• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 80-lecie prof. Imielińskego - prekursora polskiej seksuologii

  06.12.2009. 13:00
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Prekursor polskiej seksuologii prof. Kazimierz Imieliński 6 grudnia obchodzi 80. rocznicę urodzin. To właśnie on, jako pierwszy w Polsce, uzyskał w 1963 r. tytuł specjalisty seksuologa, a w 1971 r. w Akademii Medycznej w Krakowie przeprowadził pierwszy przewód z seksuologii.


  Prof. Imieliński urodził się w 1929 roku w Dąbrowie Górniczej, Przez wiele lat kierował Zakładem Seksuologii i Patologii Więzi Międzyludzkich Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Był również organizatorem pierwszej polskiej akademickiej placówki seksuologicznej - Zakładu Seksuologii w krakowskiej AM.

  W 1990 roku założył Polską Akademię Medycyny, która skupia głównie profesorów medycyny o zainteresowaniach humanistycznych, ale także filozofów, prawników, psychologów i przedstawicieli innych nauk humanistycznych - autorytetów moralnych i naukowych. PAM ma humanizować postęp naukowy i techniczny w medycynie i integrować ją z naukami humanistycznymi i społecznymi.

  W swojej działalności naukowej prowadził też badania z dziedziny psychologii zapachów i stosowania olejków eterycznych w terapii zaburzeń psychicznych.

  Na liście licznych publikacji, których jest autorem lub współautorem znajdują się m.in.: "Życie intymne człowieka", "Medycyna seksualna", "Seksuologia kliniczna", "Seksuologia społeczna. Zagadnienia psychospołeczne", "Seksuologia biologiczna", "Przekleństwo Androgyne. Transseksualizm: mity i rzeczywistość", "Seksuologia - Mitologia, Historia, Kultura".

  Za swoje dokonania w 2003 roku prof. Imieliński otrzymał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Jego działalność jest doceniania nie tylko w Polsce. W sumie jubilat ma tytuł doktora honoris causa 56 uczelni z ponad 20 państw na 4 kontynentach.

  W 1996 roku otrzymał z rąk prezydenta Grecji Constantine Stefanopulosa Medal Hipokratesa za stworzenie nowego kierunku medycznego - medycyny uniwersalistycznej. Polega ona na łączeniu różnych metod medycyny - pochodzących z Zachodu specjalistycznych technik i tradycyjnych, Wschodnich metod leczenia. "Medycyna uniwersalistyczna wiąże się z uniwersalizmem - kierunkiem filozofii, traktującym różnice jako wartość, którą należy zachować w imię wyższego dobra"- wyjaśniał wówczas prof. Imieliński.

  Z okazji 80. urodzin jubilata Polska Akademia Medycyny zorganizowała w piątek uroczystość na Zamku Królewskim w Warszawie.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Kazimierz Mikołaj Imieliński (ur. 6 grudnia 1929 w Dąbrowie Górniczej, zm. 16 lipca 2010) – polski lekarz seksuolog, seksuolog kliniczny, profesor nauk medycznych, wieloletni kierownik Zakładu Seksuologii i Patologii Więzi Międzyludzkich Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, założyciel Polskiej Akademii Medycyny, Akademii Wiedzy Seksualnej. Andrzej Robert Depko (ur. 24 października 1962) – doktor nauk medycznych, specjalista seksuolog, specjalista neurolog, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, certyfikowany seksuolog sądowy. Kierownik studiów podyplomowych ” Seksuologia kliniczna ” prowadzonych w Centrum Kształcenia Podyplomowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Superwizor psychoterapii zaburzeń seksualnych Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. W roku 1987 ukończył Wojskową Akademię Medyczną w Łodzi. Do końca 2007 roku pracował jako biegły Sądu Okręgowego w Warszawie z zakresu seksuologii. Pracę doktorską pt. Ocena rozwoju psychoseksualnego sprawców przestępstw motywowanych seksualnie obronił w 2010 roku na Wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Członek Europejskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej oraz Światowego Towarzystwa Medycyny Seksualnej. Prezes Fundacji Promocji Zdrowia Seksualnego im. dr. Stanisława Kurkiewicza. Redaktor naczelny kwartalnika ” Seksuologia po dyplomie” wydawanego przez Fundację Promocji Zdrowia Seksualnego. Pełni również funkcję szefa programu szkoleniowego Akademii Zdrowia Seksualnego – projektu propagującego wiedzę seksuologiczną realizowanego przez Fundację Promocji Zdrowia Seksualnego. Transwestytyzm (eonizm, metatropizm) – polega na upodobnianiu się do osoby płci przeciwnej poprzez ubiór i zachowanie w celu osiągnięcia satysfakcji emocjonalnej (transwestytyzm podwójnej roli) bądź seksualnej (transwestytyzm fetyszystyczny). Jest przedmiotem badań seksuologii, seksuologii klinicznej, psychologii oraz psychiatrii. Na podstawie danych klinicznych można oszacować liczbę transwestytów na nie więcej niż 1% populacji mężczyzn (nie ma prawie żadnych danych dotyczących transwestytyzmu u kobiet).

  Antropologia seksualna (antropologia seksu) jest stosunkowo nową subdyscypliną antropologii. Przedmiotem jej zainteresowania jest życie seksualne człowieka, rozpatrywane na nieco wyższym poziomie ogólności aniżeli w ramach klasycznej seksuologii czy medycyny seksualnej. Antropologia seksualna korzysta przede wszystkim z ustaleń i metodologii takich nauk szczegółowych, jak antropologia biologiczna (fizyczna), kulturowa, antropologia filozoficzna, psychologia seksualna, socjologia seksu i płci, pedagogika seksualna, historia seksualności. Polskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej – stowarzyszenie powstałe na początku kwietnia 2004 roku, z inicjatywy lekarzy tworzących Komitet Założycielski. Skupia wyłącznie lekarzy specjalistów seksuologii, oraz lekarzy innych specjalności o uznanym dorobku naukowym i zawodowym, którzy w swej codziennej pracy zajmują się pacjentami z problemami w życiu seksualnym.

  Iwan Bloch (ur. 8 kwietnia 1872 w Delmenhorst, zm. 21 listopada 1922 w Berlinie) – niemiecki lekarz dermatolog i seksuolog. W 1907 roku wprowadził do medycyny termin seksuologii (niem. "Sexualwissenschaft"). Odkrył rękopis dzieła 120 dni Sodomy markiza de Sade i doprowadził do jego opublikowania. Razem z Magnusem Hirschfeldem i Albertem Eulenburgiem był założycielem Towarzystwa Seksuologii i Eugeniki (Ärztliche Gesellschaft für Sexualwissenschaft und Eugenik). Seksuologia sądowa – część seksuologii związana z badaniami etiologii działań seksualnych naruszających obowiązujące przepisy prawne. Przedmiotem tego obszaru wiedzy jest też tworzenie charakterystyk osób dopuszczających się wymienionych naruszeń (sprawca preferencyjny, sprawca zastępczy, sprawca kazirodczy), opracowywanie sposobów leczenia tych osób, w tym w ujęciu terapii poznawczo-behawioralnej.

  Archives of Sexual Behavior – recenzowany periodyk naukowy publikujący artykuły z dziedziny seksuologii. Istnieje od 1971 i jest oficjalnym czasopismem International Academy of Sex Research. Albert Moll (ur. 4 maja 1862 w Lesznie, zm. 23 września 1939 w Berlinie) – niemiecki lekarz psychiatra i seksuolog, jeden z twórców seksuologii. Zajmował się hipnotyzmem, był przeciwnikiem parapsychologii i okultyzmu. Odrzucał psychoanalizę Freuda, krytykował też prace Magnusa Hischfelda. Współpracował z Havelockiem Ellisem i Maxem Marcuse. Był autorem licznych prac z dziedziny seksuologii. Jako pierwszy wyróżnił cztery fazy cyklu reakcji seksualnych.

  Norma w seksuologii to konstrukt naukowy wyznaczający granice normalnych zachowań seksualnych. Ponieważ nie da się określić ich jednoznacznie, analizuje się każdy przypadek pod kątem szeregu wyznaczników.

  Seksuologia – dziedzina zajmująca się szeroko pojętą seksualnością człowieka: potrzebami seksualnymi (także ich zaburzeniami lub brakiem), prawidłowym życiem seksualnym człowieka zarówno w sferze ciała, jak i ducha, odczuwanymi uczuciami, relacjami z innymi ludźmi, a także resztą otaczającego świata. W sferze seksuologii mieszczą się wszelkie aspekty płciowości człowieka. Dziedziny wiedzy, których jest częścią to antropologia, medycyna, psychologia, socjologia.

  Imieliński (forma żeńska: Imielińska; liczba mnoga: Imielińscy) – polskie nazwisko. Na początku lat 90. XX wieku w Polsce nosiły je 271 osób.

  Dodano: 06.12.2009. 13:00  


  Najnowsze