• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muzeum Medycyny rozpoczyna zbieranie eksponatów

  19.08.2010. 08:34
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Aparat do badania krwi z lat 40. XX wieku, zestaw narzędzi chirurgicznych czy pas bezpieczeństwa to kilka eksponatów przyszłego Muzeum Medycyny, które ma powstać w Warszawie. Stowarzyszenie Muzeum Medycyny (SMM) elementy przyszłej ekspozycji otrzymało od Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie - W Hołdzie.

  Jak wyjaśniał prezes Stowarzyszenia Muzeum Medycyny Krzysztof Królikowski, starania o stworzenie muzeum historii tej dziedziny nauki trwają od wielu lat. "Jesteśmy jedyną europejską stolicą, która nie ma Muzeum Medycyny ani przed wojną, ani w PRL-u, ani w 20 latach III RP" - powiedział.

  Twórcy Muzeum rozpoczęli właśnie akcję zbierania eksponatów, które będą stanowiły część ekspozycji.

  Wśród pierwszych eksponatów przekazanych na rzecz Muzeum przez Towarzystwo M. Skłodowskiej-Curie znalazły się m.in.: lampa bezcieniowa używana w salach operacyjnych, trzy różne rodzaje aparatury do cięcia preparatów do badań histologicznych i otrząsarka do krwi, która miała zapobiegać krzepnięciu krwi przy jej analizach. W dzisiejszych laboratoriach zastąpiono ją tzw. "wirówką".

  Oprócz nich w kolekcji Muzeum Medycyny znajdą się również Zbiory Specjalne Głównej Biblioteki Lekarskiej, a wśród nich np. narzędzia chirurgiczne, biurko Marii Skłodowskiej-Curie czy pamiętnik prof. Janiny Misiewicz - założycielki Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.

  Jak zapewniają przedstawiciele SMM, pojedyncze pamiątki czy większe zbiory może przekazać każda osoba prywatna i instytucja, wystarczy zgłosić się do Stowarzyszenia. Na razie eksponaty będą przechowywane w magazynach, ale sfotografowane i opisane znajdą się na stronie internetowej SMM: www.muzeummedycyny.pl

  "Liczymy na każdy dar, za każdy będziemy ogromnie wdzięczni" - zaznaczył Krzysztof Królikowski.

  Jak powiedział, według planów Muzeum będzie podzielone na 2 części. Pierwszą będą stanowiły nauki o człowieku, a w drugiej zwiedzający poznają historię medycyny.

  "Zwiedzilibyśmy mózg, weszlibyśmy do bijącego serca, dowiedzielibyśmy się o kardiochirurgii i o udanym przeszczepie prof. Zbigniewa Religi, przeszlibyśmy do płuc, weszlibyśmy do żołądka i kości. Po odbyciu całej wycieczki po ciele człowieka i poznaniu jak pracuje organizm weszlibyśmy do historii medycyny" - opisał prezes SMM.

  W części "historycznej" zwiedzający poznaliby dzieje m.in. onkologii, radioterapii i radiologii. Twórcy Muzeum wspólnie z Towarzystwem Marii Skłodowskiej-Curie planują stworzyć również specjalną ekspozycję poświęconą wybitnej polskiej chemiczce. Jak podkreślili, jest to tym bardziej istotne, że rok 2011 ogłoszono Międzynarodowym Rokiem Chemii, a jego honorową patronką będzie właśnie Skłodowska-Curie.

  "Później przechodziłoby się do zakładu medycyny sądowej. W laboratorium można byłoby zobaczyć jak pobiera się odciski palców i jak przeprowadza badanie krwi" - wyjaśnił Królikowski.

  Jak tłumaczył, planowana jest także sala szpitala przedwojennego, a na końcu szpitalny oddział ratunkowy, w którym każdy mógłby zostać przeszkolony z udzielania pierwszej pomocy. Z Muzeum każdy wyszedłby więc z praktyczną wiedzą, której nie wyniesie z innej instytucji tego typu.

  "Chcemy przybliżyć zwiedzającym medycynę i pokazać, że nie są to tylko skandale, ministrowie, profesorowie, czy uniwersytety medyczne ale przede wszystkim ludzie" - zaznaczył.

  PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

  tot/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Małgorzata Sobieszczak-Marciniak – dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, wiceprezes Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie, członek zarządu Prezydium Głównego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej w Warszawie. W roku 2004 była konsultantką przy realizacji filmu Bohdana Rączkowskiego Maria Skłodowska-Curie. Autorka książki Maria Skłodowska Curie zawierającej najważniejsze informacje które każdy młody Polak powinien wiedzieć o Marii Skłodowskiej-Curie oraz książki Maria Skłodowska-Curie. Kobieta wyprzedzająca epokę. Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji – specjalizacja psychologiczna. Posiada tytuł magistra. Muzeum Uniwersytetu Medycznego – dawne Muzeum Polskiej Wojskowej Służby Zdrowia (w skrócie MuzeUM Polskiej Wojskowej Służby Zdrowia lub MuzeUM, inna nazwa – Muzeum Historii Medycyny UM) – muzeum w Łodzi poświęcone historii medycyny i Polskiej Wojskowej Służby Zdrowia oraz polskiego szkolnictwa wojskowo-medycznego. Funkcjonuje przy Zakładzie Historii Nauk i Medycyny Wojskowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie – znajduje się w Warszawie przy ul. Freta 16. Mieści się w XVIII-wiecznej kamienicy mieszczańskiej, w której, w 1867 r. urodziła się Maria Skłodowska-Curie i w której obecnie mieści się również siedziba Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chemicznego (PTChem).

  Muzeum wirtualne, muzeum, w którym wykorzystuje się najnowsze technologie informacyjne w celu prezentacji zbiorów. Wirtualne muzeum może być częścią muzeum tradycyjnego (np. w postaci witryny internetowej) lub jednostką niezależną, istniejącą tylko w cyberprzestrzeni. W przypadku muzeów tradycyjnych, wirtualne muzeum jest metodą na dotarcie do szerszej liczby zwiedzających. Osoby zainteresowane określoną dziedziną mogą zapoznać się ze zbiorami i w ten sposób zostać zachęcone do odwiedzenia muzeum tradycyjnego. Z kolei osoby, które już odwiedziły dane muzeum tradycyjne, mogą wykorzystać muzeum wirtualne jako źródło wiedzy poszerzając informacje uzyskane podczas wizyty. Również dzięki wirtualnym wystawom, muzeum może zaprezentować swoje zbiory osobom, które nie są w stanie zwiedzić muzeum tradycyjnego: niepełnosprawnym lub osobom mieszkającym daleko do siedziby muzeum. Muzeum Archidiecezji Warszawskiej - muzeum kościelne w Warszawie prezentujące zbiory sztuki sakralnej. W zbiorach muzeum znajduje się ponad 20 tysięcy eksponatów w tym: malarstwo, grafiki, rzeźby, tkaniny, numizmaty, medalierstwo, złotnictwo.

  Gdyńskie Muzeum Motoryzacji – muzeum w Gdyni-Chyloni, będące prywatną inicjatywą właściciela i mające na celu gromadzenie i ekspozycję zabytkowych samochodów i motocykli. Muzeum czynne jest od poniedziałku do soboty w godz. 9.00–17.00. Przez trzy lata istnienia muzeum odwiedziły 32 tys. zwiedzających. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie – regionalne muzeum powstałe w 1935 r. Gromadzi ponad 240 000 eksponatów. W muzeum wydzielono oddział etnograficzny. Poza głównym oddziałem usytuowanym w gmachu przy ul. 3 Maja, częściami muzeum są placówki pod nazwami Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Historii Miasta, której główną atrakcją jest Podziemna Trasa Turystyczna pod rynkiem oraz stała wystawa obejmująca eksponaty od XIV w. do czasów II wojny światowej. Dodatkowym oddziałem jest także Muzeum Biograficzne Juliana Przybosia w Gwoźnicy Dolnej.

  Muzeum Gazownictwa w Paczkowie - mieści się w Paczkowie przy ulicy Pocztowej 6. Muzeum zostało utworzone w byłej gazowni w listopadzie 1991 roku i stanowi jedyny w Polsce obiekt, gdzie w całości zachowały się urządzenia do produkcji gazu miejskiego. Muzeum to obecnie dynamiczna i różnorodna ekspozycja, oddająca tempo zmian i szybkość technologicznego rozwoju gazownictwa. Przedmiotem ekspozycji jest stara architektura przemysłowa, zabytkowy ciąg produkcyjny oraz zbiory eksponatów związanych z gazownictwem. Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Krakowie – krakowski oddział Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

  Airborne Muzeum "Hartenstein" w Oosterbeek (Holandia) opowiada historię Bitwy o Arnhem. W tym miejscu, w byłej kwaterze głównej wojsk Brytyjskich biorących udział w bitwie, dzięki rozległej kolekcji autentycznej broni, umundurowania, wyposażenia, a także wywiadów, zdjęć oraz filmów ukazany jest obraz Bitwy o Arnhem z września 1944 roku. Oprócz wystawianych eksponatów muzeum dysponuje również wielokrotnie nagradzaną Airborne Experience, gdzie zwiedzający wchodzą w sam środek bitwy. Muzeum nie koncentruje się tylko i wyłącznie na pokazaniu bitwy z perspektywy aliantów, ale pokazuje również to wydarzenie widziane oczami żołnierzy niemieckich oraz ludności cywilnej. Muzeum ma uzmysłowić zwiedzającym, że wolność nie jest czymś oczywistym.

  Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach – gliwicki oddział Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

  Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie – placówka onkologiczna, wywodząca się z Instytutu Radowego, założonego w 1932 roku w Warszawie z inicjatywy Marii Skłodowskiej-Curie. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – do 2000 r. istniejące pod nazwą Muzeum Historii Miasta Gdańska. Instytucja gromadząca zbiory dokumentujące historię Gdańska od średniowiecza do XX wieku. Muzeum zostało utworzone 31 marca 1970 uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej jako oddział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku.

  Instytut Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej – jednostka organizacyjna Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Instytut funkcjonuje od 1970 roku. Obecnie dyrektorem jest dr hab. Dariusz Słapek, kierownik Zakładu Historii Starożytnej. National Gallery of Ireland (irl. Gailearaí Náisiúnta na hÉireann, pol. Irlandzka Galeria Narodowa) – irlandzkie muzeum sztuki, założone w roku 1854, otwarte dla publiczności 30 stycznia 1864 r. Zbiory muzeum skoncentrowane są na sztuce irlandzkiej, ale obejmują również dzieła głównych szkół malarstwa europejskiego. Muzeum swoje zbiory zawdzięcza licznym darczyńcom, w tym George’owi Bernardowi Shaw, który ofiarował jedną trzecią swojego majątku na rzecz muzeum. Na zbiory National Gallery of Ireland składa się ok. 15 000 eksponatów obejmujących 700 lat historii sztuki, reprezentowanej przez obrazy, grafikę i rzeźbę.

  Dodano: 19.08.2010. 08:34  


  Najnowsze