• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ciężkie dzieciństwo przyspiesza starzenie

  22.03.2010. 16:46
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Dzieci, nad którymi znęcano się fizycznie lub emocjonalnie, jako dorośli szybciej starzeją się na poziomie komórkowym - informuje pismo "Biological Psychiatry".

  Starzenie się to proces trwający już w chwili narodzin - jego objawy można zaobserwować w komórkach organizmu. Jednym z nich jest skracanie się telomerów - "skuwek" zabezpieczających końce chromosomów. Stają się one krótsze wraz z każdym podziałem komórki. Krótkie telomery mają związek między innymi z chorobami serca i rakiem.

  Przeżywane w dzieciństwie stresy, spowodowane przez przemoc i zaniedbywanie zwiększają ryzyko różnych chorób - zarówno fizycznych, jak i psychicznych.

  Zespół Audrey Tyrki z Butler Hospital i Brown University porównał DNA zdrowych dorosłych, którzy w dzieciństwie doświadczali prześladowań z DNA tych, których dzieciństwo było normalne.

  Okazało się, że prześladowania w dzieciństwie były związane ze skróceniem telomerów, a co za tym idzie wydaje się, że ciężkie dzieciństwo może wpływać na starzenie się ludzi.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Reaktywne zaburzenia przywiązania w dzieciństwie, reaktywne utrudnienie nawiązywania relacji społecznych w dzieciństwie – zaburzenie z grupy zaburzeń przywiązania w dzieciństwie, obok zaburzenia selektywności przywiązania. Język ojczysty (pierwszy język) - język, którego człowiek uczy się jako pierwszego. Jego przyswojenie następuje w dzieciństwie, odbywa się w sposób naturalny, a ma miejsce w środowisku, które w głównej mierze zajmuje się opieką nad małym człowiekiem. Najczęściej jest to jego środowisko rodzinne. Aktor dziecięcy lub aktorka dziecięca – pojęcie, które do języka polskiego weszło z języka angielskiego (child actor). Określa się nim aktorów, którzy nie mają ukończonych osiemnastu lat. Obejmuje ono również osoby już dorosłe (i często nadal grające), które występowały jako dzieci (inaczej "były aktor dziecięcy").

  Zaniedbywalne starzenie się — określenie stanu organizmu, w którym nie następuje proces starzenia się albo jest on zbyt wolny, aby dało się go stwierdzić. Organizmy, których starzenie się jest zaniedbywalne, nie mają maksymalnej długości życia, a ich zdolności reprodukcyjne nie maleją z czasem. Umierają one jedynie z przyczyn niezwiązanych ze starością (np. bycie zjedzonym, choroba lub wypadek). Prawdopodobieństwo śmierci u takich organizmów nie rośnie z czasem, w przeciwieństwie do organizmów starzejących się, u których gwałtownie rośnie w miarę zbliżania się do maksymalnej długości życia. Dzieciństwo – jeden z okresów rozwojowych w życiu człowieka. Osobnika ludzkiego w tym okresie nazywa się dzieckiem. Dokładne granice tego okresu są trudne do określenia, ponieważ przechodzenie z okresu dziecięcego w dorosłość jest bardzo powolne i brak tu gwałtownych zmian, które mogłyby stanowić granicę. Według S. Baleya dzieciństwo to okres od ukończenia pierwszego roku życia do około 14 lat. Wtedy pamięć dziecka jest coraz lepsza, zaczyna odczuwać chęć kontaktu z rówieśnikami. Ma ogromną chęć poznawania świata przez co zadaje nieustające pytania. Nabywa różnych umiejętności, które będą mu niezbędne w dalszym życiu. W tym czasie kształtuje się charakter i osobowość dziecka.

  Ewangelia Dzieciństwa Tomasza (także "Dzieciństwo Pana" gr. Παιδικα του Κυριου, skrót: EwTmDz ) – apokryf Nowego Testamentu. Należy do gatunku tzw. ewangelii dzieciństwa. Utwór powstał prawdopodobnie w II wieku. Napisany został pierwotnie w języku greckim, choć wedle niektórych uczonych (np. R. Cameron) językiem oryginału mógł być syryjski. W późniejszych czasach przechodził wielokrotne przeróbki i zmiany redakcyjne. Obecnie posiadamy dwie wersje tego utworu w języku greckim (wersje A i B) i kilka różnych wersji w innych językach starożytnych, m.in łacińskie, syryjskie i etiopskie. Gong – polska dziecięca grupa muzyczna (oficjalna nazwa: "GONG" – Dziecięcy Zespół Wokalny), założona w roku 1982 w klubie osiedlowym "Tytus" na Ochocie (Rakowiec) w Warszawie z inicjatywy Joanny Kalinowskiej. Obecna siedziba to Dom Kultury "Rakowiec" w Warszawie.

  Stanisław Dobiasz – urodził się 29 kwietnia 1912 r. w Głuchowie w rodzinie robotniczej. We wczesnym dzieciństwie przeniósł się wraz z rodzicami do Warszawy i związał się z tym miastem na zawsze. Dzieciństwo i młodość spędził na Powiślu, zdobywając między chłopcami z ferajny doświadczenie życiowe, a wśród warszawskich rzemieślników przyszły zawód ślusarza. W czasie II wojny światowej walczył w szeregach Wojska Polskiego. Po wojnie przystąpił do odbudowy stolicy, wykonując wiele skomplikowanych prac m.in. przy pomnikach warszawskich, Starym Mieście i Belwederze. Glista kocia (Toxocara cati) – nicień bytujący w jelicie cienkim kota. U człowieka występuje rzadko, do zakażenia może dojść w wieku dziecięcym lub w przypadku rażącego zaniedbania higieny.

  Ewangelia Dzieciństwa Arabska (EwDzArab) jest jednym z apokryfów Nowego Testamentu dotyczących dzieciństwa Jezusa. Mogła ona zostać skompilowana nie wcześniej jak w szóstym wieku, i była oparta na Ewangelii Dzieciństwa Tomasza i Protoewangelii Jakuba.

  Pediatra - lekarz specjalista w zakresie pediatrii, nauki o chorobach występujących wśród dzieci i metodach ich leczenia. W ramach dalszego rozwoju zawodowego lekarza pediatry, dostępne są podspecjalizacje (lub specjalności szczegółowe), np. nefrologia dziecięca, endokrynologia dziecięca, onkologia dziecięca, hematologia dziecięca itp.

  Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Mikulczyce” zostaje założony w 1951 roku przez Janinę i Józefa Kolka. W roku 1986 Zespół symbolicznie kończy działalność zdejmując tablicę z napisem: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Mikulczyce”. Polskie Towarzystwo Chirurgów Dziecięcych (PTChD) – stowarzyszenie naukowe powstałe w 1965 roku. Zrzesza lekarzy chirurgów dziecięcych, lekarzy innej specjalności interesujący się zagadnieniami chirurgii dziecięcej oraz pielęgniarki/pielęgniarzy chirurgii dziecięcej.

  Dojrzewanie – okres życia między dzieciństwem a dorosłością, charakteryzujący się przeobrażeniami w budowie i wyglądzie ciała (dojrzewanie biologiczne), psychice - kształtowaniu osobowości (dojrzewanie psychiczne), postawach wobec własnej i drugiej płci (dojrzewanie psychoseksualne), pełnieniu roli społecznej (dojrzewanie społeczne).

  Dodano: 22.03.2010. 16:46  


  Najnowsze