• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lekarze alarmują: 1/3 pacjentów zażywa leki niezgodnie z zaleceniami

  09.07.2010. 01:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ponad 1/3 pacjentów przyjmuje leki niezgodnie z zaleceniami lekarzy lub nie przyjmuje ich wcale; to szkodzi ich zdrowiu i zwiększa koszty leczenia - mówił dr Jarosław Woroń z Uniwersytetu Jagiellońskiego podczas konferencji w Warszawie.

  Organizatorem konferencji "Sztuka zażywania leków" w ramach ogólnopolskiej kampanii "Lek bezpieczny" był Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

  Jak wynika z przywołanego podczas konferencji raportu Fundacji na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny - 2010, 14 proc. pacjentów częściowo zmienia dawki leków, 11 proc. pomija dawki okresowo, a 4 proc. - często, zaś 6 proc. zażywa leki tylko podczas objawów choroby. 46 proc. przestaje brać leki, a 42 proc. modyfikuje ich dawkowanie z powodu poprawy samopoczucia.

  "Tymczasem - jak mówił dr Jarosław Woroń z Zakładu Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii CM UJ - zwłaszcza w przypadku chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie, liczą się nie tyle chwilowe parametry w rodzaju ciśnienia tętniczego, co długoterminowa skuteczność leków wpływająca na czas życia. Wymaga to systematycznego leczenia przez całe życie. Leki mają nie tylko poprawiać samopoczucie, ale i chronić na przykład nerki czy układ sercowo-naczyniowy przed uszkodzeniem. W 3 na 10 przypadków, według badań Pentor Research, chory przewlekle nie przyjmuje nawet zawartości jednego opakowania leku" - podkreślił dr Woroń.

  "W skali całego świata koszty zaniechanych terapii szacuje się na 100 miliardów dolarów rocznie, a koszty chorób polekowych oraz zgonów z powodu niepożądanych działań ubocznych leków mogą być równe sumie wydawanej na leki w skali jednego kraju" - mówił dr Woroń.

  Specjaliści wskazywali, że poważnym problemem są działania niepożądane leku, tzw. skutki uboczne. Z przywołanych danych wynika, że są one odpowiedzialne za ok. 30 proc. przypadków zaprzestania terapii, najczęściej chodzi o kłopoty z przewodem pokarmowym, zmiany skórne i zaburzenia seksualne.

  Natomiast ok. 14 proc. pacjentów przerywa terapię z powodu braku dostępu do leku - na przykład braku recepty bądź dlatego, że nie stać ich na wykupienie lekarstwa.

  Jak zaznaczył dr Woroń, tańsze zamienniki leków, nawet gdy zawierają taką samą dawkę tego leku, mogą powodować komplikacje, bo w ich skład wchodzą inne substancje pomocnicze. "Dlatego każdą zmianę leku należy konsultować z lekarzem. Zdarzają się osoby, które kilka razy w ciągu miesiąca kupują coraz to nowe zamienniki leku. Trudno wówczas stwierdzić, co im zaszkodziło" - przestrzegał dr Woroń.

  Leki należy przyjmować zgodnie z zaleceniem lekarza, systematycznie, o odpowiedniej porze dnia, we właściwym odstępie od posiłku ponieważ decyduje to o skuteczności terapii - przypominali uczestnicy konferencji.

  "Palenie tytoniu czy picie alkoholu mogą zmienić działanie lekarstw, podobnie jak niektóre pokarmy. Na przykład brokuły, brukselka czy awokado hamują działanie leków zmniejszających krzepliwość krwi. Wiele osób zdaje już sobie sprawę, że nie należy popijać leków sokami owocowymi, zwłaszcza grejpfrutowym, pomarańczowym czy aroniowym, jednak problemy może powodować także herbata (zawarta w niej tanina wiąże się z wieloma lekami), mleko, preparaty magnezu, błonnik, dieta owocowa, pokarmy bogate w tłuszcze czy zawierające wapń i magnez wody mineralne. Najlepsza do popijania leków jest przegotowana i ostudzona woda z kranu" - mówił dr Woroń.

  PAP - Nauka w Polsce, Paweł Wernicki

  kap/  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Lekomania (inaczej: zależność lekowa lub lekozależność) – uzależnienie od leków, forma toksykomanii, która wywołuje stan psychiczny lub fizyczny, wynikający z interakcji leku i żywego organizmu, charakteryzujący się zmianami zachowania zawsze łącznie z przymusem stałego lub okresowego zażywania leku, w celu doznania oczekiwanego efektu psychicznego lub fizycznego lub w celu uniknięcia nieprzyjemnych doznań związanych z brakiem leku. Niebezpieczeństwo uzależniania się od leków polega między innymi na tym, że w miarę rozwoju uzależnienia chory musi przyjmować coraz większe dawki leku, dla otrzymania pożądanego efektu. Nasila to niebezpieczeństwo przedawkowania leków i wystąpienia ich działań niepożądanych, aż do zatrucia i śmierci. Niepożądane działanie leku, niepożądana reakcja polekowa (ADR – adverse drug reaction) – każda szkodliwa i niezamierzona reakcja, która występuje po podaniu określonego leku w dawce terapeutycznej w celu profilaktyki, ustalenia rozpoznania lub leczenia, niezależnie od drogi podania. Badaniem działań niepożądanych leków zajmuje się farmakosologia. Nadciśnienie tętnicze oporne (NTO) – postać nadciśnienia tętniczego, w którym nie uzyskuje się docelowych wartości ciśnienia tętniczego krwi, pomimo jednoczesnego stosowania 3 leków hipotensyjnych z różnych grup, stosowanych w optymalnych dawkach, przy czym diuretyki powinny być jedną ze stosownych grup leków. Jako nadciśnienie tętnicze oporne klasyfikuje się też często trudności z obniżeniem ciśnienia skurczowego poniżej 160 mm Hg u pacjentów w podeszłym wieku.

  Dyskineza późna to zespół objawów neurologicznych związany ze stosowaniem leków z grupy klasycznych neuroleptyków, a także leków z innych grup będących antagonistami receptorów dopaminowych jak np.metoklopramid. Jest to powikłanie z zakresu ukladu pozapiramidowego w postaci mimowolnych ruchów mięśni: żwaczy, języka, kończyn górnych, tułowia występujące podczas odstawienia dawki leku hamującego receptor D2. Leki galenowe – zwyczajowa nazwa leków wykonanych z surowców roślinnych, zwierzęcych i mineralnych według ściśle określonego przepisu zamieszczonego w Farmakopei lub odpowiednich manuałach czy receptariuszach (np. Receptarium polonicum Głowackiego). Dawniej terminem tym określano wszystkie leki sporządzane w aptece. Obecnie leki galenowe są stosowane głównie jako środki pomocnicze przy wyrobie recepturowych postaci leku.

  Embriotoksyczność, działanie embriotoksyczne (z greckiego embrion – zarodek) – niepożądane działanie występujące po podaniu leku u kobiet w ciąży w okresie embrionalnym (do ok. 60 dnia ciąży), które prowadzi do powstania ciężkich uszkodzeń lub obumarcia zarodka. Do leków, które wywierają działanie embriotoksyczne należy np. talidomid. Postać leku (postać farmaceutyczna, forma aplikacyjna, lek) - to forma w jakiej przygotowuje się i podaje lek. Substancji leczniczych, będących aktywnym składnikiem leku, nie podaje się per se (jako takich). W technologii produkcji leków, substancje lecznicze miesza się z odpowiednimi substancjami pomocniczymi i mieszaninom tym nadaje się odpowiednią, wymaganą dla danego leku, postać, czyli formę. Postać leku jest uzyskiwana przez odpowiednią obróbkę mieszaniny substancji leczniczych i pomocniczych - obróbka ta jest różna dla różnych postaci leków.

  Farmakodynamika - dział farmakologii zajmujący się mechanizmami działania leków i innych substancji chemicznych na organizm, strukturami wrażliwymi na te działania oraz efektami tego działania (działania pożądane i niepożądane). Leki przeciwlękowe (anksjolityki, leki anksjolityczne; ATC N 05B) – grupa leków psychotropowych o zróżnicowanej budowie chemicznej, które przez działanie na przekaźnictwo impulsów nerwowych w ośrodkowym układzie nerwowym powodują działanie zmniejszające lęk, niepokój, napięcie emocjonalne i objawy somatyczne towarzyszące tym stanom. Większość leków z tej grupy ma dodatkowo też działanie uspokajające i nasenne.

  Leki przeciwlękowe (anksjolityki, leki anksjolityczne; ATC N 05B) – grupa leków psychotropowych o zróżnicowanej budowie chemicznej, które przez działanie na przekaźnictwo impulsów nerwowych w ośrodkowym układzie nerwowym powodują działanie zmniejszające lęk, niepokój, napięcie emocjonalne i objawy somatyczne towarzyszące tym stanom. Większość leków z tej grupy dodatkowo ma też działanie uspokajające i nasenne.

  Dodano: 09.07.2010. 01:18  


  Najnowsze