• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hormon szczęścia kluczem do profilaktyki cukrzycy

  19.11.2009. 15:12
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Cukrzyca staje się jednym z największych problemów zdrowotnych na świecie i odpowiada obecnie za niemal 4 miliony zgonów rocznie. Zespół naukowców badał rolę hormonu serotoniny, który jest przechowywany w trzustce wraz z insuliną, aby sprawdzić, czy jego brak ma jakikolwiek wpływ na wytwarzanie insuliny. Badania pokazały, że brak serotoniny w trzustce myszy doprowadził do szybkiego rozwoju cukrzycy. Wyniki, opublikowane w czasopiśmie Public Library of Science (PLoS) Biology, wskazują obiecujący, nowy kierunek w badaniach nad cukrzycą.

  Cukrzyca jest najczęstszą chorobą metaboliczną w krajach rozwiniętych i pionierskie badania są niezbędne, by rozwiązać ten ogólnoświatowy problem zdrowotny. Cukrzyca wywołuje poważne schorzenia takie jak udar, ślepotę czy niewydolność nerek. Stanowi również ogromne obciążenie dla systemów opieki zdrowotnej na całym świecie.

  Teraz pojawił się przełom. Międzynarodowe konsorcjum naukowców zidentyfikowało rolę, jaką pełni serotonina w komórkach trzustki wytwarzających insulinę, a co za tym idzie w zachorowaniu na cukrzycę.

  W skład konsorcjum, którym kieruje Instytut Genetyki Molekularnej im. Maxa Plancka w Berlinie - Niemcy, weszli naukowcy z Uniwersytetu w Mariborze - Słowenia, oraz Instytutu Farmakologii i Toksykologii Wolnego Uniwersytetu Berlina - Niemcy. Zespół przeprowadził doświadczenia na myszach i odkrył, że brak serotoniny jest prekursorem pojawienia się cukrzycy.

  Społeczność naukowa od dawna interesuje się serotoniną. Zwana "hormonem szczęścia" z uwagi na fakt, że jej wysoki poziom zapewnia poczucie szczęścia, wpływa na wiele aspektów zachowania człowieka takich jak nastrój, poziom odprężenia oraz sen.

  Serotonina pełni wiele funkcji w organizmie. Działa jako neuroprzekaźnik w mózgu i występuje w płytkach krwi i ściankach jelit. Jest również obecna w komórkach beta trzustki, które uwalniają insulinę, aby regulować poziom cukru we krwi. Serotoninę odkryto w komórkach beta ponad 30 lat temu, niemniej jej dokładne powiązanie z cukrzycą nie zostało wcześniej zaobserwowane.

  Insulina i serotonina są przechowywane w komórkach beta trzustki. Insulina uwalniana z trzustki odgrywa kluczową rolę w regulowaniu poziomu cukru we krwi poprzez kierowanie go z krwioobiegu do innych komórek, skutecznie zaopatrując komórki całego organizmu i obniżając w ten sposób poziom cukru we krwi, jeżeli w krwioobiegu jest on zbyt wysoki. Kiedy mechanizm regulacyjny przestaje prawidłowo funkcjonować pojawia się cukrzyca.

  Zespół naukowców przeprowadził doświadczenia na myszach cierpiących na niedobór enzymu zwanego hydroksylazą tryptofanu, który jest niezbędny do wytwarzania serotoniny w organizmie. Bez tego enzymu myszy nie były w stanie wytwarzać serotoniny i pojawiły się u nich objawy cukrzycy. Wykazywały również odporność na pyralginę, substancję chemiczną, która zwykle przyspiesza uwalnianie insuliny.

  Zespół odkrył, że kiedy poziom serotoniny był niski, wytwarzanie insuliny u myszy słabło, a poziom cukru we krwi szybko wzrastał po jedzeniu. "W normalnych warunkach serotonina kontroluje uwalnianie insuliny, najważniejszego hormonu w regulacji stężenia cukru we krwi u ludzi i zwierząt" - wyjaśnia dr Diego Walther z Instytutu Genetyki Molekularnej im. Maxa Plancka.

  Zespół naukowców ufa, że ich odkrycie otworzy drogę do dalszych badań i da nadzieję osobom chorym na cukrzycę.

  rdo: CORDIS

  informacji: PLoS Biology: http://www.plosbiology.org/home.action Instytut Genetyki Molekularnej im. Maxa Plancka: http://www.molgen.mpg.de/ Teksty pokrewne: 27784, 30950, 31388 Kategoria: Różne
  Źródło danych: PLoS Biology
  Referencje dokumentu: Paulmann, N., et al. (2009) Intracellular serotonin modulates insulin secretion from pancreatic b-cells by protein serotonylation. PLoS Biology. DOI:10.1371/journal.pbio.1000229.
  Indeks tematyczny: Koordynacja, wspólpraca; Nauki biologiczne; Medycyna, zdrowie; Badania Naukowe RCN: 31483   W góre . O tym serwisie . Serwisy CORDIS . Helpdesk . © . Ważne informacje prawne Administratorem witryny CORDIS jest Urząd Publikacji

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Cukrzyca – grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym poziomem cukru we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Ze względu na przyczynę i przebieg choroby, można wyróżnić cukrzycę typu 1, typu 2, cukrzycę ciężarnych i inne. Test doustnego obciążenia glukozą (ang. Oral Glucose Tolerance Test, OGTT) – badanie stosowane w diagnostyce cukrzycy, czasem też w innych chorobach (np. akromegalia). Według zaleceń WHO badanie polega na podaniu pacjentowi glukozy i obserwowaniu reakcji jego organizmu na nią: wydzielenia insuliny, szybkości regulacji poziomu cukru we krwi – szybkości wchłaniania glukozy do tkanek. W przypadku akromegalii dodatkowo dokonuje się pomiaru poziomu hormonu wzrostu i wpływu obciążenia glukozą na spadek poziomu hormonu wzrostu. Cukrzyca typu MODY (MODY – akronim od ang. Maturity Onset Diabetes of the Young) – grupa rzadkich i uwarunkowanych genetycznie postaci cukrzycy, których objawy pojawiają się u osób w wieku 15-35 lat, a ich przebieg kliniczny jest zbliżony do cukrzycy typu 2. W przeciwieństwie do typu 1, który zawsze wymaga przyjmowania insuliny, chorzy z MODY często mogą przyjmować leki doustne. Stanowią 1–5% wszystkich przypadków cukrzycy.

  Insulina aspart - analog insuliny ludzkiej o krótkim czasie działania. Jego preparat jest stosowany w postaci wstrzyknięć w leczeniu cukrzycy. Insulina lispro - analog insuliny ludzkiej o krótkim czasie działania. Jego preparat jest stosowany w postaci wstrzyknięć w leczeniu cukrzycy.

  Insulina glargine − wolnodziałający analog insuliny ludzkiej o wydłużonym czasie działania. Jego preparat jest stosowany w postaci wstrzyknięć w leczeniu cukrzycy. Insulina detemir – wolno działający analog insuliny ludzkiej o wydłużonym czasie działania. Jego preparat jest stosowany w postaci wstrzyknięć w leczeniu cukrzycy.

  Cukrzyca typu 1 (łac. diabetes mellitus typi 1, ang. Insulin Dependent Diabetes Mellitus, IDDM), nazywana też cukrzycą insulinozależną jest jedną z etiopatogenetycznych postaci cukrzycy. U jej podłoża leży przewlekły, autoimmunologiczny proces chorobowy prowadzący do powolnego zniszczenia, produkujących insulinę, komórek β wysp trzustkowych i w następstwie tego do utraty zdolności jej wydzielania. Jednostka insulinowa - termin stosowany dla określenia jednostki wagowej dawek preparatów insuliny stosowanej w leczeniu cukrzycy. W powszechnym użyciu jest jednostka insulinowa, gdzie 1 jednostka to 1/100 ml danego preparatu insuliny. W penach do dozowania insuliny zwykle znajdują się wkłady o pojemności 300 jednostek insulinowych (3 ml), można nimi podawać insulinę z dokładnością do jednej jednostki. W pompach insulinowych możliwe jest dozowanie dawek mniejszych od jednostki insulinowej.

  Dodano: 19.11.2009. 15:12  


  Najnowsze