• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eksperci: nastąpił ogromny postęp w leczeniu chorób reumatycznych

  13.04.2012. 07:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W leczeniu chorób reumatycznych nastąpił ogromny postęp - przekonywali specjaliści w czwartek w Warszawie, na konferencji ,,Reumatologia 2012. Narzekali jednak, że polscy pacjenci nie w pełni mogą korzystać z tego złotego okresu w rozwoju tej dziedziny.

  Prof. Eugeniusz Kucharz ze Śląskiej Akademii Nauk w Katowicach porównał postęp w leczeniu schorzeń reumatycznych do tego, jaki uzyskano w ostatnich latach w zwalczaniu białaczki. Skuteczność leczenia tej choroby zwiększyła się do 60-70 proc. i podobnie jest w przypadku wielu chorób reumatycznych. ,,Jesteśmy w stanie zahamować ich postęp, mimo że nie wiemy w pełni, jakie są ich przyczyny" - podkreślił.

  Jako przykład podał reumatoidalne zapalnie stawów (RZS), atakujące głównie ludzi w wieku 35-55 lat. Dodał, że dzięki zastosowaniu metotreksatu, glikokortykosteroidów oraz leków biologicznych skuteczność leczenia tej choroby zwiększyła się do 70 proc.

  Dr Wojciech Romanowski z Poznańskiego Ośrodka Reumatologicznego w Śremie, powiedział, że w Polsce wykorzystuje się zbyt mało leków biologicznych. Te najnowszej generacji farmaceutyki otrzymuje zaledwie 1 proc. polskiej pacjentów, wielokrotnie mniej niż w innych krajach. W Europie Zachodniej leczeniem tym objętych jest 11 proc. chorych na RZS, a w Europie Wschodnie ponad 5 proc. ,,W całej Unii Europejskiej jesteśmy pod tym względem na przedostatnim miejscu, przed Bułgarią" - podkreślił.

  Prof. Piotr Wiland, prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego dodał, że ,,te liczby krzyczą". Specjaliści przyznali jednak, że Polacy przeznaczają jedynie 6 proc. PKB na opiekę zdrowotną. Wyprzedzają nas Niemcy (10 proc.), a także Węgrzy, (8,2 proc.), Bułgarzy (7,3 proc.), Słowacja (7 proc.) oraz Czesi (6,9 proc.).

  ,,Nie ma zrozumienia, jak groźna jest osteoporoza" - zauważył dr hab. Piotr Leszczyński z Pracowni Chorób Metabolicznych i Tkanki Łącznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jego zdaniem organizowanych jest wiele konferencji edukacyjnych, ale jak na razie nie przekłada się to na lepsze leczenie pacjentów.

  Według niego największym błędem jest leczenie tej choroby dopiero wtedy, gdy dojdzie już do złamania, np. nadgarstka, kręgów kręgosłupa lub szyjki kości udowej. ,,Zamiast zapobiegać skutkom choroby, leczymy głównie jej przyczyny, o wiele za późno" - podkreślił.

  Jak zauważyli uczestnicy konferencji, w Polsce zwleka się z leczeniem, bo lekarze rodzinni nie zawsze kierują chorego do specjalisty albo robią to zbyt późno. Chorzy, którzy do nich wreszcie trafią często są źle leczenie. Jednym z powodów jest to, że nie stosują się do zaleceń lekarza.

  ,,Aż 75 proc. kobiet leczonych z powodu osteoporozy przestaje zażywać leki doustne już w pierwszych 12 miesiącach leczenia. Połowa z nich przerywa terapię nawet wtedy, gdy są widoczne jej efekty" - powiedział dr Leszczyński. Chorzy spożywają za mało wapnia i nie zażywają witaminy D3.

  Dodał, że nie bez winy są lekarze, bo nie sprawdzają, jakie są efekty leczenia. Poza tym wiele badań densytometrycznych (gęstości mineralnej kości) wykonanych jest nieprawidłowo albo wyniki tych badań źle są interpretowane.

  ,,Nie ma refundacji najnowszej generacji leków na osteoporozę. Dostępne są tylko najtańsze farmaceutyki, nie zawsze skuteczne, w dłuższym okresie powodujące działania niepożądane zniechęcające do ich zażywania" - podkreślił dr Leszczyński.

  Dr Ewa Stanisławska-Biernat z Instytutu Reumatologii w Warszawie powiedziała, że w raporcie o stanie zdrowia Polaków uwzględniono niewłaściwe dane o chorobach reumatologicznych. A na ich podstawie podejmowane są decyzje rządzących ile środków należy przeznaczyć na ich leczenie.

  W raporcie podano - dodała specjalistka - że na choroby reumatyczne cierpi jedynie 8 proc. Polaków. Z danych zaprezentowanych na konferencji przez prof. Mirosława J. Wysockiego, dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, wynika, że w Polsce na dolegliwości reumatyczne narzeka 10 proc. mężczyzn i 25 proc. kobiet w wieku 30-60 lat.

  Podczas spotkania podkreślono, że schorzenia te nie dotykają głównie ludzi starszych jak się powszechnie sądzi. Coraz częściej chorują osoby młode i w średnim wieku.

  PAP - Nauka w Polsce, Zbigniew Wojtasiński

  zbw/ agt/  bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  YLE Radio Suomi program radiowy publicznego nadawcy fińskiego Yleisradio, mutowany w poszczególnych częściach kraju. Program przygotowywany jest przez 20 rozgłośni regionalnych. Jest najpopularniejszym programem w Finlandii a jego słuchalność wynosi 38 proc. Borowina – peloid, rodzaj torfu o dużym stopniu przetworzenia przez bakterie humifikujące. Stosowana jest w leczeniu chorób reumatycznych, schorzeń ginekologicznych i niektórych chorób narządów wewnętrznych. Kąpiele borowinowe i inne zabiegi z użyciem borowiny są powszechnie stosowane w Polsce. Czynnik bioleczniczy – drobnoustroje, które przyspieszają wyleczenie lub zapobiegają powikłaniom wskazanej choroby u człowieka. Skuteczność czynników bioleczniczych została dowiedziona naukowo, z udziałem dużych grup pacjentów, randomizowanych badań, testów z użyciem placebo oraz podwójnej ślepej próby. Inaczej wygląda to w przypadku probiotyków, których skuteczność leczenia chorób nie została potwierdzona naukowo (lub została potwierdzona jedynie in vitro), częściowo z powodu nie wykonania jeszcze odpowiedniej ilości testów u człowieka. Probiotyki mogą, ale nie muszą, być także czynnikami bioleczniczymi, jednak ich użycie bez badań klinicznych jest dyskusyjne. Spożywanie probiotyków wpływa jednak korzystne – między innymi z powodu immunomodulacji – na stan zdrowia organizmu, ale nie powoduje wyleczenia z żadnej choroby.

  Endodoncja - dział stomatologii zachowawczej zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe. Wykonuje się je za pomocą bardzo cienkich (od 0,06 do 0,40 mm) narzędzi piłująco-penetrujących. W nowoczesnej endodoncji do kontroli leczenia wykorzystuje się mikroskopy operacyjne oraz endometry. Mikroskopy endodontyczne umożliwiają operatorowi wgląd do wnętrza komory zęba i kanałów, endometry zaś to elektroniczne urządzenia dające możliwość dokładnego pomiaru głębokości kanału zębowego. Następnie kanały wypełniane są za pomocą gutaperki oraz tzw. sealerów czyli uszczelniaczy. Równolegle w leczeniu z mikroskopem i endometrem stosowana jest diagnostyka RTG. Reumatyzm palindromiczny (ang. palindromic rheumatism) – rzadka choroba z grupy chorób reumatycznych, ujęta w klasyfikacji Amerykańskiego Towarzystwa Reumatologicznego. Objawia się gwałtownym i silnym napadowym zapaleniem jednego (zazwyczaj) lub wielu stawów, równie nagle ustępującym bez ich uszkodzenia. Etiologia jest niejasna; sugerowano, że jest to poronna postać reumatoidalnego zapalenia stawów, ponieważ towarzyszy mu często podwyższone miano przeciwciał przeciwko cyklicznemu cytrulinowanemu polipeptydowi (anty-CCP) i antykeratynowych.

  Choroby reumatyczne (potocznie reumatyzm) – grupa chorób charakteryzujących się przewlekłymi zmianami zapalnymi w obrębie tkanki łącznej, spowodowanymi najczęściej reakcją autoimmunologiczną. Grupa chorób reumatycznych objawia się często zmianami chorobowymi w stawach i kościach, dając objawy bólowe i w skrajnych przypadkach ograniczenie ruchomości stawów, aż do całkowitego ich usztywnienia. Słowem „reumatyzm” lub też „gościec” najczęściej określa się w mowie potocznej reumatoidalne zapalenie stawów. Terapia fotodynamiczna (PDT) – forma leczenia, w której wykorzystuje się nietoksyczne związki światłoczułe, które po ekspozycji na specyficzny rodzaj światła, stają się toksyczne dla komórek nowotworowych i innych chorych komórek. PDT wykazuje również zdolność do zabijania komórek mikroorganizmów, w tym bakterii, grzybów i wirusów. PDT jest powszechnie stosowana w leczeniu trądziku. Jest ona stosowana klinicznie do leczenia wielu schorzeń, w tym związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej i nowotworów złośliwych. Jest uznanawana jako strategia leczenia, która jest zarówno mało inwazyjna jak i minimalnie toksyczna.

  Sveriges Radio P1 – ogólnokrajowy program Szwedzkiego Radia, nadawany na terytorium Szwecji i Wysp Alandzkich. Jest najstarszym programem a jego emisję rozpoczęto w 1925 jako program mówiony. Jego słuchalność w r. 2009 wynosiła 11.9 proc. Trix i Flix – oficjalne maskotki Euro 2008. O wyborze zdecydowali kibice obu alpejskich krajów. W głosowaniu wzięło udział ponad 67 tys. Austriaków i Szwajcarów. Trix i Flix uzyskali 36,3 proc. głosów, wyprzedzając Flitza i Blitza oraz Zagiego i Zigiego.

  Białko C – jedno z białek hamujących proces krzepnięcia krwi. Należy do białek zależnych od witaminy K. Kodowane jest przez gen PROC zlokalizowany na chromosomie (2q13-q14). Pod względem biochemicznym jest proteazą serynową, która w formie aktywnej degraduje aktywny czynnik V (przy współudziale heparyny) oraz VIII (przy współudziale białka S). Mutacja Leiden genu czynnika V prowadzi do powstania białka odpornego na działanie białka C.

  Annise Danette Parker (ur. 17 maja 1956 w Houston) – amerykańska działaczka polityczna, w 2013 roku objęła stanowisko burmistrza Houston. Jest lesbijką. Houston to pierwsze z dużych miast USA, które wybrało burmistrzem osobę otwarcie homoseksualną. Parker otrzymała 53 proc. głosów. Jest członkiem Partii Demokratycznej i była radną rady miejskiej.

  Sveriges Radio P3 – ogólnokrajowy program Szwedzkiego Radia, nadawany na terytorium Szwecji i Wysp Alandzkich. Nadawanie programu rozpoczęto w r. 1964. Jego słuchalność w r. 2009 wynosiła 11.4 proc. Politerapia – terapia wielolekowa, kiedy pacjent przyjmuje dwa lub więcej środków farmakologicznych jednocześnie, najczęściej według zaleceń lekarza. Leczenie może dotyczyć jednej lub kilku chorób jednocześnie. Może to być kilka leków o różnym działaniu lub jeden lek (np. w tabletce lub syropie), który zawiera w sobie kilka różnych, ale dobranych właściwie do leczonej choroby substancji czynnych. Skład substancji tworzących np. tabletkę złożoną jest tak dobrany, aby ich efekt leczniczy uzupełniał się, a jednocześnie aby nie wchodziły one ze sobą w istotne interakcje lub działania przeciwstawne.

  Procedura współdecydowania – (uregulowana dawnym art. 251 TWE) w okresie przed Traktatem z Lizbony była jedną z najczęściej stosowanych procedur stanowienia prawa we Wspólnocie Europejskiej, która jako jedyna z pozostałych (proc. zgody, współdecydowania, współpracy, konsultacji) nadawała Parlamentowi Europejskiemu kompetencje prawodawcze równe Radzie Unii Europejskiej. Procedura ta była wykorzystywana zwykle we wszystkich obszarach ustawodawstwa z wyjątkiem rolnictwa, rybołówstwa, podatków, polityki handlowej, pomocy państwa, polityki gospodarczej, konkurencji i Unii Gospodarczej i Walutowej. Leki przeciwjaskrowe to leki stosowane w leczeniu jaskry. Celem ich działania jest obniżenie ciśnienia śródgałkowego czyli przeciwdziałanie głównej przyczynie powstawania choroby. Ciśnienie to jest powodowane przez nadmierne wydzielanie, lub niewystarczający odpływ cieczy wodnistej oka. Leki te spowalniają i hamują postępowanie choroby, jednak nie mogą cofnąć zniszczenia komórek siatkówki i nerwu wzrokowego, jeśli takie zniszczenia już nastąpiły.

  Osteonekroza szczęki (ang. osteonecrosis of the jaw, ONj) – rzadkie schorzenie charakteryzujące się klinicznie odsłonięciem obszaru kości żuchwy, szczęki lub podniebienia, niegojącym się lub gojącym się źle przez okres 6–8 tygodni. Postuluje się związek schorzenia ze stosowaniem bisfosfonianów, grupy leków używanych w prewencji i leczeniu osteoporozy, leczeniu rozsianej choroby nowotworowej z przerzutami do kości i choroby Pageta.

  Dodano: 13.04.2012. 07:33  


  Najnowsze