• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wynalazek uczniów polskiego technikum nagrodzony na targach w Brukseli

  24.11.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Kalkulator sklepowy z czytnikiem kodów kreskowych, autorstwa uczniów Technikum Elektronicznego w Połańcu, jest poręczniejszy, tańszy od istniejących na rynku i działa niezawodnie - orzekło jury targów wynalazków w Brukseli i przyznało autorom brązowy medal. 

  "Już sam udział w targach uczniów szkoły średniej jest ewenementem. Medal targów (poprzedzony szczegółową oceną pracy przez międzynarodowe jury), jest dla uczniów życiowym sukcesem, a dla szkoły motywacją do dalszego rozwoju" - podkreśla dyrektor Zespołu Szkół w Połańcu, Stanisław Rogala.

  Wynalazek, który przyniósł młodym technikom wyróżnienie, to niewielkie urządzenie z czytnikiem kodów kreskowych i wyświetlaczem LCD, pozwalające sumować wartość zakupów, podobnie jak robi to kasjer, podliczając należność. Czytniki tego typu, jak wyjaśnia dyrektor, istnieją na rynku, ale są drogie i nieporęczne, dlatego używają ich głównie sklepy przy remanentach. Pomysł, na który wpadli polscy uczniowie, pozwoliłby masowo produkować tanie urządzenia, przystosowane np. do montowania na wózkach sklepowych, aby mogli z nich korzystać wszyscy klienci.

  "Urządzenie wykorzystuje funkcjonalny procesor ATMEGA32, programowany językiem +bascom+. Dzięki temu projektanci otrzymali w pełni funkcjonalny, mobilny o niewielkich rozmiarach zestaw do skanowania cen towarów i ich zliczania. (...) Urządzenie działa poprawnie i nie zgłasza żadnych błędów podczas normalnego użytkowania. Wszystkie elementy urządzenia: zasilanie, akumulator z prawidłowo zaprojektowanym modułem ładowania, procesor oraz moduł wyświetlacza LCD z przyciskami funkcyjnymi zostały prawidłowo dobrane oraz poprawnie połączone mechanicznie i elektrycznie" - ocenili poproszeni o opinię eksperci z firmy Zakład Badań i Rozwoju KalibruX.

  Autorami wynalazku są uczniowie klasy IVA Technikum Elektronicznego w Połańcu: Łukasz Lizak i Marcin Rędziński. Promotorami ich pracy są Beata i Mariusz Zyngier. Ich "Licznik wartości wybranych towarów" otrzymał brązowy medal na Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik "BRUSSELS INNOVA", odbywających się w dniach 17 - 19 listopada w Brukseli.

  Ponadto autorzy pracy wraz z promotorami otrzymali nagrody specjalne: Great European Prize Leonardo Da Vinci 2011 od Stowarzyszenia Wynalazców Francuskich oraz Prize of Brussels Innova od ekspertów i organizatorów targów.

  W przeszłości zwycięzcami targów w Brukseli była Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii z Zabrza - za sztuczne serce, opracowane przez zespół pod kierownictwem prof. Zbigniewa Religi w roku 2004.

  Tegoroczne medale dla Polski zdobywali m.in. pracownicy naukowi Politechniki Wrocławskiej, Krakowskiej, Częstochowskiej i AGH. Eliminacją do brukselskich targów był ogólnopolski konkurs Młody Wynalazca, organizowany pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczniowie z Połańca, zdobyli w nim trzecie miejsce. Zostali wyprzedzeni przez pracownika naukowego Politechniki Śląskiej oraz studenta Politechniki Radomskiej.

  PAP - Nauka w Polsce

  ula/ ls/  bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Urządzenie mechatroniczne - jest to urządzenie o budowie modułowej, którego głównym i ostatecznym zadaniem jest wykonanie czynności mechanicznej (pracy). DataLogger GPS zwany również rejestratorem trasy to urządzenie umożliwiające na zapis położenia urządzenia w czasie. Dzięki temu uzyskuje się zbiór punktów umożliwiający wizualizację przebytej drogi na mapach. Urządzenie tego typu używane są od dawna w zawodach lotniczych umożliwiając zapis całej trasy przelotu. Wymogiem w takim wypadku jest certyfikowanie urządzenia. Prąd znamionowy – ustalony prąd pracy urządzenia elektrycznego, przy poziomie którego urządzenie to zachowuje się zgodnie z jego przeznaczeniem. Informacja o prądzie znamionowym zamieszczana jest na tabliczce znamionowej urządzenia oraz zamieszczana w instrukcji obsługi urządzenia.

  Zespół Szkół Elektrycznych Nr 1 im. Henryka Zygalskiego w Poznaniu (zwany "Technikum Energetyczym") – poznańska szkoła średnia, założona w 1937 roku. W skład zespołu szkół wchodzą: technikum elektryczne, liceum ogólnokształcące i profilowane. Dyrektorem szkoły jest Henryk Czajczyński, wicedyrektorem Małgorzata Grzemska. W szkole uczy się około 800 uczniów. Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości (zwana Czerwoną Szkołą) – jedna z największych szkół średnich w powiecie kłodzkim, kształcąca blisko 1090 uczniów w 2 typach szkół: zasadniczej szkole zawodowej i technikum. Mieści się w Kłodzku, przy ul. Szkolnej 8. Nauka w niej trwa w zależności od typu szkoły: dwa, trzy lub cztery lata i kończy się uzyskaniem kwalifikacji zawodowych lub egzaminem maturalnym, po którego zdaniu uczniowie mogą podjąć studia w szkole wyższej.

  TG01 – smartphone produkowany przez firmę Toshiba od drugiej połowy 2009 roku. Urządzenie wyposażone zostało w system operacyjny Windows Mobile firmy Microsoft w wersji 6.1 (od listopada 2009 wersja 6.5). Na rynku model zasłynął przede wszystkim tym, że jest to pierwsze na świecie urządzenie wyposażone w najszybszy wówczas procesor mobilny Qualcomm Snapdragon 1 GHz. Smartphone charakteryzuje się dużym dotykowym wyświetlaczem TFT o przekątnej 4,1 cala, dużymi rozmiarami (130x70 mm) oraz wyjątkowo cienką obudową (jedynie 9,9 mm). Ciekawostką odróżniającą urządzenie od innych tego typu jest dodana funkcja „Host USB”, pozwalająca na podłączenie urządzeń peryferyjnych opartych o standard USB (myszka, klawiatura, dysk zewnętrzny, pamięć flash, drukarka). Polska Izba Przemysłu Targowego - organizacja zrzeszająca firmy związane z branżą targową (m.in. organizatorów targów, firmy zabudowujące). Działa od lutego 2007 w Poznaniu. Powstała w miejsce istniejącej od 1993 roku Polskiej Korporacji Targowej. Stawia sobie za cele integrację środowiska targowego, ochronę interesów gospodarczych swoich członków, a także promocję udziału przedsiębiorstw w targach i wystawach. Istotnym obszarem działalności Izby jest gromadzenie i weryfikacja statystyk podawanych przez organizatorów targów, dotyczących m.in. wielkości wynajętej powierzchni targowej, liczby wystawców i zwiedzających. Na tej podstawie tworzone jest coroczne zestawienie danych statystycznych o polskim rynku targowym (Raport Targi w Polsce), stanowiące swoisty ranking przedsiębiorstw targowych.

  Zespół Szkół Handlowych w Sopocie – zespół publicznych handlowych, w skład którego wchodzą: technikum oraz szkoła zawodowa. Szkoła została utworzona w 1910 roku. Szkoła mieści się w dwóch budynkach. W 30 oddziałach Zespołu Szkół Handlowych uczy się razem 804 uczniów. Urządzenie mobilne – (przenośne) urządzenie elektroniczne pozwalające na przetwarzanie, odbieranie oraz wysyłanie danych bez konieczności utrzymywania przewodowego połączenia z siecią. Urządzenie mobilne może być przenoszone przez użytkownika bez konieczności angażowania dodatkowych środków (definicja zaproponowana przez M. Macutkiewicza w pracy Wykorzystanie rozwiązań mobilnych w systemach klasy e-commerce).

  Zespół Szkół Elektrycznych we Włocławku – zespół szkół, na który składają się Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 3, Technikum nr 4, Liceum Profilowane nr IV, Technikum Uzupełniające nr 5, Technikum dla Dorosłych nr 3 oraz Szkoła Policealna nr 4.

  Moc znamionowa (ang. nominal power) - jest to wartość znamionowa mocy, przy której urządzenie pracuje prawidłowo i zgodnie z normami lub zaleceniami producenta. Wartość ta zazwyczaj podawana jest na tabliczce znamionowej na obudowie urządzenia razem z innymi parametrami istotnymi dla pracy danego urządzenia. Zazwyczaj oznaczana jest symbolem PN i podawana w watach (W) lub koniach mechanicznych (KM).

  Traffipax (trafipaks, trafifoto) – potoczna nazwa urządzenia do rejestrowania wykroczeń drogowych. Słowo pochodzi od nazwy firmy produkującej tego typu urządzenia. Zależnie od sposobu wykorzystania jest to urządzenie stacjonarne lub mobilne (zainstalowane w pojeździe). Sterownik urządzenia to program lub fragment programu odpowiadający za dane urządzenie i pośredniczący pomiędzy nim, a resztą systemu komputerowego. Zwykle uabstrakcyjnia pewne cechy urządzenia, choć może jedynie zajmować się kwestiami uprawnień dostępu i udostępniać urządzenie bez żadnej ingerencji. Wtedy program, który z niego korzysta też jest w pewnym sensie sterownikiem.

  Huśtawka to urządzenie rekreacyjne z ruchomym elementem, poruszającym się wahadłowo, na którym znajduje się miejsce do siedzenia dla jednej lub kilku osób. Urządzenie jest wprawiane w ruch przez użytkownika, który w odpowiednim rytmie zmienia swoje położenie lub odpycha się od nieruchomych elementów. Moduł brzmieniowy - urządzenie służące jako syntezator w kartach muzycznych mających postać układu scalonego. Jest podłączane do instrumentów muzycznych za pomocą portów MIDI. W pamięci tego urządzenia przechowywane mogą być wzory dźwięku, np. gitary, fortepianu. Moduł brzmieniowy nie posiada klawiatury, ale istnieje możliwość jej podłączenia, dzięki czemu może być używany jako całkowicie funkcjonalny instrument muzyczny.

  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – urząd utworzony w Polsce 5 maja 2006 r. do obsługi Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działami administracji rządowej „nauka” i „szkolnictwo wyższe” oraz jest dysponentem budżetu na badania naukowe finansowane przez państwo. Przy ministrze działała Rada Nauki, powołana w miejsce zlikwidowanego w 2005 Komitetu Badań Naukowych. Siedziba ministerstwa mieści się w Warszawie, przy ulicy Wspólnej 1/3.

  Dodano: 24.11.2011. 00:19  


  Najnowsze