• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prof. Stefan Sawicki laureatem nagrody im. F. Karpińskiego

  07.10.2010. 00:20
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Profesor Stefan Sawicki, wybitny badacz twórczości Cypriana Norwida, otrzyma tegoroczną Nagrodę Literacką im. Franciszka Karpińskiego. Zdecydowała o tym obradująca 5 października w Białymstoku kapituła tego wyróżnienia.

  To szesnasta edycja konkursu. Nagroda zostanie wręczona laureatowi 19 listopada w Białymstoku.

  Profesor Stefan Sawicki został uhonorowany za budowanie porozumienia między współczesną refleksją teoretyczno- i historycznoliteracką a nowożytną sztuką inspirowaną chrześcijaństwem - poinformowała kapituła, obradująca pod przewodnictwem metropolity białostockiego arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego.

  "Jest to wybitny badacz literatury XIX wieku i literatury współczesnej, specjalizował się niegdyś w teorii literatury, potem w badaniach nad Norwidem, a następnie nad związkami sztuki współczesnej z szeroko rozumianą tematyką świętości i chrześcijaństwem" - powiedział PAP o profesorze Sawickim jeden z członków kapituły, profesor Jarosław Ławski.

  Podkreślił, że jest to człowiek o ujmującej osobowości. "Uczony poważany, uznawany przez ludzi o bardzo różnych poglądach politycznych, różnych światopoglądach. Człowiek obdarzony wielkim autorytetem" - dodał prof. Ławski.

  Nagroda imienia Franciszka Karpińskiego nadawana jest przez okręgowy oddział Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Białymstoku. Po raz pierwszy przyznano ją w 1995 roku. Zdobył ją wówczas ks. Jan Twardowski. W minionych latach laureatami nagrody byli m.in. Ewa Lipska, Ernest Bryll, prof. Anna Świderkówna, prof. Irena Sławińska, prof. Teresa Kostkiewiczowa, Marek Skwarnicki.

  Patron nagrody, XVIII-wieczny poeta Franciszek Karpiński, autor sielanek ("Laura i Filon"), twórca znanych pieśni religijnych - m.in. "Kiedy ranne wstają zorze" i "Wszystkie nasze dziennie sprawy" - był związany z Białostocczyzną.

  Jak podają badacze jego twórczości, to właśnie podczas pobytu Karpińskiego w Białymstoku, gdzie przebywał na zaproszenie Izabeli Branickiej, żony fundatora miasta hetmana Jana Klemensa Branickiego, powstały obie te pieśni, a także jedna z najsłynniejszych i najpiękniejszych polskich kolęd "Bóg się rodzi".

  PAP - Nauka w Polsce

  swi/ kow/ rof/ abe/ woj/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Pieśń o Narodzeniu Pańskim – utwór Franciszka Karpińskiego, popularnie znany jako kolęda Bóg się rodzi, nazywana czasem ich królową. Tekst pieśni powstał w Dubiecku nad Sanem. Kolęda, wraz z innymi utworami składającymi się na "Pieśni nabożne", zabrzmiała po raz pierwszy w 1792 r. w Starym Kościele Farnym w Białymstoku. W tym samym też roku ukazało się jej i innych "Pieśni nabożnych" pierwsze wydanie sporządzone w klasztorze oo. Bazylianów w Supraślu. Karpiłówka (biał. Карпілаўка, Karpiłauka, ros. Карпиловка, Karpiłowka) – osiedle na Białorusi, w obwodzie homelskim, w rejonie chojnickim, w sielsowiecie Posielicze. W 1921 roku znajdowało się w nim 9 budynków. Dąb Prof. Karpińskiego – pomnikowy dąb szypułkowy rosnący w Białowieskim Parku Narodowym, jedno z najwcześniej sfotografowanych drzew Puszczy Białowieskiej i jeden z jej najpotężniejszych dębów. Rośnie w 370 oddziale BPN.

  Hotel Ritz – jedna z najbardziej reprezentacyjnych budowli przedwojennego Białegostoku. Mieścił się w samym centrum miasta, na rogu ulic Niemieckiej i Instytuckiej pod numerem 680a (obecnie ul. Kilińskiego i Pałacowa), pomiędzy pałacem Branickich, a pałacykiem gościnnym. Nagroda Literacka Nike – polska nagroda literacka za książkę roku przyznawana od 1997 przez fundację tejże nagrody; celem nagrody jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści; wysokość nagrody wynosi 100 000 złotych.

  Wydział Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku - jeden z dziesięciu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Jego siedziba znajduje się przy ul. Warszawskiej 63 w Białymstoku. Wydział Biologiczno-Chemiczny Uniwersytetu w Białymstoku - jeden z dziesięciu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Jego siedziba znajduje się przy ul. Pogodna 65 w Białymstoku.

  Wydział Historyczno-Socjologiczny Uniwersytetu w Białymstoku - jeden z dziesięciu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Jego siedziba znajduje się przy pl. Uniwersyteckim 1 w Białymstoku. Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku - jeden z dziesięciu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Jego siedziba znajduje się przy ul. Świerkowej 20 w Białymstoku.

  Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu w Białymstoku - jeden z dziesięciu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Jego siedziba znajduje się przy ul. Sosnowej 64 w Białymstoku.

  Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku - jeden z dziesięciu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Jego siedziba znajduje się przy pl. Uniwersyteckim 1 w Białymstoku.

  Elżbieta Czykwin – polska socjolożka, doktor habilitowana, wykładowczyni akademicka, wieloletna profesor Uniwersytetu w Białymstoku na Wydziale Pedagogiki i Psychologii w Zakładzie Teorii Wychowania i Studiów Pedeutologicznych oraz Zakładzie Socjologii Edukacji, profesor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Areszt Śledczy w Białymstoku – znajduje się na ul. Kopernika 21 w Białymstoku. Podlega Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej.

  Dodano: 07.10.2010. 00:20  


  Najnowsze