• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bezpłatne badania dla mężczyzn w ramach Tygodnia Urologii

  11.09.2010. 12:48
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Wczesna diagnostyka to klucz do leczenia chorób prostaty - przypominają lekarze z okazji organizowanego od 13 do 18 września Tygodnia Urologii. W ramach akcji w 28 miejscach Polski mężczyźni powyżej 50 lat będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań urologicznych.

  Akcja jest skierowana do mężczyzn po 50. roku życia, u których ryzyko chorób prostaty znacznie wzrasta.

  Terminy i gabinety wykonujące badania w poszczególnych miejscowościach można sprawdzić na stronie internetowej Tygodnia Urologii (www.tydzienurologii.pl). Aby umówić się na bezpłatną wizytę, wystarczy zadzwonić pod numer 801 801 908 (dzwoniący ponosi opłatę za pierwszą minutę połączenia według cennika operatora sieci, z której dzwoni).

  Prostata (gruczoł krokowy, stercz) jest gruczołem wielkości kasztana, który znajduje się poniżej pęcherza moczowego i otacza górną część cewki moczowej mężczyzn. Jego wydzielina wchodzi w skład spermy.

  Ryzyko schorzeń gruczołu krokowego rośnie wraz z wiekiem. Do najczęstszych zalicza się łagodny przerost prostaty, na który cierpi połowa panów po 50. roku życia, stany zapalne oraz guzy łagodne i złośliwe (rak prostaty).

  Jak mówi prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU) dr hab. Marek Sosnowski, wczesne wykrycie tych chorób i podjęcie skutecznej terapii jest możliwe tylko dzięki regularnemu zgłaszaniu się na badania profilaktyczne do urologa. Dlatego PTU, organizator Tygodnia Urologii, apeluje, aby każdy mężczyzna po 50. roku życia (a najlepiej już po 45.) korzystał z konsultacji urologicznych przynajmniej raz w roku. "Dbamy o coroczny przegląd samochodu, zadbajmy też o własne zdrowie!" - zachęcają lekarze. Sygnałem ostrzegawczym, który powinien skłonić do odwiedzenia urologa, mogą być trudności lub ból przy oddawaniu moczu, częste wizyty w toalecie, zwłaszcza w nocy, naglące parcie na mocz, krew w moczu lub w spermie, impotencja.

  Podstawowym badaniem urologicznym jest badanie per rectum (przez odbyt), dlatego wielu mężczyzn odnosi się do niego z niechęcią. Lekarze przekonują jednak, że nie należy się go obawiać ani wstydzić, bo urolog wykonuje wiele takich badań każdego dnia.

  Łagodny przerost prostaty jest związany z naturalnym powiększaniem się tego gruczołu wraz z wiekiem. Zaczyna on wówczas uciskać cewkę moczową, co powoduje zmniejszenie strumienia i objętości moczu, problemy z rozpoczęciem jego oddawania, potrzebę częstego korzystania z toalety, także w nocy. Choć przerost stercza jest zmianą łagodną, nie można go lekceważyć, gdyż może doprowadzić do ostrego zatrzymania moczu i konieczności interwencji chirurgicznej.

  Innym bardzo częstym schorzeniem prostaty u mężczyzn po 50-tce jest przewlekłe zapalenie tego gruczołu. Może się ono objawiać trudnościami, pieczeniem lub bólem przy oddawaniu moczu oraz częstszym korzystaniem z toalety. Nieraz towarzyszy mu ból w dolnej części pleców, pachwinie, kroczu, jądrach oraz spadek zainteresowania seksem i zaburzenia erekcji. Jego objawy łatwo pomylić z infekcją dolnych dróg moczowych.

  Rak prostaty jest drugim nowotworem pod względem częstości występowania u mężczyzn, a trzecim, jeśli chodzi o zgony z powodu nowotworów. W Polsce diagnozuje się go codziennie u 20 mężczyzn. Do czynników ryzyka tego raka zalicza się przede wszystkim podeszły wiek oraz czynniki genetyczne, ale też dietę bogatą w tłuszcze, a ubogą w warzywa i owoce, otyłość, siedzący tryb życia.

  Początkowo objawia się on zwiększonym, naglącym parciem na pęcherz i częstszym oddawaniem moczu, które jednocześnie staje się coraz trudniejsze. W moczu może się też pojawić krew. Z czasem trudności te nasilają się, krwawienia są coraz obfitsze, pojawiają się bóle pleców oraz chudnięcie.

  Lekarze podkreślają, że raka prostaty można skutecznie leczyć pod warunkiem, że zostanie wcześnie wykryty.

  Organizatorami Tygodnia Urologii są: Polskie Towarzystwo Urologiczne, Europejskie Stowarzyszenie Urologiczne i firma Berlin-Chemie Menarini. JJJ

  PAP - Nauka w Polsce

  ls/ gma/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Łagodny rozrost gruczołu krokowego (łac. hyperplasia prostatae, ang. BPH - Benign prostatic hyperplasia) – choroba występująca u mężczyzn i związana głównie z rozrostem (rozplemem) komórek gruczołowych i komórek podścieliska gruczołu krokowego, a w mniejszym stopniu przerostem komórek (stąd niejednoznaczna nomenklatura), powodująca zwężenie drogi odpływu moczu. Uważa się, że występuje u ponad 50% mężczyzn w wieku powyżej 60 roku życia i z wiekiem częstość jej występowania wzrasta.
  Pojęcie przerost prostaty jest z patomorfologicznego punktu widzenia pojęciem błędnym, ponieważ przerost (łac. hypertrophia) oznacza powiększenie tkanki lub narządu na skutek powiększenia poszczególnych komórek, bez zwiększenia ich liczby, natomiast rozrost (łac. hyperplasia) zupełnie odwrotnie - powiększenie tkanki lub narządu na skutek zwiększenia liczby komórek, czego przykładem jest właśnie rozrost gruczołu krokowego. Cewnik Foleya – rodzaj giętkiego cewnika pęcherzowego. Jest to narzędzie urologiczne, najczęściej lateksowe, stosowane do odprowadzania moczu z pęcherza moczowego. Jego charakterystyczną cechą jest balonik o średnicy większej niż średnica cewki moczowej, który wypełniany jest sterylną wodą i utrzymuje narzędzie na stałe w pęcherzu. Grubość produkowanych cewników Foleya w skali French wynosi 10 F- 28 F. Długotrwałe stosowanie cewnika Foleya może się wiązać z powikłaniami (cewnik może być bowiem źródłem utrzymujących się zakażeń układu moczowego, może powodować mechaniczne urazy w cewce moczowej i szyi pęcherza, stwierdzone zwiększone ryzyko raka pęcherza moczowego), jest jednak najczęściej używaną metodą odprowadzenia moczu. Jeśli pacjent cierpi na nietrzymanie moczu, a nie ma zwężenia cewki moczowej, alternatywnym rozwiązaniem u mężczyzn może być cewnik zewnętrzny. Rak gruczołu krokowego (prostaty) – choroba nowotworowa gruczołu krokowego, występująca u 11% mężczyzn z rozpoznanym nowotworem i będąca przyczyną 9% zgonów z powodu chorób nowotworowych u mężczyzn.

  Inkontynencja parcia (ang. urge incontinence), nietrzymanie moczu z powodu naglącego parcia − odczucie potrzeby częstego oddawania moczu. Chory czuje parcie już przy niewielkim wypełnieniu pęcherza moczowego, po czym dochodzi do niekontrolowanego oddania moczu (nietrzymanie moczu). Dolegliwość jest często związana z nadreaktywnością pęcherza moczowego. Hematospermia – obecność krwi w nasieniu. Najczęściej powstaje jako objaw idiopatyczny ale może być również objawem różnego typu chorób związanych z prostatą, zwężeniem cewki moczowej lub genetycznymi zaburzeniami krwawienia. Hematospermia czasem powstaje jako objaw pooperacyjny po zabiegach takich jak biopsja prostaty. Jako objaw jest obecna przy około 2% przypadków urologicznych, statystyki dotyczące procentowej obecności hematospermii wśród populacji są nieznane.

  XMRV (ang. xenotropic murine leukemia virus-related virus) – gammaretrowirus, który może wpływać na rozwój rodzinnej postaci raka prostaty. Pierwszy poznany gammaretrowirus, który powoduje zakażenie u człowieka. Nazwa wirusa odnosi się do jego podobieństwa do mysiego wirusa MuLV, chociaż istnieją pomiędzy nimi znaczące różnice. Uważa się, że wirus XMRV jest związany z rakiem prostaty poprzez rybonukleazę L, która jest częścią linii naturalnej obrony komórek przed wirusami. Cewnik Tiemanna - jeden z typów miękkiego cewnika urologicznego, z zagiętą końcówką i stożkowatym zakończeniem. Stożek może mieć różny kształt i krzywiznę. Posiada dwa boczne otwory. Stosowany jest u mężczyzn z przerostem prostaty oraz u osób z wadami cewki moczowej (np. zastawką cewki tylnej lub zwężeniem cewki), gdy założenie prostego cewnika jest utrudnione.

  Gruczoły opuszkowo-cewkowe (gruczoły Cowpera, łac. glandulae bulbourethrales) – parzysty narząd wielkości ziarna grochu, otwierający się do cewki moczowej w obrębie tylnej ściany jej opuszki, znajduje się poniżej prostaty. Odpowiadają za wydzielanie przezroczystej wydzieliny (preejakulatu) z cewki moczowej. Wydzielina ta zabezpiecza plemniki przed kwaśnym środowiskiem cewki moczowej i pochwy, gdyż jest to płyn o charakterze zasadowym. Inkontynencja pomikcyjna ang. PMD (Post Micturition Dribbling - kropelkowanie pomikcyjne) – rodzaj inkontynencji, który dotyczy tylko mężczyzn. Cewka moczowa mężczyzn jest o kilkanaście centymetrów dłuższa niż cewka kobiet. Po oddaniu moczu (mikcja) w cewce może pozostać nawet kilka mililitrów moczu. Po skorzystaniu z toalety może zdarzyć się wyciek tych kilku kropli moczu w niekontrolowany sposób, powodując kłopotliwe plamy na spodniach.

  Swoisty antygen sterczowy (PSA, z ang. prostate-specific antigen) – najlepiej poznana ludzka proteaza serynowa z rodziny kalikrein, kodowana w regionie 19q13.4. Jest glikoproteiną wytwarzaną w gruczole krokowym (sterczu), obecną we krwi w stężeniu podwyższonym m.in. w przypadku zapalenia gruczołu krokowego, łagodnego przerostu prostaty lub raka gruczołu krokowego.

  Rak gruczołu sutkowego (rak piersi, łac. carcinoma mammae) – najczęstszy nowotwór gruczołu sutkowego. Na świecie rak gruczołu sutkowego jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. W Polsce w 2002 roku stanowił blisko 13% rozpoznań nowotworów złośliwych płci. Rak sutka występuje także u mężczyzn, jest jednak rzadki; zwykle jest też późno rozpoznawany. Od lat 70. notowano na całym świecie wzrost zachorowań na raka sutka, tendencja utrzymywała się do lat 90. Zjawisko to mogło być spowodowane zarówno zmianami w stylu życia kobiet w krajach zachodnich, jak i wzrostem wykrywalności raka.

  Gruczoł krokowy, stercz (łac. prostata) - nieparzysty narząd mięśniowo-gruczołowy. Jest częścią składową męskiego układu płciowego. Składa się z dwóch płatów: lewego i prawego, połączonych węziną. Niestale występuje płat środkowy. Kształt prostaty jest porównywany do kształtu kasztana jadalnego (spłaszczony stożek). Gruczoł sterczowy jest otoczony mocną torebką z mięśni gładkich, kurczą się one podczas ejakulacji.

  Dodano: 11.09.2010. 12:48  


  Najnowsze