• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Centrum Badań Innowacyjnych uczelni medycznej w Białymstoku

  23.12.2010. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ponad 12,5 mln zł kosztować ma realizacja projektu utworzenia przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Centrum Badań Innowacyjnych. Dzięki nowoczesnej aparaturze prowadzone w nim będą badania m.in. w zakresie chorób nowotworowych, układu krążenia i otyłości.

  22 grudnia odbyło się na uczelni seminarium podsumowujące projekt, którego realizacja ma zakończyć się w styczniu 2011 roku. Trwają zakupy potrzebnego sprzętu i szkolenie pracowników uczelni; część urządzeń, kupionych wcześniej, już jest wykorzystywana do badań.

  Projekt "Utworzenie bazy aparaturowej na rzecz Centrum Badań Innowacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku" realizowany jest przez uniwersytet od 2009 roku. Całkowity jego koszt to 12,65 mln zł. Dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej wynosi 11,38 mln zł.

  W projekcie biorą udział dwa wydziały Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku: lekarski i farmaceutyczny, a także uczelniane Centrum Medycyny Doświadczalnej.

  Jak powiedział PAP prorektor ds. nauki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, Adam Krętowski, udział w projekcie pozwolił uczelni pozyskać odpowiednie fundusze na zakup sprzętu innowacyjnego najnowszej generacji, którego w Polsce jeszcze nie ma. Poinformował, że wśród zakupionej aparatury znajduje się m.in. sprzęt do badań genetycznych, biologii molekularnej i farmakologicznej.

  Prorektor powiedział, że w centrum naukowcy z uczelni będą zajmować się szukaniem genezy i przyczyn różnych chorób, a także sposobów ich leczenia. "Wydział lekarski zajmuje się poszukiwaniem przyczyn chorób nowotworowych, a także chorób metabolicznych - mechanizmów i sposobów lepszego leczenia cukrzycy, otyłości, chorób sercowo-naczyniowych" - zaznaczył prof. Krętowski.

  Na seminarium podsumowującym projekt wydziały biorące w nim udział zaprezentowały sprzęt, który do tej pory udało się zakupić. To m.in. pierwsze w Polsce urządzenie do szybkiego sekwencjonowania DNA na skalę genomową - SOLID 4, które pozwala poznać geny człowieka. Jak powiedziała PAP dr Natalia Wawrusiewicz-Kurylonek z Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, dzięki temu sprzętowi jest możliwe szybkie, w ciągu tygodnia, odczytanie, jak zbudowane są geny człowieka.

  Aparatura pomocna będzie w pogłębianiu wiedzy na temat chorób cywilizacyjnych. To przede wszystkim choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby metaboliczne m.in. cukrzyca, otyłość i alergia.

  "Jeśli zbadamy to molekularne podłoże, czyli zbadamy strukturę DNA, będziemy mogli określić czynniki predysponujące, które wpływają na rozwój danej choroby. Możemy wtedy wprowadzić działania prewencyjne, zgodnie z zasadą: lepiej zapobiegać niż leczyć" - powiedziała Wawrusiewicz-Kurylonek.

  Jak wcześniej mówił PAP rzecznik uczelni Lech Chyczewski, dzięki nowoczesnemu sprzętowi i powstaniu Centrum będzie możliwe zintensyfikowanie i usprawnienie badań nad chorobami nowotworowymi.

  "W tej chwili wykrycie nowotworu oparte jest na badaniach cytologicznych i histopatologicznych, trwa najkrócej tydzień. My dążymy do tego, żeby ten okres skrócić, żeby rozpoznanie było w ciągu najwyżej trzech dni. Jesteśmy na dobrej drodze, bo dzięki temu projektowi zakupiliśmy nowe procesory, które pozwalają na skrócenie okresu diagnostyki" - mówił Chyczewski.

  Oprócz diagnostyki nowotworów, w Centrum będą prowadzone badania nad nowymi markerami nowotworowymi. Centrum zajmie się również poszukiwaniem nowych leków, dzięki którym możliwa byłaby indywidualizacja leczenia chorych - dobranie odpowiednich leków do konkretnych przypadków. SWI

  PAP - Nauka w Polsce

  rof/ hes/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Michał Leonard Święcki (ur. 1938, zm. 8 października 2013 w Warszawie) – polski fizyk, nauczyciel akademicki, wykładowca Uniwerystetu Warszawskiego, profesor Wydziału Biologiczno-Chemicznego Uniwersytetu w Białymstoku, wieloletni pracownik Instytutu Badań Jądrowych, przekształconego później w Narodowe Centrum Badań Jądrowych.

  Wydział Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku - jeden z dziesięciu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Jego siedziba znajduje się przy ul. Warszawskiej 63 w Białymstoku.

  Wydział Biologiczno-Chemiczny Uniwersytetu w Białymstoku - jeden z dziesięciu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Jego siedziba znajduje się przy ul. Pogodna 65 w Białymstoku.

  Wydział Historyczno-Socjologiczny Uniwersytetu w Białymstoku - jeden z dziesięciu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Jego siedziba znajduje się przy pl. Uniwersyteckim 1 w Białymstoku.

  Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku - jeden z dziesięciu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Jego siedziba znajduje się przy ul. Świerkowej 20 w Białymstoku.

  Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu w Białymstoku - jeden z dziesięciu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Jego siedziba znajduje się przy ul. Sosnowej 64 w Białymstoku.

  Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku - jeden z dziesięciu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Jego siedziba znajduje się przy pl. Uniwersyteckim 1 w Białymstoku.

  Dodano: 23.12.2010. 00:19  


  Najnowsze