• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dzień Otwartych Drzwi w Poradni Onkologicznej CZD

  01.02.2011. 13:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Z bezpłatnych porad specjalistów z Kliniki Onkologii Instytutu - Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) w Warszawie będą mogli skorzystać 5 lutego rodzice, którzy obawiają się o stan zdrowia swoich dzieci. Dzień Otwartych Drzwi odbędzie się w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem organizowanego przez Polską Unię Onkologii. Na konsultacje będzie się można zapisać 4 lutego.

  W czasie Dni Otwartych oprócz specjalistycznych konsultacji odbędzie się prezentacja tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, a u wybranych pacjentów wykonane zostanie USG jamy brzusznej. Poza tym chętni będą mogli też wziąć udział w wykładzie otwartym prof. Danuty Perek na temat choroby nowotworowej u dzieci.

  "Nasi specjaliści przypominają, że dzieci także chorują na nowotwory. Praktyka wskazuje, że wczesne rozpoznanie pozwala wyleczyć prawie 100 proc. dzieci. Należy pamiętać, że nowotwory u dzieci rosną bardzo szybko. Czas podwojenia nowotworu wynosi od kilkunastu godzin do 3 tygodni. Tak więc każdy dzień ma znaczenie" - ostrzega na swojej stronie CZD.

  IPCZD wśród wczesnych objawów choroby nowotworowej u dziecka wymienia podwyższoną ciepłotę ciała bez uchwytnej przyczyny, nawracające infekcje, nocne poty, zahamowanie lub uwstecznienie rozwoju psychoruchowego, utratę ponad 10 proc. masy ciała w ciągu pół roku u starszych dzieci, osłabienie, drażliwość czy zmianę usposobienia.

  CZD radzi też, co zrobić, jeśli u dziecka obserwuje się niepokojące objawy.

  Jeśli dziecko łatwo się męczy, obserwuje się u niego anemię i wybroczyny - należy zrobić morfologię krwi. Jeśli ma narastające bóle głowy, nudności i poranne wymioty, zaburzenia równowagi, chodu czy niedowłady - konieczna będzie tomografia mózgu. Powiększenie węzłów chłonnych, duszność, chrypka, kaszel, który nie ma cech infekcji wskazuje na konieczność zrobienia RTG klatki piersiowej. Przy powiększonym obwodzie brzucha, wyczuwalnym w brzuchu guzie, krwiomoczu i zaparciach należy zrobić USG jamy brzusznej i miednicy.

  RTG odpowiedniej okolicy ciała będzie za to konieczny przy wykryciu guzka i przy narastającym bólu kości mimo braku urazu. Przy zezie i zauważeniu białego odblasku w źrenicy oka należy się udać do okulisty, a wizyta u pediatry onkologa będzie konieczna np. jeśli u dziecka pojawią się wylewy okularowe i wytrzeszcz gałek ocznych.

  Szczegóły na stronie: http://www.czd.pl/index1.php?more=452

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Książeczka zdrowia dziecka - książeczka dla dzieci w wieku od 0-18 lat, wydawana przez szpital po urodzeniu się dziecka, zawierająca informacje na temat stanu jego zdrowia, przebytych chorób i szczepień.

  Sejm Dzieci i Młodzieży (Sejm DiM) - akcja propagująca od 1994 r. parlamentaryzm wśród młodzieży, aktualnie gimnazjalnej i szkół ponadgimnazjalnych. Kadencja posłów trwa jeden rok, a jedyna sesja w roku odbywa się 1 czerwca w Dzień Dziecka.

  Fundacja "Dom w Łodzi" to pierwszy i jak na razie jedyny w Polsce niepubliczny dom dziecka dla chorych dzieci. Powstała ona w 2006 roku, a już rok później przyjęła pierwszych podopiecznych w placówce mieszczącej się w Łodzi przy ulicy Wierzbowej 13, jej prezesem jest Jolanta Bobińska. W różnych okresach działalności ośrodka miał on pod opieką od dwójki do tuzina dzieci.

  Zespół Lennoxa-Gastauta rozwija się między 1-8 miesiącem życia, częściej u chłopców. W sumie stanowi ok. 5-10% przypadków zespołów padaczkowych u dzieci. Podobnie jak zespół Westa należy do grupy padaczek lekoopornych. Objawy zespołu są zróżnicowane. Mogą to być napady atoniczne, z nagłą utratą napięcia mięśni i upadkiem, lub też napady miokloniczne ze skurczem grup mięśniowych. W zespole tym mogą się również zdarzyć miokloniczno-astatyczne objawy będące połączeniem dwóch wspomnianych wcześniej typów. Są one przez to dość niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia dziecka, gdyż towarzyszą im liczne obrażenia ciała w trakcie upadku. Ostatnim rodzajem są nietypowe napady nieświadomości, z dłuższym okresem trwania (>20 sek.), automatyzmami, częściowymi utratami przytomności. Są one charakterystyczne dla tego zespołu. Następstwem tych dochodzących do 100/dzień napadów jest opóźnienie rozwoju i zaburzenia mowy.

  Fundacja "Dom w Łodzi" to pierwszy i jak na razie jedyny w Polsce niepubliczny dom dziecka dla chorych dzieci. Powstała ona w 2006 roku, a już rok później przyjęła pierwszych podopiecznych w placówce mieszczącej się w Łodzi przy ulicy Wierzbowej 13, jej prezesem jest Jolanta Bobińska. W różnych okresach działalności ośrodka miał on pod opieką od dwójki do tuzina dzieci.

  Stop pneumokokom – akcja zachęcająca do szczepienia dzieci przeciwko pneumokokom. Główne hasło kampanii to: Masz prawo wiedzieć, masz prawo pytać. Akcja była finansowana przez firmę Wyeth, producenta jedynej dostępnej w Polsce szczepionki dla dzieci do drugiego roku życia. Patronatem kampanii było między innymi Centrum Zdrowia Dziecka. Rzecznik Praw Dziecka zarzucił akcji, że ta kreuje się na kampanię społeczną, pomimo że jest to przedsięwzięcie komercyjne. Jedna z reklam (przedstawiająca umierające dziecko) została wycofana, ponieważ łamała polskie prawo - zachęcała do kupienia leku, który jest wyłącznie na receptę. Ponadto reklama miała na celu wywołanie strachu u odbiorcy.

  Auksologia – nauka o rozwoju ontogenetycznym (osobniczym) i oddziaływaniach środowiska zewnętrznego na rozwijające się dziecko. Zajmuje się prawidłowościami rozwoju dziecka, dąży do optymalnego rozwoju dziecka, ma wielkie znaczenie dla pediatrii i geriatrii. Wyniki badań auksologicznych mają duże znaczenie dla szkolnictwa. Nauczyciele klas 1-3 są zobowiązani do oceny auksologicznej dzieci z tych klas.

  Dodano: 01.02.2011. 13:04  


  Najnowsze