• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rozstrzygnięto konkurs AstroCamera 2011

  02.06.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Sześciu zwycięzców wybrano w konkursie Centrum Hewelianum w Gdańsku na najlepsze zdjęcia astronomiczne "AstroCamera 2011". Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: zdjęcia obiektów Układu Słonecznego (np. zdjęcia planet, Księżyca, komet, meteorów, zaćmienia) i zdjęcia obiektów głębokiego nieba (np. zdjęcia gromad gwiazd, galaktyk, mgławic, itp.). Konkurs był organizowany w ramach obchodów Roku Jana Heweliusza.

  Spośród 38 prac zgłoszonych do konkursu jury nagrodziło 6, a poza tym przyznało 5 wyróżnień. Wyróżnieni autorzy otrzymają prenumeratę astronomicznego czasopisma "Urania-Postępy Astronomii" oraz nagrody rzeczowe.

  W kategorii "Układ Słoneczny" 1. miejsce i nagrodę główną wysokości 1,5 tys. zł jury przyznało pracy Pawła Rojewskiego "Słońce negatywnie nastawione II". Jurorzy docenili technikę wykonania zdjęcia, dzięki czemu udało się oddać szczegóły na powierzchni Słońca, w tym dobrze widoczne protuberancje. Miejsce drugie i 1 tys. zł przypadła pracy "Jowisz - Ganimedes i jego cień" (autor: Jerzy Łągiewka), na którym widoczny jest cień księżyca Jowisza przechodzący na tle planety. Miejsce trzecie zajęła praca przedstawiająca krater Księżyca pod tytułem "Clavius i okolice" (autor: Dominik Paciorek).

  W tej kategorii jury przyznało także trzy wyróżnienia. Organizatorzy informują, że nagrodzone zdjęcia wyróżniły się spośród innych ciekawym doborem obiektów oraz zjawisk, takich jak trwające stosunkowo krótko protuberancje, plamy słoneczne lub cień największego z księżyców Jowisza, przechodzący na jego tarczy. Nie zabrakło także fotografii Księżyca, na którym widoczne były liczne szczegóły - morza, wyżyny czy kratery.

  W kategorii zdjęć głębokiego nieba pierwsze miejsce i 1,5 tys. zł otrzymał Piotr Dzikowski za pracę "Zimowy kwartet Woźnicy". Jury uznało ją za najtrudniejszą do wykonania ze względu na wybrany obiekt, który wymagał ponad dziewięciogodzinnego czasu ekspozycji. Drugie miejsce i 1 tys. zł przyznano Arturowi Pyciowi za serię zdjęć "Tatry I, II, III". Zdjęcia te poprzez pozorne przemieszczanie się gwiazd na sferze niebieskiej pokazują ruch naszej planety. Miejsce trzecie i 500 zł przypadło pracy "M101" (autor: Marcin Cikała). Zdjęcie przedstawiało na pierwszym planie galaktykę spiralną M101, a w jej tle inne galaktyki.

  Jury przyznało także dwa wyróżnienia dla pracy "M42" (autor: Marcin Cikała) oraz pracy pod takim samym tytułem "M-42" autorstwa Piotra Gancarza. Zdjęcia przedstawiają Wielką Mgławicę w Orionie - obiekt, który można zaobserwować gołym okiem, poniżej tzw. Pasa Oriona.

  Następna edycja konkursu odbędzie się za rok.

  PAP - nauka w Polsce

  lt/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Zdjęcie fotograficzne (zdjęcie, fotografia) – ogólna nazwa czegoś, co zostało sfotografowane, czyli sam obraz zapisany dowolną techniką fotograficzną. Nagroda BAFTA za najlepsze zdjęcia przyznawana jest od 1964 roku. Do 1967 przyznawano za zdjęcia czarno-białe i kolorowe. Pantomogram, rtg (zdjęcie) pantomograficzne (panorama + tomogram) – zdjęcie rentgenowskie struktur zakrzywionych szczęki i żuchwy, do wykonania którego używany jest pantomograf. Często nazywane potocznie zdjęciem panoramicznym.

  PROSZĘ O USUNIĘCIE TEJ GRAFIKI Z TEGO MIEJSCA I NIE UMIESZCZANIE (CHOĆ TO NARUSZA LICENCJĘ) ŻADNEGO ZDJĘCIA MOJEGO AUTORSTWA W PROPOZYCJACH. SZCZERZE MÓWIĄC POMYSŁ JEST TAKI SOBIE, A WIDZĘ, ŻE ŻADNE ZDJĘCIE (PRZYNAJMNIEJ WEDŁUG NIEKTÓRYCH, I TU AKURAT NIE MÓWIĘ O TEJ FOTCE, BO FAKTYCZNIE JEST TAKA SOBIE) DO WIKIPEDII SIĘ NIE NADAJE. A tak na nawiasem mówiąc, to front (niewidoczny na tym zdjęciu) jest od północy i nigdy nie jest poprawnie oświetlony. Poza tym wyobraziłem sobie ptaka w opise Bena pokazującego sylwetkę i na jednym zdjęciu ukazująca wszystkie detale barwne każdej powierzchni ciała... to chyba KUBIZM. Inicjatywa miała zwiększyć ilość grafiki na Wikipedii, ale chyba zmniejszy. Odechciwa mi się robić zdjęcia jak to wszystko czytam to mi (i pewnie nie tylko) się odechciewa robić cokolwiek. Owszem zdjęcie powinno być reprezentatywne, ale do każdego zdjęcia (nawet tych co zdobywają nagrody typu World Press Photo) można się doczepić, a coś takiego jak "koń ideowy" będący reprezentacją wszystkich koni świata nie istnieje.Radomil 16:36, 2 lip 2004 (CEST) Plan zdjęciowy - miejsce, gdzie wykonuje się zdjęcia do filmu, może to być studio filmowe (zdjęcia studyjne), lub też plener (powstają wtedy zdjęcia plenerowe). Od wyboru planu zdjęciowego zależy w znacznej mierze scenografia przyszłego filmu. Wyboru planu dokonuje reżyser, który zamienia scenariusz na scenopis; niekiedy zajmuje się tym odpowiedni realizator.

  Zdjęcie paszportowe - zdjęcie fotograficzne o rozmiarach, formacie i formie określonych prawem administracyjnym danego kraju, przeznaczone do użytku w paszporcie. Ortorektyfikacja - proces przetworzenia obrazu fotogrametrycznego (zdjęcie lotnicze lub satelitarne) mający na celu usunięcie jego zniekształceń powodowanych różnicami wysokości powierzchni terenowej oraz nachyleniem zdjęcia.

  Google Moon – usługa oferowana przez Google umożliwiająca oglądanie zdjęć satelitarnych Księżyca. Została uruchomiona 20 lipca 2005 roku z okazji 36 rocznicy sukcesu misji Apollo 11 (pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu). Na zdjęciach satelitarnych udostępnionych w ramach Google Moon pokazane są miejsca lądowania misji Programu Apollo. Po zbliżeniu prezentowane są dodatkowe informacje o konkretnej misji. Program Lunar Orbiter to seria 5 amerykańskich bezzałogowych sond księżycowych wystrzelonych w latach 1966–1967. Głównym celem misji tych sond było uzyskanie szczegółowych zdjęć powierzchni Księżyca, które pozwoliły wykonać szczegółowe mapy jego powierzchni. Sondy te szukały również potencjalnych lądowisk dla lądowników Apollo oraz badały księżycowe pole magnetyczne. Satelity te wynoszone były rakietami Atlas Agena D i działały średnio przez 11 miesięcy. Próbniki Lunar Orbiter prowadziły pomiary warunków lotu z Ziemi na Księżyc i z powrotem, szkodliwość promieniowania magnetycznego pasów Van Allena, promieniowania kosmicznego oraz zagrożenia meteorytami. W ciągu ponad 1 roku realizacji programu Lunar Orbiter zgromadzono materiał fotograficzny obejmujący 99% powierzchni Księżyca, wybrano 8 lądowisk dla przyszłych wypraw załogowych oraz zebrano informacje dotyczące pola grawitacyjnego Księżyca.

  Fotosy – fotografie, zdjęcia z filmu lub sztuki zwykle przedstawiające aktora lub scenę z filmu. Mogą być wykonywane na planie filmowym, podczas kręcenia zdjęć, przez fotosistę. Służą do późniejszej reklamy np. przez produkcję plakatów, ogłoszeń internetowych itp. Fotosy wykorzystywane są też do dokumentacji filmu lub sztuki, późniejszych opracowań i jako pamiątki.

  Microsoft Live Labs Photosynth: Oprogramowanie firmy Microsoft, tworzące ze zdjęć tzw. chmurę punktów, a następnie nakłada na nią zdjęcia. Użytkownicy mogą samemu stworzyć swoje modele. Wystarczy zrobić kilkadziesiąt do kilkuset zdjęć

  Les Horribles Cernettes (zdjęcie) – pierwsze opublikowane zdjęcie w internecie. Do jego publikacji doszło 18 lipca 1992 roku na stronie ośrodka naukowo badawczego CERN. Zdjęcie trafiło do działu ciekawostek. Przedstawia ono cztery dziewczyny Angelę Higney, Michele de Gennaro, Colette Marx-Nielsen i Lynn Veronneau wokalistki zespołu Les Horribles Cernettes pozujące w lekko prowokacyjnych pozach ubrane w stroje balowe. Zdjęcie wykonał chłopak jednej z dziewczyn, Silvano de Gennaro (pracownik CERN) na corocznym festiwalu muzycznym dla informatyków, na którym zespół występował. Stereofotografia, fotografia stereoskopowa – technika polegająca na wykonaniu dwóch zdjęć obiektu z różnych punktów widzenia.

  Ostatnia kwadra (również: trzecia kwadra) – w astronomii, jedna z faz Księżyca, w której Ziemia, Księżyc i Słońce tworzą ze sobą kąt prosty. W tym momencie, dla obserwatorów na Ziemi widoczna jest tylko zachodnia część tarczy Księżyca. Podczas kwadr Słońce oświetla powierzchnię Księżyca pod małym kątem i jego formy morfologiczne są wówczas bardzo dobrze widoczne. Najlepsze warunki do obserwacji tych struktur są przy granicy między oświetloną i nieoświetloną częścią Księżyca (terminator). Faza ta ma miejsce 21 dnia czterotygodniowego cyklu. Cień, zasłaniający prawą połowę księżycowej tarczy, będzie się teraz przesuwał w lewo i po siedmiu dniach Księżyc znajdzie się w nowiu.

  Dodano: 02.06.2011. 00:04  


  Najnowsze