• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Babyboom: najlepszy wiek na pierwsze dziecko zdaniem kobiet

  28.08.2010. 15:04
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  W latach 90. średni wiek, w którym kobiety rodziły pierwsze dziecko wynosił 20-24 lata. Ostatnie dane GUS (Rocznika Demograficznego 2009 GUS) pokazują, że najwięcej urodzeń w 2008 r. było wśród kobiet w wieku 25-29 lat - 151 894 żywe urodzenia. Znacznie więcej niż w poprzednich dziesięcioleciach jest także urodzeń wśród kobiet w wieku 30-34 lata.

  Wiek, w którym kobiety decydują się na pierwsze dziecko uległ przesunięciu ze średnio 23 lat do średnio 26 roku życia " potwierdza dr Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik, prezes Polskiego Towarzystwa Rozwoju Rodziny. " Pokazuje to, że współczesne kobiety coraz bardziej dojrzale planują macierzyństwo.

  63% Polek (a łącznie 49% Europejek) uczestniczących w badaniu przeprowadzonym przez GFK dla Bayer Schering Pharma (Pan European FC Study listopad-grudzień 2009) wskazało, że najlepszy wiek na pierwsze dziecko to 25-29 lat. Z odpowiedzi respondentek ww. badania pochodzących z 18 krajów Europy wynika, że średni, uznany za najlepszy wiek na pierwszą ciążę to 25 lat.

  62% badanych w Europie kobiet (Pan European FC Study listopad-grudzień 2009) potwierdziło, że planowało pierwszą ciążę. Według odpowiedzi Polek, 64% to ciąże planowane, a 36% - nieplanowane.

  Według wyników badania Pan European Study przeprowadzonego przez GFK dla Bayer Schering Pharma, średnio Europejki planują zajść w ciążę w ciągu 3,1 roku. W przypadku Polek średni czas, w którym chciałyby zajść w ciążę to 2,9 roku. Najwięcej - 27% respondentek z Polski chciałaby być w ciąży w ciągu 1-2 lat, 18% - w ciągu 7-12 miesięcy, a 15% - w ciągu 2-3 lat.

  Szczęśliwe macierzyństwo to przede wszystkim macierzyństwo świadome, a szczęśliwa mama to kobieta spełniona. Dla młodych mam nie tylko ważne jest bezpieczeństwo dziecka, ale także udane życie intymne świeżo upieczonych rodziców. Dlatego po porodzie kobiety mają wiele pytań związanych z antykoncepcją i tak istotne jest dla nich znalezienie odpowiedniej dla nich metody. " mówi Odeta Moro-Figurska, prezenterka, mama, prezes Fundacji Szczęśliwe Macierzyństwo.

  ANTYKONCEPCJA
  Wyniki badania GFK dla Bayer Schering Pharma (Pan European FC Study listopad-grudzień 2009) pokazały, że średnio 40% ankietowanych Europejek powróciło do stosowania antykoncepcji już po 1-2 miesiącach od urodzenia (ostatniego) dziecka. 25% Polek wraca do stosowania antykoncepcji po 3-4 miesiącach od urodzenia (ostatniego) dziecka, 22% po 1-2 miesiącach, 19% po 5-6 miesiącach.

  Dwie najbardziej popularne wśród kobiet metody antykoncepcyjne, stosowane po urodzeniu (ostatniego) dziecka to prezerwatywy i tabletki antykoncepcyjne, średnio po ok. 30 % badanych wybrało te metody.

  Tabletka antykoncepcyjna i prezerwatywa to najbardziej popularne, ale nie jedyne metody antykoncepcji, które stosują młode mamy " mówi dr Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik, prezes Towarzystwa Rozwoju Rodziny. " Kobietom, które po urodzeniu dziecka nie chcą od razu zajść w kolejną ciążę polecam pigułki oraz hormonalną wkładkę wewnątrzmaciczną, która może być także stosowana w okresie karmienia piersią. Przypominam także młodym mamom, że karmienie piersią nie zabezpiecza przed zajściem w ciążę.

  Badanie przeprowadzone w 18 krajach Europy (GFK dla Bayer Schering Pharma, Pan European FC Study listopad-grudzień 2009) wykazało, że wkładka hormonalna jest najbardziej znana w Czechach " 88%, Szwecji " 85% oraz Norwegii " 83%. Najczęściej używana jest w Skandynawii (Szwecja " 14%, Norwegia " 10%) i Holandii " 10 %.

  Aktualnie w Polsce trwa babyboom, ale przesunięcie na później wieku zajścia w pierwszą ciążę dowodzi, że mamy też modę na babyplanowanie. Czynnikiem, który z pewnością przyczynia się do takiego trendu jest dostępność i coraz większa akceptacja dla nowoczesnych i bardziej zindywidualizowanych metod antykoncepcji.

  Pan European FC Study 2009 - Badanie Bayer Schering Pharma nt. zwyczajów w antykoncepcji, przeprowadzone przez GFK w listopadzie-grudniu 2009. W badaniu wzięły udział kobiety w wieku 15/18-49, próba reprezentatywna ze względu na wiek, edukację, dochód i miejsce zamieszkania. Badanie przeprowadzono w 19 krajach w sumie udział wzięło 25.590 kobiet, w Polsce przepytano 1041 kobiet, najczęściej należących do grup: a. 18,4% kobiet zamieszkuje województwo mazowieckie, b. 54,0% kobiet w wieku 20-30 lat, c. 50,7% kobiet ze średnim dochodem na osobę, d. 77,5% kobiet o wyższym wykształceniu. Dane dla Europy są ważone w oparciu o liczbę kobiet w wieku 15-49 dla każdego kraju.


  Poniżej przedstawiamy wybrane wyniki badania, z podziałem na zagadnienia takie jak:

   Chęć posiadania dzieci w przyszłości
   Liczba dzieci
   Najlepszy wiek na pierwsze dziecko
   Kiedy chciałabym zajść w pierwszą ciążę?
   Pierwsza ciąża - planowana czy nieplanowana?
   Zarzucenie antykoncepcji w związku z planowaniem pierwszego dziecka
   Czas do wizyty u ginekologa po upewnieniu się, że kobieta jest w ciąży
   Czas powrotu do antykoncepcji po urodzeniu (ostatniego) dziecka
   Pierwsza metoda antykoncepcji po urodzeniu ostatniego dziecka
   Stosowanie i używanie wkładki hormonalnej
   Zastąpienie sterylizacji wkładką hormonalną
   Skłonność do ponownego zastosowania wkładki hormonalnej


  CHĘĆ POSIADANIA DZIECI W PRZYSZŁOŚCI
  Zdecydowana większość, bo 73% Europejek nieposiadających dzieci chce je mieć w przyszłości. Najwyższy wynik w tym badaniu osiągnęły Ukrainki " 89%. Najmniej " Niemki " 57%.

  85% Polek deklarowało w badaniu, że chce mieć dziecko/dzieci. Podobnie odpowiadały Czeszki - 88% oraz Rosjanki - 83%. Najwięcej odpowiedzi "Nie, nie chcę mieć dzieci" podały Austriaczki " 27%, Niemki i Brytyjki " po 26%.

  LICZBA DZIECI
  Najwięcej badanych Europejek miało jedno dziecko - średnio 46%, natomiast 40% Europejek odpowiedziało, że ma dwójkę dzieci. Trójkę dzieci ma średnio 10% Europejek, a czwórkę dzieci 3%.
  Czwórkę dzieci ma najwięcej Brytyjek " 6%, posiadanie trójki dzieci deklarują najczęściej Norweżki " 19% oraz Francuzki i Dunki " po 18%. Dwójkę dzieci ma najwięcej Szwedek " 50% oraz Greczynek i Dunek " po 49%. Natomiast jedno dziecko miało najwięcej badanych Ukrainek " 65%. 54% spośród badanych Polek ma jedno dziecko, 38% - ma dwójkę dzieci, a 7% trójkę dzieci.

  NAJLEPSZY WIEK NA PIERWSZE DZIECKO
  Według Europejek najlepszy wiek na zostanie matką po raz pierwszy to 25-29 lat (49% odpowiedzi). 33% spośród badanych uważa, że 20-24 lata, a 2%, że mniej niż 19 lat. 16% respondentek uznało, że najbardziej odpowiedni wiek na urodzenie pierwszego dziecka to 30-39 lat.

  63% Polek uczestniczących w badaniu wskazało, że najlepszy wiek na pierwsze dziecko to 25-29 lat, 27% - 20-24 lata, a 9% uznało, że 30-39.

  Średni wiek uznany za najlepszy czas na urodzenie pierwszego dziecka wynikający z odpowiedzi mieszkanek pochodzących z 18 krajów Europy wynosi 25 lat.

  Najpóźniej na pierwsze dziecko chcą zdecydować się Greczynki, Hiszpanki i Niemki (średni wiek to 28 lat). Najniższy wiek, jako najlepszy na urodzenie pierwszego dziecka podały Ukrainki - 23 lata.
  Ewenementem jest Grecja - aż 40% mieszkanek tego kraju odpowiedziało, że najlepszy wiek na pierwsze dziecko to 30-39 lat, a 54%, że 25-29. 6% wskazało wiek 20-24 lata. Żadna z badanych w Grecji nie uznała, że dobry wiek, by po raz pierwszy zostać mamą to mniej niż 19 lat.

  KIEDY CHCIAŁABYM ZAJŚĆ W PIERWSZĄ CIĄŻĘ?

  Średnio Europejki planują zajść w ciążę w ciągu 3,1 roku.
  20% spośród badanych odpowiedziało, że w ciągu 1-2 lat chciałaby mieć dziecko, 17% - w ciągu najbliższych 7-12 miesięcy, natomiast po 14% respondentek podało odpowiedzi, że za 2-3 lata i za więcej niż 5 lat. 10% Europejek chce zostać matkami w przeciągu 1-3 miesięcy.

  W przypadku Polek średni czas, w którym chciałyby zajść w ciążę to 2,9 roku. Najwięcej - 27% respondentek z Polski chce mieć dziecko w ciągu 1-2 lat, 18% w ciągu 7-12 miesięcy, a 15%, że w ciągu 2-3 lat.

  Najdłużej planują zwlekać z zajściem w ciążę mieszkanki Portugalii. 34% badanych z tego kraju odpowiedziało, że dziecko chce mieć najwcześniej za 5 lat. W ciągu najbliższych 1-3 miesięcy najwięcej Ukrainek, Turczynek i Włoszek (po 13%) planuje zajść w ciążę.

  PIERWSZA CIĄŻA - PLANOWANA CZY NIEPLANOWANA?
  Średnio w Europie 62% badanych kobiet potwierdziło, że planowało pierwszą ciążę.
  Według odpowiedzi Polek, 64% to ciąże planowane, a 36% - nieplanowane. Najwięcej nieplanowanych ciąż jest w Wielkiej Brytanii i Turcji " po 46%, najmniej nieplanowanych pierwszych ciąż jest w Holandii - 16%.

  ZARZUCENIE ANTYKONCEPCJI W ZWIĄZKU Z PLANOWANIEM PIERWSZEGO DZIECKA
  Badanie pokazuje, że Europejki najczęściej zarzucały antykoncepcję w związku z planowaniem pierwszego dziecka, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem (średnia 56%), w 18% taka decyzja była poprzedzona rozmową z ginekologiem, a 19% badanych odpowiedziało, że nie stosowało wcześniej antykoncepcji. 33% Polek nie konsultowało z lekarzem odstawienia antykoncepcji w związku z planowaniem pierwszego dziecka, 29% udało się po poradę do lekarza, a 33% nie stosowało wcześniej antykoncepcji.

  Najwięcej Hiszpanek skonsultowało się z lekarzem w kwestii odstawienia antykoncepcji w związku z planowaniem pierwszego dziecka " 39%. Najrzadziej z lekarzem w tej sprawie konsultowały się Szwedki i Greczynki " po 5%.

  CZAS DO WIZYTY U GINEKOLOGA PO UPEWNIENIU SIĘ, ŻE KOBIETA JEST W CIĄŻY
  Europejki dość szybko postanawiają odwiedzić ginekologa po upewnieniu się, że są w ciąży. 31% badanych zrobiło to w tydzień lub krócej. 17% potrzebowało 2 tygodni, a 19% co najmniej 5 tygodni od upewnienia się, że jest w ciąży.

  30% Polek poszło do ginekologa w ciągu mniej niż tygodnia od momentu upewnienia się, że były w ciąży, 20% po dwóch tygodniach, a 16% po więcej niż 5 tygodniach. Najszybciej na wizytę u lekarza decydowały się Dunki " 51% poszło na wizytę w ciągu mniej niż tygodnia. Najdłużej zwlekały z konsultacją z lekarzem ginekologiem mieszkanki Holandii " 36% przez ponad 5 tygodni.

  CZAS POWROTU DO ANTYKONCEPCJI PO URODZENIU (OSTATNIEGO) DZIECKA

  Według badania średnio 40% ankietowanych Europejek powróciło do stosowania antykoncepcji już po 1-2 miesiącach od urodzenia (ostatniego) dziecka.

  25% Polek wraca do stosowania antykoncepcji po 3-4 miesiącach od urodzenia (ostatniego) dziecka, 22% po 1-2 miesiącach, 19% po 5-6 miesiącach. Najszybciej do stosowania antykoncepcji wracają Portugalki " 60% w ciągu 1-2 miesięcy od urodzenia dziecka, Francuzki " 56% oraz Turczynki i Brytyjki " po 54%.

  PIERWSZA METODA ANTYKONCEPCJI PO URODZENIU (OSTATNIEGO) DZIECKA

  Dwie najbardziej popularne wśród kobiet metody antykoncepcyjne, stosowane po urodzeniu (ostatniego) dziecka to prezerwatywy i tabletki antykoncepcyjne, średnio po ok. 30 % badanych wybrało te metody.
  Prezerwatywa szczególnie przeważała w Grecji - 61% zdecydowało się na tę metodę antykoncepcji, natomiast we Francji - 63% i Portugalii - 78% zdecydowanie przeważała tabletka antykoncepcyjna.
  W Polsce 30% badanych wybierało tabletkę antykoncepcyjną, a 34% - prezerwatywę.

  STOSOWANIE I UŻYWANIE WKŁADKI HORMONALNEJ
  Wkładka hormonalna jest najbardziej znana w Czechach " 88%, Szwecji " 85% oraz Norwegii " 83%. Najmniej znana jest w Portugalii " 22%. Najczęściej używana jest w Skandynawii (Szwecja " 14%, Norwegia " 10%) i Holandii " 10 %, a najrzadziej we Włoszech, w Grecji, Polsce, Rosji, Portugalii i na Ukrainie " poniżej 1%.

  SKŁONNOŚĆ DO PONOWNEGO ZASTOSOWANIA WKŁADKI HORMONALNEJ
  51% Europejek bardzo chętnie, a 21% - chętnie zastosowałoby kolejną wkładkę hormonalną.

  Metodologia badania:
  w badaniu wzięły udział kobiety w wieku 15/18-49
  próba reprezentatywna ze względu na wiek, edukację, dochód i miejsce zamieszkania
  badanie przeprowadzono w 19 krajach (18 krajów Europy i Kanada); w sumie udział wzięło 25.590 kobiet; w Polsce przepytano 1041 kobiet, najczęściej należących do grup:
  - 18,4% kobiet zamieszkuje województwo mazowieckie
  - 54,0% kobiet w wieku 20-30 lat
  - 50,7% kobiet ze średnim dochodem
  - 77,5% kobiet o wyższym wykształceniu
  dane dla Europy są ważone w oparciu o liczbę kobiet w wieku 15-49 dla każdego kraju
  wywiad on-line trwał ok. 30 minut
  badanie miało miejsce w listopadzie-grudniu 2009

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Niemowlę, okres niemowlęcy – dziecko od urodzenia do końca pierwszego roku życia. Wyodrębnienie to w psychologii rozwojowej dokonywane ze względu na szczególną wagę rozwoju małego dziecka w tym okresie. Wyodrębnienie okresu niemowlęctwa jest ważne także z uwagi na mnogość i intensywność przemian zachodzących w organizmie dziecka w tym czasie. Pierwszy miesiąc życia dziecka jest okresem noworodkowym. Wskaźnik Pearla – wskaźnik opracowany przez Raymonda Pearla w 1932 roku określający skuteczność metod antykoncepcyjnych. Wskaźnik ten wyznacza się jako pomnożony przez 1200 (u niektórych badaczy 1300) stosunek liczby niezamierzonych poczęć do liczby badanych cykli, przy stosowaniu ustalonej metody antykoncepcji. Podaje więc liczbę zapłodnień w ciągu roku na 100 badanych kobiet (ok. 1200 cykli). Im niższy jest wskaźnik Pearla, tym metoda jest skuteczniejsza. Bez stosowania antykoncepcji wskaźnik Pearla wynosi 85. M.in. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) czy American Congress of Obstetricians and Gynecologists odeszły od jego stosowania, na rzecz wyrażania skuteczności w procentach. Świadome macierzyństwo - idea, zgodnie z którą kobieta, wraz ze swoim partnerem, powinni w sposób całkowicie racjonalny sterować swą płodnością, decydując się na posiadanie dzieci w liczbie adekwatnej do warunków materialnych, w momencie niezakłócającym ich funkcjonowania w społeczeństwie (np. nie w fazie pobierania nauki lecz już po osiągnięciu dojrzałości umysłowej, emocjonalnej i społecznej), w okresie optymalnym fizjologicznie (dla kobiety jest to wiek mniej więcej od 18 do 33-35 lat), a kolejne ciąże nie powinny następować zbyt szybko po sobie, zaś ciąża od samego początku powinna odbywać się pod kontrolą lekarza - by maksymalnie zmniejszyć możliwość urodzenia się dziecka niepełnosprawnego.

  Rodzice – nazwa jednej z podstawowych relacji w rodzinie. W ogólnym znaczeniu, są to osoby, od których dziecko pochodzi bezpośrednio – ojciec i matka danego dziecka lub dzieci, czyli rodzeństwa. Rodzic to zarówno ojciec jak matka, ale w języku staropolskim oznaczało tylko ojca. Fakt posiadania dziecka przez kobietę i bycia matką to macierzyństwo, a fakt posiadania dziecka przez mężczyznę i bycia ojcem to ojcostwo. Bycie rodzicem to rodzicielstwo. Potocznie, ojciec to także tata (lub tatuś), a matka – mama (lub mamusia). Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka - dodatek do zasiłku rodzinnego, przysługujący jednemu z rodziców dziecka, opiekunowi prawnemu lub opiekunowi faktycznemu dziecka, w wieku do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.

  Kiła wrodzona – zakażenie krętkiem Treponema pallidum może nastąpić w każdym okresie ciąży, ale zmiany charakterystyczne dla kiły wrodzonej obserwuje się w przypadku zakażenia po 4 miesiącu ciąży, gdy zaczyna rozwijać się układ odpornościowy płodu. Wynika z tego, że patogeneza kiły wrodzonej zależna jest bardziej od odpowiedzi immunologicznej gospodarza niż od bezpośredniego szkodliwego wpływu T. pallidum. Ryzyko zakażenia płodu przez matkę chorą na kiłę wczesną wynosi 75–95% i zmniejsza się do około 35% jeżeli choroba trwa ponad 2 lata. Niewielkie ryzyko infekcji płodu dotyczy matek chorych na kiłę późną i utajoną. Natomiast zastosowanie odpowiedniego leczenia u matek przed 16 tygodniem ciąży powinno zapobiec zakażeniu płodu. Brak leczenia kiły u ciężarnej w 40% przypadków doprowadzi do śmierci płodu (częściej dochodzi do urodzeń martwych niż poronień), wcześniactwa, śmierci w okresie okołonoworodkowym lub rozwinięcia się objawów kiły wrodzonej. Przeprowadzone badania retrospektywne ujawniły, że u matek chorujących na kiłę ponad 2 lata 21% ciąż zakończyło się poronieniem lub urodzeniem martwego noworodka, 13% urodzeniem dziecka, która zmarło w pierwszych 2 miesiącach życia, 43% urodzeniem noworodka z cechami kiły wrodzonej a 23% urodzeniem zdrowego dziecka. Jak z powyższych danych wynika, najczęściej spotykaną sytuacją jest noworodek bez klinicznych cech choroby, ale z dodatnimi testami w kierunku kiły. W chwili obecnej uważa się, że wykonywanie testów w kierunku kiły we wczesnej ciąży jest uzasadnione ekonomicznie i zalecane wśród rutynowych badań w przebiegu ciąży. W grupach wysokiego ryzyka badania przesiewowe powinny być powtórzone także w III trymestrze ciąży jak i przy porodzie. Głużenie – pierwsza (po krzyku) faza rozwoju mowy u niemowlęcia. Pojawia się zwykle między pierwszym a trzecim miesiącem życia dziecka, wtedy gdy dziecko jest w stanie utrzymać głowę prosto (rozwijają się mięśnie szyi). Są to różnego rodzaju dźwięki, zwłaszcza gardłowe, tylnojęzykowe, takie jak agu, gə, khə, gli, kli, tli, ebw, bwe, a także wibrujący dźwięk przypominający r.

  Bunt dwulatka – zespół zachowań małego dziecka, pojawiający się mniej więcej między 18. a 26. miesiącem życia (może to nastąpić do dwóch miesięcy wcześniej lub znacznie później, zależnie od stopnia rozwoju osobniczego). Niż demograficzny – okresowy spadek liczby urodzeń spowodowany działaniem czynnika losowego np. wojny, klęski głodu itp. Małżeństwa są wtedy rzadziej zawierane, a decyzję o posiadaniu dziecka odkłada się na bardziej sprzyjający czas. Wskutek tego liczebność pokolenia urodzonego w czasie działania tego czynnika losowego jest wyraźnie mniejsza od innych grup wieku. W piramidzie płci i wieku pokolenie niżowe zaznacza się w postaci wrębu. Następstwem wkraczania pokolenia niżowego w wiek rozrodczy jest kolejny niż demograficzny, gdyż mało liczne pokolenie rodziców daje także mało liczne potomstwo. Występuje on naprzemiennie z wyżem demograficznym. Natomiast długotrwałe utrzymywanie się niskiego poziomu urodzeń związane jest z określoną fazą rozwoju demograficznego i wynika z oddziaływania czynników systemowych.

  Niemowlęctwo – okres rozwoju człowieka (dziecka) obejmujący pierwsze dwanaście miesięcy życia od momentu narodzin. W tym czasie dochodzi do intensywnego rozwoju całego organizmu, manifestującego się przyrostem masy ciała (trzykrotnym) i długości (o średnio 50%). Nigdy później człowiek nie rozwija się tak szybko i tak wydajnie.

  Antykoncepcja (anty "przeciw", łac. conceptio "poczęcie") – zbiór różnorodnych metod mających na celu niedopuszczenie do zapłodnienia przez plemnik komórki jajowej, lub implantacji zarodka w jamie macicy. Podział sposobów zapobiegania ciąży opiera się na mechanizmach ich działania. Wykorzystanie zmian fizjologicznych podczas cyklu miesiączkowego kobiety charakteryzuje tzw. metody naturalne. Hamowanie owulacji stanowi cel antykoncepcji hormonalnej. Uniemożliwienie kontaktu gamet – metod mechanicznych i chirurgicznych. Z kolei uniemożliwienie implantacji już zapłodnionej komórki jajowej jest domeną niektórych metod antykoncepcji hormonalnej.

  Nieślubne dziecko – dziecko pochodzące ze związku pozamałżeńskiego, inaczej „z nieprawego łoża” (łac. illegitimi thori) lub dziecko naturalne (w prawie kanonicznym, w przeciwieństwie do dziecka prawego). Auksologia – nauka o rozwoju ontogenetycznym (osobniczym) i oddziaływaniach środowiska zewnętrznego na rozwijające się dziecko. Zajmuje się prawidłowościami rozwoju dziecka, dąży do optymalnego rozwoju dziecka, ma wielkie znaczenie dla pediatrii i geriatrii. Wyniki badań auksologicznych mają duże znaczenie dla szkolnictwa. Nauczyciele klas 1-3 są zobowiązani do oceny auksologicznej dzieci z tych klas.

  Wykorzystywanie seksualne dzieci przez dorosłych – forma krzywdzenia dzieci, w której dziecko jest wykorzystywane w celu pobudzenia lub zaspokojenia seksualnego osoby dorosłej lub starszej młodzieży. Oprócz bezpośredniego kontaktu seksualnego, wykorzystywaniem seksualnym dzieci jest również każda sytuacja, w której dorosły nieprzyzwoicie obnaża swoje genitalia wobec dziecka, namawia (prosi lub naciska na dziecko) do brania udziału w czynnościach o charakterze seksualnym, prezentuje dziecku pornografię lub wykorzystuje dzieci do produkcji pornografii dziecięcej.

  Dodano: 28.08.2010. 15:04  


  Najnowsze