• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kolorowa klinika onkologii dziecięcej w Białymstoku

  06.11.2010. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Rysunki przedstawiające podwodny świat ozdobiły ściany pomieszczeń kliniki onkologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Leczą się tu najbardziej chore dzieci w regionie.

  Kolorowe pomieszczenia mają sprawić, że mali pacjenci będą się czuli w szpitalu niemal jak w domu, bo lepsze samopoczucie sprzyja leczeniu - tłumaczą lekarze.

  Artystyczne malowanie było elementem większego remontu, połączonego także z wymianą okien, sprzętu telewizyjnego. Wszystko w całości sfinansowała Fundacja "Pomóż im", która prowadzi Białostockie Hospicjum dla Dzieci. Remont kosztował 90 tys. zł - poinformował w czwartek na konferencji prasowej w dziecięcym szpitalu klinicznym lekarz z hospicjum Dariusz Kuć. Pieniądze pochodzą z datków, które trafiły do fundacji

  Według Kucia, szpital postrzegany jest zazwyczaj jako miejsce nieprzyjazne, bo kojarzone z chorobą. "Więc zamieniamy białe ściany kojarzone z bólem na kolorowe, żeby przypominały dziecięce pokoje" - powiedział.

  Ściany, na których znalazły się głównie rysunki różnych ryb, pomalował artysta Maciej Kot z Dąbrowy Górniczej. W ciągu dziesięciu lat malował on ściany różnych klinik dziecięcych w ponad stu miejscach w Polsce. W Białymstoku pomagali mu także sami pacjenci. Jak mówił dziennikarzom, namalował świat wody, bo woda kojarzy się dzieciom z latem, ciepłem, wakacjami. "Woda to życie, to nadzieja, to radość" - dodał.

  W Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku przebywa obecnie 18 stałych pacjentów cierpiących na nowotwory. Są też pacjenci, którzy przychodzą do kliniki tylko na dzienny pobyt, np. na chemioterapię, po czym wracają do domu - wyjaśniła dziennikarzom kierownik kliniki prof. Maryna Krawczuk-Rybak. Łącznie klinika ma 24 podopiecznych. Bywa, że dzieci przebywają na leczeniu przez kilka miesięcy. Profesor podkreśliła, że ponad 70 proc. dzieci cierpiących na nowotwory udaje się wyleczyć.

  Fundacja "Pomóż im" w różny sposób wspiera klinikę onkologii dziecięcej. Finansuje m.in. turnusy rehabilitacyjne dla dzieci, które przeszły leczenie onkologiczne oraz ich rodzeństwa; kupuje dzieciom przebywającym w klinice materiały plastyczne, zabawki, dofinansowuje zakup leków, materiałów higienicznych. W przyszłym tygodniu w klinice ruszą prowadzone przez zaproszonych pedagogów popołudniowe bezpłatne zajęcia plastyczne i muzyczne, być może także językowe. KOW

  PAP - Nauka w Polsce

  bos/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Halo Halo Dzieci Europy to druga płyta dziecięcego zespołu Dzieci z Brodą. Album złożony jest z piosenek wykonanych w językach krajów należących do Unii Europejskiej i zawiera między innymi dziecięce wykonanie Ody do radości Ludwiga van Beethovena. Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu - Szpital Dziecięcy – szpital położony w dzielnicy Na skarpie w Toruniu przy ulicy Konstytucji 3 Maja 42. Do grudnia 2010 roku samodzielny szpital dziecięcy, włączony w struktury WSzZ, zachowując w pełni autonomię, stanowi oddzielną jednostkę organizacyjną (obok Szpitala Specjalistycznego oraz Centrum Stomatologii). Jeden z dwóch szpitali dziecięcych w województwie kujawsko-pomorskim. W Szpitalu znajduje się także oddział urazowo-ortopedyczny dla dorosłych. Został oddany do użytku w 1988. Szpital jest największą i najnowocześniejszą placówką dziecięcą w regionie, posiadającą m.in. hotel dla matek. Przez pewien czas oficjalna nazwa brzmiała: Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziecka i Matki. Przy szpitalu działają Fundacja o Uśmiech Dziecka oraz oddział toruński Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Aktor dziecięcy lub aktorka dziecięca – pojęcie, które do języka polskiego weszło z języka angielskiego (child actor). Określa się nim aktorów, którzy nie mają ukończonych osiemnastu lat. Obejmuje ono również osoby już dorosłe (i często nadal grające), które występowały jako dzieci (inaczej "były aktor dziecięcy").

  Szlak Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku – pieszy znakowany szlak turystyczny w Białymstoku utworzony i zorganizowany z inicjatywy grupy doktorantów i studentów Uniwersytetu w Białymstoku – wolontariuszy Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku. Otwarcie szlaku miało miejsce 20 czerwca 2008 roku. Wydarzenie to poprzedzało przygotowanie ścieżki i mapy szlaku oraz materiałów informacyjnych i edukacyjnych związanych z historią Żydów w Białymstoku. Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku - polska fundacja założona w 2004 w celu wspierania rozwoju Uniwersytetu w Białymstoku w zakresie działalności dydaktycznej, naukowej i studenckiej.

  Hermann Julius Otto Soltmann (ur. 17 grudnia 1844 w Berlinie, zm. 19 września 1919 w Szklarskiej Porębie) – niemiecki lekarz pediatra, profesor Uniwersytetu w Lipsku, dyrektor szpitala dziecięcego (Wilhelm-Augusta-Hospital) we Wrocławiu i szpitala dziecięcego w Lipsku. Uważany jest za jednego z twórców neurologii dziecięcej. Pediatra - lekarz specjalista w zakresie pediatrii, nauki o chorobach występujących wśród dzieci i metodach ich leczenia. W ramach dalszego rozwoju zawodowego lekarza pediatry, dostępne są podspecjalizacje (lub specjalności szczegółowe), np. nefrologia dziecięca, endokrynologia dziecięca, onkologia dziecięca, hematologia dziecięca itp.

  Normalnie szok! – pierwsza płyta dziecięcego zespołu Dzieci z Brodą. Wydany w marcu 2002 przez Fundację Godne Życie album zarejestrowała czołówka polskich muzyków wraz z dziećmi. Materiał został zarejestrowany na potrzeby telewizyjnego programu Ziarno gdzie często był emitowany. Jury Dziemidowicz (biał. Ю́ры Дземідо́віч, ur. 19 listopada 1996) — zwycięzca białoruskiego konkursu dziecięcego "Piosenka na Eurowizję", przedstawiciel Białorusi na Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2009 21 listopada w Kijowie.

  Zofia Umiastowska-Sawicka (ur. 1919, zm. 29 sierpnia 2013) – polski lekarz, prof. dr hab., wieloletni ordynator i kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej Akademii Medycznej w Krakowie oraz Instytutu Medycyny Klinicznej w Kielcach. Honorowy Członek Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych.

  Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy – ogólnopolski projekt edukacyjny prowadzony przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych we współpracy z lokalnymi partnerami: w Warszawie – przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, w Katowicach – przy Akademii Ekonomicznej w Katowicach, w Białymstoku – przy Uniwersytecie w Białymstoku oraz w Bełchatowie – we współpracy z Urzędem Miasta Bełchatowa. Przedsięwzięcie ma na celu popularyzację wiedzy i budowanie świadomości ekonomicznej wśród dzieci już od najmłodszych lat. Oferta edukacyjna EUD skierowana jest do uczniów klas piątych i szóstych szkół podstawowych. Program obejmuje również serie spotkań dla rodziców z zakresu wychowania i kształtowania postaw u najmłodszych. Partnerem strategicznym projektu jest Narodowy Bank Polski.

  Samodzielne Publiczne Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dzieci im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie – jedyna tego typu placówka dla dzieci na terenie województwa lubelskiego. Leczone są w nim choroby ortopedyczno-urazowe, choroby układu nerwowego z uwzględnieniem mózgowego porażenia dziecięcego oraz schorzeń neurologicznych o zbliżonym obrazie klinicznym, choroby reumatologiczne, schorzenia dolnych i górnych dróg oddechowych, choroby układu ruchu i układu nerwowo-mięśniowego oraz otyłość. Janusz Bohosiewicz (ur. w 1945 w Dynowie) – polski chirurg dziecięcy, profesor. Kierownik Oddziału Chirurgii Dziecięcej w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach oraz kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  Fundacja Dziecięce Marzenia - organizacja charytatywna powstała w 1994 r. Ma siedzibę w Bielsku-Białej. Prowadzi środowiskowe świetlice integracyjne oraz pracownię informatyczną, dofinansowywuje leczenie i rehabilitację dzieci, wspomaga placówki wychowawcze i oświatowe. W roku 2004 zorganizowała pobyt w Polsce irackich dzieci z sierocinca w Al Hilli (Polska Strefa Stabilizacyjna). Zajmuje się również popularyzacją systemów GNU/Linux. Polskie Towarzystwo Chirurgów Dziecięcych (PTChD) – stowarzyszenie naukowe powstałe w 1965 roku. Zrzesza lekarzy chirurgów dziecięcych, lekarzy innej specjalności interesujący się zagadnieniami chirurgii dziecięcej oraz pielęgniarki/pielęgniarzy chirurgii dziecięcej.

  Dziecięca Nagroda SERCA – nagroda specjalna w postaci statuetki, jaką przyznają dzieci ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych "Serce" w Świdnicy. Wydział Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku - jeden z dziesięciu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Jego siedziba znajduje się przy ul. Warszawskiej 63 w Białymstoku.

  Wydział Biologiczno-Chemiczny Uniwersytetu w Białymstoku - jeden z dziesięciu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Jego siedziba znajduje się przy ul. Pogodna 65 w Białymstoku.

  Dodano: 06.11.2010. 00:19  


  Najnowsze