• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Apetyt na słodycze może mieć związek z depresją i alkoholizmem

  12.02.2010. 19:47
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Choć większość dzieci uwielbia słodycze, niektóre z nich wybierają te o szczególnie intensywnym słodkim smaku. Do ciekawych wniosków doszli amerykańscy naukowcy, którzy twierdzą, że apetyt na najsłodsze smakołyki ma związek z depresją i ryzykiem alkoholizmu w przyszłości. O ich badaniach donosi pismo "Addiction".

  Naukowcy z Monell Center w Filadelfii przeprowadzili testy, podczas których 300 dzieci w wieku od 5 do 12 lat miało wskazać najsmaczniejszy ich zdaniem napój. Do wyboru było pięć napojów różniących się jedynie zawartością cukru. Równocześnie naukowcy zbadali dzieci pod kątem objawów depresyjnych i ustalili, które z nich miały w najbliższej rodzinie osobę uzależnioną od alkoholu (pod uwagę brani byli rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, ciocie i wujkowie).

  Zebrane informacje wykazały, że 49 proc. dzieci miało w rodzinie przypadki alkoholizmu, a u prawie 25 proc. badacze zidentyfikowali objawy depresji.

  Okazało się, że dzieciom, które miały w rodzinie alkoholika i wykazywały objawy depresji, najbardziej smakował napój o największej, 24-procentowej zawartości sacharozy, co można porównać do szklanki wody osłodzonej czternastoma łyżeczkami cukru. Był on o ponad 30 proc. słodszy niż wybierany przez pozostałe dzieci napój o 18-procentowej zawartości sacharozy.

  Autorka badań dr Julie Mennella wyjaśnia, że słodycze i alkohol aktywują te same obszary w mózgu. Dlatego też istnieje ryzyko, że dzieci, które nie mogą obyć się bez słodkości i jednocześnie mają w rodzinie alkoholika, w przyszłości będą bardziej podatne na uzależnienie. Jak jednak zaznacza badaczka, wnioski te wymagają jeszcze potwierdzenia.

  W oparciu o wcześniejsze badania naukowcy wysunęli hipotezę, że słodycze nie tylko poprawiają samopoczucie dzieci, ale również są w stanie uśmierzać ból. By to sprawdzić przeprowadzono eksperyment, podczas którego dzieci miały trzymać dłoń w bardzo zimnej wodzie mając w ustach coś słodkiego. Okazało się wówczas, że większość z nich wytrzymywało średnio o 36 proc. dłużej, jeśli miały w ustach sacharozę. Słodycze nie miały jednak wpływu na reakcję dzieci, które wykazywały objawy depresyjne.

  Dr Mannella zauważa, że w obliczu trwających obecnie badań i kampanii na rzecz walki z otyłością wśród dzieci warto wziąć pod uwagę również tego rodzaju wnioski, gdyż sygnalizują one, że niektóre dzieci mogą wymagać odrębnego podejścia.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Dzikie dzieci, wilcze dzieci – dzieci egzystujące w społecznej izolacji, wychowywane przez zwierzęta lub posiadające jedynie pośredni kontakt z ludźmi (np. dzieci trzymane w niewoli i nie kontaktujące się z innymi ludźmi). Literackim przykładem dzieci wilczych są Romulus i Remus lub Mowgli. Co ty na to, tato? – oryginalna nazwa "Parental Control", amerykański program rozrywkowy o zdesperowanych rodzicach szukających nowych partnerów życiowych dla swoich pociech. Ponieważ dotychczasowi partnerzy ich dzieci nie do końca im odpowiadają i jedynym sposobem na pozbycie się tej drugiej osoby jest podsunięcie synowi/córce ciekawych nowych osób, które być może zdołają zainteresować ich dzieci na tyle, że te zdecydują się porzucić dla nich swojego dotychczasowego partnera/partnerkę. Wyboru nowej miłości dokonują zarówno ojcowie, jak i matki. Potem oni i dotychczasowa dziewczyna/chłopak ich pociechy podglądają i komentują poszczególne randki ich synów lub córek z potencjalnymi kandydatkami i kandydatami na przyszłych partnerów, nie szczędząc kąśliwych komentarzy na temat kandydatów. Pod koniec programu dzieci wybierają, z kim mają zostać: z dotychczasowym partnerem czy z nowo poznaną osobą. Dzieci Zamojszczyzny – określenie dotyczące dzieci mieszkających na Zamojszczyźnie, które podczas II wojny światowej objęto przymusowymi wysiedleniami, w celu założenia tu nowych osad dla ludności niemieckiej. Według szacunków historyków Niemcy wysiedlili z Zamojszczyzny ponad 30 000 dzieci.

  Skradzione pokolenia (ang. Stolen Generations) – powszechnie używana nazwa na określenie dzieci Aborygenów, które w latach 1900-1970 zostały przez władze australijskie odseparowane od swoich rodzin w ramach przymusowej asymilacji. Niektóre dzieci zabierane były rodzicom bez ich zgody, w innych przypadkach rodzice zgadzali się na tę praktykę. Część dzieci była wychowywana w internatach, część była adoptowana przez białe rodziny. Cukierek albo psikus (ang. Trick-or-treating) – zwyczaj związany z Halloween. Dzieci chodzą w przebraniach od domu do domu, prosząc o słodycze lub czasami pieniądze, z pytaniem, Cukierek albo psikus? Psikusem tym może być psota wykonana na właścicielach domu lub ich własności, jeśli właściciel nie da "zapłaty".

  Rozrywki dla Dzieci – pierwsze polskie czasopismo dla dzieci. Pierwszy jego numer ukazał się w 1824 roku dzięki staraniom Klementyny Hoffmanowej. Czasopismo miało spełniać przede wszystkim rolę wychowawczą. Jego układ był stały. Składało się ono z następujących działów: Azerbejdżan zadebiutował w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2012 roku. Kraj miał wystąpić już w konkursie w 2008 roku, ale zrezygnował z powodu braku odpowiedniej piosenki.

  Lee Carroll to amerykański czaneler, mówca oraz autor książek. Carrol jest autorem dwunastu książek - przekazów od istoty którą nazywa "Kryon" i współautorem trzech książek które określa nazwą Dzieci Indygo, nową generacją dzieci, które jego zdaniem reprezentują ewolucję ludzkiej świadomości. Slender Man (z ang. smukły mężczyzna) – miejska legenda traktująca o tajemniczej postaci pojawiającej się niespodziewanie i budzącej przerażenie wśród dzieci lub ujawniającej się na zdjęciach. Znany jest również pod pseudonimem Slender.

  Animizm (łac. anima) – cecha myślenia dziecięcego, stan postrzegania świata, które przypisuje posiadanie "duszy" i żywotność lalkom i innym przedmiotom. Jest to cecha charakteryzująca dzieci w początkowym okresie wczesnego dzieciństwa lat (zdaniem Jeana Piaget w okresie wyobrażeń przedoperacyjnych (inteligencji reprezentującej)). Piaget (1973) sugerował, że dzieci posiadają tę cechę w wieku 2-4 lat, jednakże Subbotsky (2000) podsumował, że dzieci nawet do 6 roku życia mogą wykazywać animizm.

  Nagroda im. Lewisa Carrolla (ang. Lewis Carroll Shelf Award) – amerykańska nagroda literacka, przyznawana w latach 1958–1979 za twórczość dla dzieci i młodzieży. Nagrodą wyróżniano utwory pisarzy żyjących i nieżyjących, a jej celem było stworzenie listy najlepszych książek, będącej wskazówką dla rodziców i nauczycieli przy kierowaniu lekturą dzieci.

  Child Helpline International, CHI – międzynarodowa sieć telefonów zaufania dla dzieci. Istnieje od 2003 roku. Działa w 160 krajach i opiera się na wierze w to, że dzieci nie tylko mają własne prawa ale także są najlepszymi osobami, by zidentyfikować swoje własne problemy jeśli tylko dostarczy się im do tego odpowiednich narzędzi.

  Dodano: 12.02.2010. 19:47  


  Najnowsze