• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krakowski lekarz odbierze nagrodę im. Giuseppe Whitakera

  10.09.2009. 22:36
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Kierownik Dziecięcego Centrum Oparzeniowego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, dr Jacek Puchała, został laureatem tegorocznej nagrody im. Giuseppe Whitakera. Uroczyste jej wręczenie odbędzie się w czwartek wieczorem w Palermo w obecności władz WHO, Republiki Włoskiej, władz Regionu Sycylii oraz przedstawicieli świata kultury i nauki.

  "Jury doceniło niezwykłą aktywność Jacka Puchały na wielu płaszczyznach: naukowej, klinicznej, dydaktycznej oraz działalność w międzynarodowych organizacjach medycznych. Puchała, jako pierwszy w Polsce, rozpoczął wszczepianie integry (tzw. sztucznej skóry), która skraca czas rekonwalescencji i pozwala na zminimalizowanie szpecących blizn. Również, jako pierwszy w Polsce, zastosował i rozpowszechnił radykalne i głębokie wycinanie poparzonych obszarów skóry metodą Zory Janzekovic" - poinformowała PAP rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu Magdalena Oberc.

  Jak wyjaśniła Oberc, nagrodę od 1983 roku co dwa lata przyznaje Śródziemnomorska Rada Oparzeniowa (Mediterranean Burns Council - MBA), która zrzesza chirurgów oparzeniowych z całego świata, oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Otrzymują ją twórcy nowoczesnej medycyny oparzeń. Nagroda Whitakera jest wymieniana w kategorii nagród "noblowskich".

  Tegoroczny laureat nagrody jest autorem ponad 100 prac naukowych publikowanych w krajowych i międzynarodowych czasopismach, 135 wykładów zaprezentowanych na kongresach i sympozjach naukowych, laureatem wielu nagród (m.in. nagrody "Per aspera ad astra" Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych, medalu "Serce za Serce" przyznawanego przez Fundację Prometeusz, Międzynarodowego Orderu Uśmiechu, "Złotej Brzytwy" im. Zory Janzekovic. W uznaniu za całokształt swojej pracy oraz upowszechnianie nowoczesnych metod leczenia oparzeń w Polsce, doc. Puchała został 23. w historii światowej medycyny laureatem nagrody Whitakera.

  Czwartkowa uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w willi "Malfitano" będącej siedzibą Śródziemnomorskiej Rady Oparzeniowej.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Zofia Umiastowska-Sawicka (ur. 1919, zm. 29 sierpnia 2013) – polski lekarz, prof. dr hab., wieloletni ordynator i kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej Akademii Medycznej w Krakowie oraz Instytutu Medycyny Klinicznej w Kielcach. Honorowy Członek Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych. Najlepszy film europejski to jedna z kategorii Polskich Nagród Filmowych. Nagroda w tej kategorii po raz pierwszy została przyznana podczas 7. ceremonii wręczenia nagród, która odbyła się 5 marca 2005 roku (nagrody przyznano za rok 2004). Pierwszym laureatem nagrody został brytyjsko-luksemburski film Dziewczyna z perłą w reżyserii Petera Webbera. Najlepszy scenariusz to jedna z kategorii Polskich Nagród Filmowych. Nagrodę w tej kategorii po raz pierwszy wręczono podczas 1. ceremonii wręczenia Orłów, która odbyła się 21 czerwca 1999 roku (nagrody przyznano za rok 1998). Pierwszym laureatem nagrody został Jiří Křižan i jego scenariusz do filmu Zabić Sekala

  Polskie Towarzystwo Chirurgów Dziecięcych (PTChD) – stowarzyszenie naukowe powstałe w 1965 roku. Zrzesza lekarzy chirurgów dziecięcych, lekarzy innej specjalności interesujący się zagadnieniami chirurgii dziecięcej oraz pielęgniarki/pielęgniarzy chirurgii dziecięcej. Jacek Puchała (ur. 19 stycznia 1956, zm. 27 maja 2011 w Krakowie) – doktor habilitowany nauk medycznych w zakresie medycyny w specjalności: chirurgia dziecięca. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Medicum, Wydziału Lekarskiego, Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii. Specjalista leczenia oparzeń.

  Trebbia – europejska nagroda przekazywana rokrocznie wybranym europejskim artystom, przedsiębiorcom, i mecenasom kultury. Nagrody Trebbia przyznawane są przez Międzynarodowy Komitet Nominacyjny w dwóch kategoriach: za wspieranie sztuki oraz za działalność twórczą. Nagroda została ustanowiona w 2000 roku. Co roku w marcu w Pradze odbywa się benefisowa gala, podczas której przekazywane są Europejskie Nagrody Trebbia dla twórców i mecenasów kultury. Trebbia obecnie ma 44 laureatów z 13 państw świata, a na cele dobroczynne jako dotąd przeznaczyła ok. 7 000 000 czeskich koron. Maria Ewa Letki (ur. 2 listopada 1948) – polska pisarka, autorka opowiadań, bajek i powieści dla dzieci i młodzieży. Jej utwory tłumaczone są na język francuski, chiński i koreański. Jej książki zdobyły wiele nagród, w tym tytuł Książki Roku 2010 przyznawany przez Polską Sekcję IBBY (za Zaczarowane historie), Pióro Fredry 2010 (Zaczarowane historie), wyróżnienie Jury Profesjonalnego (dorosłe) w konkursie Nagroda Donga 2010 i nominację do Małego Donga Jury Dziecięcego oraz nominację do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2011 (Diabełek), Diabełek i Czarusia zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. W 2009 Maria Ewa Letki otrzymała nagrodę Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości.

  Najlepszy film to najważniejsza kategoria Polskich Nagród Filmowych, po raz pierwszy nagrodę w tej kategorii wręczono 21 czerwca 1999 roku (nagrodę przyznano za rok 1998). Pierwszym laureatem nagrody został film Historia kina w Popielawach w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego. Harcerska Nagroda Literacka – polska nagroda literacka, organizowana i przyznawana przez Główną Kwaterę ZHP od 1970 do 1991 roku. Nagroda była przeznaczona dla polskich autorów publikacji literatury dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 15 lat, korespondujących z założeniami wychowawczymi ZHP, wydanymi od 1 stycznia w roku poprzedzającym rok przyznania nagrody, dotąd nienagradzanych. Nagrodę otrzymywały także instytucje wydawnicze. Propozycje zgłaszane przez wydawnictwa, redakcje oraz inne instytucje kulturalne wybierało jury powołane przez Główną Kwaterę ZHP.
  W 1982 roku wprowadzono nagrodę przyznawaną przez dzieci i młodzież, laureat był wyłaniany drogą plebiscytu w prasie dziecięco-młodzieżowej.
  W 1988 roku jury powołało Honorową Listę im. Aleksandra Kamińskiego.

  Nagroda publiczności – jedna z kategorii Polskich Nagród Filmowych. Nagrodę w tej kategorii po raz pierwszy wręczono podczas 4. ceremonii wręczenia Orłów w 2002 roku (nagrody przyznano za rok 2001).

  Tomasz Różycki (ur. 29 maja 1970 w Opolu) - polski poeta, tłumacz, romanista, mieszka w Opolu. Laureat Nagrody Kościelskich, którą otrzymał za poemat "Dwanaście stacji" (2004). Publikował w licznych czasopismach w Polsce i za granicą. Jego wiersze tłumaczone były na wiele języków europejskich. Fragment utworu "Dwanaście stacji" stał się tematem rozszerzonej matury z języka polskiego w roku 2007. Tom "Kolonie" był nominowany do Literackiej Nagrody Nike w roku 2007 i znalazł się w finałowej siódemce tej nagrody. W 2010 roku został laureatem Nagrody "Kamień", przyznawanej podczas Festiwalu "Miasto Poezji".

  Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu - Szpital Dziecięcy – szpital położony w dzielnicy Na skarpie w Toruniu przy ulicy Konstytucji 3 Maja 42. Do grudnia 2010 roku samodzielny szpital dziecięcy, włączony w struktury WSzZ, zachowując w pełni autonomię, stanowi oddzielną jednostkę organizacyjną (obok Szpitala Specjalistycznego oraz Centrum Stomatologii). Jeden z dwóch szpitali dziecięcych w województwie kujawsko-pomorskim. W Szpitalu znajduje się także oddział urazowo-ortopedyczny dla dorosłych. Został oddany do użytku w 1988. Szpital jest największą i najnowocześniejszą placówką dziecięcą w regionie, posiadającą m.in. hotel dla matek. Przez pewien czas oficjalna nazwa brzmiała: Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziecka i Matki. Przy szpitalu działają Fundacja o Uśmiech Dziecka oraz oddział toruński Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Najlepsza reżyseria to jedna z kategorii Polskich Nagród Filmowych. Nagrodę w tej kategorii po raz pierwszy wręczono podczas 1. ceremonii wręczenia Orłów, która odbyła się 21 czerwca 1999 roku (nagrody przyznano za rok 1998). Pierwszą laureatką nagrody została Dorota Kędzierzawska za reżyserię filmu Nic.

  Puchałowo - zamknięty przystanek osobowy w Puchałowie na linii kolejowej nr 225 Nidzica – Wielbark, w województwie lubuskim w Polsce.

  Dodano: 10.09.2009. 22:36  


  Najnowsze