• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Primus Inter Pares - konkurs na najlepszego studenta

  15.04.2010. 12:26
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Do końca kwietnia można zgłaszać kandydatów do tytułu Najlepszego Studenta Polski w konkursie "Primus Inter Pares" ("najlepszy pośród równych"). O wyróżnienie mogą się ubiegać studenci wszystkich typów szkół wyższych na terytorium Polski. Konkurs organizuje Zrzeszenie Studentów Polskich (ZSP).

  Kandydatów mogą zgłaszać nie tylko organizacje studenckie i samorząd studencki, czy władze uczelni, ale również każdy polski student. Konkurs przebiega w etapach uczelnianym, regionalnym i ogólnopolskim. Zgłoszenia, dostępne na stronie: www.primus-inter-pares.pl można dostarczyć do jednego z kilkunastu biur regionalnych w całej Polsce.

  W konkursie mogą wziąć udział studenci, którzy uzyskali średnią ocen minimum 4,53 za ostatnie dwa semestry z jednego z kierunków studiów.

  Organizatorzy zaznaczają jednak, że oceniane będą nie tylko wyniki w nauce, ale również udokumentowana aktywność społeczna, praca na rzecz środowiska akademickiego, udział w akcjach charytatywnych, osiągnięcia sportowe czy publikacje w mediach. Za każde z osiągnięć student otrzymuje odpowiednią liczbę punktów.

  Zwycięzcą zostanie ten, kto zgromadzi najwięcej punktów.

  Oprócz konkursu "Primus inter Pares" ZSP organizuje równolegle Primus Ekspert dla studentów, którzy posiadają szczególne predyspozycje do wykonywania wybranego przez siebie zawodu, dla tych, którzy rozwijają swoje zainteresowania w tym kierunku.

  W tym roku mają być wybrani najlepsi studenci w trzynastu kategoriach: lekarz, prawnik, artysta, sportowiec, ekonomista, inżynier, dziennikarz, informatyk, ekolog, pedagog, historyk, lingwista, public relations.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Primus Inter Pares - coroczny, ogólnopolski konkurs mający na celu wyłonienie talentów na polskich uczelniach wyższych. Konkurs do roku 2007 organizowany był przez Zrzeszenie Studentów Polskich, w 2007 - wobec konfliktu między Zrzeszeniem Studentów Polskich z jednej strony, a Stowarzyszeniem Primus Inter Pares i Niezależnym Zrzeszeniem Studentów z drugiej, równolegle zorganizowano dwie edycje konkursu. Osią konfliktu jest spór o prawa autorskie do znaku i nazwy konkursu, który ostatecznie zakończył się wyrokiem w sądzie patentowym na korzyść ZSP. Studencki Nobel - konkurs na najlepszego studenta w Polsce, organizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Konkurs polega na wyborze utalentowanych studentów spośród większości szkół wyższych w Polsce, zarówno państwowych, jak i prywatnych, wyłonieniu najlepszego studenta na niemal każdej polskiej uczelni, wyborze laureatów w każdym województwie i wreszcie na wyłonieniu najlepszego z najlepszych w kraju - zwycięzcy Studenckiego Nobla. Primus inter pares (łac., "pierwszy wśród równych sobie"). Określa się w ten sposób osobę, która posiada pewien autorytet wśród pozostałych członków grupy, do której należy, jednak nie wiąże się on z żadnymi specjalnymi przywilejami. Czasem określa się w ten sposób osobę, która jest nieoficjalnym liderem danej grupy.

  International Genetically Engineered Machine (iGEM) to odbywający się co roku konkurs z dziedziny biologii syntetycznej organizowany przez MIT adresowany do studentów uczelni wyższych. W konkursie biorą udział drużyny studentów najczęściej złożone z kilku lub kilkunastu osób pod opieką co najmniej jednego pracownika naukowego uczelni. Ponadto w konkursie mogą brać udział uczniowie szkół średnich. Suck on This jest albumem muzycznym, zawierającym nagrania z występów na żywo zespołu Primus, i jednocześnie pierwszym wydanym krążkiem w dyskografii grupy.

  Szwajcaria w Konkursie Piosenki Eurowizji bierze udział od samego początku, czyli od 1956 roku. Dotychczas wzięła udział w 54 konkursach, opuszczając tylko te w 1995, 1999, 2001 i 2003 roku. W Szwajcarii odbył się pierwszy w historii Konkurs Piosenki Eurowizji. Co więcej, to właśnie szwajcarska reprezentantka, Lys Assia, została jego laureatką. Po raz drugi, kraj wygrał w 1988. Trzecie zwycięstwo mogłoby nastąpić w 1963 roku, gdyby prowadząca tegorocznego konkursu. Katie Boyle, nie zadzwoniła ponownie do podawacza punktów z Norwegii. Plaster miodu – statuetka przyznawana osobom fizycznym oraz organizacjom, instytucjom i firmom za szczególne osiągnięcia na rzecz rozwoju i promocji powiatu kluczborskiego. Kandydatów do nagrody można zgłaszać do 30 listopada każdego roku. Statuetka przyznawana jest w 7 kategoriach:

  Rhinoplasty jest ósmym albumem muzycznym w dyskografii zespołu Primus. Wydawnictwo ukazało się w roku 1998. Wszystkie (oprócz trzech) piosenki są coverami. Dobry Wzór – konkurs na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku. Organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Jest przygotowywany i prowadzony zgodnie z zasadami określonymi przez ICSID (International Council of Societies of Industrial Design). Od samego początku, stałym elementem konkursu jest monitoring polskiego rynku. Eksperci Instytutu Wzornictwa Przemysłowego wyszukują i dopuszczają do konkursu dostępne na polskim rynku produkty i usługi. Nagrodą w konkursie jest znak i certyfikat Dobry Wzór. Konkurs istnieje na rynku od 1993 roku i jest pierwszą polską nagrodą za wzornictwo. Od 1995 roku swoją nagrodę: Wzór Roku, przyznaje Minister Gospodarki. Największe zmiany w Dobrym Wzorze zaszły w 2006 roku, kiedy po raz pierwszy w konkursie mogły wziąć udział również produkty producentów zagranicznych. Od tego momentu polskie produkty i polscy przedsiębiorcy konkurują z zagranicznymi markami. Od tego roku również swoją nagrodę – Designer Roku dla najlepszego polskiego projektanta – przyznaje prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Mamy już sześciu projektantów – Designerów Roku. Są nimi Marek Adamczewski (2007), Tomasz Rudkiewicz (2008), Andrzej Śmiałek (2009), Tomasz Augustyniak (2010), Marek Liskiewicz i Triada Design (2011) oraz Piotr Kuchciński (2012). Produkty, niezależnie od kraju pochodzenia, są oceniane w 3 sferach: domu, pracy i publicznej. Od 2010 roku wprowadzona została nowa sfera usług. Od 2013 roku zgłoszone do konkursu produkty i usługi oceniane są w 7 kategoriach: DOM PRACA SFERA PUBLICZNA USŁUGI NOWE TECHNOLOGIE GRAFIKA UŻYTKOWA i OPAKOWANIA NOWE MATERIAŁY PRODUKCYJNE W każdej kategorii jury wyłania laureatów i przyznaje nagrody Dobry Wzór. Minister Gospodarki nagradza znakiem Wzór Roku najlepszy polski produkt lub usługę, a prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego wyróżnia najlepszego projektanta tytułem Designer Roku.

  Czapka studencka - czapka o ściśle określonym wzorze, którą mają prawo nosić studenci uczelni. W odróżnieniu od dekli, których wzory ustalają korporacje studenckie i mogą je nosić tylko ich członkowie, czapki studenckie są przeznaczone dla wszystkich studentów określonej uczelni, a ich wzory ustala tradycja, samorządy studenckie lub specjalne jednostki samej uczelni. Często uczelnie mają ogólny wzór czapki a barwy jej elementów są różne dla różnych jej wydziałów.

  Miscellaneous Debris jest czwartym albumem muzycznym w dyskografii zespołu Primus. Wydawnictwo ukazało się w roku 1992. Wszystkie znajdujące się na płycie piosenki to covery.

  Discover Europe to ogólnoeuropejski konkurs fotograficzny dla studentów. Jego celem jest nawiązanie międzynarodowego dialogu pomiędzy uczestnikami oraz zaprezentowanie ich wizji Europy, a przede wszystkim jej różnorodności. Idea konkursu opiera się na możliwości pokazania piękna Europy, jej tradycji i kultur właśnie poprzez sztukę fotografii. Konkurs ma także na celu przełamanie narodowych stereotypów oraz promowanie mobilności studenckiej, a w szczególności wyjazdów na wymiany międzynarodowe]. Poprzez udział w konkursie uczestnicy mogą doskonalić swoje umiejętności fotograficzne, w szczególności poprzez śledzenie lekcji fotografii ukazujących się na stronie Szkoły Fotografii Discover Europe. Sailing the Seas of Cheese (Żeglując po morzach kiczu/sera) to drugi album studyjny zespołu Primus. Wydawnictwo ukazało się w roku 1991.

  Udział państw w Konkursie Piosenki Eurowizji: Udział w Konkursie Piosenki Eurowizji bierze pięćdziesiąt jeden państw. Spośród nich tylko 26 wygrało konkurs. Państwa, które biorą udział w konkursie, należą do European Broadcasting Union (EBU). Blog Roku – konkurs organizowany od 2005 roku przez portal Onet.pl, mający na celu wyłonienie najlepszego polskojęzycznego blogu. Początkowo mogli w nim uczestniczyć tylko blogerzy z platformy Blog.onet.pl, od III edycji z 2007 roku konkurs został otwarty na całą polską blogosferę. W konkursie Blog Roku mogą wziąć udział wszyscy blogerzy, bez względu na to w jakiej domenie prowadzą swój blog. Wyboru dokonują zarówno członkowie specjalnie powołanej Kapituły Konkursu, jak i internauci. W każdej z czterech dotychczasowych edycji w jury zasiadały osobowości ze świata kultury i mediów.

  Frizzle Fry to pierwszy studyjny album zespołu Primus. Debiutancki album Suck on This był nagrywany podczas występów na żywo. Olimpiada chemiczna – coroczny konkurs organizowany od 1954 roku zaliczany do grona ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych. Działa pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Chociaż olimpiada jest przeznaczona głównie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, to mogą w niej brać udział również uczniowie klas gimnazjalnych. Stanowi też krajowe eliminacje na międzynarodową olimpiadę chemiczną. W skład drużyny na olimpiadę międzynarodową wchodzą 4 osoby – zwycięzca i 3 osoby które uzyskały najwięcej punktów obliczonych według wzoru L = 3NIII + NII + Pm + Pl + Pw, gdzie L to całkowita liczba punktów, N - liczba punktów odpowiadająca procentowemu wynikowi uzyskanemu odpowiednio w III i II etapie, Pm – punkty za medalowe miejsce w poprzednich olimpiadach międzynarodowych (20 punktów za każdy medal), Pl – punkty za tytuł laureata w poprzednich olimpiadach (20 punktów za każdy tytuł), Pw – punkty za tytuł wyróżnionego w poprzednich olimpiadach (10 punktów za każdy tytuł).

  Pork Soda - piąty album zespołu Primus wydany 20 kwietnia 1993 przez Interscope Records. Wydawnictwo zadebiutowało na 7. miejscu listy Billboard 200.

  Dodano: 15.04.2010. 12:26  


  Najnowsze