• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kwasy omega-3 i leki przeciwpłytkowe wpływają na proces krzepnięcia

  22.06.2011. 16:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Naukowcy z Polski odkryli, że połączenie kwasów tłuszczowych omega-3 i dwóch leków przeciwpłytkowych, aspiryny i klopidogrelu, zmienia proces krzepliwości krwi, potencjalnie pomagając obniżyć ryzyko zawału serca u pacjentów ze stentami w tętnicach serca. Odkrycia dokonane w toku badań, które mogą przełożyć się na udoskonalone metody ochrony pacjentów, opublikowano w czasopiśmie Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology: Journal of the American Heart Association.

  Eksperci przyznają, że żywność bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, np. łosoś, odgrywa ważną rolę w obniżaniu ryzyka wystąpienia problemów z sercem u osób cierpiących na chorobę wieńcową. W tych badaniach naukowcy z Instytutu Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Polska, podawali badanym kwasy tłuszczowe omega-3 w formie tabletki i zachęcali ich do spożywania większej ilości tłustych ryb.

  "Nie ma innych badań nad wpływem kwasów tłuszczowych omega-3 na pacjentów, którzy już zostali poddani optymalnej terapii po umieszczeniu stentu" - wyjaśnia naczelny autor badań, profesor Grzegorz Gajos z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. "To były badania weryfikujące koncepcję. Szukaliśmy jakiegoś efektu i tego, co to może być."

  W toku badań nazwanych Omega-PCI (Przezskórna interwencja na naczyniach wieńcowych), które były prowadzone metodą podwójne ślepej próby z użyciem placebo, odkryto że u osób przyjmujących tabletki z kwasami omega-3 wraz z aspiryną i klopidogrelem stwierdzono skrzepy krwi zagrożone uszkodzeniem w porównaniu do pacjentów przyjmujących wyłącznie leki przeciwpłytkowe. Zdaniem naukowców szczególnie interesująca były włókna proteinowe i przeplatana struktura, jaką tworzą w skrzepniętej krwi.

  Profesor Gajos wraz z zespołem przeanalizował odkrycia na podstawie 54 badanych (41 mężczyzn i 13 kobiet o średniej wieku 62,8 lat) cierpiących na stabilną chorobę wieńcową, którzy zostali poddani procedurze cewnikowania, aby odblokować tętnice serca i mają założone stenty, które mają zapewnić, że naczynia pozostaną otwarte. W ramach badań zespół umieścił 30 badanych w grupie poddawanej leczeniu, a 24 w grupie kontrolnej przed zabiegiem serca. Te same dzienne dawki aspiryny i klopidogrelu były podawane obydwu grupom przez okres czterech tygodni po założeniu stentów. Grupa objęta badaniem otrzymywała 1.000 miligramów kwasów omega-3 dziennie, a osobom z grupy kontrolnej codziennie podawano placebo.

  Wyniki pokazały, że osoby z grupy objętej badaniem wytwarzały mniejsze ilości trombiny, o której eksperci wiedzą, że jest czynnikiem krzepnięcia, a powstające skrzepy miały zmienioną i korzystną strukturę ułatwiającą ich rozerwanie. Naukowcy odkryli, że czas niszczenia skrzepu w grupie objętej leczeniem jest o 14,3% krótszy niż w grupie kontrolnej. Zespół odkrył również, że badani z grupy objętej leczeniem mieli mniejszy stres oksydacyjny i nie wykazywali większych zmian w fibrynogenie, białku wytwarzanym przez wątrobę, oraz w stężeniach czynników krzepnięcia (II, XIII).

  "Wyniki naszych badań sugerują, że połączone, umiarkowane działanie przeciwzakrzepowe i przeciwpłytkowe kwasów omega-3 w powiązaniu z oddziaływaniem innych form leczenia, może przynieść lepsze wyniki u osób cierpiących na choroby wieńcowe" - zauważa profesor Gajos, dodając że naukowcy planują dalsze prace.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Kwasy tłuszczowe omega-6 (zwane też kwasami tłuszczowymi n-6 lub ω-6) – nienasycone kwasy tłuszczowe, których ostatnie wiązanie podwójne znajduje się przy szóstym od końca atomie węgla łańcucha węglowodorowego. W postaci acylogliceroli wchodzą w skład tłuszczów. Kwasy omega-6 należą do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), co oznacza, że nie są one produkowane przez organizm człowieka, a jednocześnie są mu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania i muszą być pobierane z pożywienia. Kwasy tłuszczowe omega-3 (zwane też kwasami tłuszczowymi n-3 lub ω-3) – nienasycone kwasy tłuszczowe, których ostatnie wiązanie podwójne w łańcuchu węglowym znajduje się przy trzecim od końca atomie węgla. Do tej grupy należą m.in. wielonienasycone kwasy pełniące ważną rolę w odżywianiu człowieka: Kwas eikozapentaenowy (lub kwas tymodonowy, EPA z ang. eicosapentaenoic acid) − organiczny związek chemiczny z grupy kwasów tłuszczowych typu omega-3. Jest to nienasycony kwas karboksylowy o wzorze sumarycznym C19H29COOH.

  Kwas linolowy (z łac. linum – len, oleum – olej), LA, kwas cis,cis–9,12-oktadekadienowy – organiczny związek chemiczny z grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-6 o wzorze pół-strukturalnym CH3(CH2)4CH=CHCH2CH=CH(CH2)7COOH. Opel Omega Evolution 500 - Kiedy Lotus rozpoczął produkcję bazującego na Oplu Omega modelu Lotus Omega/Lotus Carlton, firma Irmscher (która od dawna współpracowała w zakresie tuningu z GM) zdecydowała się pokazać, że nie jest gorsza i wspólnie z Oplem wypuściła na rynek model Evolution 500, do budowy, którego jako baza posłużył model Omega 3000 24V - 204KM.

  Kwas γ-linolenowy (GLA) – organiczny związek chemiczny z grupy kwasów tłuszczowych omega-6. Jest prekursorem prostaglandyny PGE1 – hormonalnie czynnej pochodnej kwasu arachidonowego, obdarzonej licznymi funkcjami biologicznymi. Kwasy tłuszczowe omega-9 (zwane też kwasami tłuszczowymi n-9 lub ω-9) – nienasycone kwasy tłuszczowe, których ostatnie wiązanie podwójne znajduje się przy dziewiątym od końca atomie węgla łańcucha węglowego. W postaci acylogliceroli wchodzą w skład tłuszczów.

  Élő Omega, węg. Żywa Omega – czwarty węgierskojęzyczny album węgierskiej grupy rockowej Omega. Został wydany w 1972 nakładem wytwórni Pepita. Pierwotnie Omega nagrała album "200 évvel az utolsó háború után" (200 lat od ostatniej wojny), lecz cenzura nie dopuściła do jego wydania. Z jednej strony wizja mrocznej przyszłości w utworze tytułowym nie odpowiadała komunistycznej koncepcji. Po drugie, jeden z producentów Hungarotonu poczuł się osobiście dotknięty utworem "Szex Apo". Zamiast tego ukazał się album "Élő Omega" – nagrany podczas tournée, bez muzyków towarzyszących i na prymitywnym sprzęcie. Tytuł albumu ma podwójne znaczenie, po pierwsze nagranie na żywo, po drugie chęć udowodnienia że Omega żyje mimo odejścia Pressera i Lauxa. Album "200 évvel az utolsó háború után" wydano na płycie CD w 1998 roku. Leki przeciwpłytkowe - grupa leków zmniejszających agregację płytek krwi i w ten sposób przeciwdziałających powstawaniu zakrzepów. Używane w zapobieganiu i leczeniu zakrzepów, przede wszystkim tętniczych, w których skrzeplina składa się głównie z płytek krwi zaczopowanych na niewielkiej ilości fibryny.

  Dodano: 22.06.2011. 16:26  


  Najnowsze