• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mikrobiolodzy pobiorą bakterie z rąk warszawiaków

  07.09.2010. 00:40
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  11 września w Warszawie odbędzie się zbieranie próbek bakterii i wirusów z rąk mieszkańców stolicy. Badania są wykonywane w ramach projektu badawczego dotyczącego higieny Polaków. Akcja jest elementem kampanii "Aby przerwać łańcuch infekcji", organizowanej przez Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) i firmę Dettol.

  Kampania ma przypomnieć Polakom, jak ważne jest dbanie o regularną czystość rąk. Projekt edukacyjny ma uświadomić, jakie bakterie znajdują się na rękach i przedmiotach oraz jakie konsekwencje mogą one mieć dla zdrowia całej rodziny, w tym także najmłodszych.

  Od lipca eksperci z Zakładu Mikrobiologii CZD zbierają dane w całej Warszawie. Próbki w postaci wymazów są pobierane m.in. z tramwajów, metra, galerii handlowych, dworców, placów zabaw i parków, biur i mieszkań. Analizowane będą w laboratorium Zakładu Mikrobiologii.

  Pobieranie próbek do badań bezpośrednio z rąk warszawiaków jest punktem kulminacyjnym projektu. Wszelkie zebrane dane, po dogłębnej analizie, będą przedstawione w raporcie końcowym, który zostanie zaprezentowany w październiku tego roku z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk.

  Światowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony przez UNICEF 15 października i obchodzony jest od 2008 r.

  "Postęp cywilizacyjny wiąże się ze wzrostem zagrożeń dla naszego zdrowia. Każdego dnia jesteśmy narażeni na kontakt z ogromna ilością bakterii, które znajdując się w otaczającej nas przestrzeni mogą powodować szereg infekcji. Poprzez zaangażowanie w ten projekt chcemy uświadomić Polakom, iż brak odpowiednich nawyków higienicznych może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne, szczególnie dla najmłodszych" - można przeczytać na stronie internetowej CZD.

  Próbki bakterii będą zbierane przy stacji metra Centrum w Warszawie.

  PAP - Nauka w Polsce, LT

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Barwienia bakterii – techniki stosowane w mikrobiologii, których celem jest umożliwienie obserwacji bakterii w mikroskopie świetlnym celem oceny ich wielkości, kształtu i niektórych cech morfologicznych. Barwienie jest konieczne ze względu na słaby stopień załamywania promieni świetlnych przez komórki bakterii. Bakteriofag, fag – wirus atakujący bakterie. Przeważnie dany bakteriofag zdolny jest do infekcji tylko jednego gatunku (a czasem tylko szczepu) bakterii. Mogą przybierać kształty złożone (buławkowate), pałeczkowate lub wielościenne. Światowy Dzień Mycia Rąk (ang. Global Handwashing Day , GHD) - święto obchodzone corocznie 15 października, ustanowione przez UNICEF w 2008 roku, jako akcja edukacyjna której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk.

  Centrum Egzaminów Medycznych (CEM) — państwowa jednostka budżetowa podległa Ministrowi Zdrowia. Została utworzona zarządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 31 lipca 2001 r. Mieści się w Łodzi w kompleksie budynków Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Stop pneumokokom – akcja zachęcająca do szczepienia dzieci przeciwko pneumokokom. Główne hasło kampanii to: Masz prawo wiedzieć, masz prawo pytać. Akcja była finansowana przez firmę Wyeth, producenta jedynej dostępnej w Polsce szczepionki dla dzieci do drugiego roku życia. Patronatem kampanii było między innymi Centrum Zdrowia Dziecka. Rzecznik Praw Dziecka zarzucił akcji, że ta kreuje się na kampanię społeczną, pomimo że jest to przedsięwzięcie komercyjne. Jedna z reklam (przedstawiająca umierające dziecko) została wycofana, ponieważ łamała polskie prawo - zachęcała do kupienia leku, który jest wyłącznie na receptę. Ponadto reklama miała na celu wywołanie strachu u odbiorcy.

  Agar SS (agar Salmonella-Shigella) – wykorzystywana w mikrobiologii pożywka typu wybiórczo-różnicującego. Wykorzystuje się ją do hodowli bakterii (np. w celu ustalenia lekooporności) grup Salmonella i Shigella z próbek kału. Ponieważ kał zawiera wiele bakterii z różnych rodzin, ważna jest tutaj wybiórczość wzrostu. Światowy Dzień Zapalenia Płuc, również Światowy Dzień Pneumonii, Światowy Dzień Walki z Pneumonią (ang. World Pneumonia Day) – międzynarodowe święto obchodzone corocznie 12 listopada, ustanowione przez Światową Koalicję przeciwko Zapaleniu Płuc u Dzieci (ang. Global Coalition Against Child Pneumonia), wspierane technicznie przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), UNICEF oraz Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy – ogólnopolski projekt edukacyjny prowadzony przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych we współpracy z lokalnymi partnerami: w Warszawie – przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, w Katowicach – przy Akademii Ekonomicznej w Katowicach, w Białymstoku – przy Uniwersytecie w Białymstoku oraz w Bełchatowie – we współpracy z Urzędem Miasta Bełchatowa. Przedsięwzięcie ma na celu popularyzację wiedzy i budowanie świadomości ekonomicznej wśród dzieci już od najmłodszych lat. Oferta edukacyjna EUD skierowana jest do uczniów klas piątych i szóstych szkół podstawowych. Program obejmuje również serie spotkań dla rodziców z zakresu wychowania i kształtowania postaw u najmłodszych. Partnerem strategicznym projektu jest Narodowy Bank Polski. Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant” – państwowa jednostka budżetowa podlegająca Ministrowi Zdrowia, z siedzibą w Warszawie. Główne zadania Centrum definiuje art. 38 ust. 3 Ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów z dnia 1 lipca 2005 r. znowelizowanej w 2009 r. Poltransplant działa na podstawie Zarządzenia Ministra Zdrowia z dn. 2 lipca 2010 r. (Dz. Urz. Ministra Zdrowia z 21 lipca 2010 Nr 9 poz. 58) .

  Kultura bakterii – sztuczna hodowla bakterii na przygotowanych do tego celu podłożach hodowlanych (pożywkach). Kultura bakterii to także bakterie wyhodowane w ten sposób.

  Profag - nieczynna postać bakteriofaga, powstająca w cyklu lizogenicznym przez włączanie DNA wirusa do materiału genetycznego zaatakowanej bakterii; w takiej postaci wirus może istnieć przez wiele pokoleń bakterii, lecz w pewnych warunkach może zostać wycięty z DNA bakterii i infekować inne komórki wchodząc w cykl lityczny.

  Dodano: 07.09.2010. 00:40  


  Najnowsze