• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lekarze: sześciolatek wybudzany po przeszczepie reaguje na bodźce

  20.08.2010. 22:34
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Poprawia się stan sześciolatka, któremu we wtorek przeszczepiono wątrobę. Chłopiec stopniowo wybudza się ze śpiączki, otwiera oczy i reaguje na bodźce, takie jak światło i głos - poinformowali lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka podczas piątkowej konferencji prasowej.

  We wtorek 17 sierpnia sześcioletni Tomek przeszedł w Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) w Międzylesiu operację przeszczepu wątroby, gdyż z powodu zatrucia muchomorem sromotnikowym jego własna uległa uszkodzeniu. Obecnie przebywa na oddziale pooperacyjnym w CZD.

  "Tomek budzi się, otwiera oczy i reaguje na bodźce. Trudno jeszcze mówić, że jest to świadomy kontakt, ale obserwujemy coraz większą poprawę reakcji. Wczoraj reagował na naprawdę silne bodźce, dziś reaguje już na głos - wystarczy się do niego odezwać i chłopiec otwiera oczy. Nastąpiła więc zdecydowana poprawa" - powiedziała dziennikarzom dr Elżbieta Pietraszek-Jezierska, kierownik oddziału pooperacyjnego CZD, na którym przebywa Tomek.

  Zaznaczyła zarazem, że chłopiec ciągle jeszcze wymaga respiratora, choć pojawiła się już u niego spontaniczna czynność oddechowa i ciągle jest poddawany dializom. Specjalistka dodała, że czynność wątroby dziecka jest stabilna i prawidłowa oraz że minęło zagrożenie wystąpienia obrzęku mózgu.

  "Proces wybudzania Tomka na pewno będzie jeszcze trwał, myślę że kilka dni, ale jego stan zdecydowanie się poprawia" - powiedziała specjalistka.

  Według niej, w ciągu najbliższych dni lekarze będą się starali stopniowo odłączać chłopca od aparatury, która wspomaga funkcje życiowe, jak respirator, dializy oraz od aparatury monitorującej stan małego pacjenta.

  "Każdy taki sprzęt podłączony do dziecka może stać się źródłem powikłań i zakażeń" - ocenił anestezjolog dr Przemysław Łaniewski-Wołk, który znieczulał Tomka do operacji.

  Specjalista wyjaśnił, że gdy chłopiec zostanie wypisany z oddziału intensywnej terapii rozpoczną się zabiegi rehabilitacyjne. "Będziemy się starali, żeby rodzina miała jak największy kontakt z nim, bo to bardzo pomaga w rehabilitacji dziecka" - dodał.

  Tomek jest jednym z czwórki dzieci, które w ostatnim tygodniu przeszły w CZD operację przeszczepu narządu. Jak przypomniał obecny na konferencji dr Paweł Nachulewicz, który operował Tomka, lekarze z CZD przeszczepili w tym tygodniu jeszcze jedną wątrobę i dwie nerki. "Dla nas to był bardzo pracowity tydzień i mam nadzieję, że stan wszystkich dzieci po operacji będzie dobry" - powiedział chirurg.

  Łaniewski-Wołk podkreślił z kolei, że dzięki ostatniej akcji mediów, problem transplantacji zaczął być w społeczeństwie postrzegany bardziej pozytywnie. "To, że w tym tygodniu mieliśmy kolejne przeszczepy u dzieci być może jest symptomem tego, że sytuacja się poprawia. Trzeba pamiętać, że my nie jesteśmy w stanie pomóc wszystkim dzieciom bazując tylko na dawstwie rodzinnym. Jest to ogromny problem transplantologii w Polsce" - mówił.

  Zgodnie z polskim prawem, dawcą narządu może być tylko osoba bliska albo zmarły. Ponieważ krewni Tomka nie mogli być dawcami wątroby, sześciolatek czekał na przeszczep dziewięć dni. Dawcą organu został 25 mężczyzna, który zginął w wypadku drogowym.

  Jak dodał rzecznik prasowy CZD Paweł Trzciński, z telefonów, rozmów oraz wpisów na stronie placówki i na jej profilu na Facebooku widać, że zainteresowanie przeszczepami wzrosło. Pojawia się coraz więcej zapytań, skąd można pobrać oświadczenie woli potwierdzające zgodę na pobranie narządów po śmierci. "Dlatego zamieściliśmy na naszej stronie i na Facebooku wzór takiego oświadczenia i zachęcamy do skorzystania z niego. Niektórzy piszą, że dopiero teraz wkładają takie oświadczenie do portfela" - powiedział Trzciński.

  PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga

  abe/ jbr/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Huckleberry Finn (Huck) – fikcyjna postać stworzona przez Marka Twaina. Pierwszy raz pojawia się w książce Przygody Tomka Sawyera, gdzie ma 12 lub 13 lat, następnie jako główny bohater i narrator w jej kontynuacji Przygody Hucka jako o rok starszy chłopiec. Huck pojawił się również w dwóch kolejnych powieściach Twaina: Tomek Sawyer za granicą (Tom Sawyer Abroad) oraz Tomek Sawyer detektywem (Tom Sawyer, Detective). Stop pneumokokom – akcja zachęcająca do szczepienia dzieci przeciwko pneumokokom. Główne hasło kampanii to: Masz prawo wiedzieć, masz prawo pytać. Akcja była finansowana przez firmę Wyeth, producenta jedynej dostępnej w Polsce szczepionki dla dzieci do drugiego roku życia. Patronatem kampanii było między innymi Centrum Zdrowia Dziecka. Rzecznik Praw Dziecka zarzucił akcji, że ta kreuje się na kampanię społeczną, pomimo że jest to przedsięwzięcie komercyjne. Jedna z reklam (przedstawiająca umierające dziecko) została wycofana, ponieważ łamała polskie prawo - zachęcała do kupienia leku, który jest wyłącznie na receptę. Ponadto reklama miała na celu wywołanie strachu u odbiorcy. Próżniociąg, wyciągacz próżniowy (vacuum) – narzędzie używane na salach porodowych w celu skrócenia drugiego okresu porodu. Próżniociągu używa się, gdy widoczna jest już główka dziecka. Aby dziecko mogło się urodzić, zwykle potrzebne są jeszcze kilkakrotne skurcze parte, które zastępuje próżniociąg. Po takim zabiegu u dziecka występuje lekki obrzęk główki, co zanika po jednej, dwóch dobach. Ciężkie powikłania u noworodka lub jego śmierć zdarza się w przypadku 0,1–3 na 1000 użyć próżniociągu. Próżniociąg położniczy był w Polsce w latach 2000-2004 przyczyną 1,5% zgonów matek przy porodzie.

  Skala Brazeltona, inaczej Skala Oceny Zachowania Noworodków (ang. Neonatal Behavioral Assessment Scale, NBAS), potocznie zwana "Brazelton". Po raz pierwszy opublikowana w 1973 roku, choć pomysł na taką skalę sięga 1955 roku i była ona pierwotnie pomyślana jako narzędzie dokumentowania wkładu dziecka w relację rodzic -dziecko. Test mierzący reakcje noworodka na różne bodźce (np. światło, grzechotka, poruszająca się kulka). Jest to wyznacznikiem rozwoju ruchowego dziecka. Charakteryzuje się prostotą wykonania i wysoką skutecznością w zakresie wstępnej oceny dziecka. Kultury paleolitu: W paleolicie pojawił się człowiek zdolny wytwarzać narzędzia, a te stopniowo dały mu coraz większą przewagę nad zwierzętami. Narzędzia były początkowo bardzo prymitywne i nieobrobione, z czasem coraz mniej przypominały przypadkowo znaleziony kamień, a coraz bardziej pieczołowicie obrobiony sprzęt użytkowy.

  Sieroctwo społeczne – stan określający sytuację i położenie społeczne dzieci, wychowywanych poza rodziną w domach dziecka lub w rodzinach zastępczych ze względów innych niż śmierć rodziców – najczęściej z powodu nie wywiązywania się rodziny z podstawowych obowiązków opiekuńczych. Zapalenie wątroby (łac. hepatitis) – grupa chorób wątroby o różnej etiologii, których wspólnym mianownikiem jest stan zapalny tego narządu.

  Tomek na wojennej ścieżce – trzeci, kolejny tom z cyklu Alfreda Szklarskiego, opowiadający o przygodach Tomka Wilmowskiego, wydany po raz pierwszy w 1959 r. Akcja książki tym razem rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych i Meksyku, gdzie odzyskując siły po nieprzyjemnym zdarzeniu z szarżą nosorożca w Afryce (patrz: "Tomek na Czarnym Lądzie"), w towarzystwie Sally Allan, jej matki i bosmana Nowickiego, przebywa Tomek Wilmowski. Cała trójka gości na ranczu wujka Sally, szeryfa Allana. W czasie jednej ze swoich konnych wycieczek po okolicy, Tomek poznaje młodego Indianina Navajo, Czerwonego Orła, i mimo dość niefortunnego początku znajomości między chłopcami nawiązuje się przyjaźń. Ten młody Indianin staje się przewodnikiem Tomka, oprowadza go po rezerwacie miejscowych Apaczów i urządza razem z nim polowanie na orły - których 5 piór zostało oficjalnie przyznanych młodemu Wilmowskiemu w dowód uznania za zasługi i odwagę. Warto dodać, że na skutek działania amerykańskiego rządu Indianom w tych czasach nie żyło się najlepiej. Tomek w grobowcach faraonów to dziewiąty tom cyklu książek Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego i jego przyjaciół, po raz pierwszy wydany w 1994 roku, a później kilkukrotnie wznawiany. Został ukończony i wydany po śmierci autora. Współautorem powieści jest ks. Adam Zelga.

  Andrzej Wilmowski – postać fikcyjna, bohater serii książek autorstwa Alfreda Szklarskiego, opowiadających o przygodach Tomka Wilmowskiego i jego przyjaciół. Andrzej Wilmowski jest ojcem Tomka.

  Pandit Davasarman – postać występująca w cyklu książek Alfreda Szklarskiego o Tomku Wilmowskim, jeden z głównych bohaterów czwartej części przygód Tomka - Tomek na tropach Yeti..

  Uznanie ojcostwa – czynność prawna opisana w art. 73. § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, gdy mężczyzna, od którego dziecko pochodzi, oświadczy przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że jest ojcem dziecka, a matka dziecka potwierdzi jednocześnie albo w ciągu trzech miesięcy od dnia oświadczenia mężczyzny, że ojcem dziecka jest ten mężczyzna. Tomek w Gran Chaco to ósmy tom z cyklu książek Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego i jego przyjaciół, po raz pierwszy wydany w 1987 roku, a później kilkukrotnie wznawiany.

  Dyskusja szablonu:Imiona: Czy nie warto by dodać "Imion anglosaskich" (czy jakby to nazwać) - pojawia się ich i w Polsce coraz więcej, często dziwne, ze spolszczoną pisownią, ale są i nie bardzo wiadomo, gdzie je dodać (pozostaje najbardziej ogólna kategoria - Imiona). Przykładem może być imię Brajan. Kilka lat temu, w spisie noworodków urodzonych danego dnia, natrafiłam na Blejka. Skoro takie imiona SĄ nadawane, to kwalifikowałby się i tu, tylko gdzie ?

  Dodano: 20.08.2010. 22:34  


  Najnowsze