• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Przyznano Nagrody Historyczne Polityki

  28.04.2010. 02:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Magdalena Grochowska została laureatką Nagrody Historycznej "Polityki" w dziale prac naukowych za biografię "Jerzy Giedroyc". Za debiut wyróżniono Zofię Wóycicką, autorkę książki o sporach wokół nazistowskich obozów koncentracyjnych. Nagrody wręczono 27 kwietnia w Warszawie.

  Grochowska "przyrównała pracę nad swą książką do wędrówki po labiryncie i to takiej, której nigdy nie będzie można zakończyć" - mówił podczas wtorkowej uroczystości wręczenia nagród członek jury prof. Wiesław Władyka. W jego opinii, książka Grochowskiej to "solidna biografia i zarazem reportaż historyczny, którego jedną z najważniejszych wartości jest wywoływanie źródeł, a nie tylko ich odczytywanie".

  W dziale prac naukowych i popularnonaukowych za debiut nagrodzono Zofię Wóycicką, autorkę książki "Przerwana żałoba. Polskie spory wokół pamięci nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady" (TRIO). Jak podkreślił Marian Turski, członek jury nagrody i przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, "głównym przedmiotem książki Wóycickiej jest polityka historyczna Polski Ludowej i próby legitymizacji władz komunistycznych".

  "Proces zapamiętywania nie zależy tylko od nas samych. O naszą pamięć rywalizują grupy interesów, instytucje upamiętnienia, partie polityczne. To, co pamiętamy o nazistowskich obozach, także stanowiło przedmiot dyskusji, sporów, wreszcie politycznej manipulacji. Autorka pokazuje, jak w drugiej połowie lat 40. początkowo spontanicznie kształtowała się pamięć zbiorowa o takich miejscach jak Majdanek czy Oświęcim" - podkreślił dr Marcin Zaremba, członek jury.

  W kategorii pamiętniki, relacje i wspomnienia nagrodę przyznano Danielowi Kadłubcowi za opracowanie i wstęp do książki "Jan Szczepański. Dzienniki z lat 1935-1945" (Galeria Na Gojach, Ustroń).

  "Intymne dzienniki z czasów młodości pokazują człowieka, ambitnego i refleksyjnego" - ocenił prof. Włodzimierz Borodziej, członek jury nagrody.

  "Biografię miał nietypową. Pracę doktorską obronił w czerwcu 1939 r. Nie podpisał volkslisty i zgłosił się dobrowolnie do pracy w Rzeszy. Opis jego życia w Wiedniu 1942-45 to najbardziej egzotyczne świadectwo polskiego robotnika czasu wojny, jakie czytałem. Przez cały ten okres pilnie się uczył. +W Polsce - zanotował we wrześniu 1944 r. - potrzebni będą ludzie znający języki i wykształceni+" - mówił Borodziej.

  W dziale wydawnictw źródłowych nagrodą uhonorowano: Zbigniewa Karpusa, Iwana I. Kostiuszkę, Waldemara Rezmera i Ewę Rosowską za opracowanie książki "Polscy jeńcy wojenni w niewoli sowieckiej w latach 1919-1922. Materiały archiwalne" (Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych).

  W opinii Mariana Turskiego, nagrodzona książka wpisuje się w aktualny dyskurs o stosunkach polsko-rosyjskich. "Przy okazji wizyty premiera Putina na Westerplatte pojawił się ponownie wątek jeńców radzieckich w Polsce z okresu wojny w 1920 r. Przez długie lata w Polsce i Rosji prowadzono oddzielne badania na ten temat. (...) Nagrodzony tom jest owocem polskich i rosyjskich poszukiwań w archiwach po obu stronach granicy (...). Przebadano nowe archiwalia, przeprowadzono uzupełniającą kwerendę i w Rosji, i w Polsce. Do druku zakwalifikowano 311 dokumentów, opracowane są wzorowo" - zaznaczył Turski.

  Nagrody Historyczne "Polityki" to najstarsza przyznawana w Polsce nagroda dla książek historycznych. Po raz pierwszy nagrody zostały przyznane w 1959 r. Pierwszym laureatem został żołnierz Armii Krajowej Zygmunt Klukowski za książkę pt. "Dziennik z lat okupacji". Nagrody ogłaszano co roku, z wyjątkiem dwukrotnej przerwy - raz w latach siedemdziesiątych, gdy władze PRL zawiesiły tę nagrodę, ponieważ redakcja nie uległa naciskowi, by zmienić kandydatów do nagrody oraz jurorów, a po raz drugi - w latach 1981 i 1982, gdy "Polityka" nie chciała przyznać nagród w warunkach stanu wojennego.

  Laureatami tej nagrody byli m.in. Władysław Bartoszewski, Andrzej Garlicki, Andrzej Paczkowski, Franciszek Ryszka, Janusz Tazbir, Marian Brandys, Jacek Kuroń, Mieczysław Rakowski i Jerzy Eisler. AGZ

  PAP - Nauka w Polsce

  kap


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Nagroda KLIO (zwana Noblem dla historyków) – nagroda przyznawana od 1995 za wybitny wkład w badania historyczne przez jury w składzie: prof. Tomasz Szarota (przewodniczący, od 1996), prof. Barbara Grochulska (1998-2006), prof. Tomasz Kizwalter (od 2007), prof. Jan Kieniewicz (od 1996), prof. Andrzej Paczkowski (1995), prof. Henryk Samsonowicz (od 1995), prof. Jerzy Skowronek (1995), prof. Janusz Tazbir oraz red. Tomasz Łubieński (od 2005), red. Marian Turski (od 1995) i red. Tadeusz J. Żółciński (1995-2004). Sekretarzem jest od 1995 r. Zbigniew Czerwiński (Warszawa). Inicjatorem fundatorem nagrody jest Porozumienie Wydawców Książki Historycznej. Nagroda wręczana jest w ramach Targów Książki Historycznej. Magnesia Litera - czeska nagroda literacka przyznawana od 2002 r. dla najlepszej książki we wszystkich kategoriach: proza, poezja, książka dla dzieci i młodzieży (od 2004), książka naukowa, publicystyka, przekład, wydarzenie wydawnicze, debiut (objawienie roku), oraz główna nagroda: Książka Roku. Nagrodę przyznają: Stowarzyszenie Litera, Akademia Nauk Republiki Czeskiej, Czeski PEN Club, Stowarzyszenie Tłumaczy, Pisarzy, Wydawców, Księgarzy, czeska sekcja IBBY oraz Fundacja Czeskiej Literatury. Wysokość głównej nagrody Najlepsza Czeska Książka Roku wynosi 200.000 Kč. Maria Ewa Letki (ur. 2 listopada 1948) – polska pisarka, autorka opowiadań, bajek i powieści dla dzieci i młodzieży. Jej utwory tłumaczone są na język francuski, chiński i koreański. Jej książki zdobyły wiele nagród, w tym tytuł Książki Roku 2010 przyznawany przez Polską Sekcję IBBY (za Zaczarowane historie), Pióro Fredry 2010 (Zaczarowane historie), wyróżnienie Jury Profesjonalnego (dorosłe) w konkursie Nagroda Donga 2010 i nominację do Małego Donga Jury Dziecięcego oraz nominację do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2011 (Diabełek), Diabełek i Czarusia zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. W 2009 Maria Ewa Letki otrzymała nagrodę Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości.

  Anasoft litera - nagroda literacka przyznawana na Słowacji za najlepszą książkę prozatorską wydaną w poprzednim roku. Na pierwszym etapie jury wybiera dziesięć utworów, finalistów nagrody, na drugim głosuje na zwycięzcę. Książka broszurowa – blok książki zszyty maszynowo lub klejony, najczęściej z miękką okładką nakładową. Książka taka nie posiada materiału grzbietowego, jest wklejona w okładki kartonowe. Książki broszurowe są nietrwałe.

  Nagroda Literacka Nike – polska nagroda literacka za książkę roku przyznawana od 1997 przez fundację tejże nagrody; celem nagrody jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści; wysokość nagrody wynosi 100 000 złotych. Nagroda Jerozolimska (w pełnym brzmieniu Jerusalem Prize for the Freedom of the Individual in Society) jest nagrodą literacką przyznawaną co dwa lata pisarzowi, którego dzieła dotykają problemów ludzkiej wolności, społeczeństwa, polityki, czy problemów sprawowania władzy. Przyznawana jest w czasie targów książki Jerusalem International Book Fair, przy odbiorze nagrody laureat zwyczajowo wygłasza przemówienie.

  21:37 – powieść kryminalna polskiego pisarza Mariusza Czubaja, pierwsza część przygód profilera Rudolfa Heinza. Akcja książki toczy się wiosną 2007 roku w Warszawie oraz na Śląsku. Pierwsze wydanie książki ukazało się nakładem wydawnictwa W.A.B w 2008 roku. Autor otrzymał w 2009 roku za tę książkę Nagrodę Wielkiego Kalibru. Alfred Chandler (ur. 1918, zm. 2007) – amerykański historyk ekonomii. Autor książki Strategy and Structure (1962). Zdobywca Nagrody Pulitzera w kategorii historia w roku 1978 za książkę The Visible Hand: The Managerial Revolution in American Business (1977).

  Nagrody literackie - nagrody przyznawane utworom literackim i ich autorom, przez krytyków lub czytelników. Nagrody są nadawane przez jury (zespół ekspertów, krytyków lub inna grupa osób) lub przez otwarty plebiscyt. Nagrody takie zwykle nadawane są co roku i w uroczysty sposób. Przyznawane są spośród wcześniej wyselekcjonowanych (nominowanych) dzieł, lub spośród wszystkich utworów z danej kategorii.

  Margaret Eleanor „Peggy” Atwood (ur. 18 listopada 1939 w Ottawie) – kanadyjska pisarka, poetka i krytyczka literacka, aktywistka społeczna i ekologiczna. Zdobywczyni Nagrody Bookera w 2000, laureatka Nagrody Księcia Asturii w 2008, wymieniana wśród najpoważniejszych kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.

  Kustosz Pamięci Narodowej – nagroda przyznawana za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej; ustanowiona w lipcu 2002 przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leona Kieresa. Kandydatów do Nagrody mogą wysuwać instytucje, organizacje społeczne i naukowe oraz osoby fizyczne. Ma charakter honorowy, a jej laureaci otrzymują tytuł Kustosza Pamięci Narodowej. Nagroda ma przywrócić szacunek dla narodowej przeszłości, chronić wartości, dzięki którym Polska przetrwała przez lata zniewolenia.

  Dodano: 28.04.2010. 02:18  


  Najnowsze