• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eksperci: dobre leczenie astmy przynosi oszczędności

  16.04.2012. 07:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Inwestując w poprawę skuteczności leczenia astmy można obniżyć koszty choroby nawet o 80 proc. - mówili lekarze w piątek na konferencji prasowej w stolicy. Zorganizowano ją w ramach obchodów Światowego Dnia Astmy, który w tym roku przypada 1 maja.


  "Astma i schorzenia alergiczne tym różnią się od innych chorób przewlekłych, że zaczynają się w młodym wieku. A badania wskazują, że czynniki oddziałujące na nas we wczesnych okresach życia mają wpływ na nasz stan zdrowia po 50-tce. Innymi słowy: zdrowa starość zaczyna się w dzieciństwie" - powiedział prof. Bolesław Samoliński, prezydent elekt Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA).

  Przypomniał, że astma źle leczona lub nieleczona nie tylko upośledza czynność układu oddechowego, ale też negatywnie wpływa na układ krążenia. Szacuje się np., że chorzy na astmę i alergie mają o 40 proc. wyższe ryzyko schorzeń sercowo-naczyniowych.

  "Dlatego, jeśli już dziś nie zaczniemy zapobiegać tym chorobom i dobrze ich leczyć, to nie doczekamy się zdrowego społeczeństwa w przyszłości" - zaznaczył. Oznacza to, że osoby po 60-tce nie będą zdrowe, zdolne do pracy i zarabiania pieniędzy, co jest ważne, jeśli planuje się wydłużenie wieku emerytalnego, dodał.

  Tymczasem, z prognoz epidemiologów wynika, że liczba nowych zachorowań na astmę będzie stale rosła. "Już obecnie na świecie żyje 300 mln osób z astmą, a do 2025 r. ich liczba może wzrosnąć o kolejne 100 mln" - powiedziała prof. Barbara Rogala, prezydent PTA. W Europie co godzinę ktoś umiera z powodu astmy.

  Według prof. Samolińskiego, Polska leży w strefie, w której stwierdza się najwięcej zachorowań na astmę i alergie. Wynika to zarówno z wpływów środowiskowych w tym regionie, jak i z czynników cywilizacyjnych, a dokładnie z szybkiego rozwoju naszego kraju po transformacji ustrojowej.

   

  Z szeroko zakrojonych badań epidemiologicznych o nazwie ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce), którymi kierował prof. Samoliński wynika, że na astmę w Polsce cierpi blisko 12 proc. społeczeństwa (ok. 4 mln), ale ponad połowa nie wie o swojej chorobie i nie leczy się. Innym problemem jest nadrozpoznawalność astmy, czyli diagnozowanie jej i leczenie u osób, które jej nie mają.

  "Ma to związek z tym, że w Polsce nie stosuje się standardu pomocnego w prawidłowym diagnozowaniu choroby" - ocenił prof. Samoliński. Z przedstawionych przez niego badań w grupie 846 pacjentów, u których stwierdzono astmę wynika, że tylko u niewielkiego odsetka wykonano niezbędne testy potrzebne do potwierdzenia diagnozy, tj. spirometrię (badanie pozwalające ocenić pojemność płuc oraz przepływy powietrza w oskrzelach i płucach - PAP), rtg klatki piersiowej oraz testy skórne (pozwalające zidentyfikować potencjalny alergen, który wywołuje objawy astmy - PAP). Spirometrię wykonano u 146 osób, testy skórne u 48, a rtg klatki piersiowej u 54.

  Za niepokojące eksperci uznali to, że w Polsce wśród osób ze zdiagnozowaną astmą tylko 30 proc. ma ją pod kontrolą, co oznacza m.in., że choroba nie przeszkadza im w codziennej aktywności, nie mają w nocy objawów, takich jak duszność, kaszel, świszczący oddech, które powodują wybudzanie się.

  Jak zaznaczyła prof. Rogala, astma nie jest uleczalna, ale można ja kontrolować, dzięki przestrzeganiu zaleceń lekarskich i regularnemu stosowaniu leków. Chorzy mogą wówczas prowadzić normalne, aktywne życie i mieć poczucie komfortu.

  "Obecnie dysponujemy bardzo dobrymi lekami na astmę" - powiedział dr Piotr Dąbrowiecki, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Jak przypomniał, już w 2003 r. Światowa Organizacja Zdrowia oceniła, że teraz nie walczymy już tak bardzo o nowe leki na astmę, bo te które mamy są bardzo skuteczne. Warunkiem jest jednak regularne i prawidłowe ich stosowanie.

  Podstawą terapii astmy są wziewne glikokortykosteroidy, które łagodzą proces zapalny w oskrzelach. Jednak pacjenci często szybko je odstawiają, bo boją się stosować steroidy lub nieprawidłowo korzystają z inhalatora, co obniża skuteczność terapii, ocenił dr Dąbrowiecki. Jego zdaniem, aby poprawić przestrzeganie zaleceń lekarskich niezbędna jest edukacja chorych na astmę. Lekarze nie mają na nią jednak czasu.

  Tymczasem, astma niekontrolowana prowadzi do zaostrzeń, a jedno zaostrzenie, które wymaga hospitalizacji kosztuje tyle co miesięczna terapia, zauważył prof. Samoliński.

  Jego zdaniem, koszty te można by znacznie obniżyć, dzięki inwestycji w narodowy program mający poprawić skuteczność leczenia astmy. Taka inicjatywę prowadzono w latach 1994-2004 w Finlandii. Dzięki niej poprawiło się przestrzeganie zaleceń lekarskich, co pozwoliło znacznie zredukować liczbę hospitalizacji z powodu zaostrzeń astmy oraz koszt jej leczenia.

  Według prof. Samolińskiego, fińscy badacze oceniają, że dzięki takiej inwestycji koszty leczenia chorych na astmę można obniżyć nawet o 80 proc.

  PAP - Nauka w Polsce

  jjj/ ula/  bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Pyłkowica (pollinosis) – inaczej astma pyłkowa, jest to sezonowe, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek, któremu często towarzyszą napady astmy oskrzelowej oraz objawy ze strony innych narządów, takich jak skóra lub przewód pokarmowy. Omalizumab to rekombinowane humanizowane przeciwciało monoklonalne, zaliczane do tak zwanych leków biologicznych, używane w leczeniu między innymi astmy oskrzelowej, które blokuje reakcję IgE z błoną komórkową komórek uwalniających mediatory reakcji zapalnej, odpowiedzialne za przebieg astmy oskrzelowej. Efektem stosowania leku jest poprawa i złagodzenie przebiegu astmy oskrzelowej. Astma (łac. Asthma, polski termin to dychawica) – stan, w którym dominującym objawem jest ostra duszność powiązana ze świszczącym oddechem.

  Leki przeciwleukotrienowe (antagoniści leukotrienów) – grupa leków wprowadzona do lecznictwa pod koniec XX wieku i znajdująca zastosowanie w leczeniu astmy oskrzelowej. Ich działanie polega na hamowaniu biosyntezy leukotrienów cysteinylowych (LTC4, LTD4 i LTE4) albo blokowaniu receptorów dla leukotrienów w ścianie oskrzeli. W chwili obecnej, leki przeciwleukotrienowe stanowią uzupełnienie leczenia przeciwzapalnego (kortykoterapii) astmy oskrzelowej. Astma oskrzelowa, dychawica oskrzelowa (łac. asthma bronchiale) – przewlekła, zapalna choroba dróg oddechowych, u podłoża której leży nadreaktywność oskrzeli, która prowadzi do nawracających napadów duszności i kaszlu, występujących szczególnie w nocy i nad ranem. U podłoża tych napadów leży wydzielanie przez komórki układu oddechowego licznych mediatorów doprowadzających do rozlanego, zmiennego ograniczenia przepływu powietrza w drogach oddechowych, które często ustępuje samoistnie lub pod wpływem leczenia. Astma oskrzelowa zaliczana jest do chorób psychosomatycznych. Może być spowodowana przez przewlekły alergiczny nieżyt nosa (katar sienny), który wymaga leczenia.

  Podkrążone oczy (podkówki pod oczami, sińce pod oczami) – zaciemnienia wokół oczu, najczęściej spowodowane przez widoczne naczynie krwionośne. Mogą być spowodowane czynnikami genetycznymi, alergiami, astmą, anemią, zmęczeniem, problemami z wątrobą i wiekiem. Spirale Curschmanna, wężownice Curschmanna – nitki śluzu barwy szarobiałej, długości 5–10 mm, obecne w plwocinie chorych z astmą oskrzelową.

  Beta2-mimetyki, leki β-adrenergiczne – grupa leków działających agonistycznie w stosunku do receptorów β2 zlokalizowanych w ścianach dróg oddechowych. Są wykorzystywane w terapii astmy oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz innych chorób przebiegających z obturacją w drogach oddechowych. Beklometazon – organiczny związek chemiczny, syntetyczny glikokortykosteroid mający działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne, stosowany głównie w terapii astmy oskrzelowej i alergicznych nieżytów nosa. W Polsce występuje pod nazwami handlowymi: Beclonasal Aqua, Becodisk, Cortare oraz w połączeniu z formoterolem jako Fostex.

  Lewosalbutamol, lewalbuterol – organiczny związek chemiczny, wziewny lek, będący R-enancjomerem salbutamolu. Jest krótkodziałającym β2-mimetykiem powodującym rozszerzenie oskrzeli. Wykorzystuje się go w terapii astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Nie jest zarejestrowany w Polsce, za granicą występuje pod nazwą handlową – Xopenex.

  Zafirlukast (łac. zafirlukastum) – organiczny związek chemiczny, należący do grupy leków przeciwleukotrienowych antagonista receptora leukotrienowego. Stosowany w leczeniu astmy oskrzelowej.

  Skórożarłoczek skryty (Dermatophagoides pteronyssinus) – kosmopolityczny gatunek z rzędu roztoczy, który bytuje w bezpośrednim otoczeniu człowieka, w jego domostwach. Jego alergeny odgrywają ważną rolę w rozwoju astmy oskrzelowej. Cyklezonid – organiczny związek chemiczny, lek z grupy glikokortykosteroidów wziewnych, stosowany w terapii astmy oskrzelowej u dorosłych.

  Dodano: 16.04.2012. 07:11  


  Najnowsze