• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ekspert: w czasie upałów warto częściej odpoczywać, pić dużo wody

  07.06.2011. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W czasie upałów warto częściej odpoczywać, np. w cieniu lub w klimatyzowanych sklepach, a także pić dużo wody, ale ograniczyć picie kawy i piwa - powiedział dr Marek Niemirski, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Warszawie.

  Jak podkreślił w rozmowie z PAP Niemirski, osoby starsze oraz z chorobami układu krążenia powinny ograniczyć wychodzenie na dwór, zwłaszcza między godz. 10 a 15, kiedy słońce operuje najmocniej. Dodał, że w czasie upałów pogotowie najczęściej wzywane jest do starszych osób, które podczas największego gorąca robią zakupy i wracają do domu obładowane torbami. "To się może skończyć zasłabnięciem" - ostrzegł.

  Najlepiej - zdaniem specjalisty - w czasie upałów unikać zbędnego wysiłku, a jeśli się nie da, to często odpoczywać w cieniu lub robić sobie przerwy, chowając się np. w klimatyzowanych sklepach.

  Nie wolno też zapominać o piciu dużych ilości wody. Jak poradział Niemirski, gdy jest gorąco, dziennie powinno się wypić minimum trzy litry. Zaznaczył jednak, że nie każdy napój jest w upały odpowiedni - np. kawa czy piwo to napoje moczopędne, które odwadniają organizm, dlatego ich picie powinniśmy ograniczyć.

  Pić powinniśmy małymi porcjami, ale często. "Jeśli ktoś na raz wypije dwie szklanki wody, to będzie już miał serdecznie dosyć i więcej nie będzie chciał pić. A jak się pije małymi porcjami, to ma się mały niedosyt, wobec tego braki będzie uzupełniał" - wyjaśnił Niemirski.

  Ekspert przestrzegał też przed wsiadaniem do nagrzanego na słońcu samochodu. "We wnętrzu temperatura sięgać może 60-80 st. C. Zanim się wsiądzie, należy taki samochód przewietrzyć, zmniejszyć temperaturę. Często się zdarza, że się spieszymy i szybko wsiadamy do nagrzanego samochodu i zaczyna nam się robić słabo" - podkreślił specjalista. Zaznaczył przy tym, że jeśli włącza się w aucie klimatyzację, to też nie powinna ona chłodzić zbyt mocno.

  Rzecznik radzi też, żeby w upały nosić przewiewne, luźne i nieuciskające ubrania. Nie należy też zapominać o lekkim nakryciu głowy.

  Poza tym Niemirski zalecił rozwagę w zażywaniu kąpieli słonecznych. "Opalenizna chyba już nie jest modna, w związku z tym należy ostrożnie się opalać i używać kremów z wysokimi filtrami" - dodał.

  PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

  agt/ jbr/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Upały w Europie, 2003: W czerwcu i lipcu 2003 roku, zachodnią i południową Europę nawiedziła fala rekordowych upałów. Szczególnie nasiliły się we Francji, gdzie temperatura dochodziła do 44 stopni, tam też z powodu wysokiej temperatury, zmarło 15 tys. osób. W wielu krajach zanotowano absolutne rekordy temperatur. Humidex – wskaźnik wprowadzony do nauki przez kanadyjskich meteorologów. Opisuje on odczuwanie upałów przez przeciętnego człowieka poprzez wpływ kombinacji dwóch podstawowych czynników jakimi są temperatura i wilgotność. Jest on bardziej precyzyjny niż sama temperatura, ponieważ kiedy rośnie wilgotność powietrza, rośnie również wrażliwość ludzkiego organizmu na temperaturę. Przy większej wilgotności człowiek gorzej znosi upały. Kiedy temperatura wynosi 30 °C a wyliczony wskaźnik humidex wynosi 40, to oznacza, że wilgotne powietrze jest odczuwalne w przybliżeniu jak przy suchym powietrzu przy temperaturze 40 °C. Wskaźnik humidex jest podawany latem podczas prognoz pogody, szczególnie w Kanadzie skąd się wywodzi, by ostrzegać ludność przed upałami. Upał – pojęcie meteorologiczne opisujące stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza +30°C. W języku potocznym używane jest również pojęcie "skwar".

  Cape Doctor (The Cape Doctor, także South-Easter) – silny, chłodny i suchy wiatr regionalny wiejący w Afryce Południowej, na wybrzeżach Republiki Południowej Afryki. Wieje od strony Atlantyku i Oceanu Indyjskiego (czyli Indyku), głównie z południowego wschodu. Przynosi ulgę w czasie mocnych upałów, choć bywa też tnący i uciążliwy. Upałty – zlikwidowana stacja kolejowa w Upałtach na linii kolejowej Giżycko – Orzysz, w powiecie giżyckim, w województwie warmińsko-mazurskim, w Polsce.

  Jezioro Mamry Małe (czasem też Mamerki) – Jezioro w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, a właściwe zatoka w zachodniej części jeziora Mamry. Jezioro jest oddzielone od głównej tafli Mamr wyspą Upałty i kilkoma mniejszymi. W najgłębszym miejscu jezioro ma 17 metrów. Szara woda – Europejska Norma 12056-1 definiuje szarą wodę jako wolną od fekaliów zabrudzoną wodę. W praktyce jest to nieprzemysłowa woda ściekowa wytwarzana w czasie domowych procesów takich jak mycie naczyń, kąpiel czy pranie, nadająca się w ograniczonym zakresie do powtórnego wykorzystania. W tradycyjnym gospodarstwie domowym 50—80% wody ściekowej może być wykorzystanej jako szara woda. Do wykorzystania nadaje się niemal cała woda, jakiej używa się w domu, z wyjątkiem wody po spłukaniu toalet. Szara woda znacznie różni się od wody powstałej po spłukaniu ubikacji zarówno ilością, jak i różnorodnością zawartych w niej chemikaliów i bakterii (od odchodów po toksyczne środki chemiczne). Szara woda zawdzięcza swą nazwę mętnemu wyglądowi oraz statusowi, który nie kwalifikuje jej jako wody czystej pitnej ani też jako wody silnie skażonej. Zgodnie z powyższą definicją, jeśli szara woda zawiera znaczące ilości odpadów kuchennych czy też silne środki chemiczne, należy ją zakwalifikować jako ściek.

  Żupałkowate (Ascalaphidae) – rodzina dużych lub średniej wielkości owadów z rzędu sieciarek (Neuroptera) blisko spokrewniona z mrówkolwowatymi (Myrmeleontidae). Obejmuje 400–450 współcześnie żyjących gatunków rozprzestrzenionych po całym świecie. Większość z nich występuje w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Wody zaskórne, zwane też wodami wierzchówki, prawidłowa nazwa: wody przypowierzchniowe – wody podziemne, znajdujące się bardzo płytko pod powierzchnią gruntu. Wody te cechują się zmiennością temperatury i z reguły są zanieczyszczone. Z tego względu nie nadają się do celów spożywczych. Wody zaskórne powstają pod wpływem zmian temperatury i opadów atmosferycznych. Wody te są niezbędne do życia roślin.

  Renovatio – szósty album studyjny polskiej piosenkarki Edyty Bartosiewicz. Początkowo płyta miała być wydana latem 2002 roku. Planowana premiera poprzedzona była wydaniem singla Niewinność. Z powodu problemów z głosem Bartosiewicz postanowiła wstrzymać wydanie płyty. W 2010 roku, przy okazji występu na Orange Warsaw Festival (gdzie zaprezentowała dwie nowe piosenki), piosenkarka ponowiła zapowiedź płyty pod tytułem Tam, dokąd zmierzasz. Ostatecznie premiera płyty, z nowo nagranymi wokalami, nastąpiła 1 października 2013. W większości utwory powstawały w latach 2000-2002. Wyjątek stanowi utwór Upaść by wstać, napisany w roku 2007, oraz Renovatio, do którego tekst powstał w 2011 roku. Wcześniej utwór nosił nazwę Upshit creek. Album wydała wytwórnia muzyczna Parlophone Music Poland. Nagrania poprzedziły single Rozbitkowie i Upaść, by wstać .

  Upałty (niem. Upalten) – wyspa na jeziorze Mamry. Powierzchnia wyspy wynosi 67 ha. Największa wyspa na Mamrach i w krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

  Nacjonalizacja – akt przejęcia przez państwo prywatnego mienia. W rzadkich przypadkach może to być również przejęcie mienia należącego do samorządu. Nie należy mylić nacjonalizacji, która jest stosowana wobec określonej kategorii mienia lub osób, z wywłaszczeniem, które dotyczy konkretnej osoby i konkretnej sprawy. Andrzej Żupański- ps."Andrzej" (ur. 1921 w Gdyni) – od stycznia 1943 żołnierz Kedywu Komendy Głównej AK; uczestnik wielu akcji zbrojnych.

  Wodowskaz jest to urządzenie służące do pomiarów stanów wody. Najczęściej wykorzystywany typ wodowskazu to wodowskaz łatowy. Minusem wodowskazów jest konieczna obecność obserwatora do wykonania odczytu stanu. Ogranicza to obserwacje do określonych terminów jako tzw. obserwacje zwyczajne wykonywane 1 raz na dobę o godzinie 6:00 UTC (czas uniwersalny koordynowany, to jest o 7:00 czasu urzędowego (lokalnego) zimowego lub o 8:00 czasu urzędowego (lokalnego) letniego, a wyjątkowo (przy dużych dobowych wahaniach stanu wody) 3 razy na dobę: w czasie zimowym o godzinie 7, 13 i 19 lub czasie letnim o godzinie 8, 14 i 20. W sytuacjach nadzwyczajnych jakimi są wezbrania i powodzie odczyt wykonuje się nawet co godzinę. Stan wody na wodowskazie odczytywany w centymetrach jest odniesiony do umownego zera wodowskazu, dowiązanego do sieci niwelacji państwowej. W Polsce nie odzwierciedla rzeczywistej warstwy wody w rzece. Paradoks dziadka – następujące rozumowanie: „jeśli ktoś podczas podróży w czasie wstecz zabije własnego dziadka przed poczęciem swojego ojca, to ten ktoś się nie narodzi i nie odbędzie podróży w czasie i nie zabije własnego dziadka, więc się narodzi i zabije własnego dziadka, więc istnieje paradoks”. Paradoks dziadka jest szczególnym przypadkiem sytuacji, gdy podczas podróży w czasie uniemożliwia się ją. Jednak jest proponowanych kilka rozwiązań tej sprzeczności, jaką jest paradoks dziadka, mających uczynić ją sprzecznością pozorną:

  Dodano: 07.06.2011. 00:25  


  Najnowsze