• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Na ile bezpieczny jest ibuprofen? Europejscy naukowcy badają sprawę

  28.03.2012. 11:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Właśnie pozyskano 6.000 pacjenta do europejskich badań nad bezpieczeństwem jednego z najpowszechniej stosowanych leków na świecie.

  Prowadzone przez naukowców z Danii, Holandii i Wlk. Brytanii badania SCOT (Porównanie opieki standardowej ze stosowaniem celekoksybu) polegają na porównaniu bezpieczeństwa powszechnie przepisywanych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NSAID), takich jak ibuprofen czy diclofenac. Badania obejmują 6.000 pacjentów i 685 gabinetów medycyny ogólnej (GP) z trzech krajów.

  Naukowcy, pracujący pod kierunkiem profesora Chrisa Hawkey'a z Uniwersytetu w Nottingham, mają nadzieję, że ich odkrycia przyniosą korzyści milionom osób na świecie, które cierpią na zapalenie stawów i nadal poszukują gabinetów lekarskich oraz pacjentów do udziału w badaniach. Profesor Hawkey zauważa: "Badania te mają odpowiedzieć na ważne pytanie naukowe, co może udoskonalić opiekę nad tysiącami chorych na zapalenie stawów. To pierwsze tego typu badania, zakrojone na szeroką skalę, które rzeczywiście zmienią w przyszłości przepisywanie leków na receptę w ramach opieki podstawowej."

  Leki NSAID są powszechnie przepisywane w celu złagodzenia bólu stawów powodowanego ich zapaleniem. Są bardzo skuteczne i przepisywane rocznie w milionach, nie wspominając o ilościach sprzedawanych bez recepty w aptekach i sklepach. Niemniej leki NSAID wywołują skutki uboczne, takie jak podrażnienie układu pokarmowego, oddziałują także na ciśnienie krwi i serce.

  Badania skoncentrują się na analizie, na ile bezpieczna jest nowa grupa leków NSAID, zwana inhibitorami Cox-2. Została ona niedawno opracowana i dowiedziono, że jest mniej szkodliwa dla układu pokarmowego od niektórych obecnie stosowanych leków NSAID. W ramach projektu SCOT przeprowadzone zostaną testy, czy jeden z tych nowych leków, celekoksyb (Celebrex (R)) ma podobny wpływ na układ sercowo-naczyniowy jak starsze leki. W toku badań przetestowana zostanie hipoteza, iż celekoksyb nie różni się od starszych leków NSAID.

  Głównym celem badań jest pomoc chorym na zapalenie stawów i lekarzom w podejmowaniu jak najlepszych wyborów spośród dostępnych metod leczenia bólu stawów. Profesor Tom MacDonald, kierownik naukowy badań z instytucji koordynującej, Uniwersytetu w Dundee, powiedział: "Te informacje będą mieć ogromną wartość dla każdego, kto musi zażywać tego typu leki systematycznie, a takich osób są miliony na świecie. Odkrycia pozwolą lekarzom i chorym na zapalenie stawów podejmować jak najlepsze wybory nie tylko, jeżeli chodzi o ból stawów, ale również o zdrowie w ogóle."

  Zapalenie stawów to powszechne schorzenie, które powoduje obrzęk stawów i kości, a pośród objawów wymienia się ból, sztywność, ograniczenia ruchowe stawów, zapalenie i obrzmienie, ciepłotę i zaczerwienienie skóry na stawach. Najpowszechniejszymi postaciami zapalenia stawów są zapalenie kości i stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów.

  Profesor MacDonald uznał pozyskanie 6.000 pacjenta za "ogromne osiągnięcie" i powiedział, że to "kamień milowy na drodze do sukcesu projektu". Pochwalił również "światowej klasy naukowców i obiekty badawcze, jakie Szkocja, Anglia, Dania i Holandia mają do zaoferowania" oraz "wspólny wysiłek wszystkich zaangażowanych osób".

  Naukowcy nadal poszukują pacjentów do udziału w badaniach. Osoby w wieku od 60 lat, które systematycznie zażywają przepisywane na receptę środki przeciwbólowe typu NSAID na zapalenie stawów mogą spełniać warunki udziału w badaniach. Pacjenci, którzy przeszli anginę, zawał serca lub udar nie mogą wziąć udziału w badaniach.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Waldekoksyb, valdecoxib – lek należący do grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych, stosowany w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów i objawów związanych z miesiączkowaniem. Serologicznie ujemne zapalenie stawów z ciastowatym obrzękiem − szczególna postać zapalenia stawów, występująca w wieku podeszłym, częściej u mężczyzn niż kobiet. Łuszczycowe zapalenie stawów (ang. psoriatic arthritis) – zapalne schorzenie stawów, występujące w przebiegu łuszczycy. Należy do spondyloartropatii seronegatywnych. Choroba często rozpoczyna się w obrębie stawów międzypaliczkowych i często dotyczy tylko jednej strony, co odróżnia ją od reumatoidalnego zapalenia stawów. W przebiegu łuszczycowego zapalenia stawów we krwi nie pojawia się czynnik reumatoidalny.

  Leflunomid (łac. Leflunomidum, ang. Leflunomide) – prolek, lek immunosupresyjny, wykazujący właściwości antyproliferacyjne względem limfocytów T i przeciwzapalne, stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz łuszczycowego zapalenia stawów u dorosłych, w celu spowolnienia postępu choroby; należy do grupy wolno działających leków przeciwreumatycznych, modyfikujących przebieg choroby (ang. DMARD – disease modifying antirheumatic drugs). Leflunomid (łac. Leflunomidum, ang. Leflunomide) – prolek, lek immunosupresyjny, wykazujący właściwości antyproliferacyjne względem limfocytów T i przeciwzapalne, stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz łuszczycowego zapalenia stawów u dorosłych, w celu spowolnienia postępu choroby; należy do grupy wolno działających leków przeciwreumatycznych, modyfikujących przebieg choroby (ang. DMARD – disease modifying antirheumatic drugs).

  Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (ang. juvenile idiopathic arthritis, w skrócie JIA), znane też pod nazwą młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów (ang. juvenile rheumatoid arthritis), młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów (ang. juvenile chronic arthritis) lub choroba Stilla – najczęstsza u dzieci postać zapalenia stawów, o nieznanej etiologii, rozpoczynająca się w młodym wieku (przed 16 rokiem życia), trwająca co najmniej 3 miesiące, której towarzyszą zmiany w narządzie ruchu oraz objawy pozastawowe. Zapalenie stawów (gr. arthro-, staw + -itis, zapalenie; l.mn.: arthritides) – grupa schorzeń (według ICD-10 M00-M25), w których dochodzi do uszkodzenia stawów. Zapalenie stawów jest wiodącą przyczyną prowadzącą do kalectwa u ludzi powyżej 55. roku życia.

  Sole złota – stosowane w medycynie określenie związków złota stosowanych jako preparaty lecznicze. W rzeczywistości nie wszystkie związki z tej grupy są prawdziwymi solami. Pierwszym, który zastosował je jako leki, był francuski internista Jacques Forestier. Obecnie sole złota są najstarszymi ze stosowanych jeszcze leków w chorobach reumatycznych: reumatoidalnym zapaleniu stawów, łuszczycowym zapaleniu stawów, toczniu, błoniastym zapaleniu kłębuszków nerkowych. Enteropatyczne zapalenie stawów − choroba z kręgu spodyloartropatii zapalnych o nieznanym mechanizmie, występująca u 11% chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i 21% chorych na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Enteropatyczne zapalenie stawów jest najczęstszą pozajelitową manifestacją tych chorób. Prawdopodobne mechanizmy mające znaczenie dla rozwoju choroby to: zwiększona przepuszczalność jelit i czynniki immunogenetyczne.

  Zapalenia stawów z zajęciem stawów kręgosłupa, zwane także spondyloartropatiami - grupa chorób, których wspólną cechą jest występowanie zapalenia stawów obwodowych, zapalenia stawów krzyżowo-biodrowych, stawów kręgosłupa. U chorych nie stwierdza się czynnika reumatoidalnego, natomiast często stwierdza się obecność antygenu B27.

  Synowektomia – operacja chirurgiczna polegająca na usunięciu zmienionej błony maziowej w obrębie stawu lub ścięgna. Operacje tego typu najczęściej wykonywane są w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów. Są też leczeniem z wyboru w przypadku barwnikowego kosmkowo-guzkowego zapalenia błony śluzowej stawów oraz chrzęstniakowatości maziówki.

  Abatacept – lek biologiczny o działaniu immunosupresyjnym, rekombinowane rozpuszczalne białko fuzyjne składające się z zewnątrzkomórkowego fragmentu antygenu 4 związanego z ludzkim limfocytem T (CTLA-4) połączonego ze zmodyfikowanym fragmentem Fc ludzkiej immunoglobuliny IgG1. Abatacept blokuje cząstki CD80 i CD86 (związanie receptorów CD80/86) na powierzchni komórek prezentujących antygen. Działając w ten sposób moduluje kostymulujący wpływ białka CD28 na limfocyty T, w efekcie proces chorobowy zostaje spowolniony. Preparat jest zarejestrowany w USA i Unii Europejskiej w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenie stawów. W przeprowadzonych badaniach klinicznych stwierdzano skuteczność abataceptu u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów i z młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów, u których nie uzyskano poprawy po terapii lekami blokującymi TNF-α. Obecnie trwają badania badające skuteczność abataceptu w łuszczycowym zapaleniu stawów i toczniu układowym. Abatacept został wynaleziony w laboratoriach firmy Bristol-Myers Squibb, nazwa handlowa preparatu zawierającego lek to Orencia.

  Dodano: 28.03.2012. 11:17  


  Najnowsze