• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Badania pokazują, że oswojone szczury domowe są przyczyną ospy krowiej u ludzi

  12.05.2009. 15:11
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Na początku 2009 r. cztery młode kobiety zostały przyjęte do szpitala w miejscowości Compiègne na północy Francji z powodu gorączki i sinawych zmian chorobowych na skórze. Pacjentki, u których ostatecznie zdiagnozowano ospę krowią, wyzdrowiały po odbyciu leczenia. Zdaniem naukowców, których prace finansowane są ze środków unijnych, wszystkie cztery kobiety zostały zakażone po zadrapaniu przez szczura domowego. Naukowcy ostrzegają, że wraz ze wzrostem popularności egzotycznych zwierząt domowych, podobnych przypadków może być coraz więcej. Wezwali również do powołania organu diagnostycznego, który niezwłocznie zajmie się identyfikowaniem nowych patogenów.

  Unia Europejska finansuje badania prowadzone w ramach dwóch projektów: RIVIGENE (Katalog genomiczny, markery kryminalistyczne oraz ocena potencjalnych celów terapii i szczepień w zakresie wirusów związanych z przestępstwami biologicznymi i terroryzmem), sfinansowanego z budżetu "Badania wspierające strategie" Szóstego Programu Ramowego (6PR) oraz EVA (Europejskie archiwum wirusów), sfinansowanego z tematu "Możliwości" Siódmego Programu Ramowego (7PR).

  Wirus ospy krowiej występuje w całej Europie zachodniej, głównie u dzikich gryzoni takich jak szczury. Zakażenia ludzi są rzadkie, a kilka zarejestrowanych przypadków było spowodowanych bezpośrednim kontaktem z dzikimi gryzoniami lub przez zwierzę domowe zakażone w czasie polowania na gryzonie.

  Objawy to gorączka i sinawe zmiany chorobowe na skórze. Choroba nie ma zwykle poważnego przebiegu u ludzi, a zmiany chorobowe ustępują samoistnie po sześciu tygodniach.

  W trakcie ostatnich badań lekarze sądzili początkowo, że pacjentki cierpią na riketsjozę, która jest wywoływana przez riketsje. Analizy laboratoryjne wykazały jednak niebawem, że kobiety zostały zakażone tym samym szczepem wirusa ospy krowiej. Wszystkie cztery pacjentki wyzdrowiały po przejściu odpowiedniego leczenia.

  Na podstawie wywiadów z nimi ustalono, że żadna z nie ma kota domowego ani nie miała kontaktu z dzikimi gryzoniami - najczęstszymi czynnikami wywołującymi ospę krowią u człowieka. Każda z nich jednak albo kupiła szczura domowego z pewnego sklepu zoologicznego w grudniu 2008 r. lub w styczniu 2009 r. albo, w jednym przypadku, odwiedziła znajomego mającego szczury domowe (z których jeden został kupiony w tym samym sklepie w tym samym okresie). Co więcej wszystkie cztery pacjentki zostały podrapane przez te zwierzęta domowe, które zachorowały i zdechły niedługo po zakupie.

  Naukowcy prześledzili następnie drogę zakażonych szczurów, aż dotarli do hodowcy w Czechach. W tym czasie poinformowano o kolejnych przypadkach ospy krowiej we Francji, sugerując, że epidemia choroby może być większa niż pierwotnie sądzono.

  Według naukowców, odkrycia każą kłaść nacisk na "potrzebę zachowania wyjątkowej ostrożności w przypadku adoptowania zwierząt o egzotycznym pochodzeniu".

  Jak podsumowują: "Nasze badania uzasadniają potrzebę stworzenia krajowej organizacji diagnostycznej i zapewnienia odpowiedniej wiedzy specjalistycznej, które umożliwią szybkie diagnozowanie i identyfikowanie patogenów człowieka mogących wywołać niewyobrażalne epidemie w naszych społecznościach".

  Źródło: CORDIS

  Więcej informacji:

  Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS):
  http://www.cnrs.fr

  Artykuł opublikowany w Emerging Infectious Diseases można pobrać z:
  http://www.cdc.gov/EID/content/15/5/781.htm

  Źródło danych: Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS); Emerging Infectious Diseases
  Referencje dokumentu: Ninove, L. et al. (2009) Cowpox virus transmission from pet rats to humans, France. Emerging Infectious Diseases (w druku). DOI: 10.3201/eid1505.090235.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Krowianka – wirusowa choroba zakaźna występująca u bydła domowego i świń wywoływana przez wirusa krowianki (VACV). Wirus krowianki o niewyjaśnionym pochodzeniu używany był do szczepień przeciwko ospie prawdziwej. Pierwszego szczepienia dokonał angielski lekarz - Edward Jenner, który użył wirusa ospy krów (CPXV). Ospa małpia (ang. monkeypox) – egzotyczna choroba zakaźna małp, wywołana przez wirus ospy małpiej należąc do rodzaju Orthopoxvirus. Rzadko wirus przenoszony jest na ludzi. Choroba u ludzi objawia się wysypka na całym ciele, ewoluująca podobnie jak wykwity w ospie prawdziwej i ospie wietrznej. W czerwcu 2003 w Stanach Zjednoczonych zanotowano wyjątkowo dużą liczbę przypadków tej zoonozy u ludzi. Półpasiec (łac. zoster) – ostra wirusowa choroba zakaźna, której czynnikiem wywołującym jest wirus herpes virus varicella. Jest to ten sam wirus, który wywołuje ospę wietrzną. Schorzenie występuje u osób, które przebyły w przeszłości ospę wietrzną i u których doszło do reaktywacji utajonego zakażenia w zwojach czuciowych lub zakażenie nastąpiło w wyniku zetknięcia się z chorym na wietrzną ospę. Półpasiec objawia się występowaniem bolesnych pęcherzyków i wysypki, zlokalizowanej w charakterystycznych miejscach, wzdłuż przebiegu nerwów.

  Bruceloza (łac. Brucellosis lub Abortus epizooticus) - jest to przewlekła i zakaźna bakteryjna choroba różnych gatunków zwierząt domowych i dzikich jak również człowieka. Choroba ta u człowieka znana jest również pod nazwami: gorączka maltańska, choroba Banga, gorączka falująca, gorączka kozia, gorączka skalna, gorączka gibraltarska, gorączka Rio Grande. Ludwik Leibler (ur. 1951 w Warszawie) – fizyk czynny we Francji, profesor École supérieure de physique et de chimie industrielles de la ville de Paris (ESPCI ParisTech), pracownik Centre national de la recherche scientifique (CNRS) oraz członek National Academy of Engineering (USA).

  Ciąża rzekoma (c. pozorna, pseudociąża) – pojawienie się u samic niektórych ssaków przemian macicy charakterystycznych dla ciąży, przy jednoczesnym braku płodu. Dodatkowym objawem może być wzrost masy ciała, powiększenie sutków, a nawet laktacja. Pseudociąża jest wywoływana przez brak lub zaburzenia owulacji albo przez kopulację z bezpłodnym samcem. Zjawisko to jest często obserwowane u zwierząt domowych, występuje również u zwierząt dziko żyjących, a także u ludzi. U psowatych ciąża rzekoma jest zjawiskiem fizjologicznym. U zwierząt domowych może być wynikiem przerwania terapii hormonalnej. Epidemia ospy we Wrocławiu w 1963 – ostatnia w Polsce epidemia ospy prawdziwej (łac. Variola vera, zwanej też po polsku czarną ospą), która wybuchła latem 1963 roku we Wrocławiu, zawleczona tutaj przez Polaka wracającego z Indii. Zachorowało 99 osób, z których siedem zmarło. Miasto zostało na kilka tygodni sparaliżowane i odcięte od reszty kraju kordonem sanitarnym.

  Fretka (Mustela putorius furo) – niewielki drapieżnik z rodziny łasicowatych (Mustelidae), udomowiona forma tchórza zwyczajnego lub tchórza stepowego. Od lat 80. XX wieku rośnie popularność fretki jako zwierzęcia domowego. Znalazło to wyraz we włączeniu fretek (obok psów i kotów) do grupy zwierząt podróżujących z paszportami dla zwierząt domowych w krajach UE. Jednak nie wszystkie kraje podchodzą z taką wyrozumiałością do domowych pupili. W Portugalii, na przykład, obowiązuje zakaz hodowania (bez odpowiedniej zgody) i przewożenia fretek ze względu na ryzyko hybrydyzacji pomiędzy fretkami domowymi i dzikimi. Czasem w artykułach pojawia się zwrot "człowieka i zwierząt" albo "zwierząt i człowieka" albo "ludzi i zwierząt" albo "zwierząt i ludzi" (możliwe że jeszcze jakiś w tym stylu). Proponuje w ramach ujednolicania stosować zawsze jeden zwrot taki jak na przykład: zwierząt w tym człowieka (ewentualnie do rozpatrzenia "człowieka i innych zwierząt" albo jakiś inny - byle zawsze ten sam). Zmianę taką proponuje wprowadzać tylko przy okazji. Opinie? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 10:54, 12 mar 2012 (CET)

  Ospa prawdziwa, inaczej czarna ospa (łac. Variola vera) – wirusowa choroba zakaźna o ostrym przebiegu wywoływana przez jedną z dwóch odmian wirusa ospy prawdziwej (variola minor lub variola maior). Okres inkubacji trwa od 7 do 17 dni, średnio 13 dni. Chorobę cechuje śmiertelność u osób szczepionych około 3% (dla najczęściej spotykanej odmiany), a u nieszczepionych średnio 30% (istnieją postacie choroby o śmiertelności szacowanej na 95%).

  Werel – fikcyjna planeta pojawiająca się w książce Cztery drogi ku przebaczeniu oraz opowiadaniu Dawna Muzyka i niewolnica z cyklu Ekumena Ursuli K. Le Guin. W starożytności została skolonizowana przez ludzi z Hain. Najprawdopodobniej nie występowały na niej endemiczne gatunki zwierząt - wszystkie istoty przywieziono z Hain, podobnie jak część gatunków roślin. Została zdominowana przez Voe Deo - rzutką, agresywną czarnoskórą rasę, która zdominowała ludzi z północy o jaśniejsze skórze. Voe Deo rozwinęli społeczeństwo kapitalistyczne, oparte na niewolnictwie, które przetrwało ok. 3000 lat. Wymienione wyżej utwory literackie opowiadają o upadku tego społeczeństwa.

  Eradykacja choroby (z łac. eradicatio) – w medycynie oznacza całkowite zwalczenie choroby zakaźnej na całym świecie i z niewystępowaniem wywołującego ją patogenu w organizmach ludzkich, zwierzęcych i innych elementach środowiska. Udało się to osiągnąć w przypadku tylko dwóch chorób – ospy prawdziwej, którą w 1980 roku WHO uznała za wyeliminowaną – oraz księgosuszu, uznanego za wyeliminowany w 2010 przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa. Ostatnie istniejące wirusy ospy prawdziwej są przechowywane w laboratoriach dla celów naukowych.

  Dodano: 12.05.2009. 15:11  


  Najnowsze