• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rozstrzygnięto konkurs dla programistów Deadline24

  12.04.2012. 09:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Zespół Big Test Icicles, skupiający programistów z NK.pl, zwyciężył w finale ogólnopolskiego konkursu programistycznego Deadline24. 24-godzinny finał odbywał się we wtorek i w środę w zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu. 

  Drugie miejsce w zawodach zdobył zespół Bazinga, a trzecie Grupa Galois. Do finału doszło 90 zawodników spośród 480 chętnych, startujących w eliminacjach - podali organizatorzy.

  Big Test Icicles to trzech programistów: Jarosław Gomułka, Marcin Babij i Jakub Łopuszański. Zespół Bazinga tworzyli: Igor Adamski, Tomasz Wiatrowski, Wojciech Łopata z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Grupa Galois to: Jakub Tarnawski, Damian Straszak i Anna Piekarska z Uniwersytetu Wrocławskiego.

  Podczas odbywającego się w kopalni Guido finału uczestnicy otrzymali zadania, tradycyjnie oparte na historii żukoskoczków i rozpoczęli zmagania z czasem, przeciwnikami oraz własnym zmęczeniem.

  Jak podkreślali uczestnicy, udział w finale, który odbył się w prawdziwej kopalni, był niezapomnianym przeżyciem. W zmaganiach uczestniczyły osoby z całej Polski - programiści, którzy mogą poszczycić się wyjątkowymi umiejętnościami oraz szeroką wiedzą z zakresu informatyki.

  Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca był tablet dla każdego członka zwycięskiej drużyny, za drugie miejsca - netbooki, a za trzecie - czytniki.

  Wybór miejsca finału nie był przypadkowy. Chodziło o pokazanie młodym ludziom części śląskiego dziedzictwa przemysłowego. ,,Kopalnia Guido to wyjątkowe miejsce w skali kraju, z niepowtarzalną atmosferą, przesyconą historią" - powiedział Jarosław Kacprzak z firmy Future Processing, która jest pomysłodawcą i głównym organizatorem konkursu.

  Pomysł na organizację Deadline24 zrodził się w 2009 r. Współorganizatorem tegorocznej edycji była Kopalnia Guido, konkurs patronatem objęli rektorzy Politechniki Śląskiej, Politechniki Opolskiej, Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

  PAP - Nauka w Polsce

  kon/ hes/ tot/  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Deadline24 – ekstremalny maraton programistyczny organizowany przez gliwicką firmę Future Processing. W finale konkursu, 3 osobowe drużyny, przez 24 godziny, w nietypowych warunkach zmagają się z zadaniami algorytmicznymi, opartymi o przygody fikcyjnych postaci – Żukoskoczków. Konkurs skierowany jest do pasjonatów informatyki z całego świata, a udział w zawodach jest bezpłatny. Memoriał im. Ryszarda Nieścieruka 2002: VIII Memoriał Ryszarda Nieścieruka odbył się 6 października 2002. Rozegrany został w nowej formule. W fazie eliminacyjnej zawodnicy ścigali się w czterech drużynach, liczących po czterech żużlowców. Następnie odbyła się faza finałowa, czyli dwa półfinały i finał wyłaniający zwycięzcę Memoriału. Do półfinału awans uzyskali po dwaj najlepsi zawodnicy z każdej drużyny. W finale pojechali zawodnicy, którzy w półfinałach zajęli 1. lub 2. miejsce. Wyścig finałowy liczył sześć okrążeń. Zwyciężył w nim po raz drugi Piotr Protasiewicz. Copa América 1983 – trzydzieste drugie mistrzostwa kontynentu południowoamerykańskiego odbyły się w 1983 roku. Wzięło w nich udział 10 reprezentacji narodowych. Po raz trzeci z rzędu turniej nie rozgrywano w jednym państwie, lecz we wszystkich krajach uczestników turnieju. Drużyny podzielono na trzy trzyzespołowe grupy. Zwycięzcy grup awansowali do półfinałów, gdzie czekał poprzedni zwycięzca turnieju – zespół Paragwaju, zaś zwycięzcy tej fazy awansowali do finału (zarówno w półfinale, jak w finale rozgrywane były dwumecze).

  Google Code Jam – corocznie realizowany przez Google konkurs programistyczny, polegający na rozwiązywaniu problemów algorytmicznych. Początkowym celem konkursu było wyłonienie kandydatów do pracy w Google. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2003 roku a pula nagród wynosiła 20000 dolarów, w tym 10000 dolarów za zajęcie pierwszego miejsca. Zwycięzcą pierwszej edycji był Szwed Jimmy Mardell. W 2004 roku triumfował Argentyńczyk Sergio Sancho. Kolejne edycje wygrywali Marek Cygan (2005), Petr Mitrichev (2006), Tiancheng Lou (2008), Tiancheng Lou (2009), Egor Kulikov (2010), Makoto Soejima (2011) (trzecie miejsce - Jakub Pachocki), Jakub Pachocki (2012). Copa América 1979 – trzydzieste pierwsze mistrzostwa kontynentu południowoamerykańskiego odbyły się w 1979 roku. Wzięło w nich udział 10 reprezentacji narodowych. Po raz drugi z rzędu turniej nie rozgrywano w jednym państwie, lecz we wszystkich krajach uczestników turnieju. Drużyny podzielono na trzy trzyzespołowe grupy. Zwycięzcy grup awansowali do półfinałów, gdzie czekał poprzedni zwycięzca turnieju – zespół Peru, zaś zwycięzcy tej fazy awansowali do finału (zarówno w półfinale, jak w finale rozgrywane były dwumecze).

  Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego "Słowianki" - powstały w roku 1959 przy Katedrze Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego zespół, utworzony (pod nazwą Zespół Pieśni Słowiańskiej UJ) przez grupę studentek Uniwersytetu pod kierunkiem slawisty UJ, Zdzisława Wagnera. Pierwszy występ zespołu odbył się Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki w Krakowie 1 grudnia tego samego roku. Katastrofa górnicza w kopalni "Wujek"-"Ruch Śląsk" – katastrofa górnicza, która miała miejsce 18 września 2009 w kopalni "Wujek" Ruch Śląsk w Rudzie Śląskiej. W jej wyniku, na skutek wybuchu metanu, śmierć poniosło 20 górników (12 osób na miejscu, 8 osób w szpitalach), a około 36 odniosło obrażenia.

  Copa América 1975 – trzydzieste mistrzostwa kontynentu południowoamerykańskiego odbyły się w 1975 roku. Wzięło w nich udział 10 reprezentacji narodowych. Pierwszy raz w historii turnieju nie rozgrywano w jednym państwie, lecz we wszystkich krajach uczestników turnieju. Drużyny podzielono na trzy trójzespołowe grupy. Zwycięzcy grup awansowali do półfinałów, gdzie czekał poprzedni zwycięzca turnieju - zespół Urugwaju, zaś zwycięzcy tej fazy awansowali do finału (zarówno w półfinale, jak w finale rozgrywane były dwumecze). Anonymous – zespół punkowy z Andory, reprezentant tego kraju w Konkursie Piosenki Eurowizji 2007. Ich debiutancka piosenka "Salvem El Mon" reprezentuje styl punk rock. Nie awansowali do wspomnianego wcześniej finału Konkursu Piosenki Eurowizji 2007, mimo że w sondażach przed półfinałem byli typowani jako jedni z faworytów. W półfinale zajęli 12. miejsce.

  Sprint kobiet podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2002 w Salt Lake City rozgrywany w ramach zawodów w biegach narciarskich, został rozegrany 19 lutego. Po raz pierwszy w historii na Igrzyskach Olimpijskich rozegrano tego typu konkurs. Jego forma różniła się znacznie od obecnej. Po kwalifikacjach do ćwierćfinałów awansowało szesnaście zawodniczek, które rywalizowały ze sobą w czterech biegach. Z każdego biegu dwie zawodniczki znajdowały miejsce w półfinałach. Na koniec zawodów rozgrywano dwa biegi finałowe: finał A, w którym startowały najlepsze zawodniczki z półfinałów, oraz finał B, podczas którego o miejsca 5-8 konkurowały pozostałe uczestniczki, które przebrnęły przez ćwierćfinały.

  Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA) – wspólna biblioteka główna dla dwóch katowickich uczelni: Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Śląskiego, co czyni z niej jedyną tego rodzaju instytucję w Polsce. CINiBA jest tzw. biblioteką hybrydową umożliwiającą m.in. gromadzenie i udostępnianie równolegle wszystkich typów dokumentów, niezależnie od nośnika na jakim się znajdują. W Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej zgromadzonych zostanie około 1,8 mln woluminów. Bibioteka została otwarta 12.10.2012. Kierownikiem projektu CINiBA jest obecny dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. Dariusz Pawelec. CINiBA, obok typowej funkcji biblioteki akademickiej wypełniającej zadania spoczywające obecnie na bibliotekach uniwersyteckich Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, pełnić ma także rolę miejsca dla wystaw, spotkań kulturalnych, konferencji naukowych i relaksu, dostępnego dla ogółu mieszkańców regionu.

  Olimpiada Wiedzy Ekologicznej (OWE) - organizowany od 1985 roku konkurs dla uczniów szkół średnich przez Ligę Ochrony Przyrody. Jego cele to przede wszystkim szerzenie tematyki ekologicznej i przyrodniczej wśród młodzieży. Jeszcze kilka lat temu konkurs miał cztery etapy: podstawowy, regionalny, wojewódzki i centralny. Od kilku lat nie organizuje się etapu regionalnego. Na etapie podstawowym uczestnicy piszą test jednokrotnego wyboru, składający się z 50 pytań. Na następnym etapie również piszą taki test, po czym 12 najlepszych przechodzi do części ustnej, gdzie otrzymuje 6 problematycznych pytań otwartych. Siódemka najlepszych startuje w finale centralnym. Finał składa się również z testu i części ustnej. W tej olimpiadzie uczestnicy nie przygotowują żadnych prac badawczych etc. Jubileuszowy, 25 finał odbył się w dniach 4-6 czerwca 2010 roku w Białowieży. Tegoroczny finał odbył się w Zielonej Górze Od wielu lat finalistom i laureatom etapu centralnego olimpiady przysługuje zwolnienie z postępowania kwalifikacyjnego na ponad 60 polskich uczelni.

  Dodano: 12.04.2012. 09:04  


  Najnowsze