• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ekspert radzi, jak dbać o mamę nie tylko w Dzień Matki

  26.05.2011. 23:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Przypominanie o regularnych badaniach, inspirowanie do rozwijania pasji, zachęcanie do aktywności fizycznej, szczere rozmowy o samopoczuciu - o tym jak dorosła córka może dbać o mamę nie tylko w Dzień Matki mówi ginekolog i endokrynolog dr Małgorzata Bińkowska.

  "Jeśli mama dorosłej kobiety zbliża się do 50-go roku życia, prawdopodobnie wchodzi już w okres menopauzy. Córce może się wówczas wydawać, że nie zrozumie tego etapu w jej życiu. Wystarczy jednak, by przypomniała sobie burzę hormonów jaką przeżywała w okresie dojrzewania. Niektóre objawy przekwitania i dojrzewania są podobne" - tłumaczy dr Małgorzata Bińkowska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie.

  W organizmie kobiety, która wkracza w klimakterium zachodzi wiele poważnych zmian - fizycznych, jak i psychicznych. Efektem silnych wahań hormonalnych mogą być takie objawy, jak nadmierna potliwość, uderzenia gorąca, tycie, nagłe zmiany nastroju, a nawet depresja. "Kobiety obawiają się tego nowego etapu w życiu, subiektywnie oceniają, że przestają być atrakcyjne. Szczera rozmowa z mamą na ten temat może jej pomóc zrozumieć, że nie jest z tymi problemami zupełnie sama" - mówi specjalistka, która jest też ekspertem akcji edukacyjnej "Hormony - nasz wspólny temat".

  Jej celem jest uświadomienie kobietom, jak ważna jest bliskość w relacjach matki i córki, wzajemne zrozumienie i umiejętność rozmowy na istotne, choć trudne tematy.

  Zdaniem dr Bińkowskiej, dorosła córka może być ogromnym wsparciem dla kobiety wkraczającej w okres menopauzy.

  Większość dojrzałych kobiet dotyka tzw. "syndrom pustego gniazda". Trudno im pogodzić się z usamodzielnieniem się dzieci - z tym, że córka lub syn zaczynają pracować, znajdują partnera, wyprowadzają się z domu i nie odwiedzają ich regularnie.

  "Oczywiście nie chodzi o to, by wrócić do domu rodzinnego, ale by pomóc mamie w przystosowaniu się do nowej sytuacji - np. przez podkreślanie, że ciągle jest dla nas bardzo ważna, że liczymy się z jej poglądami i opiniami. Tak jak kiedyś mama prowadziła nas przez życie, pokazywała świat, uczyła pewnych wartości, teraz my możemy pomóc jej przejść przez zmieniającą się rzeczywistość" - tłumaczy dr Bińkowska.

  Jej zdaniem, w tym trudnym okresie warto też inspirować mamę do działania. Teraz, gdy jej dzieci są już odchowane może więcej czasu poświęcić samej sobie - swoim zainteresowaniom i pasjom.

  "Niestety większość kobiet, które ostatnie lata poświęcały pracy lub wychowaniu potomstwa, zupełnie zapomina o tym co dawniej sprawiało im przyjemność. Dlatego warto spytać mamę, jakie miała zainteresowania w młodości. Być może zechce do nich wrócić. Jeśli malowała, można podarować jej sztalugę lub zapisać na kurs rysunku. A może warto nauczyć jej obsługi Internetu?" - komentuje dr Bińkowska.

  Ważne jest też zachęcanie mamy do aktywności fizycznej, bo odgrywa ona ważną rolę w redukcji wielu poważnych schorzeń, jak choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca, nowotwory, choroba Alzheimera, osteoporoza czy depresja. Nie chodzi tu uprawianie sportów wyczynowo, wystarczą regularne spacery, gimnastyka, pilates lub wchodzenie po schodach zamiast korzystania z windy. Badania potwierdzają też, że aktywność fizyczna poprawia nastrój i sprawność umysłową.

  "Najlepszym przejawem dbania o mamę będzie przypominanie jej o regularnych badaniach, bo wiele chorób, np. cukrzyca, nowotwory, schorzenia nerek, może rozwijać się zupełnie bezobjawowo i przez wiele lat nie dawać żadnych objawów. Dlatego warto raz do roku mierzyć poziom glukozy we krwi, wykonywać badanie ogólne moczu, morfologię krwi, a także cytologię i mammografię" - podkreśla dr Bińkowska.

  Jeśli mama wyjątkowo dotkliwie odczuwa objawy menopauzy warto zachęcić ją, by porozmawiała z lekarzem na temat możliwości ich łagodzenia, np. przy pomocy hormonalnej terapii menopauzalnej (kiedyś określanej jako hormonalna terapia zastępcza) lub innych metod.

  PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga


  tot/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Mama Ocllo – w mitologii Inków bogini płodności. Według jednej z wersji mitu była córką Inti (Boga Słońca) i Mama Quilla, według innej – córką Wirakoczy (w jęz. keczua Viracocha) i Mama Cocha. Była siostrą i żoną Manco Capaca, legendarnego założyciela Cuzco, nauczyła też Indian sztuki przędzenia wełny.

  Babcia, my i gangsterzy – powieść Ewy Ostrowskiej wydana w 2007 roku. Jest to kontynuacja książki Mama, Kaśka, ja i gangsterzy.

  Dyskusja Wikipedii:Grafika na medal - propozycje/Bitwa nad Little Big HornJak dla mnie teraz jest jeszcze bliżej ideału, poza odcieniami. A może wziąłbyś kolory bezpośrednio z (teraz już medalowej) mapki hipsometrycznej Żuław? Po co kombinować, jak mamy dobry wzór. Może się tylko okazać, że warto odjąć im trochę intensywności, żeby nie zakłócały pierwszego planu, czyli samej bitwy. -- kocio ✉ 15:17, 8 mar 2006 (CET)

  Kot Prot lub The Cat in the Hat (tłumacząc dosłownie "Kot w kapeluszu") – książka dr. Seussa wydana w roku 1957. Złożona z 223 słów podstawowych, zapoczątkowała serię książek dla dzieci, które zaczęły czytać. Na język polski przetłumaczył ją Stanisław Barańczak, wydawnictwo które wydało książkę w Polsce, to Media Rodzina. Opowiada o Kocie - figlarnym ale sympatycznym, który odwiedza dwójkę dzieci w deszczowy dzień proponując rozmaite zabawy. Na początku wszystko psuje, ale potem naprawia nim zjawia się mama dzieci. Książka odznacza się błyskotliwymi rymami i poczuciem humoru. Powstała również kontynuacja Kot Prot znów gotów do psot, która została wydana w 1958 roku. Na podstawie książki "Kot Prot" powstał też serial animowany Kot Prot na wszystko odpowie w lot.

  Dear Mama – singel amerykańskiego rapera 2Paca promujący album pt. Me Against the World. Tekst utworu skierowany jest do matki Shakura – Afeni Shakur. Singel osiągnął wielki sukces. "Dear Mama" stał się jednym z najpopularniejszym utworów Tupaca.

  La MaMa Experimental Theatre Club (w skrócie: La MaMa ETC, La MaMa) – nowojorski teatr off-off-Broadway o charakterze organizacji non-profit, z siedzibą w East Village na dolnym Manhattanie.

  La MaMa Experimental Theatre Club (w skrócie: La MaMa ETC, La MaMa) – nowojorski teatr off-off-Broadway o charakterze organizacji non-profit, z siedzibą w East Village na dolnym Manhattanie.

  Dodano: 26.05.2011. 23:33  


  Najnowsze