• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cukrzycowa bomba zegarowa tyka

  22.10.2009. 15:12
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Dane zaprezentowane w tym tygodniu przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (IDF) na 20. Światowym Kongresie Diabetologicznym w Montrealu, pokazują ogromny wzrost liczby przypadków cukrzycy od 30 milionów w 1985 r. do niemal 300 milionów obecnie.

  Pochodzą one z "Atlasu diabetologicznego IDF" i wskazują, że ponad połowa osób chorych na cukrzycę ma od 20 do 60 lat, oraz że większość pochodzi z krajów o niskim lub średnim poziomie dochodów. Aktualne przewidywania mówią, że jeżeli tempo wzrostu utrzyma się na tym samym poziomie, w 2030 r. będzie około 435 milionów chorych.

  Profesor Jean Claude Mbanya, prezes IDF, powiedział: "Dane z ostatniej edycji "Atlasu diabetologicznego IDF" pokazują, że epidemia wymknęła się spod kontroli. Przegrywamy w walce z rozprzestrzenianiem się cukrzycy. Żaden kraj nie jest odporny i żaden nie jest w pełni przygotowany do odparcia tego wspólnego wroga."

  Cukrzyca stanowi obecnie poważne zagrożenie na całym świecie, dotykając około 7% światowej populacji. Każdego roku powoduje około 4 milionów zgonów oraz jest wiodącą przyczyną niewydolności nerek, zawałów serca, udarów, amputacji i ślepoty. Stanowi również ogromne obciążenie dla budżetu medycznego. Szacunki wskazują, że będzie odpowiedzialna za 11,6% globalnych wydatków na opiekę zdrowotną w 2010 r.

  Zagraża również dobrobytowi i rozwojowi gospodarczemu. Niemal 80% wydatków na opiekę zdrowotną nad osobami chorymi na cukrzycę ponoszą kraje najbogatsze, podczas gdy 70% cukrzyków żyje w biedniejszych krajach. Takie osoby muszą zwykle same opłacać terapię cukrzycową, pogrążając swoje rodziny w jeszcze większej biedzie.

  Istnieją dwa typy cukrzycy, typ 1 i typ 2. Od 85% do 95% przypadków na świecie to cukrzyca typu 2. Typ 1, który zwany jest również cukrzycą insulinozależną, to choroba autoimmunologiczna, której powodem jest zniszczenie komórek produkujących insulinę w trzustce. Nie można jej zapobiec, a chory potrzebuje regularnych zastrzyków insuliny, aby utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi.

  Typ 2 powoduje wysoki poziom glikemii z powodu nieprawidłowego wytwarzania insuliny i ocenia się, że około 60% przypadków można byłoby zapobiec, dzięki zdrowej diecie, gimnastyce i unikaniu otyłości.

  "Rządy powinny inwestować w działania poza formalnym sektorem służby zdrowia, w szczególności promować zdrowsze odżywianie się i aktywność fizyczną, aby zmniejszyć otyłość i ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2" - powiedział profesor Nigel Unwin z "Atlasu diabetologicznego IDF". "Bez skutecznej profilaktyki cukrzyca przytłoczy systemy opieki zdrowotnej i utrudni rozwój gospodarczy."

  Ameryka Północna ma najwyższe porównawcze wskaźniki cukrzycy, gdzie 10,2% populacji osób dorosłych choruje na tę chorobę. Wskaźniki szybko rosną również na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej oraz w Chinach, Indiach, Indonezji, Japonii, Niemczech i Pakistanie.

  IDF przestrzega, że systemy opieki zdrowotnej na całym świecie nie są przygotowane do walki z zagrożeniem i należy postawić je w stan pogotowia, gdyż brak działań może przynieść poważne konsekwencje.

  "Ta epidemia to niemal jak nagły przypadek na skalę światową" - stwierdza profesor Mbanya. "To alarmujące, że światowi przywódcy stoją z boku, podczas gdy lont bomby cukrzycowej powoli się dopala. Choroba bez większego oporu stale wpływa na rodziny, kraje i gospodarki. Rządy, organizacje humanitarne i społeczność międzynarodowa muszą podjąć wspólne działania, aby zażegnać kryzys, zanim zegarowa bomba cukrzycowa wybuchnie."

  rdo: CORDIS

  informacji: Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna: http://www.idf.org/ Teksty pokrewne: 31212, 31274 Kategoria: Różne
  Źródło danych: Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna
  Referencje dokumentu: Na podstawie informacji uzyskanych od Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej
  Indeks tematyczny: Opieka zdrowotna/służby zdrowia ; Medycyna, zdrowie; Aspekty spoleczne RCN: 31388   W góre . O tym serwisie . Serwisy CORDIS . Helpdesk . © . Ważne informacje prawne Administratorem witryny CORDIS jest Urząd Publikacji

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Cukrzyca typu MODY (MODY – akronim od ang. Maturity Onset Diabetes of the Young) – grupa rzadkich i uwarunkowanych genetycznie postaci cukrzycy, których objawy pojawiają się u osób w wieku 15-35 lat, a ich przebieg kliniczny jest zbliżony do cukrzycy typu 2. W przeciwieństwie do typu 1, który zawsze wymaga przyjmowania insuliny, chorzy z MODY często mogą przyjmować leki doustne. Stanowią 1–5% wszystkich przypadków cukrzycy. Cukrzyca – grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym poziomem cukru we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Ze względu na przyczynę i przebieg choroby, można wyróżnić cukrzycę typu 1, typu 2, cukrzycę ciężarnych i inne. Doustne leki przeciwcukrzycowe – grupa leków w postaci tabletek stosowanych w cukrzycy. Leki te różnią się pod względem mechanizmu działania, profilu farmakologicznego, ale ich wspólną cechą jest zasadniczy efekt działania – obniżanie stężenia glukozy we krwi (działanie hipoglikemizujące). Doustne leki przeciwcukrzycowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w leczeniu cukrzycy typu 2, oraz niektóre z nich (pochodne biguanidowe) pomocniczo w wybranych przypadkach cukrzycy typu 1 (zmniejszenie wahań glikemii poposiłkowej, obniżenie poziomu lipidów).

  Retinopatia cukrzycowa (łac. retinopathia diabetica) – uszkodzenie naczyń krwionośnych siatkówki oka pojawiające się w przebiegu cukrzycy, zaliczane do mikroangiopatii cukrzycowej. Zmiany te rozwijają się wprost proporcjonalnie do długości cukrzycy oraz jej typu. Po 20 latach trwania cukrzycy stwierdza się u prawie wszystkich chorych na cukrzycę typu 1 oraz u 60% osób chorych na cukrzycę typu 2. Podstawowe znaczenie w patogenezie mają hiperglikemia i nadciśnienie tętnicze. Istotne są procesy prowadzące do nasilenia stresu oksydacyjnego i nadmierne wytwarzanie czynników wzrostu (IGF-1, PEDF). Insulina aspart - analog insuliny ludzkiej o krótkim czasie działania. Jego preparat jest stosowany w postaci wstrzyknięć w leczeniu cukrzycy.

  Insulina lispro - analog insuliny ludzkiej o krótkim czasie działania. Jego preparat jest stosowany w postaci wstrzyknięć w leczeniu cukrzycy. Insulina detemir – wolno działający analog insuliny ludzkiej o wydłużonym czasie działania. Jego preparat jest stosowany w postaci wstrzyknięć w leczeniu cukrzycy.

  Insulina glulizynowa – analog insuliny ludzkiej o krótkim czasie działania. Produkowana metodą rekombinacji DNA. Jej preparat jest stosowany w postaci wstrzyknięć w leczeniu cukrzycy. Insulina glulizynowa zaczyna działać w ciągu 10-20 minut od podania, szczyt działania osiąga około 30–40 minut od podania, jej czas działania wynosi około 2 godziny, po 4-6 godzinach całkowicie znika z organizmu. Insulina glargine − wolnodziałający analog insuliny ludzkiej o wydłużonym czasie działania. Jego preparat jest stosowany w postaci wstrzyknięć w leczeniu cukrzycy.

  Cukrzyca typu 1 (łac. diabetes mellitus typi 1, ang. Insulin Dependent Diabetes Mellitus, IDDM), nazywana też cukrzycą insulinozależną jest jedną z etiopatogenetycznych postaci cukrzycy. U jej podłoża leży przewlekły, autoimmunologiczny proces chorobowy prowadzący do powolnego zniszczenia, produkujących insulinę, komórek β wysp trzustkowych i w następstwie tego do utraty zdolności jej wydzielania.

  Dodano: 22.10.2009. 15:12  


  Najnowsze