• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pikomat 2013 rozstrzygnięty

  29.06.2013. 15:27
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Za nami finał międzynarodowego konkursu matematycznego "Pikomat 2013". Z zadaniami zmierzyli się uczniowie z Polski, Zaolzia i Litwy. W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV, V, VI szkół podstawowych oraz I, II, III gimnazjów z Polski, jak również uczniowie szkół podstawowych z Zaolzia i szkół polskich na Litwie. Aby dotrzeć do finału, uczestnicy musieli pokonać 3 etapy mierząc się z wieloma zadaniami matematycznymi i logicznymi.

  Tegoroczna edycja była już XXI. Dzięki tego typu inicjatywom wśród młodych ludzi rozwija się zainteresowania Królową Nauk. Pozwala to także zwrócić uwagę na potrzebę stymulowania rozwoju intelektualnego dziecka i rozwijania jego uzdolnień matematycznych. Międzynarodowy charakter konkursu sprzyja podtrzymywaniu kontaktów między środowiskiem polonijnym, a Ojczyzną , buduje poczucie przynależności do społeczności polskiej. Uczniowie nie tylko wzmacniają więzi narodowe, ale także nawiązują nowe kontakty i przyjaźnie ? komentuje Piotr Tomczak z firmy Casio.

  Spośród 82 finalistów wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

  Klasy IV:
  miejsce 1- Bartosz Tramś z Rybnika
  miejsce 2- Natalia Pająk z Katowic
  miejsce 3- Emilia Kuczera z Rogowa

  Klasy V:
  miejsce 1- Oliwia Mruk z Gliwic
  miejsce 2- Kaja Bajura z Gliwic
  miejsce 3- Natalia Adamiak z Gliwic

  Klasy VI:
  miejsce 1-  Aleksander Jurczak z Katowic
  miejsce 2- Mateusz Pieróg z Mielca
  miejsce 3- Maciej Dziuba z Końskich

  Klasy I Gimnazjum:
  miejsce 1- Martyna Berej z Lublina
  miejsce 2- Wiktoria Mostowska z Pyskowic
  miejsce 3- Patryk Skupień z Dąbrowy Górniczej

  Klasy II Gimnazjum:
  miejsce 1- Andrzej Kasianiuk z Lublina
  miejsce 2- Kacper Kosiński z Lublina
  miejsce 3- Piotr Kośkiewicz z Lublina

  Klasy III Gimnazjum:
  miejsce 1- Piotr Pawlak z Gdańska
  miejsce 2- Krystian Kulik z Zabrza
  miejsce 3- Marcel Rychlewski z Sosnowca

  Finał konkursu odbył się w dniach 20-21 czerwca w domu wczasowym ?Halny? w Wiśle-Jarzębata. W trakcie wyjazdu rozegrano indywidualne oraz drużynowe konkursy (tzw. matboje), dzięki którym wyłoniono zwycięzców. Uczniowie wzięli również udział w warsztatach matematycznych i wycieczce. Zwycięzcy otrzymali kalkulatory Casio, gry planszowe oraz gadżety od sponsorów.

  Konkurs organizowany jest co roku przez Śląskie Stowarzyszenie Oświatowe ?DELTA? w Katowicach przy współpracy z Centrum Pedagogicznym dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego w Czeskim Cieszynie.

  źródło: planetpr


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków 2010 (ang. Eurovision Young Musicians Competition) – 15. edycja Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków, zorganizowana w Wiedniu. 8 i 9 maja miejsce miały półfinały, w których udział wzięło 15 państw. Z dwóch półfinałów do finału, który odbył się 14 maja, awansowało 7 państw. Wygrała reprezentantka Słowenii - Eva Nina Kozmus. Słowacja wzięła udział w Konkursie Piosenki Eurowizji 7 razy, debiutując w 1994 roku. Kraj chciał uczestniczyć również w 1993 roku, jednak nie przeszedł rundy kwalifikacyjnej do Eurowizji. W ciągu pierwszych trzech finałów, w których Słowacja wzięła udział, jej najlepszym wynikiem było 18. miejsce, które Marcel Palonder zdobył w 1996. Z powodu słabych wyników, kraj nie mógł brać udziału w konkursach w 1995 i 1997 roku, a było porażce w 1998 (21. miejsce), Słowacja wycofała się z konkursu na dziesięć lat, powracając dopiero w 2009 roku. Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków 2008 (ang. Eurovision Young Musicians Competition) – 14. edycja Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków, zorganizowana w Wiedniu. 4 i 5 maja miejsce miały półfinały, w których udział wzięło 16 państw. Z dwóch półfinałów do finału, który odbył się 9 maja, awansowało 7 państw. Koncert poprowadzili Christoph Wagner-Trenkwitz i Lidia Baich. Wygrał reprezentant Grecji – Dionysios Grammenos.

  Liceum Morskie w Gdyni – istniało w latach 1973-85 jako liceum zawodowe przy Polskich Liniach Oceanicznych. Absolwenci szkoły otrzymywali dyplom marynarza lub motorzysty. Dostanie się do szkoły nie było łatwa sprawa. O jedno miejsce starało się około 5 do 8 osób. Kandydat musiał zdać egzamin z języka polskiego i matematyki. Kandydaci, którzy zdali egzamin musieli przejść przez miesięczny obóz kandydacki. Podczas obozu kandydaci zapoznawali się z morską terminologią, uczyli się wioślarstwa szalupowego, przyzwyczajali się do mieszkania na statku. Podczas pobytu w szkole uczniowie byli zakwaterowani na pływającym internacie MS Edward Dembowski. Statek posiadał 5 klas wykładowych, salę gimnastyczną, oraz ok. 40 kabin z czterema kojami. Każdy rocznik był podzielony na dwie klasy A i B. Do klasy A uczęszczali uczniowie, którzy pochodzili z różnych zakątków Polski, w klasie B byli uczniowie mieszkający w Trójmieście i okolicach. Memoriał im. Ryszarda Nieścieruka 2002: VIII Memoriał Ryszarda Nieścieruka odbył się 6 października 2002. Rozegrany został w nowej formule. W fazie eliminacyjnej zawodnicy ścigali się w czterech drużynach, liczących po czterech żużlowców. Następnie odbyła się faza finałowa, czyli dwa półfinały i finał wyłaniający zwycięzcę Memoriału. Do półfinału awans uzyskali po dwaj najlepsi zawodnicy z każdej drużyny. W finale pojechali zawodnicy, którzy w półfinałach zajęli 1. lub 2. miejsce. Wyścig finałowy liczył sześć okrążeń. Zwyciężył w nim po raz drugi Piotr Protasiewicz.

  Pierwsze zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2013/2014 odbyły się w niemieckim Klingenthal. Konkurs drużynowy został rozegrany 23 listopada, konkurs indywidualny 24 listopada, natomiast kwalifikacje do konkursu indywidualnego 22 listopada. W kwalifikacjach pierwsze miejsce zajął Piotr Żyła, natomiast najdłuższy skok oddał Kamil Stoch, który był wśród skoczków nie muszących się kwalifikować. Konkurs drużynowy wygrała reprezentacja Słowenii. Druga seria konkursu drużynowego została anulowana, ponieważ na skoczni panowały złe warunki atmosferyczne. Konkurs indywidualny podobnie jak drużynowy zakończył się po pierwszej serii. Zwycięzcą konkursu indywidualnego i pierwszym liderem klasyfikacji generalnej sezonu 2013/2014 Pucharu Świata został Krzysztof Biegun. Indywidualne Mistrzostwa Polski na Żużlu 1999 – zawody żużlowe, mające na celu wyłonienie medalistów indywidualnych mistrzostw Polski w sezonie 1999. Rozegrano cztery turnieje ćwierćfinałowe, dwa półfinały oraz finał, w którym zwyciężył Piotr Protasiewicz.

  Olimpiada matematyczna – najstarsza polska olimpiada przedmiotowa. Pierwsza edycja odbyła się w roku szkolnym 1949/1950 z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Matematycznego i od tego czasu organizowana jest corocznie. Olimpiada skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, ale uczniowie gimnazjów również mogą w niej startować. Począwszy od 2009 roku olimpiadę organizuje Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Matematycznej. Daria Kinzer (ur. 29 maja 1988 w Aschaffenburgu, Niemcy) – chorwacka wokalistka, reprezentantka Chorwacji na 56 Konkursie Piosenki Eurowizji 2011 który odbył się w Düsseldorfie. Piosenkarka wzięła udział w konkursie Dora organizowanym przez chorwacką telewizję HRT który miał na celu wyłonić reprezentanta Chorwacji na konkurs Eurowizji. Po kilku tygodniach zmagań, w marcu 2011 roku, Daria zwyciężyła z piosenką „Lahor”, autorstwa Borisa Đurđevića. Na Eurowizji, w pierwszym półfinale konkursu, który odbył się 10 maja, piosenkarka zaprezentowała angielską wersję swojej piosenki – „Celebrate”. Nie udało jej się awansować do finału konkursu – zajęła 15. miejsce w półfinale.

  Dobry Wzór – konkurs na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku. Organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Jest przygotowywany i prowadzony zgodnie z zasadami określonymi przez ICSID (International Council of Societies of Industrial Design). Od samego początku, stałym elementem konkursu jest monitoring polskiego rynku. Eksperci Instytutu Wzornictwa Przemysłowego wyszukują i dopuszczają do konkursu dostępne na polskim rynku produkty i usługi. Nagrodą w konkursie jest znak i certyfikat Dobry Wzór. Konkurs istnieje na rynku od 1993 roku i jest pierwszą polską nagrodą za wzornictwo. Od 1995 roku swoją nagrodę: Wzór Roku, przyznaje Minister Gospodarki. Największe zmiany w Dobrym Wzorze zaszły w 2006 roku, kiedy po raz pierwszy w konkursie mogły wziąć udział również produkty producentów zagranicznych. Od tego momentu polskie produkty i polscy przedsiębiorcy konkurują z zagranicznymi markami. Od tego roku również swoją nagrodę – Designer Roku dla najlepszego polskiego projektanta – przyznaje prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Mamy już sześciu projektantów – Designerów Roku. Są nimi Marek Adamczewski (2007), Tomasz Rudkiewicz (2008), Andrzej Śmiałek (2009), Tomasz Augustyniak (2010), Marek Liskiewicz i Triada Design (2011) oraz Piotr Kuchciński (2012). Produkty, niezależnie od kraju pochodzenia, są oceniane w 3 sferach: domu, pracy i publicznej. Od 2010 roku wprowadzona została nowa sfera usług. Od 2013 roku zgłoszone do konkursu produkty i usługi oceniane są w 7 kategoriach: DOM PRACA SFERA PUBLICZNA USŁUGI NOWE TECHNOLOGIE GRAFIKA UŻYTKOWA i OPAKOWANIA NOWE MATERIAŁY PRODUKCYJNE W każdej kategorii jury wyłania laureatów i przyznaje nagrody Dobry Wzór. Minister Gospodarki nagradza znakiem Wzór Roku najlepszy polski produkt lub usługę, a prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego wyróżnia najlepszego projektanta tytułem Designer Roku.

  Turniej o Srebrny Kask 2013 – zawody żużlowe, organizowane przez Polski Związek Motorowy dla zawodników do 21. roku życia. W sezonie 2013 rozegrano dwa turnieje półfinałowe oraz finał, w którym zwyciężył Piotr Pawlicki z Unii Leszno.

  VI Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, popularnie zwane Paderkiem. Jest to jedna z najstarszych (rok założenia: 1921.) i najwyżej notowanych szkół średnich w mieście. Szkoła mieści się w centrum miasta, przy ulicy Krakowskiej 17a. Dyrektorem szkoły jest Karol Seifert, a jego zastępcami są Andrzej Ptasiński i Alicja Matulewicz. Uczniowie szkoły (potocznie zwani paderkowiczami lub paderewszczakami) regularnie biorą udział w charytatywnych koncertach bożonarodzeniowych, co w roku 1996 zaowocowało powstaniem chóru "Canto Cantare". W szkole działa także wiele kół przedmiotowych, w których uczniowie mogą poszerzać swoje zainteresowania. Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski na Żużlu 1988 – zawody żużlowe, mające na celu wyłonienie medalistów młodzieżowych indywidualnych mistrzostw Polski w sezonie 1988. Rozegrano dwa turnieje półfinałowe oraz finał, w którym zwyciężył Piotr Świst.

  Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski na Żużlu 1989 – zawody żużlowe, mające na celu wyłonienie medalistów młodzieżowych indywidualnych mistrzostw Polski w sezonie 1989. Rozegrano dwa turnieje półfinałowe oraz finał, w którym zwyciężył Piotr Świst. Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski na Żużlu 1987 – zawody żużlowe, mające na celu wyłonienie medalistów młodzieżowych indywidualnych mistrzostw Polski w sezonie 1987. Rozegrano dwa turnieje półfinałowe oraz finał, w którym zwyciężył Piotr Świst.

  Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski na Żużlu 1983 – zawody żużlowe, mające na celu wyłonienie medalistów młodzieżowych indywidualnych mistrzostw Polski w sezonie 1983. Rozegrano dwa turnieje półfinałowe oraz finał, w którym zwyciężył Piotr Pawlicki. Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski na Żużlu 2011 – zawody żużlowe, mające na celu wyłonienie medalistów młodzieżowych indywidualnych mistrzostw Polski w sezonie 2011. Rozegrano dwa turnieje półfinałowe oraz finał, w którym zwyciężył Piotr Pawlicki.

  Dodano: 29.06.2013. 15:27  


  Najnowsze