• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Implant łagodzi bóle kręgosłupa

  17.11.2011. 12:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W Klinice Neuroortopedii i Neurologii Instytutu Reumatologii w Warszawie wykonano pierwsze w Polsce zabiegi stabilizacji stawu krzyżowo-biodrowego u pacjentów z przewlekłym bólem kręgosłupa - poinformował Instytut Reumatologii. 

  Staw krzyżowo-biodrowy łączy kręgosłup z miednicą, toteż podczas ruchu przenosi duże siły pomiędzy dolną, a górną częścią ciała. Około 40 proc. pacjentów z przewlekłym bólem krzyża cierpi z powodu zmian w tym stawie. Problemy z funkcjonowaniem stawu krzyżowo-biodrowego i towarzyszący im silny ból mogą być efektem choroby zwyrodnieniowej, ale też urazu, na tego typu bóle krzyża skarżą się także kobiety po porodzie oraz osoby z operowanym wcześniej kręgosłupem lędźwiowym.

  Ból krzyża negatywnie wpływa na jakość życia i ogranicza sprawność ruchową. Według statystyk na bóle pleców narzeka 80 proc. mieszkańców krajów rozwiniętych. Szacuje się, że schorzeniami kręgosłupa uzasadniana jest ponad połowa wniosków o rentę i kilkadziesiąt procent wszystkich zwolnień lekarskich.

  Trudny dostęp operacyjny sprawiał,że dotychczas stosowane chirurgiczne techniki leczenia stawów krzyżowo- biodrowych były obarczone dużym ryzykiem. Nowe rozwiązanie usuwa przyczynę bólu i daje szansę szybkiego powrotu do zdrowia. Twórcą metody jest doktor John Stark z Minneapolis (USA).

  W nowatorskiej terapii zastosowano specjalnie skonstruowany do tego celu implant, DIANA. Jak wynika z dotychczasowych badań, metoda zapewnia stabilizację stawu krzyżowo-biodrowego i skutecznie uwalnia pacjentów od bólu. Zdaniem doktora Roberta Gasika, kierownika Kliniki Neuroortopedii i Neurologii IR w Polsce jest wiele osób, którym tego typu operacja umożliwi normalne życie.

  "Dzięki tej metodzie problem rozwiązywany jest u źródła, ponieważ usuwamy przyczynę bólu" - tłumaczy doktor Gasik.

  PAP - Nauka w Polsce

  pmw/ ula/  bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Zapalenia stawów z zajęciem stawów kręgosłupa, zwane także spondyloartropatiami - grupa chorób, których wspólną cechą jest występowanie zapalenia stawów obwodowych, zapalenia stawów krzyżowo-biodrowych, stawów kręgosłupa. U chorych nie stwierdza się czynnika reumatoidalnego, natomiast często stwierdza się obecność antygenu B27. Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (w skrócie ZZSK, synonimy: choroba Bechterewa, choroba Marie-Strümplla-Bechterewa, łac. spondylitis ankylopoetica, spondyloarthritis ankylopoetica, ang. ankylosing spondylitis) – przewlekła, postępująca choroba tkanki łącznej, o podłożu autoimmunologicznym, obejmująca drobne stawy międzykręgowe, więzadła międzykręgowe oraz stawy krzyżowo-biodrowe, prowadząca do ich stopniowego usztywniania. Kość biodrowa (łac. os ilium) - u człowieka składa się z talerza i trzonu, które na powierzchni wewnętrznej oddzielone są przez kresę łukowatą (linea arcuata). Trzon posiada powierzchnię zewnętrzną i wewnętrzną. Talerz posiada powierzchnię pośladkową (leżącą na zewnątrz) oraz krzyżowo-biodrową (po stronie wewnętrznej). Na powierzchni pośladkowej znajdują się 3 kresy pośladkowe: przednia, tylna i dolna. Ograniczają one miejsca przyczepu 3 mięśni pośladkowych: wielkiego, średniego i małego. Powierzchnia krzyżowo-biodrowa wytwarza dół biodrowy, ku tyłowi od którego znajduje się powierzchnia uchowata i guzowatość biodrowa. Dół biodrowy stanowi miejsce przyczepu mięśnia biodrowego. Powierzchnia uchowata pokryta jest chrząstką włóknistą i łączy się za pomocą stawu krzyżowo-biodrowego (staw płaski z kością krzyżową). Ruchomość tego połączenia jest bardzo ograniczona. Guzowatość biodrowa zaś stanowi miejsce przyczepu mięśni.

  Tętnica biodrowa wewnętrzna (łac. arteria iliaca interna) - jedna z dwóch gałęzi, na jakie tętnica biodrowa wspólna dzieli się na wysokości stawu krzyżowo-biodrowego. Ból pleców (łac. dorsalgia) – rodzaj bólu odczuwanego po stronie grzbietowej, wzdłuż osi pionowej ciała. Objaw bardzo niespecyficzny, związany ze schorzeniami kręgosłupa i rdzenia kręgowego lub elementów aparatu kostno-mięśniowego razem z towarzyszącymi nerwami.

  Stefan Kazimierz Malawski (ur. 26 grudnia 1920 w Rakowie na Wileńszczyźnie, zm. 23 października 2012 w Warszawie)
  - Profesor dr hab. med. chirurg ortopeda, traumatolog, prekursor współczesnej spondyliatrii, konstruktor klamry czaszkowej. Opracował metodę fizjoterapii stosowaną do leczenia niskostopniowych skolioz (Metoda Malawskiego). Twórca nowych rozwiązań w ortopedii (konstrukcja wielu narzędzi operacyjnych, opracowanie technik i dojść operacyjnych do stawu krzyżowo-biodrowego, kręgosłupa szyjnego i piersiowo-lędźwiowego). Konsultant krajowy i organizator lecznictwa gruźlicy kostno-stawowej. Objaw Patricka (ang. Patrick sign) – objaw świadczący o procesie zapalnym toczącym się w obrębie stawów krzyżowo-biodrowych.

  Spondyloartropatie (SpA)-zapalenia stawów z zajęciem stawów kręgosłupa. To choroby, w których dochodzi do zapalenia stawów kręgosłupa i tkanek okołokręgosłupowych, stawów obwodowych, przyczepów ścięgnistych oraz zmian zapalnych w wielu innych układach i narządach. Staw biodrowy (łac. articulatio coxae) - staw kulisty tworzony przez głowę kości udowej oraz panewkę stawu biodrowego kości miednicznej. Przenosi ciężar ciała z tułowia na kończyny dolne oraz umożliwia ich ruchomość. Jeden z największych stawów organizmu człowieka.

  Krezka jelita cienkiego (łac. mesenterium) – zdwojenie otrzewnej mocujące jelito cienkie w jamie brzusznej. Składa się z dwóch blaszek będących przedłużeniem otrzewnej otaczającej jelito. Pomiędzy nimi przebiegają nerwy i naczynia krwionośne zaopatrujące narząd oraz znajdują się węzły chłonne.
  Przyczep krezki do tylnej ściany brzucha tzw. korzeń krezki (łac. radix mesenterii) przebiega od II kręgu lędźwiowego po stronie lewej skośnie ku dołowi i na prawo od prawego stawu krzyżowo-biodrowego, krzyżując wielkie naczynia.

  Mięsień krzyżowo-grzbietowy ma swój początek na grzbiecie kości krzyżowej, grzebieniu kości biodrowej, wyrostkach kolczystych kręgów lędźwiowych, trzech dolnych kręgach piersiowych oraz na więzadle krzyżowo biodrowym tylnym i biegnie aż do głowy.

  Oznaki Waddella – opisane w 1980, służyły do wskazania lekarzowi na możliwe nieorganiczne (psychogenne) pochodzenie bólów odcinka lędźwiowego kręgosłupa ("bóle w krzyżach"). Badanie w kierunku obecności oznak Waddella było stosowane do identyfikacji pacjentów symulujących takie bóle, stanowiąc klasyczny już dzisiaj element oceny przy podejrzeniu symulacji.

  Dodano: 17.11.2011. 12:47  


  Najnowsze