• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Histerektomia przy wykorzystaniu robota da Vinci

  17.01.2011. 07:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Dwa zabiegi histerektomii, czyli usunięcia macicy, przy wykorzystaniu robota chirurgicznego da Vinci odbędą się w poniedziałek i wtorek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Pierwszy tego typu zabieg w Polsce przy użyciu robota odbędzie się "pod okiem" profesora Jana Perssona ze Szwecji.

  Robot chirurgiczny da Vinci rozpoczął pracę w grudniu 2010 r. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Wtedy też odbyła się pierwsza operacja w "asyście" robota, która zakończyła się sukcesem. Robot wykorzystywany jest m.in. w diagnostyce i leczeniu operacyjnym wielu schorzeń ginekologicznych.

  Jak poinformował PAP Michał Gibki z wrocławskiego szpitala, w styczniu da Vinci będzie "asystował" w sześciu operacjach ginekologicznych. Pierwsze to zabiegi histerektomii, zaplanowane na 17 i 18 stycznia. Tydzień przed planowanymi operacjami zespół specjalistów z Wrocławia pojechał do Szwecji, by tam przyjrzeć się podobnym zabiegom.

  Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu prof. Wojciech Witkiewicz wyjaśnił, że histerektomia to operacja częściowego lub całkowitego usunięcia macicy; najczęstszym wskazaniem do jej wykonania są m.in. nowotwór czy mięśniaki macicy.

  Robot da Vinci zbudowany jest z czterech ramion, z których trzy wyposażone są w narzędzia chirurgiczne (na czwartym ramieniu umieszczona jest kamera endoskopowa). W czasie operacji maszyną steruje chirurg siedzący przy specjalnej konsoli, w której umieszczone są manetki sterujące. W okularach konsoli chirurg ma podgląd operowanego pola - w trójwymiarze, wysokiej rozdzielczości HD, naturalnych barwach, a także w dziesięciokrotnym powiększeniu. Pozwala to lekarzowi na niezwykle dokładne i precyzyjne usunięcie chorych tkanek, bowiem lekarz nie zasłania sobie rękoma operowanego miejsca.

  Według dyrektora szpitala, często w świadomości pacjentów operacja łączy się z obawą o jej przebieg, okres rekonwalescencji oraz powrót do pełnej sprawności. Operacje wykonywane przy użyciu da Vinci minimalizują powikłania pooperacyjne oraz znacznie skracają czas powrotu do zdrowia i pełnej sprawności. Umożliwia to szybszy powrót do domu i normalnych zajęć. "Ponadto pacjenci czują mniejszy ból, a na ich ciele pozostają ledwie zauważalne blizny, gdyż operacja jest prowadzona przez niewielkie, 1-2 cm nacięcia w skórze" - mówił Witkiewicz.

  Z kolei Gibki dodał, że to właśnie dzięki staraniom Witkiewicza został zakupiony pierwszy w naszym kraju robot da Vinci, a polscy chirurdzy zyskali możliwość szkolenia się w chirurgii na poziomie XXI w.

  Początkowo wszelkie operacje ginekologiczne wiązały się z tzw. chirurgią otwartą, która wymagała od lekarza odsłonięcia określonej części jamy brzusznej za pomocą rozcięcia powłoki skórnej. Powodowało to większą utratę krwi, a także dłuższy czas powrotu do zdrowia. Kolejnym krokiem medycyny było wprowadzenie operacji laparoskopowych, co pozwoliło na operowanie za pomocą kilku niewielkich otworów w skórze. "Milowym krokiem, jaki zrobiła medycyna, stało się stworzenie małoinwazyjnego robota chirurgicznego, który pozwala na wykonywanie niezwykle precyzyjnych ruchów" - mówił Gibki.

  W "asyście" da Vinci we wrocławskim szpitalu będą odbywać się operacje nie tylko ginekologiczne, ale również urologiczne, operacje z zakresu chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej i kardiochirurgicznej.

  Na świecie w szpitalach pracuje 1662 robotów: w Stanach Zjednoczonych - 1228, w Europie - 292, w tym np. we Włoszech - 50, w Niemczech - 43, we Francji - 39, w Hiszpanii - 22, w Szwecji - 13, w Czechach - 9, w Rumunii - 8 i od niedawna pierwszy w Polsce. UMW

  PAP - Nauka w Polsce

  pad/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Teleoperacja, telechirurgia, zdalna chirugia - rodzaj operacji, przeprowadzanej przy pomocy robota chirurgicznego, sterowanego przez chirurga zdalnie. Dziedzina ta jest specjalistyczną formą telemedycyny. Łączy w sobie elementy chirurgii, telekomunikacji, informatyki oraz robotyki. W odróżnieniu od chirurgii zrobotyzowanej, telechirurgia pozwala na przeprowadzenie operacji, w której fizyczna odległość między pacjentem a lekarzem przestaje być istotna. Zadania chirurgiczne są wykonywane bezpośrednio przez robota medycznego, wyposażonego w odpowiednie narzędzia chirurgiczne. Robotem za pomocą konsoli sterowania zawierającej manipulatory kieruje lekarz, znajdujący się w innej lokalizacji. Ruchy manipulatorów przesyłane są za pomocą bezpiecznego połączenia telekomunikacyjnego do urządzenia na sali operacyjnej, które zamienia je na precyzyjne akcje narzędzi chirurgicznych. Chirurg przez cały czas trwania operacji otrzymuje sygnał audiowizualny wraz z pomiarami czujników w które wyposażony jest robot.

  System chirurgiczny da Vinci – system robota medycznego stworzony przez amerykańską firmę Intuitive Surgical. Został zaprojektowany w celu ułatwienia wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, korzystając z podejścia małoinwazyjnego. Znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii, jego szczególną przydatność odnotowuje się w zabiegach urologicznych, kardiologicznych oraz ginekologicznych.

  Craig G. Rogers (ur. 26 maja 1971) – amerykański urolog zatrudniony w Instytucie Urologicznym Vattikuti w Detroit, gdzie zajmuje stanowisko kierownika zakładu chirurgii nerek. Rogers zajmuje się badaniem i leczeniem raka nerki przy użyciu robota Da Vinci. Znany jest z wdrażania nowych technologii do zabiegów z użyciem robota. Jako pierwszy zastosował robotowa sondę ultrasonograficzną w robotowej operacji nerki, jako jeden z pierwszych zastosował technologię nanoknife w urologii oraz technikę robotowej operacji nerki z pojedynczego nacięcia. W 2009 roku zdawał relację na żywo z przebiegu wykonywanej operacji przy użyciu Twittera.

  Ulisses, pierwszy, zaprojektowany i zbudowany w Polsce robot mobilny. Urządzenie zostało opracowane w Instytucie Cybernetyki Technicznej (obecnie Instytut Informatyki, Automatyki i Robotyki) Politechniki Wrocławskiej. Konstruktorem robota jest dr inż. Andrzej Wołczowski.

  Biblioteka im. Leonarda da Vinci w Vinci – instytut badań na dziełami i innymi pracami włoskiego artysty renesansowego Leonarda da Vinci. Instytut zajmuje się także kolekcjonowaniem literatury na jego temat. Jest to najstarszy instytut im. Leonarda da Vinci na świecie. Został założony w 1883 roku a oficjalne otwarcie nastąpiło w 1928 roku.

  Towarzystwo Leonarda da Vinci (ang. Leonardo da Vinci Society) – towarzystwo zajmujące się organizacją seminariów i konferencji naukowych dotyczących badań nad włoskim artystą renesansowym i naukowcem Leonardem da Vinci. Siedzibą towarzystwa jest Uniwersytet Oksfordzki w Londynie. Jego kierownikiem jest badacz życia Leonarda da Vinci, Martin Kemp. Towarzystwo zajmuje się także publikacją periodyku Biuletyn dla leonardystów.

  Georg Gottstein (ur. 1868, zm. 1935 we Wrocławiu) – niemiecki lekarz, chirurg. Uczeń i asystent Jana Mikulicza-Radeckiego. Syn Jacoba Gottsteina (1832–1895). Kierownik oddziału chirurgicznego szpitala żydowskiego we Wrocławiu. Niezależnie od Hellera opisał zabieg kardiomiotomii. Pochowany na Starym Cmentarzu Żydowskim we Wrocławiu.

  Dodano: 17.01.2011. 07:19  


  Najnowsze