• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eksperci: większość chorych na WZW B i C to nieświadomi nosiciele

  24.05.2010. 04:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Nawet 95 proc. nosicieli Wirusowego Zapalenia Wątroby typu C nie jest świadomych swojej choroby i może przekazywać ją innym. O Wirusowym Zapaleniu Wątroby typu B i C (WZW B i C) dyskutowali eksperci 19 maja podczas konferencji w Warszawie.

  Imprezę pt. "Wirusowe bomby zegarowe - fatalne konsekwencje cichych epidemii WZW B i C" zorganizowano z okazji przypadającego 19 maja Światowego Dnia WZW.

  "W Polsce Wirusowe Zapalenie Wątroby typu B (HBV - hepatitis B virus - PAP) dotyczy około 1 proc. populacji - niemal 600 tys. osób - jednak liczba niewykrytych zakażeń jest znacznie większa" - mówiła prof. Anna Boroń-Kaczmarska, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

  Szacunki ekspertów pokazują, że Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C (HCV - hepatitis C virus) w Polsce zakażonych jest ponad 700 tys. osób, przy czym zdiagnozowanych zostało tylko około 20 tysięcy chorych. Ok. 95 proc. nosicieli nie jest świadomych swojej choroby i może przekazywać ją innym.

  Jak tłumaczyła prof. Boroń-Kaczmarska, niewykryte i nieleczone WZW B może prowadzić do marskości wątroby. Z kolei u 5 proc. chorych marskość przekształca się w nowotwór tego narządu. Liczba pacjentów chorych na ten rodzaj nowotworu w Polsce przekracza 5 tysięcy; jest on rozpoznawany zazwyczaj bardzo późno i trudno się go leczy.

  Podobne skutki wywołuje Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C. "Konsekwencją nieuświadomionego noszenia wirusa HCV może być przewlekłe zapalenie wątroby, to z kolei może wywołać marskość wątroby i podobnie do WZW B raka wątroby" - mówiła prof. Małgorzata Pawłowska z Collegium Medium Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy.

  Zaznaczyła, że występuje bardzo silny związek między obecnością HCV w organizmie, a wystąpieniem nowotworu wątroby. W Europie aż 60 proc. przypadków tego nowotworu jest wywołanych właśnie wirusem HCV.

  Jak tłumaczyli eksperci, zazwyczaj pacjenci z obydwoma rodzajami Wirusowego Zapalenia Wątroby żyją w nieświadomości nawet przez dekady, bo choroby te mogą nie dawać żadnych objawów, lub dawać objawy niestandardowe, takie jak zmęczenie, ospałość czy depresja.

  "Zapalenie wątroby typu C sporadycznie ujawnia się w formie jawnej klinicznie np. żółtaczką. Bezobjawowy przebieg choroby sugeruje, że nic złego się z nami nie dzieje" - zaznaczył prof. Robert Flisiak z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

  Obecnie każdy może wykonać badanie na obecność WZW. "Badania są niezwykle istotne, ponieważ postęp WZW C trwa dekadami i choroba rozwija się bardzo powoli. W tym czasie osoba chora, która przeprowadzi badanie miałaby szanse na wczesne rozpoznanie i skuteczne leczenie" - podkreślił prof. Janusz Cianciara z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Wyjaśnił, że wirus zapalenia wątroby typu B, wykryto już 40 lat temu, dlatego wiedza na jego temat jest znacznie większa, niż na temat wirusa zapalenia wątroby typu C, znanego od 20 lat. Dlatego m.in. przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B opracowano szczepionkę.

  "Przed zaszczepieniem należy jednak zrobić testy, które pozwolą określić, czy już nie jest się chorym na WZW" - wyjaśnił prof. Jacek Juszczyk z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

  Do zakażenia HBV dochodzi poprzez zakażoną krew i płyny ustrojowe. Wirus HCV przenosi się głównie przez krew. Statystyki pokazują, że 80 proc. zakażeń wirusowym zapaleniem wątroby powstaje w wyniku różnego rodzaju zabiegów medycznych. Wirus zapalenia wątroby typu B może być również przekazany na noworodka przez matkę podczas ciąży.

  "Jednym z możliwych źródeł zakażenia - zwłaszcza wirusem typu B - są kontakty płciowe z osobą chorą. Z kolei wirusowym zapaleniem wątroby typu C zakażonych jest aż 70 proc. narkomanów. Bardzo rzadko zdarzają się zakażenia wywołane podczas kontaktów domowych" - mówił prof. Janusz Cianciara z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. EKR

  PAP - Nauka w Polsce

  kap


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) – choroba zakaźna spowodowana przez wirusa zapalenia wątroby typu C zajmująca głównie wątrobę. WZW C często przebiega bezobjawowo, ale jego przewlekła postać może prowadzić do marskości wątroby. W niektórych przypadkach osoby chore na marskość wątroby cierpią także z powodu niewydolności wątroby, raka wątroby, a także żylaków przełyku i żołądka. Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW typu B) – wirusowe zapalenie wątroby wywołane zakażeniem HBV występujące u człekokształtnych, dawniej określane mianem żółtaczki wszczepiennej. Choroba nadal powoduje epidemie w Azji i Afryce i jest endemiczne w Chinach oraz wielu innych częściach Azji. Około jednej trzeciej ludności świata zostało zainfekowanych wirusem zapalenia wątroby B, z czego 350 milionów to przewlekli nosiciele. W Polsce jest około 2% ludności przewlekle zakażonych wirusem B zapalenia wątroby, a 15-20% Polaków przebyło to zakażenie w przeszłości. Wirus zapalenia wątroby typu B (WZW B, ang. hepatitis B virus, HBV) – otoczkowy wirus DNA z rodziny Hepadnaviridae, hepatotropowy i limfotropowy, powodujący wirusowe zapalenie wątroby typu B, zidentyfikowany przez Barucha Samuela Blumberga w 1967 roku.

  Wirus zapalenia wątroby typu E, HEV (z ang. Hepatitis E Virus) – wirus RNA pierwotnie hepatotropowy, wielkości około 30 nm, przenoszony drogą fekalno-oralną, wywołujący wirusowe zapalenie wątroby, występujące endemicznie w Azji Środkowej i Półudniowo-Wschodniej oraz w Afryce Północno-Wschodniej. Została opracowana szczepionka, wprowadzono ją na rynek chiński (stan na maj 2013). Bronić się można, przestrzegając takich samych zasad jak w przypadku WZW A. Kobiety w ciąży zakażone HEV narażone są na poronienie, przedwczesny poród, a nawet śmierć (w trzecim trymestrze śmiertelność dochodzi do 25%) w mechaniźmie powikłań okołoporodowych lub piorunującego zapalenia wątroby. Okres wylęgania trwa od 2 do 9 tygodni. W Polsce zdarzają się przypadki "przywleczenia" choroby z wycieczek zagranicznych. Wirus zapalenia wątroby typu A, HAV (z ang. Hepatitis A Virus, oficjalna nazwa enterowirus 72) – ssRNA wirus z rodziny Picornaviridae. HAV jest wirusem o średnicy 27 nm i symetrii ikosaedralnej. Znany jest jeden serotyp tego wirusa. HAV jest przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu A, tzw. żółtaczki pokarmowej.

  Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby, WZW (ang. World Hepatitis Day, WHD) – święto obchodzone corocznie 28 lipca, w dzień urodzin Barucha Samuela Blumberga, który zidentyfikował wirusa zapalenia wątroby typu B. Antygen HBs – antygen, którego poziom świadczy o zakażeniu wirusem HBV (wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu B, WZW B). Kapsyd wirusa ma różne białka powierzchniowe od reszty wirusa, które działają jak antygeny. Antygeny te rozpoznawane są przez przeciwciała, które wiążą się z białkami, w szczególności do jednego z tych białek powierzchniowych. Poziom przeciwciał przeciw antygenowi HBs może być oznaczony laboratoryjnie.

  Wirus zapalenia wątroby typu D, HDV (z ang. Hepatitis D Virus), nazywany też wirusem delta, jest małym, kolistym wirusem RNA. Wiriony są owalne, średnica ich wynosi 36 nm, zawierają kolistą, pojedynczą nić RNA o ujemnej polarności będącą najmniejszym genomem występującym w wirusach ludzkich i zwierzęcych. Może ulegać namnażaniu jedynie w organizmach zakażonych wirusem zapalenia wątroby typy B. Związek między tymi dwoma wirusami wynika stąd, iż HDV nie koduje białka osłonki, którym jest HBsAg. Genom otoczony jest: Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (ang. nonalcoholic fatty liver disease, NAFLD) - stłuszczenie wątroby którego przyczyną są inne czynniki niż nadmierne spożycie alkoholu. Podstawowymi czynnikami ryzyka prowadzącymi do NAFLD jest otyłość (i powiązany z nią zespół metaboliczny) oraz cukrzyca typu 2 (i powiązana z nią insulinooporność). Stłuszczenie wątroby prowadzić może w konsekwencji do zapalenia wątroby, a następnie w przebiegu choroby do zwłóknienia i marskości.

  Niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (ang. nonalcoholic steatohepatitis , NASH) – odmiana przewlekłego zapalenia wątroby, przypominająca zmiany, które występują u osób nadużywających alkohol, której przyczyną są inne czynniki niż spożywanie alkoholu. NASH traktowane jest jako progresja niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD), stanowi czynnik ryzyka marskości wątroby oraz raka wątrobowokomórkowego.

  Żółty Tydzień – akcja społeczna, której ideą jest edukacja na temat WZW A i B oraz popularyzacja szczepień ochronnych jako sprawdzonej profilaktyki tych chorób. Podczas Żółtego Tygodnia pacjenci mają ułatwiony dostęp do szczepionek przeciwko żółtaczce typu A (pokarmowej) lub typu B (wszczepiennej) po obniżonych kosztach. Akcja odbywa się dwa razy w roku:

  Choroba Gianottiego-Crostiego − choroba dermatologiczna wywołana przez wirus zapalenia wątroby typu B (HBV), występująca wyłącznie u dzieci w wieku ok 2-6 lat, głównie u chłopców. Osutka ma charakter czerwonych grudek, nie zlewających się ze sobą, nieswędzących, umiejscowionych na policzkach, pośladkach i kończynach. Towarzyszy jej powiększenie węzłów chłonnych i zwiększenie temperatury ciała. Wątroba może być powiększona, żółtaczka na ogół nie występuje. Przebieg jest łagodny, choroba ustępuje samoistnie po ok. 2-8 tyg.

  Dodano: 24.05.2010. 04:18  


  Najnowsze