• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Europejczycy błędnie przekonani, że antybiotyki leczą grypę

  17.04.2010. 21:10
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Większość Polaków żyje w błędnym przekonaniu, że antybiotyki są lekarstwem na grypę. Grypa jest w UE najczęstszym powodem sięgania po antybiotyki, które są w tym przypadku zupełnie nieskuteczne - wynika z sondażu Eurobarometr.

  Na tle innych Europejczyków Polacy w sposób umiarkowany korzystają z antybiotyków: w ciągu ostatniego roku sięgnęło po nie 33 proc., w porównaniu z 40 proc. obywateli całej UE. Są jednak równie słabo poinformowani o tym, jakie są wskazania i zagrożenia związane z korzystaniem z antybiotyków - leków zwalczających zakażenia bakteryjne, więc nieskutecznych w przypadku chorób i infekcji wirusowych, takich jak grypa.

  Tymczasem powodem sięgnięcia ostatnio po antybiotyki było dla 22 proc. Polaków przeziębienie, choć zakażenie bakteryjne wymagające antybiotyku może pojawić się dopiero w ostatnim etapie tej wirusowej infekcji, oraz grypa (19 proc.). W skali UE grypa w tym kontekście jest na pierwszym miejscu (20 proc. ankietowanych).

  Z Eurobarometru wynika, że 53 proc. Europejczyków (i 55 proc. Polaków) błędnie sądzi, że antybiotyki zabijają wirusy. 61 proc. Polaków jest przekonanych o skuteczności antybiotyków w leczeniu grypy i przeziębienia (w UE 47 proc.).

  Jednocześnie aż 85 proc. Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że nadużywanie i niepotrzebne sięganie po antybiotyki prowadzi do obniżenia skuteczności tych leków. 74 proc. jest świadomych ryzyka efektów ubocznych, takich jak biegunka.

  Z Eurobarometru wynika, że największą wiedzą o działaniu antybiotyków mogą się pochwalić Skandynawowie, którzy jednocześnie, obok Niemców, Słoweńców i Holendrów, najrzadziej z nich korzystają. Najwięcej konsumentów antybiotyków jest wśród ludzi młodych w wieku 15-24 lat, głównie mieszkańców dużych miast. Jeśli chodzi o kraje, największą popularnością antybiotyki cieszą się na południu Europy: we Włoszech, Hiszpanii, Malcie i Rumunii, gdzie korzystała z nich ostatnio ponad połowa ankietowanych. Nie ma natomiast wyraźnego związku między zamożnością czy statusem społecznym a sięganiem po antybiotyki.

  Zdaniem KE, to pierwsze ogólnounijne badanie na temat antybiotyków ujawniło "pewne niepokojące trendy" mimo kampanii informacyjnych, by korzystać z nich z umiarkowaniem.

  "Antybiotyki zapoczątkowały rewolucję w medycynie: dzięki nim możemy zwalczać bakteryjne zakażenia i ocalić ludzkie życie. Jednak ich nadużywanie u ludzi i zwierząt doprowadziło do powstania organizmów odpornych na antybiotyki. Musimy zwiększyć wśród obywateli świadomość zagrożeń wynikających z niewłaściwego użycia antybiotyków" - skomentował wyniki sondażu unijny komisarz ds. zdrowia John Dalli.

  PAP - Nauka w Polsce, Michał Kot

  kar/ yy/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Makrolidy, antybiotyki makrolidowe – grupa antybiotyków o działaniu bakteriostatycznym. Nazwa pochodzi od słow makro (duży) i oligo (lakton), ponieważ czasteczki tych antybiotyków mają 12-16 atomowy rdzeń laktonowy. Najstarszym i wzorcowym makrolidem jest erytromycyna. Penicyliny, antybiotyki penicylinowe (ATC J 01 C) – szeroko stosowana grupa bakteriobójczych antybiotyków; najstarsza grupa antybiotyków β-laktamowych. Polimyksyny – antybiotyki należące do grupy antybiotyków peptydowych, po raz pierwszy zostały wyizolowane w procesie fermentacji Bacillus polymyxa w 1947 roku.

  Rifamycyny, ryfamycyny – grupa antybiotyków pochodzenia naturalnego, wytwarzanych przez bakterię Amycolatopsis mediterranei lub produkowanych na drodze syntezy chemicznej. Należą do szerszej grupy antybiotyków ansamycynowych. Monobaktamy, antybiotyki monobaktamowe (ATC J 01 DF) – grupa antybiotyków β-laktamowych z pojedynczym pierścieniu o działaniu bakteriobójczym.

  Efekt inokulum - zjawisko obniżenia skuteczności antybiotyków ze względu na zwiększoną liczbę (inokulum) bakterii. Oporność na antybiotyki (zwłaszcza beta-laktamy) często polega na wytwarzaniu enzymu inaktywującego lek, a zwiększona jego ilość jest przyczyną powstania tego efektu. Antybiotyki beta-laktamowe (ATC J 01 C) – szeroko stosowana grupa antybiotyków bakteriobójczych. Do tej grupy antybiotyków zaliczamy: penicyliny, cefalosporyny, karbapenemy, monobaktamy. Antybiotyki te mają wiązanie beta-laktamowe, które ulega rozerwaniu pod wpływem określonych enzymów, tzw. beta-laktamaz produkowanych przez niektóre bakterie – jednak spektrum substratowe poszczególnych enzymów jest różne.

  Antybiotyk bakteriostatyczny to antybiotyk hamujący rozwój mikroorganizmów. Leki o działaniu bakteriostatycznym wstrzymują wzrost i namnażanie się drobnoustrojów, ale nie zabijają bezpośrednio już istniejących komórek. Większość antybiotyków i chemioterapeutyków wykazuje działanie bakteriostatyczne w mniejszych stężeniach, a bakteriobójcze w wyższych stężeniach. Rumień trwały - pojedyncza lub mnoga plama, wyraźnie odgraniczona wywołana przyjmowaniem niektórych leków. Wystepuje zazwyczaj w tym samym miejscu. Przyczyną jego występowania jest stosowanie antybiotyków barbituranów i sulfonamidów oraz alergie pokarmowe.

  Antracykliny (antybiotyki antracyklinowe, ATC: L 01 DB) – grupa antybiotyków stosowanych jako leki przeciwnowotworowe. Antracykliny są stosowane w leczeniu różnorodnych nowotworów: chłoniaków złośliwych, ostrej białaczki, raka piersi, itp.

  Dodano: 17.04.2010. 21:10  


  Najnowsze