• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rafał Żur laureatem hiszpańskiego stypendium

  22.07.2011. 14:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Rafał Żur - absolwent biotechnologii w Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy otrzymał prestiżowe stypendium doktoranckie fundowane przez kataloński bank la Caixa. Znalazł się w gronie 40 doktorantów nauk biomedycznych z całego świata.

  La Caixa wyróżnił stypendiami doktorantów nauk biomedycznych, którzy w październiku 2010 roku rozpoczęli pracę w czterech ważnych instytucjach medycznych w Hiszpanii. Były wśród nich madryckie Narodowe Centrum Biotechnologii CNB i Narodowe Centrum Badań Onkologicznych CNIO oraz dwie instytucje z Barcelony: Centrum Regulacji Genomowej CRG i Instytut Badań Biomedycznych IRB.

  Laureatów wyselekcjonowano z ponad tysiąca kandydatów pochodzących z całego świata. Ostatecznie prace badawcze w centrach poprowadzą naukowcy z 17 państw.

  Polski laureat w 2007 roku rozpoczął studia II stopnia na kierunku biotechnologia medyczna w Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. Doświadczalną część projektu magisterskiego wykonywał w Północnym Instytucie Badań Raka na Uniwersytecie w Newcastle w Anglii. Po obronie tytułu magistra od września 2009 roku pracował przez rok jako technik naukowy w Narodowym Centrum Badań Onkologicznych w Madrycie.

  Po ukończeniu kontraktu, aż do teraz pracuje jako doktorant w Departamencie Onkologii i Immunologii Narodowego Centrum Biotechnologii w Madrycie. Zajmuje się badaniem nowotworów.

  Dyplomy z decyzją o przyznaniu stypendiów zostały wręczone młodym badaczom przez minister nauki i innowacji Królestwa Hiszpanii Cristinę Garmendia. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele banku la Caixa oraz dyrektorzy wyżej wymienionych centrów badawczych.

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Uczelnie medyczne w Polsce – uczelnie publiczne nadzorowane przez ministra właściwego do spraw zdrowia, wyspecjalizowane w kształceniu w dziedzinach nauk medycznych (lekarze, lekarze dentyści, magistrzy pielęgniarstwa, magistrzy farmacji i inni). Działają jako samodzielne uczelnie (uniwersytet medyczny) lub – w trzech przypadkach – jako część uniwersytetów: bydgoskie Collegium Medicum UMK, krakowskie Collegium Medicum UJ oraz olsztyński Wydział Nauk Medycznych UWM. Poza kształceniem uczelnie medyczne prowadzą prace naukowo-badawcze oraz szpitale kliniczne. Studia Copernicana – seria powołana do życia w 1970 roku w Zakładzie Historii Nauki i Techniki Polskiej Akademii Nauk (obecnie: Instytut Historii Nauki PAN) w Warszawie; od tomu 42. jej współwydawcą jest Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (do 24 listopada 2004 r. Akademia Medyczna w Bydgoszczy) – część bydgoska Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ukierunkowana na kształcenie studentów w naukach medycznych, zlokalizowana w Bydgoszczy. Według rankingu Wprost z 2012 roku zajmuje 3. miejsce wśród uczelni medycznych w Polsce. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 11. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów medycznych, a na świecie 5079. pośród wszystkich typów uczelni.

  Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (do 24 listopada 2004 r. Akademia Medyczna w Bydgoszczy) – część bydgoska Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ukierunkowana na kształcenie studentów w naukach medycznych, zlokalizowana w Bydgoszczy. Według rankingu Wprost z 2012 roku zajmuje 11. miejsce wśród uczelni medycznych w Polsce. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 11. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów medycznych, a na świecie 5079. pośród wszystkich typów uczelni. Chór Akademicki Collegium Medicum UMK im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy – polski chór mieszany, będący częścią kulturalnej działalności Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy.

  Krzysztof Liedel (ur. 25 czerwca 1969 w Warszawie) – polski prawnik, specjalista w zakresie terroryzmu międzynarodowego i jego zwalczania, doktor nauk wojskowych. Zastępca Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Pozamilitarnego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, kierownik Instytutu Analizy Informacji Collegium Civitas oraz pracownik naukowy Instytutu Badań nad Przestępczością Zorganizowaną i Terroryzmem Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Administracji WSPol. Redaktor naczelny kwartalnika „Terroryzm: zagrożenia – prewencja – przeciwdziałanie”. Maciej Lewenstein (ur. 1955 w Warszawie) – polski fizyk teoretyk o specjalności fizyka statystyczna, optyka kwantowa, sieci neuronowe. Magister Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego z 1978. Doktorat w Essen University (promotor prof. Fritz Haake) w 1983. Rozprawę habilitacyjną wykonał w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk w 1986. Pracował jako PostDoc z laureatem Nagrody Nobla, prof. Royem Glauberem na Uniwersytecie Harvarda, potem zatrudniony był w Saclay (francuskim Centrum Badań Jądrowych - CEA), następnie jako profesor na Uniwersytecie w Hanowerze. Od 2005 r. pracuje w Instytucie Fotoniki (ICFO) w Castelldefels i Katalońskiej Instytucji Badań i Studiów Zaawansowanych w Barcelonie. Tytuł profesorski otrzymał 11 maja 1993 w dziedzinie nauk fizycznych.

  Wydział Nauk o Zdrowiu - jeden z 17 wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, wchodzący w skład zlokalizowanego w Bydgoszczy Collegium Medicum.

  Dodano: 22.07.2011. 14:19  


  Najnowsze