• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W konkursie na najpiękniejsze drzewa można głosować na dąb z Dęblina

  22.02.2012. 19:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Polski dąb Grot z Dęblina znalazł się w finale konkursu o tytuł Europejskiego Drzewa Roku. Walczy o zwycięstwo obok drzew z Francji, Słowacji, Węgier, Rumunii, Czech i Bułgarii. Głosowanie internautów trwa do 29 lutego.

  Swój głos można oddać na stronie internetowej konkursu: http://www.treeoftheyear.org/

  Przez ostatni tydzień głosowanie jest tajne. Jego wyniki zostaną ogłoszone 1 marca.

  W konkursie Europejskie Drzewo Roku poszukiwane są drzewa bliskie sercom mieszkańców Unii Europejskiej, drzewa z historią, która może jednoczyć ludzi. Konkurs prowadzi Czeska Fundacja "Partnerstwo dla Środowiska".

  200-letni dąb Grot uważany jest za symbol miasta Dęblina. Nazwa miasta wiąże się przecież z nazwą tego gatunku. Wiadomo także, że w przeszłości na tym terenie rosło dużo dębów. W 1920 r. Grot był świadkiem wojny Polaków pod wodzą Józefa Piłsudskiego z bolszewikami, wojny zasadniczej dla losów całej Europy.

  Zanim Grot znalazł się w finale europejskiego konkursu, otrzymał w Polsce tytuł Drzewa Roku w organizowanym przez Klub Gaja konkursie. Do konkursu zgłosiły dąb dzieci z Gimnazjum nr 2 w Dęblinie.

  Konkurs na Drzewo Roku był częścią programu Klubu Gaja - Święto Drzewa. W ramach tego, dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, programu w ubiegłym roku Polacy posadzili 126 tys. drzew. "Drzewa są jednym z najważniejszych czynników wpływających na równowagę ekologiczną w środowisku człowieka, dlatego warto je pielęgnować, a szczególnie piękne okazy pokazywać innym" - przypomina Klub Gaja.

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Historia Naturalna Polski – polski telewizyjny serial dokumentalny poświęcony ewolucji środowiska naturalnego Polski w dziejach Ziemi. Film realizowany był przez ekipę Akademickiej Telewizji Edukacyjnej Uniwersytetu Gdańskiego, pierwsze zdjęcia do filmu rozpoczęły się już w 2001 roku. Współfinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Serial emitowany był na antenie TVP1. Sekwoja wieczniezielona, sekwoja wiecznie zielona (Sequoia sempervirens (Lamb. ex D. Don) Endl.) – gatunek drzewa iglastego z rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Pochodzi z nadbrzeżnych gór Oregonu i Kalifornii. Drzewa tego gatunku osiągają ogromne rozmiary i dożywają do około 2 tysięcy lat. Są to najwyższe obecnie żyjące drzewa. Mamutowiec olbrzymi, sekwojadendron, sekwoja olbrzymia, mamutowe drzewo, welingtonia (Sequoiadendron giganteum) – gatunek drzew iglastych, wyróżniających się potężnymi rozmiarami. Osiągają wiek 2000-3500 lat. Współczesne drzewa dorastają do 95 m wysokości i 10 m średnicy (z Parku Narodowego Sekwoi w Kalifornii znane są pnie drzew ściętych w XIX wieku, o średnicy 12 m i wysokości szacowanej na 135 m). Do gatunku tego należą jedne z najwyższych drzew świata, obok eukaliptusa królewskiego i sekwoi wieczniezielonej. Do Europy pierwsze mamutowce sprowadzono ok. połowy XIX wieku. Są często uprawiane jako drzewa ozdobne w parkach, wymagają klimatu łagodnego, morskiego, są wrażliwe na mróz. W Polsce przemarzają, dlatego większość okazów rośnie w zachodniej części kraju.

  Tablice miąższości drzew stojących stanowią zbiór liczb, przedstawiający przeciętną miąższość drzewa w zależności od niektórych jego wymiarów. Najczęściej wymiarami tymi są pierśnica i wysokość drzewa. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) – publiczna instytucja finansowa, działająca od 1989 roku, najpierw jako fundusz celowy, a od 2010 roku jako państwowa osoba prawna. Głównym celem działania jest udzielanie finansowego wsparcia największym lub ponadregionalnym przedsięwzięciom służącym ochronie środowiska i gospodarce wodnej.

  Dyskusja kategorii:Drzewa: Przykładowo kategorii Sosnowate, więc czy uwzględniać ją w kategorii Drzewa jako artykuł, czy też do kategorii Drzewa wrzucić jako podkategorię całą kategorię Sosnowate? Sprawę komplikuje fakt, że sosnowate to nie tylko drzewa. Niektóre drzewa nie mają artykułów dla swoich rodzin, np. kategorię Drzewa. 83.17.226.74 19:19, 27 wrz 2006 (CEST) Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – instytucja państwowa realizująca politykę ekologiczną państwa poprzez finansowanie inwestycji w ochronie środowiska i gospodarce wodnej, w obszarach ważnych z punktu widzenia procesu dostosowawczego do standardów i norm Unii Europejskiej. Priorytetem (nadrzędnym celem) funkcjonowania funduszu jest szeroko rozumiana poprawa zdrowia uwarunkowanego ekologicznie, stanowiącego składową jakości życia pokoleń obecnie tworzących rynek oraz tych przyszłych.

  Drzewostan dwupiętrowy to taki, w którym warstwa drzew składa się z dwóch wyraźnych pięter różnej wysokości. Do piętra dolnego zalicza się drzewa, których korony nie przenikają do piętra górnego. W razie wątpliwości dotyczących kwalifikacji drzewa do danego piętra przyjmuje się, że drzewo piętra górnego nie powinno wykazywać wysokości niższej niż 2/3 średniej wysokości gatunku panującego w piętrze górnym. Przy opisywaniu drzewostanów dwupiętrowych należy podać charakterystykę i elementy taksacyjne oddzielnie dla każdego piętra. Pierśnica – miara stosowana w opisie drzew uzyskiwana w wyniku pomiaru drzewa na wysokości 1,3 metra nad poziomem gruntu (czyli na wysokości klatki piersiowej przeciętnego dorosłego człowieka – stąd nazwa). W naukach leśnych i dendrometrii pomiar dotyczy średnicy pnia i dostarcza jednego z głównych parametrów (obok wysokości pnia) służących do określania miąższości drzewa. W praktyce leśnej, pierśnica służy również do określania wyrażonego w m³ zapasu masy drzew na jednostce powierzchni. W ochronie przyrody w pierśnicy mierzy się zwykle obwód pnia (tzw. obwód pierśnicowy), który należy do podstawowych kryteriów kwalifikujących drzewa do ochrony w formie pomników przyrody.

  Dodano: 22.02.2012. 19:19  


  Najnowsze