12.11.2010. 09:04  Czytaj więcej

  9 Polaków odbierze dyplomy Euromaster z zakresu chemii analitycznej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ponad 30 młodych chemików z całej Europy, w tym 9 Polaków, odbierze 26 października w Geel pod Brukselą europejskie dyplomy magisterskie (Euromaster) z zakresu chemii analitycznej.

  Dodano: 25.10.2010. 10:47  Czytaj więcej

  ERBN przyznała 427 najlepszym naukowcom granty dla początkujących

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Od 2007 r. Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERBN) rewolucjonizuje badania naukowe i inwestuje w najwybitniejsze talenty, co czyni z niej jeden z fundamentalnych komponentów Europejskiej Przestrzeni Badawczej (ERA). Do trwałości tego sukcesu przyczynia się 427 naukowców na początkowym etapie kariery, którzy otrzymali 580 mln EUR w ramach trzeciego konkursu ERBN "Granty dla początkujących naukowców", wspierającego dobrze zapowiadających się liderów świata nauki w prowadzeniu niezależnych badań naukowych w Europie - niezależnie od narodowości grantobiorcy.

  Dodano: 21.10.2010. 17:17  Czytaj więcej

  Konkurs na Najlepszy Debiut Historyczny Roku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Niepublikowane prace magisterskie i doktorskie poświęcone historii Polski i Polaków w XX wieku obronione w okresie od 1 października 2009 do 31 października 2010 roku mogą wziąć udział w IV edycji konkursu na Najlepszy Debiut Historyczny Roku.

  Dodano: 21.10.2010. 00:53  Czytaj więcej

  Nagroda za Innowacyjność EARTO i inauguracja badań, Bruksela, Belgia

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dnia 27 października 2010 r. w Brukseli, Belgia, odbędzie się wydarzenie uświetniające przyznanie Narody za Innowacyjność EARTO (Europejskiego stowarzyszenia handlowego organizacji ds. badań i technologii) 2010 oraz inaugurację badań nad wpływem europejskich organizacji badawczo-technologicznych.

  Dodano: 20.10.2010. 16:49  Czytaj więcej