• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karmienie piersią chroni kobiety przed zaburzeniami metabolicznymi

  13.12.2009. 11:56
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Karmienie piersią dziecka chroni kobiety przed tzw. zespołem metabolicznym, który zwiększa ryzyko chorób serca i cukrzycy typu II - wynika z amerykańskich badań, o których informuje internetowe wydanie pisma "Diabetes".

  Ten ochronny efekt karmienia był najsilniejszy w przypadku kobiet, które miały cukrzycę ciążową, podkreśla kierująca badaniami dr Erica Gunderson, epidemiolog z centrum badawczego organizacji Kaiser Permanente w Oakland w stanie Kalifornia.

  Zespół metaboliczny polega na współistnieniu kilku czynników, które zwiększają ryzyko cukrzycy typu 2 oraz chorób układu krążenia. Stwierdza się go na podstawie występowania otyłości brzusznej oraz przynajmniej 2 spośród 4 czynników, takich jak wysokie ciśnienie tętnicze, obniżony poziom tzw. dobrego cholesterolu, podwyższony poziom trójglicerydów we krwi oraz wysoki poziom glukozy na czczo.

  Z pracy dr Gunderson, która ukazała się w sierpniu w piśmie "American Journal of Obstetrics and Gynecology" wynika, że kobiety z cukrzycą ciążową są 2,5 raza bardziej narażone na zespół metaboliczny w przyszłości.

  Wcześniejsze badania nie dały jednoznacznej odpowiedzi na temat wpływu karmienia piersią na ryzyko zespołu metabolicznego. Niektóre z nich wskazywały, że w kilka miesięcy po porodzie kobiety karmiące piersią mają korzystniejszy poziom glukozy oraz lipidów we krwi w porównaniu z kobietami nieprodukującymi mleka. Z kolei, według innych prac karmienie nie daje takiego ochronnego efektu.

  Naukowcy kierowani przez dr Gunderson przeprowadzili 20-letnie badania, które pozwoliły ocenić związek między karmieniem po porodzie a przypadkami występowania zespołu metabolicznego w średnim lub starszym wieku.

  Objęły one 704 kobiety, które w momencie rozpoczęcia badań miały od 18 do 30 lat, nigdy wcześniej nie rodziły dziecka i nie miały objawów zespołu metabolicznego przed żadną z ciąż.

  W okresie 20 lat objawy pozwalające stwierdzić zespół metaboliczny pojawiły się u 120 pań. Pod uwagę brano wszystkie składowe tego zaburzenia.W przypadku kobiet bez cukrzycy ciążowej, karmienie piersią obniżało ryzyko zespołu metabolicznego o 39-56 proc. zależnie od długości okresu laktacji. U kobiet, które w ciąży miały cukrzycę spadek ryzyka był jeszcze większy - 44-86 proc.

  Korzyści te nie miały związku z różnicami w przyroście masy ciała, aktywności fizycznej i innymi elementami stylu życia. Charakterystyczne dla kobiet, u których nie wystąpił zespół metaboliczny były jednak mniejsza ilość tkanki tłuszczowej na brzuchu i wyższy poziom "dobrego" cholesterolu (HDL).

  Jak komentuje dr Gunderson, wyniki te wskazują, że karmienie piersią dziecka może dawać długotrwałą ochronę przed cukrzycą typu II czy chorobą serca.Autorzy pracy podkreślają też, że potrzeba więcej badań, aby wyjaśnić mechanizm odpowiedzialny za ochronny wpływ karmienia piersią na ryzyko zaburzeń metabolicznych i związanych z nimi chorób serca oraz cukrzycy.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Zespół metaboliczny (zespół polimetaboliczny, zespół X, zespół insulinooporności, zespół Raevena) – zbiór wzajemnie powiązanych czynników zwiększających istotnie ryzyko rozwoju miażdżycy i cukrzycy typu 2 oraz ich powikłań naczyniowych. Jeżeli matka karmi piersią oprócz swojego dziecka także inne dziecko płci męskiej niespokrewnione, to jest ono dla jej dziecka bratem mlecznym. Doustne leki przeciwcukrzycowe – grupa leków w postaci tabletek stosowanych w cukrzycy. Leki te różnią się pod względem mechanizmu działania, profilu farmakologicznego, ale ich wspólną cechą jest zasadniczy efekt działania – obniżanie stężenia glukozy we krwi (działanie hipoglikemizujące). Doustne leki przeciwcukrzycowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w leczeniu cukrzycy typu 2, oraz niektóre z nich (pochodne biguanidowe) pomocniczo w wybranych przypadkach cukrzycy typu 1 (zmniejszenie wahań glikemii poposiłkowej, obniżenie poziomu lipidów).

  Cukrzyca typu MODY (MODY – akronim od ang. Maturity Onset Diabetes of the Young) – grupa rzadkich i uwarunkowanych genetycznie postaci cukrzycy, których objawy pojawiają się u osób w wieku 15-35 lat, a ich przebieg kliniczny jest zbliżony do cukrzycy typu 2. W przeciwieństwie do typu 1, który zawsze wymaga przyjmowania insuliny, chorzy z MODY często mogą przyjmować leki doustne. Stanowią 1–5% wszystkich przypadków cukrzycy. Zespół Mauriaca – zespół objawów spowodowany skrajną postacią niewyrównania cukrzycy typu 1 u dzieci (wynika z przewlekłego niedoinsulinowania), polegający na upośledzeniu wzrastania i organomegalii (spleno- i hepatomegalii). W związku z postępem w diagnostyce i leczeniu cukrzycy termin ma znaczenie historyczne. Zespół opisał Leonard Pierre Mauriac.

  Inhibitory konwertazy angiotensyny (ang. Angiotensin Converting Enzyme Inhibitors, ACEI) – grupa leków stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, choroby niedokrwiennej serca, cukrzycowej chorobie nerek i nefropatii nadciśnieniowej oraz cukrzycy i zespołu metabolicznego. Pierwszym ACEI wprowadzonym na rynek był kaptopryl. Od tego czasu w terapii znalazło miejsce kilkunastu przedstawicieli tej grupy. Mechanizm ich działania polega na hamowaniu aktywności enzymu konwertującego angiotensynę, a przez to wykazują działanie hipotensyjne, nefroprotekcyjne (hamują białkomocz i postęp niewydolności nerek), przeciwmiażdżycowe. Najczęstszym efektem ubocznym jest kaszel, rzadziej występują: niedociśnienie, hiperkaliemia, niewydolność nerek, obrzęk naczynioruchowy. ACEI są przeciwwskazane u kobiet w ciąży z uwagi na ich teratogenne działanie (kategoria D). Retinopatia cukrzycowa (łac. retinopathia diabetica) – uszkodzenie naczyń krwionośnych siatkówki oka pojawiające się w przebiegu cukrzycy, zaliczane do mikroangiopatii cukrzycowej. Zmiany te rozwijają się wprost proporcjonalnie do długości cukrzycy oraz jej typu. Po 20 latach trwania cukrzycy stwierdza się u prawie wszystkich chorych na cukrzycę typu 1 oraz u 60% osób chorych na cukrzycę typu 2. Podstawowe znaczenie w patogenezie mają hiperglikemia i nadciśnienie tętnicze. Istotne są procesy prowadzące do nasilenia stresu oksydacyjnego i nadmierne wytwarzanie czynników wzrostu (IGF-1, PEDF).

  Cukrzyca ciężarnych (ang. Gestational Diabetes Mellitus, GDM) – każdy stan hiperglikemiczny (nieprawidłowa glikemia na czczo, nietolerancja glukozy lub cukrzyca) pojawiające się u zdrowych dotąd kobiet w ciąży. Stanowi ono zagrożenie dla płodu, a ponadto u 30-45% kobiet, u których stwierdzano cukrzycę ciężarnych, w ciągu najbliższych 15 lat rozwija się cukrzyca typu 2. Sheila Helena Elizabeth Kitzinger (ur. 29 marca 1929 w Taunton, hrabstwo Somerset) – brytyjska antropolożka, autorka wielu książek o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi w promowaniu porodu naturalnego oraz karmienia piersią, poprzez swoje publikacje, wykłady, a dawniej także manifestacje uliczne itp.

  Dodano: 13.12.2009. 11:56  


  Najnowsze