• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gazeta Wyborcza: Nasz drogi obcy doktor

  10.06.2011. 12:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Na polskich uczelniach medycznych studiuje ponad 6 tys. obcokrajowców - informuje "Gazeta Wyborcza". Ministerstwo Zdrowia podaje, że liczba cudzoziemców, którzy chcą w Polsce zdobywać zawód lekarza, rośnie. W 2008 r. było ich 4902 w całym kraju, a w 2010 r. - już 5744. Większość przyjmują profesorowie podczas wyjazdów za granicę.

  Np. w krajach skandynawskich liczba miejsc na studiach lekarskich jest ograniczona. Dlatego odrzuceni podczas naboru wybierają kraje UE, w tym Polskę. Rząd płaci Skandynawom stypendia, które starczają na naukę i godne życie. Za semestr studiów w Polsce płacą ok. 20 tys. zł.

  Więcej w "Gazecie Wyborczej". STO

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców Uniwersytetu Łódzkiego (SJPdC UŁ) – placówka dydaktyczna przy Uniwersytecie Łódzkim (UŁ), przygotowująca cudzoziemców do podjęcia studiów na polskich uczelniach wyższych. Demokracja parlamentarna – ustrój polityczny, w którym uprawnieni do głosowania wybierają parlamentarzystów jako swoich przedstawicieli (w Polsce posłów i senatorów). Liczba przyznanych mandatów zależy od głosów oddanych na poszczególne partie w wyborach oraz od obowiązującej ordynacji wyborczej. Demokracja parlamentarna jest najbardziej popularną odmianą demokracji pośredniej. Wybory parlamentarne w Austrii odbyły się 7 października 1990. Frekwencja wyborcza wyniosła 86,1%. W wyborach tych oddano rekordową liczbę głosów nieważnych: 143 847 (3,0% wszystkich głosów).

  Leszek K. Talko (pseud. Wiktor Hagen) – polski dziennikarz związany z "Gazetą Wyborczą". Z wykształcenia archeolog. Archi-Szopa – nagroda dla najgorszego nowego obiektu architektonicznego Krakowa przyznawana corocznie przez specjalne jury oraz samych krakowian. Patronem konkursu jest "Gazeta Wyborcza".

  Nauka w Polsce – ogół naukowej działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej w Polsce dotyczącej nauk ścisłych, przyrodniczych, humanistycznych, inżynieryjnych, oraz sztuki i filozofii. Wasz prezydent, nasz premier – tytuł artykułu wstępnego Adama Michnika opublikowanego w „Gazecie Wyborczej” 3 lipca 1989, jednocześnie hasło wzywające do podziału władzy w Polsce: przyzwolenia opozycji solidarnościowej na prezydenta wywodzącego się z PZPR w przypadku zgody na solidarnościowego premiera. Autorami sloganu byli Juliusz Rawicz i Helena Łuczywo.

  Adam Golec (ur. 1970 w Mysłowicach) – polski fotograf od 1991 do 2012 współpracujący z "Gazetą Wyborczą". Laureat wielu wyróżnień, w tym trzech nagród Grand Press Photo. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz International Federation of Journalists. Korzenie. Drrama wieloaktowe – groteskowo-prześmiewcza sztuka Stanisława Lema o czasach stalinizmu. Napisana pod koniec lat 40. ubiegłego wieku, pierwodruk miała 12 października 2008 w "Gazecie Wyborczej". Została również umieszczona w wydanym w styczniu 2009 16. tomie dzieł wybranych pisarza (w kolekcji "Gazety Wyborczej"), wraz ze Sknoconym kryminałem oraz Dyktandami).

  Lista wyborcza - określenie listy kandydatów danej partii, startujących w wyborach w danym okręgu wyborczym, kolejno numerowanej podczas losowania w Państwowej Komisji Wyborczej (PKW).

  Referendum w Mołdawii w 2010 roku odbyło się 5 września 2010 i dotyczyło poprawki do konstytucji, wprowadzającej bezpośredni sposób wyboru prezydenta kraju. Chociaż większość głosujących poparła zmianę przepisów, referendum z powodu niższej od wymaganej frekwencji wyborczej, nie było prawnie wiążące.

  Katarzyna Bosacka (ur. 1972) – dziennikarka prasowa i telewizyjna, autorka wielu publikacji na temat zdrowia, urody, nauki, medycyny, wychowania dzieci. Szefowa działu urody i zdrowia w „Wysokich Obcasach”, sobotnim dodatku dla kobiet do „Gazety Wyborczej”. W redakcji pracowała od 1996 roku, w „Wysokich Obcasach” od 1998 roku, czyli od początku ich istnienia do roku 2011. Wspólnie z dr n. med. Marią Noszczyk, dermatologiem i kosmetologiem, autorka książki Cena urody. Jedna z autorek książki Jestem mamą, opisującej doświadczenia dziennikarek i aktorek związane z macierzyństwem. W latach 2006-2008 roku wspólnie z Klaudią Carlos prowadziła program Salon piękności w TVN Style, poświęcony pielęgnacji skóry, kosmetykom, zdrowemu trybowi życia i zagadnieniom zdrowotnym oraz konsumenckim. W latach 2007-2010 korespondentka „Wysokich Obcasów” w Waszyngtonie. Od września 2010 roku pisze i prowadzi w telewizji TVN Style program konsumencki „Wiem, co jem i wiem, co kupuję”. W tej samej stacji prowadziła wiosną 2013 roku program "O matko!". Cisza wyborcza – okres, w którym pod groźbą kary zabroniony jest jakikolwiek sposób agitacji. Z założenia cisza wyborcza ma być czasem, w którym obywatele, po kampanii, mogą zastanowić się, jakiego chcą dokonać wyboru.

  Architekt (gr. architéktōn – kierownik budowy, majster budowniczy) – interdyscyplinarny zawód trudny do jednoznacznego zdefiniowania i w zależności od kraju, w różnym czasie, przedstawiciele tego zawodu spełniali nieco odmienne funkcje. Jest to zawód interdyscyplinarny (łączący wiele dziedzin nauki i techniki). Architektami nazywa się: „Grasz o staż" – konkurs ogólnopolski przeprowadzany od 1996 przez "Gazetę Wyborczą" oraz "PwC (dawniej PricewaterhouseCoopers)". Konkurs skierowany do studentów i absolwentów, umożliwia nawiązanie współpracy z pracodawcami.

  Jacek Pawlicki (ur. 1966 w Warszawie) – polski dziennikarz i publicysta, związany z "Gazetą Wyborczą" i polską edycją "Newsweeka". Mąż dziennikarki Aleksandry Pawlickiej

  Dodano: 10.06.2011. 12:47  


  Najnowsze