• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naturalny hormon organizmu może być najpotężniejszym wrogiem choroby wątroby

  02.03.2010. 17:12
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Hiszpańscy naukowcy odkryli lecznicze właściwości kryjące się w hormonie żołądkowym, który w naturalny sposób jest wytwarzany przez organizm człowieka. Wykazano, że hormon znany pod nazwą ghrelina zmniejsza zwłóknienie wątroby, stres oksydacyjny i zapalenie oraz zapobiega poważnym uszkodzeniom wątroby. Szczegółowe wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Hepatology, piśmie Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Chorobami Wątroby.

  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że ponad 2 miliardy osób na świecie cierpi na wirusowe zapalenie wątroby - chorobę wątroby, którą wywołuje kilka czynników, np. alkohol i zakażenie. Choroby wątroby obejmują wirusy zapalenia wątroby (zwykle typu A, B lub C), marskość wątroby oraz raka wątroby.

  Osoby cierpiące na przewlekłą chorobę wątroby są narażone na zagrożenia spowodowane zwłóknieniem (bliznowaceniem) wątroby, które mogą doprowadzić do niewydolności organu i ostatecznie do konieczności przeszczepu. Według raportu WHO w 2005 r. przeprowadzono na świecie 21.000 przeszczepów wątroby, co stanowi niewielki odsetek osób wpisanych na listy oczekujących na przeszczep wątroby.

  Dr Ramón Bataller, członek zespołu biorącego udział w badaniach z ramienia hiszpańskiego Szpitala Klinicznego w Barcelonie, wyjaśnia, że nie ma obecnie dostępnych na rynku terapii przeciwzwłóknieniowych dla pacjentów mających problemy z wątrobą. "Naszym celem jest sprawdzenie, czy rekombinowana ghrelina mogłaby regulować tworzenie się tkanki włóknistej kojarzonej z przewlekłym uszkodzeniem wątroby" - mówi.

  Ghrelina jest wytwarzana przede wszystkim w żołądku i jest hormonem wzrostu, który ma kluczowe znaczenie w regulowaniu apetytu. Wyniki wcześniej przeprowadzanych badań wskazały, że hormon ten pełni również rolę ochronną wobec trzustki, serca, przewodu pokarmowego i innych organów.

  W ramach ostatnich badań zespół przeprowadził testy, które wykazały, że hormon obniża o 25% liczbę komórek fibrogenicznych w modelach zwierzęcych. Naukowcy przeanalizowali również poziomy stężenia ghreliny w surowicy krwi w ponad 100 próbkach pobranych od pacjentów z przewlekłym zapaleniem wątroby typu C, alkoholowym zapaleniem wątroby oraz od zdrowej grupy kontrolnej i stwierdzili, że poziomy stężenia ghreliny w surowicy 2 grup chorych były wyraźnie niższe niż w grupie kontrolnej.

  Zdaniem dr Bataller naukowcy byli w stanie "wykazać, że rekombinowana ghrelina reguluje reakcję fibrogeniczną wątroby na stany ostre i przewlekłe". Ich odkrycia pokazały, że ghrelina hamuje rozwój zwłóknienia w modelach zarówno zwierzęcych, jak i ludzkich.

  W toku badań przeprowadzonych na pacjentach chorych na anoreksję, atonię żołądkową, charłactwo oraz przewlekłą niewydolność serca odkryto, że ghrelina powoduje jedynie łagodny spadek ciśnienia krwi i jest ogólnie dobrze tolerowana przez pacjentów.

  Odkrycie może teraz przyczynić się do opracowania nowej terapii zwłóknienia, zapowiadając znaczący krok naprzód w walce z chorobami wątroby. W artykule autorzy napisali, że potrzebne są dalsze badania nad bezpieczeństwem i skutecznością ghreliny u pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby wątroby.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) – choroba zakaźna spowodowana przez wirusa zapalenia wątroby typu C zajmująca głównie wątrobę. WZW C często przebiega bezobjawowo, ale jego przewlekła postać może prowadzić do marskości wątroby. W niektórych przypadkach osoby chore na marskość wątroby cierpią także z powodu niewydolności wątroby, raka wątroby, a także żylaków przełyku i żołądka. Niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (ang. nonalcoholic steatohepatitis , NASH) – odmiana przewlekłego zapalenia wątroby, przypominająca zmiany, które występują u osób nadużywających alkohol, której przyczyną są inne czynniki niż spożywanie alkoholu. NASH traktowane jest jako progresja niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD), stanowi czynnik ryzyka marskości wątroby oraz raka wątrobowokomórkowego. Niewydolność wątroby – niezdolność wątroby do spełniania prawidłowych funkcji metabolicznych oraz syntezy białek. Wyróżnia się dwie główne postacie niewydolności wątroby:

  Alkoholowe zapalenie wątroby – przewlekła choroba wątroby, objawiająca się zmianami martwiczo-zapalnymi, wywołana przewlekłym nadużywaniem alkoholu etylowego. Ropień wątroby (łac. abscessus hepatis) – choroba wątroby wywołana przez bakterie ropotwórcze. Ropnie wątroby są zazwyczaj mnogie, pojedyncze zaś najczęściej umiejscowione są w prawym płacie wątroby.

  Przeszczepienie wątroby – wszczepienie biorcy wątroby pochodzącej od dawcy niespokrewnionego lub fragmentu wątroby od dawcy spokrewnionego. Biopsja wątroby – badanie medyczne, który wykonuje się w celu rozpoznania chorób wątroby, oceny stopnia zaawansowania chorób wątroby i monitorowania postępów leczenia.

  Marskość wątroby, zwłóknienie wątroby (łac. cirrhosis hepatis) – postępujące włóknienie miąższu wątroby, niszczące strukturę narządu. Pierwotna marskość żółciowa wątroby (ang. primary biliary cirrhosis, PBC) – przewlekłe schorzenie wątroby o etiologii immunologicznej przebiegające z niszczeniem drobnych wewnątrzwątrobowych przewodzików żółciowych i następową cholestazą. Towarzyszy temu odczyn zapalny, a następnie zwłóknienie i przebudowa marska. Może prowadzić do niewydolności wątroby.

  Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (ang. nonalcoholic fatty liver disease, NAFLD) - stłuszczenie wątroby którego przyczyną są inne czynniki niż nadmierne spożycie alkoholu. Podstawowymi czynnikami ryzyka prowadzącymi do NAFLD jest otyłość (i powiązany z nią zespół metaboliczny) oraz cukrzyca typu 2 (i powiązana z nią insulinooporność). Stłuszczenie wątroby prowadzić może w konsekwencji do zapalenia wątroby, a następnie w przebiegu choroby do zwłóknienia i marskości.

  Zapalenie wątroby (łac. hepatitis) – grupa chorób wątroby o różnej etiologii, których wspólnym mianownikiem jest stan zapalny tego narządu.

  Alkoholowe stłuszczenie wątroby - przewlekła choroba wątroby, polegająca na gromadzeniu we wnętrzu hepatocytów kropel tłuszczu. Jest spowodowana nadużywaniem alkoholu. Encefalopatia wątrobowa – zespół neurologiczny polegający na zaburzeniu funkcjonowania centralnego układu nerwowego na skutek działania toksyn pojawiających się w układzie w związku z uszkodzeniem wątroby przez niektóre leki, substancje toksyczne, ostre zakażenia podczas innych chorób wątroby, krwotoki do przewodu pokarmowego, wirusy (wirusowe zapalenie wątroby) lub alkohol.

  Dodano: 02.03.2010. 17:12  


  Najnowsze