• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naukowcy oceniają wpływ technik wspomaganego rozrodu na bliźnięta

  22.06.2009. 15:11
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Nowe badania pokazują, że w przypadku bliźniąt urodzonych przy wykorzystaniu techniki wspomaganego rozrodu (ART) istnieje wyższe ryzyko hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii neonatologicznej oraz w czasie pierwszych trzech lat życia, w porównaniu do bliźniąt poczętych naturalnie. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Human Reproduction.

  Poprzednie wyniki badań pokazały już, że bliźnięta ART są bardziej podatne na problemy takie jak przedwczesny poród i niska waga urodzeniowa niż dzieci z ciąży pojedynczej oraz że tego typu problemy powszechnie kojarzy się z ciążami mnogimi. Do chwili obecnej nie było jasne czy samo ART odgrywa kluczową rolę w problemach dotykających te bliźnięta.

  Brytyjscy naukowcy we współpracy z kolegami z Australii przeanalizowali wyniki okołoporodowe i hospitalizacje bliźniąt z Zachodniej Australii urodzonych w latach 1994-2000, poczętych bądź za pomocą ART, bądź naturalnie.

  Bliźnięta ART są zwykle braterskie, podczas gdy bliźnięta poczęte naturalnie mogą być braterskie lub identyczne. Bliźnięta braterskie nie są identyczne i każde z nich ma własne łożysko i worek owodniowy. Z bliźniętami braterskimi poczętymi naturalnie mamy do czynienia wówczas, kiedy zostają zapłodnione dwa jajeczka, a z bliźniętami identycznymi wtedy kiedy jedno zapłodnione jajeczko dzieli się na dwa embriony. To wiąże się z podwyższonym ryzykiem komplikacji, a nawet śmierci w przypadkach bliźniąt identycznych, ponieważ mają wspólne łożysko.

  Aby przyjąć takie same zasady oceny dzieci, naukowcy zestawili na potrzeby badań bliźnięta ART z nieidentycznymi bliźniętami różnej płci poczętymi naturalnie, nazywając je "bliźniętami różnej płci poczętymi naturalnie (bliźnięta ULS SC)".

  "Odkryliśmy, że bliźnięta poczęte za pomocą ART są narażone na wyższe ryzyko niepomyślnych wyników okołoporodowych, w tym przedterminowego porodu, niskiej wagi urodzeniowej oraz śmierci, w porównaniu z bliźniętami różnej płci poczętymi naturalnie" - wyjaśniła Michèle Hansen z Instytutu Telethon Badań nad Zdrowiem Dziecka w Zachodniej Australii. "Bliźnięta ART były zagrożone ponad dwukrotnie wyższym ryzykiem śmierci okołoporodowej w porównaniu do bliźniąt ULS SC, chociaż ryzyko to było podobne do tego, jakie zagraża wszystkim bliźniętom poczętym naturalnie, w tym bliźniętom identycznym" - dodała doktorantka.

  "W okresie porodu bliźnięta ART pozostawały dłużej w szpitalu niż bliźnięta ULS SC: średnio 12 dni w porównaniu do 8 dni. Prawdopodobieństwo hospitalizacji bliźniąt ART na oddziale intensywnej terapii neonatologicznej było cztery razy wyższe niż bliźniąt ULS SC, podobnie jak prawdopodobieństwo hospitalizacji w ciągu trzech pierwszych lat życia."

  Naukowcy zauważyli, że bliźnięta ART były zagrożone ponad dwukrotnie wyższym ryzykiem śmierci okołoporodowej niż bliźnięta ULS SC, choć w porównaniu do wszystkich bliźniąt poczętych naturalnie ryzyko było podobne. "Po skorygowaniu czynników zakłócających takich jak rok urodzenia, wiek matki, liczba starszego naturalnego rodzeństwa i tym podobne, bliźnięta ART nadal były zagrożone o niemal dwie trzecie wyższym ryzykiem hospitalizacji na oddziale intensywnej opieki neonatologicznej oraz wyższym ryzykiem hospitalizacji w ciągu trzech pierwszych lat życia, niemniej pod względem statystycznym miało ono znaczenie jedynie w drugim roku życia, kiedy było wyższe o niemal dwie trzecie." "Przyczyny niepłodności rodziców i/lub elementy procedury ART mogą zwiększać ryzyko niepomyślnych wyników, a podwyższony poziom niepokoju o dzieci urodzone po długim okresie niepłodności również może przyczyniać się do podniesienia ryzyka hospitalizacji."

  W ramach innych badań naukowcy ze Szwecji odkryli, że wzrasta liczba dzieci urodzonych z zarodków, które były zamrożone i przechowywane przed rozmrożeniem i wprowadzeniem do macicy. Opierając się na najnowszych danych, na świecie 25% dzieci ART rodzi się z embrionów, które były poddane zamrożeniu lub witryfikacji (procesowi podobnemu do zamrażania, który zapobiega powstawaniu kryształków lodu).

  "Embriony poddane powolnemu zamrażaniu są wykorzystywane od 25 lat i dane dotyczące wyników niemowlaków wydają się napawać otuchą, bowiem wykazują nawet wyższe wagi urodzeniowe i niższe wskaźniki przedterminowych porodów i niskiej wagi urodzeniowej niż dzieci urodzone po zapłodnieniu in vitro niezamrożonymi embrionami czy w wyniku docytoplazmatycznej mikroinjekcji plemnika (IVF/ICSI)" - wyjaśniła dr Ulla-Britt Wennerholm, lekarz położnik z Instytutu Nauk Klinicznych w Gothenburgu, Szwecja.

  Źródło: CORDIS

  Więcej informacji:

  Instytut Telethon Badań nad Zdrowiem Dziecka:
  http://www.ichr.uwa.edu.au/

  Instytut Nauk Klinicznych, Akademia Sahlgrenska:
  http://www.clinsci.gu.se/Institute_of_clinical_sciences /RMK

  Źródło danych: Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Rozmnażania i Embriologii; Human Reproduction
  Referencje dokumentu: Hansen M., et al. (2009). Human Reproduction. DOI:10.1093/humrep/dep173 and Wennerholm U.-B. (2009). Human Reproduction. DOI:10.1093/humrep/dep125.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Bliźnięta nierozdzielone (także bliźnięta syjamskie lub zrośnięte; zroślaki) – rzadka wada rozwojowa polegająca na występowaniu patologicznego połączenia między częściami ciała należącymi do bliźniąt jednojajowych. Częstość wady szacuje się na 1:50.000 - 1:100.000 urodzeń. W większości przypadków dzieci obarczone wadą rodzą się martwe lub ulegają spontanicznemu poronieniu we wczesnym okresie ciąży, ale część z nich rodzi się żywa. Strumień Bliźniąt − strumień gwiazd położony w gwiazdozbiorze Bliźniąt o długości przynajmniej 326 tysięcy lat świetlnych. Strumień został odkryty w wyniku analizy danych obserwacyjnych 1207 gwiazd zmiennych typu RR Lyrae. Ciąża bliźniacza, bliźnięta, dwojaczki – rodzaj ciąży wielopłodowej, w której w macicy rozwijają się jednocześnie dwa płody.

  Craniopagus parasiticus – rzadki typ bliźniąt syjamskich złączonych głowami. Craniopagus oznacza bliźnięta nierozdzielone złączone czaszkami, posiadające oddzielne pozostałe części ciała). Stan ten spotyka się w 4-6 przypadków na 10.000.000 urodzeń. Craniopagus parasiticus stanowi stan jeszcze rzadszy. Do tej pory opisano w literaturze tylko 10 przypadków. Od zwykłego craniopagus różni się on tym, że występuje pasożytujący bliźniak złożony z głowy przyłączonej do głowy bliźniaka będącego jego żywicielem oraz nierozwiniętego lub miernie rozwiniętego ciała. Najczęściej dochodzi do wewnątrzmacicznego obumarcia płodu, śmierć może też nadejść w trakcie albo krótko po zabiegu. Bliźnięta (łac. Gemini, dop. Geminorum, skrót Gem) – jeden z bardziej charakterystycznych gwiazdozbiorów. Przez gwiazdozbiór przebiega w naszych czasach 27,8° ekliptyki – niemal cały znak Raka, wraz z punktem przesilenia letniego. Słońce przebywa na tle tego gwiazdozbioru od 21 czerwca do 20 lipca. W Polsce widoczny od jesieni do wiosny, a w szczególności w grudniu i styczniu, kiedy góruje około północy. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 70.

  Zestawienie to zawiera gwiazdy o wielkości gwiazdowej do 6,5 magnitudo w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Dodatkowo uwzględniono w nim inne ciekawe obiekty gwiazdowe. Rak (łac. Cancer, dop. Cancri, skrót Cnc) – najsłabsza konstelacja z 12 gwiazdozbiorów zodiakalnych, leżąca na północnym niebie między Bliźniętami i Lwem. Jest to konstelacja mała i składająca się ze słabych gwiazd. Najjaśniejsze gwiazdy zostały skatalogowane w Almageście Ptolemeusza. W Polsce widoczna od zimy do wiosny. Liczba gwiazd widocznych nieuzbrojonym okiem: około 60.


  Bliźnięta – trzeci astrologiczny znak zodiakalny. Znak ten przypisuje się urodzonym między 21 maja21 czerwca. Aświnowie ( dewanagari अश्विनी , aśvinī , aświn posiadacz koni, osoba związana z końmi) – w mitologii indyjskiej para niebiańskich bliźniąt, wedyjskich bogów . Aswinowie pojawiają się na niebie bezpośrednio przed świtem. Ich złoty rydwan ciągną ptaki lub konie. Siostrą tych bliźniąt jest Uszas. Pełnili także funkcję lekarzy bogów i strażników nieśmiertelności. Są dawcami wszelkiej pomyślności.

  Gwiazdy zmienne typu U Geminorum (U Gem) – grupa gwiazd zmiennych wybuchowych przynależących do nowych karłowatych, charakteryzują się powtarzającymi się wybuchami. Nazwa pochodzi od prototypowej gwiazdy U Geminorum położonej w gwiazdozbiorze Bliźniąt, która była pierwszą odkrytą zmienną kataklizmiczną. Dokonał tego John Russell Hind w grudniu 1856 roku. Amplituda zmian jasności zmiennej U Gem sięga nawet 6.

  Bliźnia – część miasta Poddębice w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim, w gminie Poddębice.

  GRB 070125 – nietypowy rozbłysk gamma, zaobserwowany przez satelitę Swift 25 stycznia 2007 roku. Jego źródło znajdowało się w odległości 9,4 miliarda lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Bliźnięta. NGC 2498 (również UGC 4142, MCG 4-19-15, ZWG 118.34, IRAS07566+2507 lub PGC 22403) – galaktyka spiralna z poprzeczką (SBa), znajdująca się w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Odkrył ją Édouard Jean-Marie Stephan.

  Polluks b (beta Geminorum b, β Gem b, β Geminorum b, HD 62509 b) – planeta pozasłoneczna typu gazowy olbrzym, znajdująca się w odległości około 34 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Planeta ta została odkryta w 2006. Planeta posiada masą porównywalną do gazowych olbrzymów z naszego Układu Słonecznego. Rok na niej trwa 1,61 lat ziemskich i znajduje się 1,64 j.a. od macierzystej gwiazdy na niemal kołowej orbicie. Jej istnienie zostało pierwotnie przewidziane w 1993, ale odkrycie podano do wiadomości dopiero 16 czerwca 2006.

  Dodano: 22.06.2009. 15:11  


  Najnowsze