• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eksperci: prawie 3 mln Polaków choruje na osteoporozę

  04.10.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Blisko 3 mln Polaków choruje na osteoporozę. Problem ten dotyczy 30 proc. kobiet i 8 proc. mężczyzn po 50. roku życia - wynika z danych prezentowanych podczas poniedziałkowej konferencji "Razem nie damy się złamać", która odbyła się w Warszawie.  Osteoporoza to choroba szkieletu spowodowana nadmierną utratą tkanki kostnej. Jej główną konsekwencją są złamania kości, które stają się kruche. Łamią się nawet przy upadkach z wysokości własnego ciała. Osteoporoza dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn.

  Eksperci, uczestniczący w konferencji, podkreślali, że osteoporoza jest trzecią po chorobach układu krążenia i nowotworach przyczyną zgonów wśród dorosłych osób. Z szacunków wynika, że w Polsce w 2035 r. będzie żyło około 3,5 mln osób ze złamaniem osteoporotycznym - o ponad 30 proc. więcej niż w 2008 r. Po złamaniu kości szyjki udowej u osób w podeszłym wieku, po roku na skutek powikłań umiera ponad jedna piąta pacjentów. Połowa chorych, którzy przeżyją krytyczny rok, pozostaje niepełnosprawna.

  "Chcemy wykorzystać Światowy Dzień Osteoporozy (20 października-PAP), aby przypomnieć o tym ważnym problemie i rozpocząć debatę o leczeniu oraz sytuacji chorych w naszym kraju. Inwestycja w profilaktykę, wczesną diagnostykę i odpowiednie nowoczesne leczenie to jedyny sposób, by zmniejszyć społeczne i ekonomiczne koszty osteoporozy" - podkreślała prezes Stowarzyszenia Entuzjastów Zdrowych Kości z Konieczności STENKO Iwona Drozdowska-Rusinowicz.

  Mimo, że osteoporoza występuje przede wszystkim u osób w średnim i podeszłym wieku, są również przypadki zachorowań ludzi młodych. Zagrożenie tą chorobą wraz z wiekiem systematycznie wzrasta. Do złamań osteoporotycznych najczęściej dochodzi przy uszkodzeniach wyglądających niepozornie, które dla zdrowej kości nie stanowiłyby zagrożenia. Najczęstszą przyczyną urazów są prozaiczne czynności.

  Wiąże się to z ryzykiem wystąpienia powikłań, takich jak ból, infekcje, zakrzepica, odleżyny, komplikacje ze strony układu sercowo-naczyniowego. Osteoporozy nie można całkowicie wyleczyć, ale dzięki stosowaniu odpowiednich leków i zmianie trybu życia można znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia złamań.

  PAP - Nauka w Polsce

  pro/ bno/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Osteoporoza (łac. osteoporosis, dawna nazwa zrzeszotnienie kości) – stan chorobowy charakteryzujący się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania. Osteoporoza występuje najczęściej u kobiet po menopauzie (osteoporoza pomenopauzalna). Osteoporoza jest uogólnioną chorobą metaboliczną kości, charakteryzującą się niską masą kostną, upośledzoną mikroarchitekturą tkanki kostnej, a w konsekwencji zwiększoną jej łamliwością i podatnością na złamania. Kwas zoledronowy – fosforoorganiczny związek chemiczny z grupy bisfosfonianów. Sole kwasu zoledronowego to zoledroniany. Stosowany jako lek (Aclasta firmy Novartis) w terapii osteoporozy u kobiet po menopauzie oraz u mężczyzn, u których występuje zwiększone ryzyko złamań kości. Coroczna dawka kwasu zoledronowego może również zapobiegać nawracającym złamaniom u pacjentów po złamaniu kości biodrowej. Osteopenia - stan, w którym mineralna gęstość kości jest niższa niż normalnie. Przez wielu lekarzy jest uznawana za początek osteoporozy. Jednak nie u każdej osoby z osteopenią rozwinie się osteoporoza. Chorobę tę rozpoznaje się, gdy T-Score wynosi od -1.0 do -2.5.

  Densytometria kostna – metoda obrazowania gęstości kości wykorzystująca zasadniczo trzy różne techniki otrzymywania obrazu anatomii pacjenta: • podwójną wiązkę promieniowania rentgenowskiego, • ultrasonografię, • tomografię komputerową. Badanie to pozwala na postawienie rozpoznania m.in. osteoporozy, osteopenii, ogniska kalcyfikacji. Selektywne modulatory receptora estrogenowego (ang. Selective Estrogen Receptor Modulators, SERM) – grupa leków działających za pośrednictwem receptorów estrogenowych, charakteryzujących się zróżnicowanym działaniem agonistycznym lub antagonistycznym w zależności od tkanki docelowej. Znajdują zastosowanie w leczeniu osteoporozy, raka sutka, w antykoncepcji, hormonalnej terapii zastępczej, braku owulacji.

  Kwas alendronowy (ATC, M05 BA04, łac. Acidum alendronicum) – organiczny związek chemiczny, wykorzystywany w leczeniu osteoporozy. Lazofoksyfen (łac. lasofoxifenum) – selektywny modulator receptora estrogenowego (SERM) IV generacji o budowie niesteroidowej, stosowany w leczeniu pomenopauzalnej osteoporozy.

  Osteonekroza szczęki (ang. osteonecrosis of the jaw, ONj) – rzadkie schorzenie charakteryzujące się klinicznie odsłonięciem obszaru kości żuchwy, szczęki lub podniebienia, niegojącym się lub gojącym się źle przez okres 6–8 tygodni. Postuluje się związek schorzenia ze stosowaniem bisfosfonianów, grupy leków używanych w prewencji i leczeniu osteoporozy, leczeniu rozsianej choroby nowotworowej z przerzutami do kości i choroby Pageta. Teryparatyd, teriparatide (ATC H 05 AA 02) – lek stosowany w leczeniu osteoporozy. Jest to aktywny fragment ludzkiego parathormonu wytwarzany metodą biotechnologiczną z wykorzystaniem hodowli bakterii E. coli.

  Zwężenie kanału kręgowego (ciasnota kanału kręgowego)- stan w którym kanał kręgowy lub otwory międzykręgowe ulegają zwężeniu, co doprowadza do ucisku rdzenia kręgowego i nerwów. Główną przyczyną jest proces degeneracji kręgosłupa związany z wiekiem. W rzadkich przypadkach spowodowany jest dyskopatią (traktowana jako szczególny przypadek), osteoporozą lub guzem.

  Z-score – jeden ze wskaźników mineralnej gęstości kości, zwykle stosowany w zaawansowanej osteoporozie. Z-score jest ilością standardowych odchyleń mineralnej gęstości kości (BMD) osoby badanej w populacji osób tej samej płci i w tym samym wieku, czasem również tej samej wagi i pochodzenia etnicznego.

  Kompleksowy zespół bólu regionalnego (ang. complex regional pain syndrome. Inne nazwy to: zespół Sudecka, zespół algodystroficzny, zespół odruchowej dystrofii współczulnej, zespół ramię-ręka, kauzalgia) – rzadki zespół chorobowy, charakteryzujący się bólem i obrzękiem kończyny połączony z zaburzeniami krążenia w obrębie tejże kończyny, zmianami troficznymi skóry i osteoporozą w obrębie zajętej kończyny.

  Dodano: 04.10.2011. 00:19  


  Najnowsze