• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Innowacyjna operacja laparoskopowa

  14.03.2011. 00:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl  W szpitalu św. Rafała w Krakowie wykonano z powodzeniem innowacyjną operację laparoskopową z jednego wkłucia (SILS) - poinformował PAP rzecznik szpitala Marcin Mikos.
  "Operacja wykonana tą metodą należy do najmniej inwazyjnych, wywołuje mniejszy ból, pozwala na szybszy powrót do pełnej aktywności fizycznej i pozostawia tylko jedną bliznę" - powiedział Mikos.

  W trakcie operacji przez jedno nacięcie skóry (w pępku), do jamy brzusznej wprowadzane są wszystkie niezbędne narzędzia chirurgiczne do operacji laparoskopowych.

  Innowacyjny zabieg w Szpitalu św. Rafała przeprowadził zespół chirurgiczny kierowany przez dr med. Ryszarda Mądrego, jednego z prekursorów chirurgii laparoskopowej w Małopolsce. Operacja została wykonana w ramach kontraktu z NFZ.

  Metoda ta jest wykonywana na świecie od kilku lat, wyłącznie w dobrze wyposażonych ośrodkach, przez doskonale wyszkolony personel, gdyż wymaga ona od operatora biegłości w wykonywaniu operacji laparoskopowych.

  W styczniu krakowscy lekarze z szpitala św. Rafała uratowali 102-letnią kobietę z ciężkim zawałem serca. HP

  PAP - Nauka w Polsce

  jra/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Operacja Sokół - to operacja prowadzona przez siły NATO, prowadzonej przez Kanadę. Operacja rozpoczęła się 15 grudnia 2006 z zamiarem wydalenia talibów z Pandżawi i Zhari, które leżą w prowincji Kandahar. Kanadyjscy żołnierze już od kilku miesięcy walczyli z talibami na tym obszarze. Operacja odbyła się w ramach brytyjskiego polecenia. Na podstawie polecenia Kanadyjczycy przygotowali się do zbrojnej operacji. 15 grudnia 2006, czyli w dzień rozpoczęcia operacji, odbywała się kampania operacyjna, dzięki helikopterom, która na celu miała ostrzec mieszkańców o operacji i o nie wychodzeniu z domów.

  Etap operacji - określona w czasie i przestrzeni część operacji, w trakcie której związek operacyjny wykonuje zadania na korzyść całej operacji.

  Operacja Hannibal była niemiecką militarną operacją, mającą na celu ewakuację przez morze niemieckich żołnierzy oraz cywili z Kurlandii, Prus Wschodnich oraz z tzw. Korytarza polskiego w okupowanej Polsce pomiędzy połową stycznia a majem 1945 r. Operacja została przeprowadzona w wyniku radzieckich postępów podczas operacji wschodniopruskiej i pomorskiej oraz w wyniku pomocniczych operacji.

  Operacja GJS (hebr. מבצע גי"ס, Mivca GJS) – izraelska operacja wojskowa przeprowadzona podczas I wojny izraelsko-arabskiej w dniu 27 lipca 1948 (Operacja GJS 1) i w dniach 30 lipca - 2 sierpnia 1948 (Operacja GJS 2) przeciwko egipskiej armii w północno zachodniej części pustyni Negew. Celem operacji było przywrócenia komunikacji z żydowskimi osiedlami na pustyni Negew. Była to kontynuacja Operacji An-Far i Operacji Mavet la-polesz. Izraelczycy ponieśli taktyczną porażkę i nie zdołali osiągnąć zamierzonych celów. W rezultacie musiano przeprowadzić Operację Avak dostarczając zaopatrzenie drogą powietrzną.

  Hak chirurgiczny - narzędzie chirurgiczne służące do odciągania brzegów tkanek podczas operacji. Służy on do odsłaniania głębiej położonych tkanek i narządów oraz do podtrzymywania różnych narządów podczas przeprowadzania operacji.

  Operacja Vittles – amerykański most powietrzny działający w czasie blokady Berlina od 26 czerwca 1948 do 30 września 1949; trwający w tym samym czasie brytyjski most powietrzny nosił nazwę operacja Plainfare. W ramach operacji Vittles wykonano 189 963 lotów, transportując przy tym 1.783.573 ton zaopatrzenia. W operacji wzięło udział ok. 75 tys. osób cywilnych i żołnierzy, w wypadkach zginęło 31 lotników amerykańskich, a koszt amerykańskiej operacji wyniósł ponad 137 milionów dolarów (ok. 1,23 mld USD według dzisiejszych cen).

  Teleoperacja, telechirurgia, zdalna chirugia - rodzaj operacji, przeprowadzanej przy pomocy robota chirurgicznego, sterowanego przez chirurga zdalnie. Dziedzina ta jest specjalistyczną formą telemedycyny. Łączy w sobie elementy chirurgii, telekomunikacji, informatyki oraz robotyki. W odróżnieniu od chirurgii zrobotyzowanej, telechirurgia pozwala na przeprowadzenie operacji, w której fizyczna odległość między pacjentem a lekarzem przestaje być istotna. Zadania chirurgiczne są wykonywane bezpośrednio przez robota medycznego, wyposażonego w odpowiednie narzędzia chirurgiczne. Robotem za pomocą konsoli sterowania zawierającej manipulatory kieruje lekarz, znajdujący się w innej lokalizacji. Ruchy manipulatorów przesyłane są za pomocą bezpiecznego połączenia telekomunikacyjnego do urządzenia na sali operacyjnej, które zamienia je na precyzyjne akcje narzędzi chirurgicznych. Chirurg przez cały czas trwania operacji otrzymuje sygnał audiowizualny wraz z pomiarami czujników w które wyposażony jest robot.

  Dodano: 14.03.2011. 00:33  


  Najnowsze